Ochrona prywatności

Zasady bezpiecznego korzystania z serwisów społecznościowych

4 minut czytania

Serwisy społecznościowe przyniosły rewolucję komunikacyjną. Mamy dostęp do natychmiastowej informacji właściwie z każdej dziedziny życia, możemy dzielić się naszym szczęściem i nieszczęściem ze znajomymi, wyrażać własną opinię i poznawać opinię innych, oraz w zasadzie prowadzić w nich życie społeczne.

Czynne uczestniczenie w życiu społeczności internetowych naraża nas jednak na szereg negatywnych skutków. Zagrożona jest nasza prywatność, stajemy się obiektami celowanych ataków marketingowych, a niekiedy nasze życie społeczne jest powodem stalkingu lub dyskryminacji. To wszystko zagraża naszemu bezpieczeństwu cybernetycznemu a w konsekwencji jakości naszego życia.

Informacje zawarte w naszych profilach społecznościowych, historie akcji i czynności, polubienia, reakcje, ponowne udostępnienia cudzych wpisów czy własne publikacje są nieustannie “monitorowane” i mogą być przyczyną problemów.

Oto zasady, które zmniejszą ryzyko stania się ofiarą hakerów, hejterów, pracodawców, rówieśników itp.:


Chroń swoje dane prywatne

Traktuj każdy serwis społecznościowy jak system do udostępniania informacji o tobie. Załóż, że wszystko co do niego wprowadzisz, będzie dostępne dla nieograniczonej ilości osób. Pamiętaj, że nawet jeżeli udostępniasz pewne rzeczy potencjalnie wyłącznie dla znajomych, w rzeczywistości mogą być one także udostępnione innym podmiotom. Dane, które wprowadzasz służą często do serwowania Ci reklam oraz informacji, na które będziesz bardziej podany. Oprócz aspektu sprzedażowego, mogą być te informacje wykorzystywane także jako manipulacja np. w kontekście politycznym. Powodów dla których powinieneś być bardziej powściągliwy jest znacznie więcej. Dlatego zalecamy ograniczenie informacji wprowadzanych przez Ciebie do absolutnego minimum.

Nie publikuj informacji o wykształceniu, umiejętnościach, historii zawodowej

Nie publikuj swoich informacji o wykształceniu, umiejętnościach czy historii zawodowej w żadnym serwisie, który udostępnia te dane publicznie. Serwisy jak Facebook, Linkedin czy Goldenline publikują te dane publicznie. Z jednej strony masz szansę zostać odszukany przez potencjalnych headhunterów i zwiększyć swoje szanse na rynku pracy, z drugiej strony ktoś z zewnątrz może wykorzystać te dane do profilowania, serwowania podatnych materiałów reklamowych lub propagandowych, ustalenia szacunkowych Twoich zarobków, znajomości, przekonań politycznych lub religijnych czy ustalenia Twojej lokalizacji. Szukając pracy korzystaj z portali pracy oferujących możliwość tworzenia niedostępnych publicznie profili zawodowych lub zanonimizowanych profili zawodowych, do których dostęp jest odpłatny.
Będziesz miał pewność, że osoby, które do Ciebie chcą dotrzeć, mają Ci rzeczywiście do zaoferowania pracę, i nie będą się z Tobą kontaktować w celu wyciągnięcia dodatkowych informacji.

Nie publikuj informacji o adresie zamieszkania

Publikacja informacji o adresie zamieszkania to pierwszy krok do wykradzenia Twojej tożsamości i wykorzystania ich w oszustwach i defraudacjach. Publikacja adresu plus publikacja informacji o wyjeździe = wizyta złodziei. Nie publikuj go nigdy w Internecie. Raz wprowadzony, prawdopodobnie nigdy z niego nie zniknie.

Nie informuj znajomych i reszty społeczności o Twojej nieobecności w domu

Bardzo często można zaobserwować w sieciach społecznościowych udostępnianie przez niektórych znajomych informacji gdzie aktualnie się znajdują: w barze, w rodzinnym mieście, w teatrze, na wakacjach w kraju czy za granicą. To ogromny błąd! Informacja taka może być natychmiast wykorzystana przez złodziei, którzy zainteresują się Twoim mieszkaniem lub samochodem. Chroń swoje dobra osobiste i nigdy nie udostępniaj takiej informacji poprzez sieć Internet! Ktoś obcy może mieć dostęp do Twojego konta, konta osób z rodziny lub konta znajomych i tylko czeka na taką informację.

Nie publikuj swoich dokumentów

Nigdy nie publikuj skanów, zdjęć, ani nie podawaj danych z jakichkolwiek dokumentów urzędowych i finansowych jak dowód osobisty, prawo jazdy, paszport, karta kredytowa, ubezpieczenie itd. Dane te mogą być wykorzystane do kradzieży tożsamości, oszczędności lub wykorzystane w inny sposób.

Nie publikuj swoich danych medycznych

Nigdy nie publikuj informacji o Twoim stanie zdrowia, chyba że w celu ratowania życia. Takie publikacje traktuj jako ostatnia deska ratunku. Dane medyczne mogą być wykorzystane na różne sposoby, np. przez Ubezpieczyciela lub bank, który nie udzieli Ci kredytu.

Nie publikuj swoich zdjęć ani zdjęć swojej rodziny i znajomych

Najważniejszą zasadą jest to abyś przenigdy nie opublikował zdjęcia en face to jest takiego jak do dowodu, paszportu, czy prawa jazdy. Zdjęcia takie mogą posłużyć do wyrabiania fałszywych dokumentów, identyfikatorów oraz innych fałszywek.

Publikacja ogólnie dostępnego zdjęcia jest równoznaczna z umożliwieniem osobom trzecim fizyczną identyfikację Twojej osoby czy ocenę Twojego wyglądu, co może powodować różne skutki. Najczęstszym i najbardziej namacalnym efektem wykorzystania Twojego wizerunku jest np. wykorzystanie go podczas rekrutacji, gdzie potencjalny pracodawca może na podstawie Twojego wyglądu dokonać oceny kandydatury a nie na podstawie Twojego doświadczenia. Czasami jest to dobre a czasami nie. Innym bardziej drastycznym przykładem jest np. rozpoznanie osoby w celu dokonania przestępstwa np. rabunku, porwania itp. Brzmi to nieprawdopodobnie ale jest realnym zagrożeniem.

Jeżeli jednak nie możesz żyć bez publikacji swojej podobizny w sieciach społecznościowych, postaraj się o jej częściową anonimizację. W sieci jest kilka serwisów oferujących usługę on-line w postaci zamiany fotografii na obrazek. Twoje zdjęcie będzie miało ograniczoną ilość kolorów, kontur i szczegółu, dzięki czemu nie będzie mogło być wykorzystane do podrobienia dokumentów a i rozpoznanie Twojej osoby nie będzie dawało 100% pewności. Także ze wskazanych powyżej powodów, nie powinno się umieszczać w serwisach społecznościowych zdjęć swoich znajomych i rodziny. Dodatkowo, nigdy nie wiesz jak w przyszłości mogą one być wykorzystane. Systemy automatycznego rozpoznawania Twarzy będą mogły lub tak jak w Chinach już mogą je rozpoznawać, łączyć w relacje i powiązania z różnymi osobami. To może kiedyś zaszkodzić.

Nie publikuj zdjęć pokazujących Twoje ciało lub takich, które mogą mieć wpływ na Twoją karierę lub relacje społeczne

Jeżeli nie przekonuje Cię poprzedni punkt, zastosuj się przynajmniej do tego. Zdjęcia w negliżu, pod wpływem alkoholu lub w sytuacjach stawiających Cię w złym świetle, będą miały negatywny wpływ na Twoją karierę, gdziekolwiek byś nie pracował lub chciał pracować w przyszłości. Udostępnienie takich zdjęć może także mieć bardzo negatywne skutki w kontekście relacji społecznych. Możesz być narażony na szykanowania, wyśmiewanie oraz innego rodzaju hejt. Pamiętaj także że raz wrzucone zdjęcie do niekontrolowanego zasobu, raczej pozostanie w nim na zawsze i trudno będzie Ci je usunąć.


88 posty

O autorze
Kierownik projektów IT oraz koordynator ds. cyberbezpieczeństwa. Hobbystycznie prowadzę kilka serwisów internetowych oraz blogi. Moje główne zainteresowania to: zarabianie przez internet, sposoby monetyzacji serwisów internetowych, dochód pasywny, bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, prywatność i ochrona danych osobowych, polityki publiczne w szczególności polityki zdrowia publicznego.
Artykuły
Powiązane wspisy
Zarabianie w internecie

35 systemów do zarabiania na wypełnianiu płatnych ankiet internetowych - test zarobków

11 minut czytania
Podczas przeglądania różnych opcji zarabiania przez internet, natrafiłem na popularną metodę, jaką jest wypełnianie ankiet online. Postanowiłem przeprowadzić test, aby ocenić, czy…
Usługi IT

O czym należy pamiętać przy pogwarancyjnym serwisie i naprawie urządzeń Apple?

7 minut czytania
Apple jest jednym z najbardziej popularnych producentów elektroniki na świecie, zyskującym zaufanie użytkowników dzięki innowacyjnym produktom i intuicyjnym interfejsom. Miliony ludzi na…
Artykuły partnerskie

Jak dodać administratora strony na Facebook i czemu warto to zrobić?

4 minut czytania
Zlecenie przynajmniej części obowiązków związanych z prowadzeniem strony na FB to dobry pomysł. Sprawdź nasze porady, jak dodać administratora strony i zyskać…
Zapisz się do naszego Newslettera

Otrzymuj powiadomienia o nowych i aktualizowanych skryptach, narzędziach oraz wpisach.

×
Ochrona prywatności

Usuwanie danych osobowych z sieci