Artykuły partnerskieCyberbezpieczeństwo

Disaster recovery – czy Twoja firma jest gotowana na awarię?

3 minut czytania
it business man in network server room have problems and looking for disaster situation solution

Atak hakerski, katastrofa naturalna, awaria budynku czy kradzież – to tylko kilka przykładów incydentów, które mogą sparaliżować działanie Twojego biznesu, powodując dotkliwe straty finansowe. Disaster recovery pomoże Ci uporać się ze skutkami takich zdarzeń.

Disaster recovery to plan odzyskiwania systemów i danych firmy po awarii. Składa się na niego zestaw procedur przygotowanych na wypadek incydentów związanych z zakłóceniem pracy zarówno zasobów własnych (on premise), jak i systemów po stronie usługodawców (w chmurze). Celem jest jak najszybsze przywrócenie dostępności systemów kluczowych dla funkcjonowania danego biznesu.

Backup to za mało. Potrzebujesz DRC

Zapasowa kopia danych (backup) może okazać się rozwiązaniem niewystarczającym. Po pierwsze jeśli biznes utraci dostęp do infrastruktury, uruchomienie systemów w nowym środowisku pochłonie dużo czasu. Istnieje też ryzyko, że nie będziemy w stanie odzyskać wszystkich danych. Dlatego warto wykorzystać Disaster Recovery Center (DRC), działające przez cały czas dodatkowe centrum danych.

To zapasowa infrastruktura oddalona geograficznie i połączona z głównym centrum danych firmy. Przechowuje wierną kopię systemów oraz plików. W razie awarii administrator może przełączyć na nią cały ruch, często w sposób niezauważalny dla końcowego klienta. DRC może działać w modelu on premise, jako własne zapasowe centrum danych w innej lokalizacji, off premise (centrum danych wynajmowane od usługodawcy) oraz Disaster Recovery as a Service (DRaaS), czyli DRC w chmurze.

Kluczowym elementem każdego planu disaster recovery jest określenie dwóch wskaźników. Pierwszy z nich o nazwie Recovery Point Objective (RPO) opisuje okres czasu jaki obejmuje ostatnia wykonana kopia zapasowa. RPO powinno być uzależnione od częstotliwości wprowadzania zmian w danych. Jeśli zmiany są wprowadzane co kilka minut, tyle powinien wynosić wskaźnik RPO. Drugi wskaźnik to Recovery Time Objective (RTO). Podaje on maksymalny czas przywrócenia kluczowej infrastruktury do działania.

Co powinien zawierać plan Disaster Recovery

Na plan odzyskiwania po awarii składa się wiele elementów, wśród których warto wyróżnić następujące: 

  • inwentaryzacja sprzętu, oprogramowania oraz usług zewnętrznych, niezbędnych do funkcjonowania firmy;
  • zbudowanie bazy adresowej osób odpowiedzialnych za poszczególne obszary do powiadamiania o incydentach;
  • harmonogram działań na wypadek wystąpienia określonych incydentów, wraz ze wskazaniem kroków potrzebnych do przywrócenia danych;
  • ustalenie bezpiecznej lokacji dla dokumentu DRP (disaster recovery plan), przy łatwym dostępie dla pracowników.

Plan disaster recovery należy regularnie aktualizować, a także szkolić pracowników z procedur postępowania na wypadek wystąpienia incydentów zakłócających pracę systemów firmy. Niezadbanie o ten element strategii IT może kosztować Cię tysiące, jak nie miliony złotych!

Disaster Recovery w chmurze – dlaczego warto?

Aby zapewnić swojej firmie kompleksową ochronę kluczowych zasobów i szybkie odzyskiwanie po awarii najlepiej skorzystać z publicznych usług chmurowych. Infrastruktura chmurowa jest przygotowana do zagwarantowania wysokiej dostępności, również w sytuacji incydentów po stronie dostawcy. Dla przykładu w Google Cloud Platform (GCP) dostępność usług gwarantowana jest na poziomie 99,95 – 99,99%

Stale rozbudowywana sieć centrów danych GCP jest zlokalizowana w ponad 200 krajach na całym świecie i dodatkowo pogrupowana w regiony (29) i strefy (88). Region to zespół przynajmniej trzech stref, w których dwie zawsze służą jako Disaster Recovery Center. Bezpieczeństwo danych podnosi redundancja oraz automatyczne kopiowanie danych pomiędzy wieloma lokalizacjami.

Oprócz wysokiej dostępności i wydajności, jaką zapewnia Google Cloud Platform, zaletą rozwiązania jest wsparcie certyfikowanych specjalistów. Lokalni Partnerzy Google Cloud (przykładowo FOTC) mogą pomóc firmom w opracowaniu planu Disaster Recovery i przygotowaniu stabilnego Disaster Recovery Center w chmurze Google.

Jeśli chcesz zadbać o przyszłość swojej firmy, pomyśl o Disaster Recovery już dziś! Warto pamiętać, że nie wystarczy stworzyć kilka zasad w formie 2 stronicowego dokumentu. Disaster Recovery to plan, który może uratować Twoją firmę i uchronić przed utratą ogromnej ilości pieniędzy. Więcej informacji na jego temat znajdziesz tutaj. Masz pytanie o DR, nie wiesz jak zacząć, co jest najważniejsze w procesie jego tworzenia? Czekamy na Wasze komentarze poniżej!

Powiązane wspisy
Artykuły partnerskieZarabianie w internecie

Jak sprzedawać na Allegro? Wystawianie przedmiotów krok po kroku - Poradnik od Apilo

4 minut czytania
Sprzedaż na Allegro może być świetnym sposobem na rozpoczęcie lub rozwinięcie własnego biznesu online. Platforma ta jest jedną z najpopularniejszych stron e-commerce…
Artykuły partnerskieUsługi IT

Zabezpiecz swój biznes na przyszłość dzięki najnowszym rozwiązaniom technologicznym FlowDog

3 minut czytania
W dobie cyfryzacji kluczowym elementem sukcesu jest zdolność do adaptacji i wykorzystania nowych technologii w celu ciągłego doskonalenia i optymalizacji działalności. Rozwiązania…
WIKI i słowniki

Atak hakerski - próba uzyskania nieautoryzowanego dostępu do systemu komputerowego lub sieci

2 minut czytania
Atak hakerski to działanie mające na celu uzyskanie nieautoryzowanego dostępu do systemu komputerowego lub sieci. Atak ten jest jednym z najczęstszych rodzajów…
Zapisz się do naszego Newslettera

Otrzymuj powiadomienia o nowych i aktualizowanych skryptach, narzędziach oraz wpisach.