Usługi IT

Czym jest Cloud Native i jakie daje możliwości w biznesie?

2 minut czytania
Modern technology concept wih cyber robot face. Mixed media

Cloud Native to innowacyjne rozwiązanie w zakresie wykorzystania chmury obliczeniowej nie tylko w celu bezpiecznego przechowywania danych, ale transformacji cyfrowej na większą skalę. Czym jest Cloud Native i co umożliwia stosowanie tej nowoczesnej technologii?

Czym jest Cloud Native?

Cloud Native to innowacyjne podejście do wytwarzania oraz rozwijania oprogramowania, którego podstawowym środowiskiem jest chmura obliczeniowa. W przeszłości wszystkie aplikacje tworzone były w modelu monolitycznym. Koncepcja ta sprawdzała się w przypadku lekkich systemów, wobec których nie stosowano planów rozwijania. 

Jeśli jednak aplikacja monolityczna wymaga rozbudowy, dodania nowych funkcjonalności lub modyfikacji, rodzi to dodatkowe przeszkody, przede wszystkim w postaci całkowitego paraliżu ekosystemu, ale też ryzyka popełnienia drobnych błędów, rzutujących na inne, pozornie niezwiązane elementy całej aplikacji. Cloud Native całkowicie eliminuje takie ryzyko, zachowując ideę tworzenia aplikacji podzielonej na odrębne, bloki, których cechą charakterystyczną jest duża niezależność. 

Dlaczego coraz więcej firm wykorzystuje koncepcję Cloud Native?

Cloud Native to strategia tworzenia oprogramowania świetnie sprawdzająca się w małych zespołach programistycznych, działających w zgodzie z metodyką Agile. Szybkie wypuszczanie nowych funkcjonalności w osobnych kontenerach na zasadzie pojedynczego sprintu nie wpływa na integralność aplikacji jako całości, a daje ogromny potencjał do nanoszenia niezbędnych modyfikacji zawsze wtedy, gdy klient ma dodatkowe uwagi.

Cloud Native to także oszczędność czasu i redukcja kosztów związanych z wytwarzaniem oprogramowania. W momencie, gdy zespół pracuje nad poprawą działania jednej funkcjonalności, inne moduły aplikacji, zbudowane w osobnych kontenerach działają bez zarzutu. 

Gdzie Cloud Native znajduje największe zastosowanie?

Jak wcześniej wspomniano, niskie koszty realizowania procesów za pośrednictwem chmury sprzyja wykorzystaniu cloud native przez małe firmy programistyczne i startupy. Dodatkowo cloud native doskonale sprawdza się wszędzie tam, gdzie tworzenie oprogramowania odbywa się przy wsparciu nowoczesnych technologii automatyzujących pracę programisty. Nowoczesne moduły usług chmurowych wyposażone są w narzędzia oparte o technologię AI i ML, zwiększające efektywność pracy całego zespołu programistycznego. 

Cloud Native to nie tylko miejsce dla nowych systemów, tworzonych od absolutnego zera. Usługi chmurowe, z pomocą https://mindbox.pl/pl/cloud-native/ pozwalają na wykorzystanie potencjału technologii do migracji aplikacji monolitycznej na model cloud native. W wielu przypadkach okazuje się, że jest to rozwiązanie najbardziej optymalne, niepozbawione pewnego ryzyka, jednak mające potencjał do ogromnych oszczędności czasu i zasobów finansowych. 

Korzyści wynikające z wykorzystania Cloud Native

Dlaczego więc warto wdrożyć strategię cloud native w budowaniu nowych aplikacji i systemów informatycznych? Redukcja kosztów i oszczędność czasu wpływa bezpośrednio na najważniejsze wskaźniki determinujące rentowność firmy. To jednak nie wszystko, na co warto zwrócić uwagę, rozpatrując zalety Cloud Native.

Nowoczesne firmy tworzą swoje oprogramowanie z myślą o dalszej rozbudowie funkcjonalności. Jedną z największych bolączek aplikacji tworzonych w architekturze monolitycznej jest nikły potencjał skalowalności. Rozwój funkcjonalności na zasadzie osobnych mikrousług, które można rozbudowywać dowolnie bez obaw o poprawne działanie aplikacji jako całości to powód, dla którego nie tylko małe projekty, ale też ogromne korporacje sięgają po rozwiązanie cloud native. Sam proces administrowania aplikacją stworzoną w koncepcji chmury natywnej, według relacji specjalistów jest znacznie łatwiejszym i bardziej intuicyjnym procesem, niż ma to miejsce przy tradycyjnych aplikacjach opartych o architekturę monolityczną. 

Powiązane wspisy
Artykuły partnerskie

Co warto umieć, zanim rozpocznie się pierwszą pracę jako programista?

2 minut czytania
Programista określany jest jako jeden z zawodów przyszłości. Coraz więcej gałęzi przemysłu opiera się na sztucznej inteligencji, a niemal każda firma ma…
Artykuły partnerskieCo w internecie piszczy

Kierunek: chmura – co trzeba wiedzieć przed migracją?

7 minut czytania
Choć w kontekście cyfrowej transformacji wiele mówi się o zaletach środowiska chmurowego, wciąż sporo wątpliwości budzą kwestie związane z ochroną danych wrażliwych…
Zapisz się do naszego Newslettera

Otrzymuj powiadomienia o nowych i aktualizowanych skryptach, narzędziach oraz wpisach.