Artykuły partnerskie

Laptopy nie tylko do pracy

3 minut czytania

Nowoczesne laptopy wypierają z użytku jednostki stacjonarne. W porównaniu do nich, są lżejsze, poręczniejsze, a co najważniejsze, łatwiejsze do przenoszenia z miejsca na miejsce. Aby zapewnić sobie wygodę i komfort codziennego użytkowania laptopa, warto wybrać wydajną jednostkę. Sprawdź, jak to zrobić.

  1. Procesor i karta graficzna
  2. Laptopy z perfekcyjnym ekranem
  3. Pozostałe podzespoły do laptopów
  4. Podświetlana klawiatura i inne udogodnienia

Liczą się wydajne podzespoły, wysoka rozdzielczość ekranu, wbudowany modem i ogólna funkcjonalność. Dobry laptop odpowiada na potrzeby użytkownika, dlatego przed zakupem tego sprzętu, należy dokładnie zdefiniować swoje oczekiwania.

Procesor i karta graficzna

Wybór odpowiedniego laptopa należy rozpocząć od ustalenia, do jakich aktywności będzie wykorzystywany sprzęt, ponieważ inne parametry są ważne w przypadku grania w gry komputerowe, a inne dla użytkowników, którym laptop służy do pracy w wymagających programach graficznych. Jednak niezależnie od przeznaczenia, szczególną uwagę trzeba zwrócić na procesor i kartę graficzną.

Procesor nazywa się mózgiem komputera, ponieważ bez niego sprzęt nie będzie działał. Ta część jest odpowiedzialna za analizowanie danych oraz ich przesyłanie do kości pamięci, a także koordynację pozostałych podzespołów. Wydajne jednostki, np. te z rodziny Intel Pentium, są odpowiednie zarówno do laptopów do użytku domowego, jak i jednostek używanych w celach biznesowych. Najlepsze laptopy są wyposażone w bardzo wydajne “mózgi”, np. procesor Intel Core i5, i7 lub i9, albo konkurencyjną jednostkę – procesor AMD Ryzen 5.

Działanie procesora wspomaga karta graficzna. Jak sama nazwa wskazuje, jej głównym zadaniem jest przetwarzanie i wyświetlanie obrazu, jednak na tym nie kończy się praca tego elementu, ponieważ w dużej mierze odpowiada ona za wydajność urządzenia. Wybierając laptopa, trzeba więc zwrócić uwagę na model karty graficznej oraz jej charakter. Dostępne są modele zintegrowane i dedykowane. Jeśli laptop ma być używany do podstawowych zadań, a więc pracy w pakiecie biurowym Microsoft Office, oglądania filmów czy przeglądania zawartości internetu, w zupełności wystarczy zintegrowana karta graficzna. To jednostka oszczędna, typowa dla laptopów. Więcej możliwości oferuje jednak dedykowana karta graficzna, montowana często w jednostkach przeznaczonych dla graczy i osób pracujących w specjalistycznych programach graficznych. Karty dedykowane zapewniają znacznie lepszą wydajność niż integrowane, jednak zużywają więcej energii. Do wartych uwagi kart należą AMD Radeon Graphics, Nvidia GeForce lub Intel UHD Graphics.

Laptopy z perfekcyjnym ekranem

Żaden użytkownik nie będzie mógł cieszyć się z wydajnej karty graficznej, jeśli laptop nie został wyposażony w dobrej jakości ekran. Liczy się zarówno rozmiar ekranu, jak i rozdzielczość. Standardowy rozmiar to 15,4″ i taki jest optymalny do codziennego użytku. Ultrabooki, a więc laptopy przeznaczone głównie do użytku biznesowego, które charakteryzują się mniejszymi rozmiarami, ale wysoką wydajnością, są wyposażone w mniejszy ekran dotykowy, np. 13 lub 14″, natomiast jednostki dla graczy, grafików czy innych specjalistów IT, to laptopy z dużymi ekranami, których przekątna jest bliska 20″.

Liczy się nie tylko rozmiar, ale również rozdzielczość ekranu. Obecnie standardem już są jednostki z ekranem o rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 px), choć wiele laptopów posiada już lepsze ekrany, np. Quad HD (2560 x 1440 px) lub Ultra HD, tzw. 4k (3840 x 2160 px). Dla pełnego komfortu warto również zadbać, aby ekran miał dużą częstotliwość odświeżania obrazu. Przydaje się również matowa matryca, dzięki której na laptopie wygodnie pracuje się w nawet mocno nasłonecznionych lub oświetlonych pomieszczeniach.

Pozostałe podzespoły do laptopów

Uniwersalny laptop, zarówno ten do zadań specjalnych, jak i codziennego użytku, musi być wyposażony w pamięć RAM. Pamięci ściśle współpracują z procesorem, zapewniając dobrą wydajność laptopa. Warto zadbać, aby kości były w standardzie DDR4 o pojemności co najmniej 8 GB. Osoby, którym zależy na bezpieczeństwie gromadzonych danych, powinny wybrać jednostkę wyposażoną w dysk SSD. W porównaniu do dysku HDD, jest on stabilniejszy i mniej wrażliwy na uderzenia czy wstrząsy. Dysk HDD jest tańszy niż SSD, jednak ten drugi będzie lepszym wyborem, szczególnie, jeśli jego pojemność wyniesie co najmniej 256 GB.

W przypadku laptopów ważna jest również bateria. Jeśli laptop jest wyposażony w mocne i wydajne podzespoły, musi mieć równie wytrzymałą i pojemną baterię. Warto zwrócić uwagę, jaki czas pracy zapewnia bateria – starcza ona zwykle na kilka godzin pracy bez ładowania w przypadku standardowych jednostek, do nawet kilkunastu godzin w przypadku ultrabooków.

Podświetlana klawiatura i inne udogodnienia

Funkcjonalne laptopy są wyposażone w liczne udogodnienia. Zalicza się do nich podświetlaną klawiaturę, złącza audio combo jack, czytnik linii papilarnych, którego obecność podnosi bezpieczeństwo danych, oraz wejście liniowe audio.

Powiązane wspisy
PoradnikiTechnologie

Idealny laptop - na co warto zwrócić uwagę podczas wybierania nowego sprzętu?

3 minut czytania
Chociaż jeszcze kilka lat temu laptopy postrzegane były jako komputery typowo biznesowe, to w krótkim czasie udało im się wyprzedzić komputery stacjonarne….
Artykuły partnerskieTechnologie

Nowy Samsung A54 – czy będzie godną alternatywą dla flagowców?

3 minut czytania
Samsung to producent, który na przestrzeni lat wypracował sobie renomę. Dziś może się cieszyć oddaniem użytkowników, którzy z niecierpliwością wyczekują kolejnych modeli…
Artykuły partnerskie

Jak rozpoznać samochód po powodzi?

3 minut czytania
Nowe samochody z salonu to spory wydatek. Dlatego w Polsce wciąż ogromną popularnością cieszą się samochody używane. Ich największą zaletą jest oczywiście…
Zapisz się do naszego Newslettera

Otrzymuj powiadomienia o nowych i aktualizowanych skryptach, narzędziach oraz wpisach.