Cyberbezpieczeństwo

Zasady bezpiecznego korzystania z poczty elektronicznej

4 minut czytania

Poczta elektroniczna to jedna z najczęstszych usług, z jakich korzystamy w sieci. Jest to także ulubiona metoda wykorzystywana przez hakerów do phishingu.

Łatwa możliwość podszywania się pod inne osoby lub podmioty powodują, że jesteśmy narażeni na próby wyłudzenia informacji lub pobrania załącznika z wirusem.


Nie zapisuj hasła do swojej poczty w przeglądarce

Traktuj pocztę elektroniczną jak system bankowy. Nigdy nie zapisuj hasła do swojej poczty w przeglądarce internetowej.Uchroni Cię to przed dostępem do niej przez osoby niepowołane lub wykradzeniem hasła przez wirusy bezpośrednio z systemu przeglądarki.


Zawsze pamiętaj by się wylogować

Wyrób w sobie nawyk wylogowywania się z poczty elektronicznej. Wiele systemów w szczególności on-line, posiada ustawioną bardzo długą sesję. To znaczy, że jeśli się raz zalogujesz, pozostajesz zalogowany przez wiele dni. Jest to bardzo niebezpieczne.


Korzystaj z kilku kont pocztowych

Załóż i korzystaj z kilku skrzynek pocztowych. W szczególności możesz utworzyć skrzynkę pocztową niezawierających Twoich danych osobowych jak imię i nazwisko do rejestracji w mniej zaufanych usługach i serwisach np. forach internetowych, sklepach, serwisy społecznościowe itp.Załóż oddzielną skrzynkę do obsługi bankowości internetowej, rządowych profili zaufania, składania ofert pracy oraz innych formalnych celów.


Używaj silnego i unikalnego hasła do skrzynki pocztowej

Cyberprzestępcy mają dostęp do milionów jak nie miliardów standardowych haseł. Używając prostych haseł umożliwiasz im włamanie się na Twoje konto z użyciem metod Brute Force.W hasłach nie używaj imion czy nazwisk swoich lub osób najbliższych. Nie używaj numerów identyfikacyjnych np. PESEL czy dat urodzenia.Hasło powinno być długie, zawierać znaki specjalne, spacje i raczej być w formie zdania niż pojedyńczego sformułowania.Do wrażliwych serwisów jak skrzynki pocztowe stosuj różne, unikalne hasła. Złamanie hasła w innych serwisach w których masz konta nie spowoduje automatycznie przechwycenia kolejnych kont usługowych.


Nigdy nie udostępniaj swojego hasła

Nigdy nie udostępniaj swojego hasła do kont pocztowych żadnym osobom trzecim. Jest to bardzo niebezpieczne a co więcej nie będziesz miał żadnej informacji o tym, co ta osoba przeglądała w twojej poczcie.


Zawsze weryfikuj nadawcę

Zawsze sprawdzaj nadawcę wiadomości oraz domenę z której jest ona przysłana.Wprawny haker co prawda jest w stanie podszyć się pod dowolny adres ale coraz większa ilość usługodawców pocztowych jest w stanie wykrywać takie wiadomości i je blokować.Nie mniej jednak, cyberprzestępcy wysyłając fakowe wiadomości stosują adresy mailowe o podobnej nazwie do banków czy dużych usługodawców, co może uśpić Twoją uwagę.Weryfikując nadawcę sprawdzaj adres e-mail z jakiego przyszła wiadomość a nie nazwę.


Sprawdź poprawność pisowni wiadomości

Wiele wiadomości wysyłanych jest automatycznie przez roboty. Często wiadomości te są automatycznie tłumaczone z innych języków. Sprawia to, że treść wiadomości posiada głównie błędy stylistyczne i gramatyczne. Jeżeli otrzymasz wiadomość z łamaną polszczyzną, możesz być niemal pewien że było ona wygenerowana z translatora. Bądź ostrożny przy takich wiadomościach.


Nie odpowiadaj na SPAM

Odpowiadanie na SPAM potwierdza istnienie adresu e-mail a tym samym może wygenerować kolejną dawkę niechcianych wiadomości.


Nie klikaj w linki umieszczone w mailach

Nigdy nie klikaj w linki zamieszczone w mailach. Jeżeli wiadomości mają postać HTML, możesz zostać przekierowany na inną stronę niż podana w treści wiadomości.Lepiej wkleić link do paska adresu w przeglądarce i przed uruchomieniem sprawdzić jaką ma postać. Linkowanie do dziwnej nieznanej strony powinno stanowić dla Ciebie ostrzeżenie.


Uważaj na podejrzane załączniki nawet od znajomych

Hakerzy często wysyłają SPAM i wirusy z przejętych kont do listy kontaktów. Otrzymując wiadomość od rodziny, znajomych lub znanych kontrahentów Twoja czujność jest uśpiona.Uważaj w szczególności na pliki spakowane ZIP, RAR, 7-ZIP itp. oraz dokumenty PDF, które bardzo często transportują wirusy, trojany, robaki i inne programy szpiegujące.


Korzystaj z dostawców poczty elektronicznej, którzy skanują załączniki pod kątem wirusów

Przy wyborze Twojego dostawcy usług pocztowych kieruj się jakością a nie ceną. Wybieraj tych dostawców, którzy stosują skanery antywirusowe na załącznikach, które otrzymujesz. Zmniejszy to ryzyko zainstalowania wirusa na twoim urządzeniu.


Uważaj na podejrzane załączniki nawet od znajomych

Hakerzy często wysyłają SPAM i wirusy z przejętych kont do listy kantaków. Otrzymując wiadomość od rodziny, znajomych lub znanych kontrahentów Twoja czujność jest uśpiona.Uważaj w szczególności na pliki spakowane ZIP, RAR, 7-ZIP itp. oraz dokumenty PDF.


Korzystaj z dwustopniowej weryfikacji

Trudno się do tego przyzwyczaić i jest to nieco uciążliwe rozwiązanie, ale o ile to możliwe korzystaj z dwustopniowej weryfikacji.Polega ona na konieczności wpisania podczas każdego logowania dodatkowego kodu (tokena) wysłanego poprzez SMS lub na aplikację mobilną.Zwiększy to poziom bezpieczeństwa Twojego konta i uchroni Cię przed dostępem do niego nawet w przypadku ujawnienia hasła.


Nie wysyłaj wrażliwych danych bez szyfrowania

Nigdy nie wysyłaj wrażliwych danych pocztą elektroniczną w formie niezabezpieczonej. Wrażliwe są wszelkie informacje, numer PESEL, wiek, miejsce zamieszkania, skany dokumentów itp.Jeżeli musisz przekazać takie dokumenty lub informacje, wprowadź je w oddzielnym dokumencie, spakuj do archiwum zip, rar, 7z lub innego z hasłem, a następnie prześlij zaszyfrowane. Hasło zawsze dostarczaj innym kanałem np. poprzez SMS lub komunikator.


30 posty

O autorze
Cześć!
Na co dzień pracuję na pełny etat w jednym z publicznych instytutów naukowych jako kierownik projektów IT oraz koordynator ds. cyberbezpieczeństwa.
Ta ostatnia funkcja to bardziej jako dodatek do standardowych obowiązków i nie czuję się guru w tym zakresie. Wieloletnie, praktyczne doświadczenie uświadamia mi jednak jak bezpieczeństwo w cyberprzestrzni i nasza prywatność i ochrona danych osobowych są istotne, dlatego na łamach tego blogu także nieco o tym bezpieczeństwa będę pisał.
Tematem, który jest mi jednak bliższy sercu, to temat związany z zarabianiem w Internecie - głównie sposobów monetyzacji serwisów internetowych, blogów, aplikacji i narzędzi, tak by nie zajmowały czasu i stanowiły raczej pasywny dochód.
Osobiście sam zarabiam na różnych serwisach internetowych i ciągle "strzelam" mając nadzieję, że w końcu "trafię" w aplikację, która przyniesie mi miliony. Póki co zadowalam się bardziej tysiącami i w tym zakresie postaram się wam przybliżyć ten rynek.
Artykuły
  Powiązane wspisy
  Cyberbezpieczeństwo

  Jak bezpiecznie wziąć pożyczkę przez internet?

  9 minut czytania
  Możliwość wzięcia pożyczki on-line (tzw. chwilówek) w pewnym sensie zrewolucjonizowało sposób zarządzania finansami wielu Polaków. Żeby uzyskać pieniądze na nieprzewidziane wydatki, nie…
  CyberbezpieczeństwoPoradniki

  Jak zabezpieczyć sieć Wi-Fi?

  4 minut czytania
  Sieć Wi-Fi to jeden z najbardziej podatnych elementów infrastruktury sieciowej na włamania przez hakerów. Aby utrudnić im to zadanie, trzeba wprowadzić jak…
  Cyberbezpieczeństwo

  Bezpieczna praca zdalna

  5 minut czytania
  Wykonywanie czynności zawodowych w domu wiąże się z wieloma korzyściami. Daje to większą elastyczność godzin pracy, oszczędność czasu – na przykład na…
  Zapisz się do naszego Newslettera

  Otrzymuj powiadomienia o nowych i aktualizowanych skryptach, narzędziach oraz wpisach.

  4 komentarze

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  ×
  Ochrona prywatności

  Usuwanie danych osobowych z sieci