Ochrona prywatności

Usuwanie danych osobowych z sieci

4 minut czytania

W związku z charakterystyką sieci internet w szczególności łatwości z jaką można kopiować i ponownie publikować dane elektroniczne, usuwanie danych osobowych z sieci można uznać za syzyfową pracę. Nie oznacza to, że jest ona bezsensowna. Nieustanne monitorowanie wyszukiwarek i składanie żądań usunięcia danych, jeśli nie doprowadzi do ich całkowitego usunięcia, może znacząco ograniczyć ich rozprzestrzenianie i dostęp dla osób trzecich.

Choć masz prawo zażądać usunięcia swoich danych osobowych nie zawsze będzie to skuteczne. Z jednej strony nie wszystkie dane podlegają usunięciu, z drugiej strony, Twoje dane mogą być publikowane przez podmioty spoza Unii Europejskiej i wyegzekwowanie ich usunięcia może być bardzo trudne.

To czy uda Ci się usunąć dane lub uzyskać informacje na temat ich posiadania, źródła pozyskania i celu przetwarzania, zależy przede wszystkim od podmiotu, który nimi obraca (czy respektuje i jest zobowiązany respektować prawo Unijne) – Europejskie Prawo w tym zakresie jest jednym z najbardziej rygorystycznych i podmioty działające w innych obszarach geograficznych, niekoniecznie muszą je respektować. Pamiętaj także, że informacje w internecie nie znają żadnych granic a ich przepływ i kopia do innych krajów dokonuje się w ułamkach sekundy.Rodzaj danych oraz cel ich przetwarzania także nie pozostaje bez znaczenia. 

Niektórych danych nie usuniesz, ponieważ podmioty je publikujące mogą mieć solidne podstawy do tego i umocowanie w nadrzędnych nad RODO aktach prawnych

Możesz natomiast zawsze korzystać ze swoich praw i zgłaszać żądania usunięcia danych. Niektórzy Administratorzy zrobią to dla świętego spokoju, inni mając odpowiednie umocowania i wolę walki nie odpuszczą i Twoich danych nie usuną.

Aby rozpocząć proces usuwania danych, najlepiej najpierw przyjąć jakąś strategię działania. Zasadniczo, powinieneś się trzymać przyjętej strategii, ale jak to w życiu bywa sytuacje są różne i mogą wystąpić różne komplikacje. Powinieneś wiec założyć pewien bufor i dopuszczać modyfikację strategii w zależności od różnych okoliczności.

Poniżej znajduje się nasza propozycja graficzna przebiegu usuwania danych a pod spodem opis do każdego zdarzenia / akcji.

Strategia usuwania danych


Nasze dane są najbardziej narażone jeśli są łatwo dostępne. Większość użytkowników Internetu w celu znalezienia informacji o kimś posługuje się wyszukiwarkami. Z danych statystycznych wynika, że większość z nich nie analizuje więcej niż pierwszych 3 stron wyników wyszukiwania, jednak najbardziej wytrwali potrafią przeszukać ich znacznie więcej.

W celu usunięcia naszych danych osobowych z Internetu, najważniejsze jest więc znalezienie tych miejsc w sieci, w których zostały one opublikowane, a następnie doprowadzenie różnymi sposobami do ich usunięcia z tych miejsc. Dopiero na końcu należy zająć się usunięciem ich z indeksu wyszukiwarek.

Dopóki Twoje dane będą znajdować się na zewnętrznej stronie, Wyszukiwarki internetowe będą niechętne do ukrywania ich w swoich wynikach wyszukiwania – z tego powodu, ta czynność w większości przypadków powinna odbywać się na końcu drogi.

Jeżeli nie da się usunąć danych ze strony, na której się znajdują możesz próbować prosić wyszukiwarki o ich usunięcie, ale musisz przedstawić im swoją specyficzną sytuację potwierdzoną wyrokiem sądowym nakazującym usunięcie danych, zgłoszeniem na policję np. w związku ze stalkingiem, mową nienawiści itp. aby zostały uwzględnione.

Jeżeli nie da się ich usunąć, możesz także rozważyć specjalne, dość drogie zabiegi SEO, ograniczające ich widoczność w sieci, o czym w kolejnym dziale.

Zacznijmy jednak od znalezienia informacji na swój temat w sieci.

Wyszukaj dane w wyszukiwarce

Na rynku dominującą wyszukiwarką jest wyszukiwarka Google. Obecnie posiada ponad 95% rynku. Oprócz wyszukiwarki Google na rynku spory udział mają także inne wyszukiwarki. Ich listę przedstawiam poniżej, przyda się w celu wyszukiwania wpisów dotyczących Twojej osoby.

