Ochrona prywatności

Usuwanie danych osobowych z sieci

4 minut czytania

W związku z charakterystyką sieci internet w szczególności łatwości z jaką można kopiować i ponownie publikować dane elektroniczne, usuwanie danych osobowych z sieci można uznać za syzyfową pracę. Nie oznacza to, że jest ona bezsensowna. Nieustanne monitorowanie wyszukiwarek i składanie żądań usunięcia danych, jeśli nie doprowadzi do ich całkowitego usunięcia, może znacząco ograniczyć ich rozprzestrzenianie i dostęp dla osób trzecich.

Choć masz prawo zażądać usunięcia swoich danych osobowych nie zawsze będzie to skuteczne. Z jednej strony nie wszystkie dane podlegają usunięciu, z drugiej strony, Twoje dane mogą być publikowane przez podmioty spoza Unii Europejskiej i wyegzekwowanie ich usunięcia może być bardzo trudne.

To czy uda Ci się usunąć dane lub uzyskać informacje na temat ich posiadania, źródła pozyskania i celu przetwarzania, zależy przede wszystkim od podmiotu, który nimi obraca (czy respektuje i jest zobowiązany respektować prawo Unijne) – Europejskie Prawo w tym zakresie jest jednym z najbardziej rygorystycznych i podmioty działające w innych obszarach geograficznych, niekoniecznie muszą je respektować. Pamiętaj także, że informacje w internecie nie znają żadnych granic a ich przepływ i kopia do innych krajów dokonuje się w ułamkach sekundy.Rodzaj danych oraz cel ich przetwarzania także nie pozostaje bez znaczenia. 

Niektórych danych nie usuniesz, ponieważ podmioty je publikujące mogą mieć solidne podstawy do tego i umocowanie w nadrzędnych nad RODO aktach prawnych

Możesz natomiast zawsze korzystać ze swoich praw i zgłaszać żądania usunięcia danych. Niektórzy Administratorzy zrobią to dla świętego spokoju, inni mając odpowiednie umocowania i wolę walki nie odpuszczą i Twoich danych nie usuną.

Aby rozpocząć proces usuwania danych, najlepiej najpierw przyjąć jakąś strategię działania. Zasadniczo, powinieneś się trzymać przyjętej strategii, ale jak to w życiu bywa sytuacje są różne i mogą wystąpić różne komplikacje. Powinieneś wiec założyć pewien bufor i dopuszczać modyfikację strategii w zależności od różnych okoliczności.

Poniżej znajduje się nasza propozycja graficzna przebiegu usuwania danych a pod spodem opis do każdego zdarzenia / akcji.

Strategia usuwania danych


Nasze dane są najbardziej narażone jeśli są łatwo dostępne. Większość użytkowników Internetu w celu znalezienia informacji o kimś posługuje się wyszukiwarkami. Z danych statystycznych wynika, że większość z nich nie analizuje więcej niż pierwszych 3 stron wyników wyszukiwania, jednak najbardziej wytrwali potrafią przeszukać ich znacznie więcej.

W celu usunięcia naszych danych osobowych z Internetu, najważniejsze jest więc znalezienie tych miejsc w sieci, w których zostały one opublikowane, a następnie doprowadzenie różnymi sposobami do ich usunięcia z tych miejsc. Dopiero na końcu należy zająć się usunięciem ich z indeksu wyszukiwarek.

Dopóki Twoje dane będą znajdować się na zewnętrznej stronie, Wyszukiwarki internetowe będą niechętne do ukrywania ich w swoich wynikach wyszukiwania – z tego powodu, ta czynność w większości przypadków powinna odbywać się na końcu drogi.

Jeżeli nie da się usunąć danych ze strony, na której się znajdują możesz próbować prosić wyszukiwarki o ich usunięcie, ale musisz przedstawić im swoją specyficzną sytuację potwierdzoną wyrokiem sądowym nakazującym usunięcie danych, zgłoszeniem na policję np. w związku ze stalkingiem, mową nienawiści itp. aby zostały uwzględnione.

Jeżeli nie da się ich usunąć, możesz także rozważyć specjalne, dość drogie zabiegi SEO, ograniczające ich widoczność w sieci, o czym w kolejnym dziale.

Zacznijmy jednak od znalezienia informacji na swój temat w sieci.

Wyszukaj dane w wyszukiwarce

Na rynku dominującą wyszukiwarką jest wyszukiwarka Google. Obecnie posiada ponad 95% rynku. Oprócz wyszukiwarki Google na rynku spory udział mają także inne wyszukiwarki. Ich listę przedstawiam poniżej, przyda się w celu wyszukiwania wpisów dotyczących Twojej osoby.

