Artykuły partnerskie

Szafy RACK – co warto wiedzieć?

3 minut czytania

Do utrzymania porządku w miejscach takich jak serwerownia służą na przykład szafy stojące typu RACK. Są one niezwykle ważnymi elementami wyposażenia w branży IT. Jasne jest, że w natłoku kabli, urządzeń i przewodów dbałość o uporządkowanie jest niezwykle istotna. Wybór najlepszej szafy RACK nie jest jednak prostym zadaniem. Dostępny jest szeroki wybór modeli o różnych rozmiarach i parametrach. W jaki sposób wyłonić najlepszą dla siebie?

  1. Czym są szafy RACK?
  2. Szafa RACK – na jakie elementy zwrócić uwagę przy wyborze?
  3. Jakie wymiary powinny mieć dobre szafy serwerowe?
  4. Szafy IT – jakie są rodzaje szaf typu RACK?

Na co zwrócić uwagę, wybierając szafy IT i jakie są ich rodzaje? Spróbujmy znaleźć odpowiedni na te pytania.

Czym są szafy RACK?

Nazwa „szafa RACK” odnosi się do konkretnego standardu szaf, które wykorzystywane są w branży IT w celu porządkowania i przechowywania różnego rodzaju urządzeń w serwerowniach. W dzisiejszych czasach żadna większa firma nie może się bez nich obejść. Wykorzystuje się je wszędzie tam, gdzie baza danych potrzebuje wielu serwerów – mogą to być duże witryny internetowe, studia czy firmy różnego rodzaju. Czasami tego rodzaju sprzęty można znaleźć też w prywatnych domach, gdzie używają ich osoby, którym zależy na zachowaniu urządzeń elektronicznych w jak najlepszym stanie. Dzięki umieszczeniu sprzętów w szafach RACK można uniknąć ich eksploatacji i zniszczenia. Pozwala to zatem nie tylko na zachowanie maksymalnego porządku, ale przede wszystkim oszczędzenie sobie dodatkowych kosztów, pojawiających się w przypadku konieczności wymiany zniszczonych elementów.

Szafa RACK – na jakie elementy zwrócić uwagę przy wyborze?

Ciekawym rozwiązaniem są szafy posiadające drzwi przednie lub drzwi tylne takie jak na przykład drzwi perforowane. Dzięki temu można w wygodny i swobodny sposób dostać się do wszystkich niezbędnych kabli, wejść lub elementów takich jak chociażby listwy zasilające. Dużą wygodą mogą okazać się także produkty wyposażone w specjalnie wykonane szyny. Pozwalają one na manewrowanie sprzętem w jeszcze łatwiejszy sposób – dają bowiem możliwość wysuwania go bez na przykład konieczności odkręcania. Dobrym pomysłem jest także uważne przyjrzenie się dostępnym akcesoriom do szaf IT. Warto zwrócić uwagę na filtry szafy RACK, które są przydatnym elementem wyposażenia. Istotna może być także specjalna listwa zasilająca do szafy RACK

Jakie wymiary powinny mieć dobre szafy serwerowe?

Wybór najlepszej szafy RACK wymaga także starannego wymierzenia i określenia rozmiaru, jaki będzie potrzebny. W przeciwieństwie do zwykłych szaf, szafa RACK powinna nie być zbyt duża. Wolna przestrzeń stwarza przecież szansę na uszkodzenie sprzętu. Z tego powodu tego rodzaju wyposażenie musi być jak najbardziej dopasowane. Zazwyczaj szafy RACK są jednak dopasowywane do standardowych rozmiarów sprzętu, co znacznie ułatwia dokonanie wyboru.

Najważniejsze parametry podczas wyboru szafy do IT to szerokość i wysokość:

  • wysokość szaf RACK określa się przy pomocy tak zwanych jednostek U. Ta z pozoru tajemnicza nazwa jest jednak prostym przelicznikiem – 1U to 4,445 cm. Oznacza to, że szafa o wysokości 4U mierzy 17,78 cm. Najpopularniejszym rozwiązaniem dla osób prywatnych jest obecnie rozmiar 12U – tego rodzaju szafa pozwala na schowanie sprzętu jednej osobie.
  • szerokość szafy RACK zazwyczaj określana jest w calach. Najpopularniejsze wymiary to 10, 19 i 21 cali. Spośród tych modeli najczęściej wybierana jest szafa RACK 19 cali, ponieważ większość urządzeń mieści się niej najlepiej. Pozostałe opcje wybierane są do chowania niestandardowych sprzętów, takich jak na przykład duża ilość kabli.

Istotne jest, aby pamiętać, że wybór konkretnego modelu powinien zostać poprzedzony analizą obu tych wartości. Sama wysokość lub sama szerokość nie pozwoli realnie odzwierciedlić tego, ile zmieści szafa RACK. Warto zatem dokładnie przeanalizować parametry wybranego produktu.

Szafy IT – jakie są rodzaje szaf typu RACK?

Większość oferowanych modeli jest przeznaczona do samodzielnego montażu. Zazwyczaj szafy typu RACK dostępne są w dwóch wariantach: jaki modele stojące lub wiszące. Wersje wiszące pozwalają świetnie zagospodarować przestrzeń i wykorzystać ją maksymalnie. Zazwyczaj wykorzystuje się je do zamontowania monitoringu lub niewielkich urządzeń, ponieważ mają one udźwig do 60 kg. Z kolei szafki stojące zazwyczaj mają większe maksymalne obciążenie i mogą zmieścić większą ilość sprzętu co więcej, pozwalają one także na wygodną rozbudowę w przypadku zwiększenia ilości posiadanych produktów. Zarówno wiszące, jak i stojące szafy RACK często wykonywane są z materiału, jakim jest blacha stalowa walcowana, który gwarantuje ich wytrzymałość.

W naszej ofercie znajdują się najwyższej jakości szafy RACK do IT, pozwalające na najlepsze uporządkowanie i zabezpieczenie sprzętu w serwerowni. Najlepsze wykonanie i szeroki wybór pozwala każdemu klientowi znaleźć rozwiązanie dla siebie. Warto zainwestować w szafę RACK i zadbać o odpowiednie uporządkowanie sprzętu oraz jego bezpieczeństwo.

88 posty

O autorze
Kierownik projektów IT oraz koordynator ds. cyberbezpieczeństwa. Hobbystycznie prowadzę kilka serwisów internetowych oraz blogi. Moje główne zainteresowania to: zarabianie przez internet, sposoby monetyzacji serwisów internetowych, dochód pasywny, bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, prywatność i ochrona danych osobowych, polityki publiczne w szczególności polityki zdrowia publicznego.
Artykuły
Powiązane wspisy
Technologie

Zastosowanie i wybór odpowiednich szaf serwerowych Rack

8 minut czytania
Technologie informatyczne i przetwarzanie danych odgrywają kluczową rolę w działaniu większości firm. W erze danych, gdzie informacja jest jednym z najcenniejszych zasobów,…
Artykuły partnerskieTechnologie

Orange rozpoczyna współpracę z platformą Boosteroid

2 minut czytania
ARTYKUŁ SPONSOROWANY Dzięki Boosteroid możesz grać w najbardziej wymagające i popularne gry całkowicie online, bez wysokiej jakości sprzętu do gier. Teraz Orange…
Cyberbezpieczeństwo

Bezpieczeństwo w chmurze - najnowsze trendy i wyzwania

16 minut czytania
W ostatnich latach chmura stała się jednym z najpopularniejszych sposobów przechowywania danych i realizacji usług internetowych. Przyczynił się do tego rozwój technologii,…
Zapisz się do naszego Newslettera

Otrzymuj powiadomienia o nowych i aktualizowanych skryptach, narzędziach oraz wpisach.