Boty wyszukiwarek (automatyczne oprogramowanie) przeszukują miliony stron internetowych zapisując i indeksując ich zawartość, którą następnie prezentują w wynikach wyszukiwania dla swoich użytkowników.

Wyszukiwarki mogą więc posiadać i przetwarzać Twoje dane osobowe, które zindeksowały na innych stronach (skopiowały je). To Twoje podstawowe miejsce wyszukiwania informacji o swojej osobie, dostępnej w sieci.

Jakich danych możemy szukać?

W internecie mogą być przetwarzane różnego typu dane. Część z nich nie będzie dostępna publicznie, ale część może być narażona na dostęp przez osoby trzecie. Najczęściej można uzyskać informacje o:

 • Imieniu i nazwisku
 • Adresie zamieszkania
 • Miejscu pracy (nazwa firmy, adres firmy)
 • Ukończonych szkół i uczelni
 • Numerach telefonu
 • Adresach e-mail
 • Numerach identyfikacyjnych – PESEL itp.
 • Numerach kont bankowych
 • Zdjęcia

Przygotuj sobie listę wskazanych danych oraz ich kombinacji – na ich podstawie będziemy dokonywać wyszukiwań.

Jak szukać swoich danych w internecie?

Poszukiwania najlepiej zacząć w wyszukiwarce GOOGLE. To najczęściej indeksująca strony wyszukiwarka. Pod uwagę powinniśmy także wziąć wyszukiwarkę BING, YAHOO oraz DUCK DUCK GO, ponieważ są one najczęściej używane w Europie.

Wpisując w wyszukiwarce samo imię i nazwisko, znajdziemy wiele wpisów, które nie będą dotyczyły naszej osoby. Przeszukiwanie tak zorganizowanych danych mija się z celem, chyba że ilość zwracanych wyników jest w granicach 1000 rekordów. Aby zmniejszyć ilość wyników i trafniej odszukać informację zastosuj się do poniższych porad:

 • Stwórz listę z wszystkimi frazami, na jakie chcesz zadać zapytanie w wyszukiwarce. Ułatwi Ci to pracę w wielu różnych wyszukiwarkach. W tym celu możesz skorzystać z przygotowanego przez nas narzędzia.
 • W przypadku wyszukiwania po imieniu i nazwisku dodaj warianty z miejscem zamieszkania (miasto, ulica), miejscem pracy (nazwa firmy, ulica adresu firmy), szkołą (nazwa szkoły, ulica szkoły)
 • Wyszukując po numerze tel. adresach e-mail, numerach identyfikacyjnych czy numerach kont możesz szukać bez zestawiania ich z imieniem i nazwiskiem. Pamiętaj aby objąć je cudzysłowami „”. W niektórych wyszukiwarkach możesz też wymusić wystąpienie konkretnej frazy poprzez dodanie znaku + – np. +”530 909 998″
 • Tworząc zestawienia zapytań z imieniem i nazwiskiem korzystaj ze znaków „” przed i za swoim imieniem i nazwiskiem – np. „Jan Kowalski” Alpejska Warszawa
 • Tworząc zestawienia zapytań z imieniem i nazwiskiem przestawiaj twórz warianty przestawiając swoje imię i nazwisko – np. „Kowalski Jan” Alpejska Warszawa


38 posty

O autorze
Kierownik projektów IT oraz koordynator ds. cyberbezpieczeństwa.
Hobbystycznie prowadzę kilka serwisów internetowych oraz blogi.
Moje główne zainteresowania to: zarabianie przez internet, sposoby monetyzacji serwisów internetowych, dochód pasywny, bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, prywatność i ochrona danych osobowych, polityki publiczne w szczególności polityki zdrowia publicznego.
Artykuły
Powiązane wspisy
Artykuły partnerskiePorównania zestawienia

Jak działa roaming w Orange Flex?

2 minut czytania
Dzięki roamingowi w Orange Flex, przebywając w każdym z krajów Unii Europejskiej, możesz korzystać z nielimitowanych rozmów, SMS-ów, MMS-ów i transferu danych…
Artykuły partnerskie

Wykorzystaj potencjał Internetu dzięki własnej stronie WWW

3 minut czytania
W XXI wieku z Internetu korzysta niemal każdy. Wiele osób używa również tego medium do pokazania swojej twórczości, sprzedaży usług lub produktów,…
Cyberbezpieczeństwo

Co to jest VPN i dlaczego warto z niego korzystać?

7 minut czytania
Internet jest tak zbudowany, że ruch pojedynczego użytkownika, odwiedzane przez niego strony, jego transakcje, czy nawet odwiedzone miejsca można odczytać dzięki unikatowemu…
Zapisz się do naszego Newslettera

Otrzymuj powiadomienia o nowych i aktualizowanych skryptach, narzędziach oraz wpisach.

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *