Artykuły partnerskie

Laptopy nie tylko do pracy

3 minut czytania

Nowoczesne laptopy wypierają z użytku jednostki stacjonarne. W porównaniu do nich, są lżejsze, poręczniejsze, a co najważniejsze, łatwiejsze do przenoszenia z miejsca na miejsce. Aby zapewnić sobie wygodę i komfort codziennego użytkowania laptopa, warto wybrać wydajną jednostkę. Sprawdź, jak to zrobić.

  1. Procesor i karta graficzna
  2. Laptopy z perfekcyjnym ekranem
  3. Pozostałe podzespoły do laptopów
  4. Podświetlana klawiatura i inne udogodnienia

Liczą się wydajne podzespoły, wysoka rozdzielczość ekranu, wbudowany modem i ogólna funkcjonalność. Dobry laptop odpowiada na potrzeby użytkownika, dlatego przed zakupem tego sprzętu, należy dokładnie zdefiniować swoje oczekiwania.

Procesor i karta graficzna

Wybór odpowiedniego laptopa należy rozpocząć od ustalenia, do jakich aktywności będzie wykorzystywany sprzęt, ponieważ inne parametry są ważne w przypadku grania w gry komputerowe, a inne dla użytkowników, którym laptop służy do pracy w wymagających programach graficznych. Jednak niezależnie od przeznaczenia, szczególną uwagę trzeba zwrócić na procesor i kartę graficzną.

Procesor nazywa się mózgiem komputera, ponieważ bez niego sprzęt nie będzie działał. Ta część jest odpowiedzialna za analizowanie danych oraz ich przesyłanie do kości pamięci, a także koordynację pozostałych podzespołów. Wydajne jednostki, np. te z rodziny Intel Pentium, są odpowiednie zarówno do laptopów do użytku domowego, jak i jednostek używanych w celach biznesowych. Najlepsze laptopy są wyposażone w bardzo wydajne “mózgi”, np. procesor Intel Core i5, i7 lub i9, albo konkurencyjną jednostkę – procesor AMD Ryzen 5.

Działanie procesora wspomaga karta graficzna. Jak sama nazwa wskazuje, jej głównym zadaniem jest przetwarzanie i wyświetlanie obrazu, jednak na tym nie kończy się praca tego elementu, ponieważ w dużej mierze odpowiada ona za wydajność urządzenia. Wybierając laptopa, trzeba więc zwrócić uwagę na model karty graficznej oraz jej charakter. Dostępne są modele zintegrowane i dedykowane. Jeśli laptop ma być używany do podstawowych zadań, a więc pracy w pakiecie biurowym Microsoft Office, oglądania filmów czy przeglądania zawartości internetu, w zupełności wystarczy zintegrowana karta graficzna. To jednostka oszczędna, typowa dla laptopów. Więcej możliwości oferuje jednak dedykowana karta graficzna, montowana często w jednostkach przeznaczonych dla graczy i osób pracujących w specjalistycznych programach graficznych. Karty dedykowane zapewniają znacznie lepszą wydajność niż integrowane, jednak zużywają więcej energii. Do wartych uwagi kart należą AMD Radeon Graphics, Nvidia GeForce lub Intel UHD Graphics.

Laptopy z perfekcyjnym ekranem

Żaden użytkownik nie będzie mógł cieszyć się z wydajnej karty graficznej, jeśli laptop nie został wyposażony w dobrej jakości ekran. Liczy się zarówno rozmiar ekranu, jak i rozdzielczość. Standardowy rozmiar to 15,4″ i taki jest optymalny do codziennego użytku. Ultrabooki, a więc laptopy przeznaczone głównie do użytku biznesowego, które charakteryzują się mniejszymi rozmiarami, ale wysoką wydajnością, są wyposażone w mniejszy ekran dotykowy, np. 13 lub 14″, natomiast jednostki dla graczy, grafików czy innych specjalistów IT, to laptopy z dużymi ekranami, których przekątna jest bliska 20″.

Liczy się nie tylko rozmiar, ale również rozdzielczość ekranu. Obecnie standardem już są jednostki z ekranem o rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 px), choć wiele laptopów posiada już lepsze ekrany, np. Quad HD (2560 x 1440 px) lub Ultra HD, tzw. 4k (3840 x 2160 px). Dla pełnego komfortu warto również zadbać, aby ekran miał dużą częstotliwość odświeżania obrazu. Przydaje się również matowa matryca, dzięki której na laptopie wygodnie pracuje się w nawet mocno nasłonecznionych lub oświetlonych pomieszczeniach.

Pozostałe podzespoły do laptopów

Uniwersalny laptop, zarówno ten do zadań specjalnych, jak i codziennego użytku, musi być wyposażony w pamięć RAM. Pamięci ściśle współpracują z procesorem, zapewniając dobrą wydajność laptopa. Warto zadbać, aby kości były w standardzie DDR4 o pojemności co najmniej 8 GB. Osoby, którym zależy na bezpieczeństwie gromadzonych danych, powinny wybrać jednostkę wyposażoną w dysk SSD. W porównaniu do dysku HDD, jest on stabilniejszy i mniej wrażliwy na uderzenia czy wstrząsy. Dysk HDD jest tańszy niż SSD, jednak ten drugi będzie lepszym wyborem, szczególnie, jeśli jego pojemność wyniesie co najmniej 256 GB.

W przypadku laptopów ważna jest również bateria. Jeśli laptop jest wyposażony w mocne i wydajne podzespoły, musi mieć równie wytrzymałą i pojemną baterię. Warto zwrócić uwagę, jaki czas pracy zapewnia bateria – starcza ona zwykle na kilka godzin pracy bez ładowania w przypadku standardowych jednostek, do nawet kilkunastu godzin w przypadku ultrabooków.

Podświetlana klawiatura i inne udogodnienia

Funkcjonalne laptopy są wyposażone w liczne udogodnienia. Zalicza się do nich podświetlaną klawiaturę, złącza audio combo jack, czytnik linii papilarnych, którego obecność podnosi bezpieczeństwo danych, oraz wejście liniowe audio.

Powiązane wspisy
Artykuły partnerskieTechnologie

Nowy Samsung A54 – czy będzie godną alternatywą dla flagowców?

3 minut czytania
Samsung to producent, który na przestrzeni lat wypracował sobie renomę. Dziś może się cieszyć oddaniem użytkowników, którzy z niecierpliwością wyczekują kolejnych modeli…
Artykuły partnerskie

Jak rozpoznać samochód po powodzi?

3 minut czytania
Nowe samochody z salonu to spory wydatek. Dlatego w Polsce wciąż ogromną popularnością cieszą się samochody używane. Ich największą zaletą jest oczywiście…
Artykuły partnerskie

Czym wyróżnia się iPhone 14 i czy warto zwrócić na niego uwagę?

3 minut czytania
Każda premiera nowej odsłony smartfona Apple wywołuje spore zainteresowanie. Podobnie było kilka miesięcy temu z debiutem iPhone’a 14 oraz jego trzech bardziej…
Zapisz się do naszego Newslettera

Otrzymuj powiadomienia o nowych i aktualizowanych skryptach, narzędziach oraz wpisach.