Boty wyszukiwarek (automatyczne oprogramowanie) przeszukują miliony stron internetowych zapisując i indeksując ich zawartość, którą następnie prezentują w wynikach wyszukiwania dla swoich użytkowników.

Wyszukiwarki mogą więc posiadać i przetwarzać Twoje dane osobowe, które zindeksowały na innych stronach (skopiowały je). To Twoje podstawowe miejsce wyszukiwania informacji o swojej osobie, dostępnej w sieci.

Jakich danych możemy szukać?

W internecie mogą być przetwarzane różnego typu dane. Część z nich nie będzie dostępna publicznie, ale część może być narażona na dostęp przez osoby trzecie. Najczęściej można uzyskać informacje o:

 • Imieniu i nazwisku
 • Adresie zamieszkania
 • Miejscu pracy (nazwa firmy, adres firmy)
 • Ukończonych szkół i uczelni
 • Numerach telefonu
 • Adresach e-mail
 • Numerach identyfikacyjnych – PESEL itp.
 • Numerach kont bankowych
 • Zdjęcia

Przygotuj sobie listę wskazanych danych oraz ich kombinacji – na ich podstawie będziemy dokonywać wyszukiwań.

Jak szukać swoich danych w internecie?

Poszukiwania najlepiej zacząć w wyszukiwarce GOOGLE. To najczęściej indeksująca strony wyszukiwarka. Pod uwagę powinniśmy także wziąć wyszukiwarkę BING, YAHOO oraz DUCK DUCK GO, ponieważ są one najczęściej używane w Europie.

Wpisując w wyszukiwarce samo imię i nazwisko, znajdziemy wiele wpisów, które nie będą dotyczyły naszej osoby. Przeszukiwanie tak zorganizowanych danych mija się z celem, chyba że ilość zwracanych wyników jest w granicach 1000 rekordów. Aby zmniejszyć ilość wyników i trafniej odszukać informację zastosuj się do poniższych porad:

 • Stwórz listę z wszystkimi frazami, na jakie chcesz zadać zapytanie w wyszukiwarce. Ułatwi Ci to pracę w wielu różnych wyszukiwarkach. W tym celu możesz skorzystać z przygotowanego przez nas narzędzia.
 • W przypadku wyszukiwania po imieniu i nazwisku dodaj warianty z miejscem zamieszkania (miasto, ulica), miejscem pracy (nazwa firmy, ulica adresu firmy), szkołą (nazwa szkoły, ulica szkoły)
 • Wyszukując po numerze tel. adresach e-mail, numerach identyfikacyjnych czy numerach kont możesz szukać bez zestawiania ich z imieniem i nazwiskiem. Pamiętaj aby objąć je cudzysłowami „”. W niektórych wyszukiwarkach możesz też wymusić wystąpienie konkretnej frazy poprzez dodanie znaku + – np. +”530 909 998″
 • Tworząc zestawienia zapytań z imieniem i nazwiskiem korzystaj ze znaków „” przed i za swoim imieniem i nazwiskiem – np. „Jan Kowalski” Alpejska Warszawa
 • Tworząc zestawienia zapytań z imieniem i nazwiskiem przestawiaj twórz warianty przestawiając swoje imię i nazwisko – np. „Kowalski Jan” Alpejska Warszawa


34 posty

O autorze
Kierownik projektów IT oraz koordynator ds. cyberbezpieczeństwa.
Hobbystycznie prowadzę kilka serwisów internetowych oraz blogi.
Moje główne zainteresowania to: zarabianie przez internet, sposoby monetyzacji serwisów internetowych, dochód pasywny, bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, prywatność i ochrona danych osobowych, polityki publiczne w szczególności polityki zdrowia publicznego.
Artykuły
  Powiązane wspisy
  Artykuły partnerskie

  Pułapki i haczyki w umowach na Internet, których warto się wystrzegać

  2 minut czytania
  Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie bez Internetu, więc zapewne zależy Ci na wyborze najbardziej nowoczesnych i korzystnych usług. Na co zwrócić uwagę, przeglądając…
  Artykuły partnerskieZarabianie w internecie

  Praca zdalna przez internet - gdzie szukać ofert pracy?

  3 minut czytania
  Świat idzie do przodu i coraz więcej obowiązków można wykonywać za pomocą internetu. Dzięki temu rozkwita także praca zdalna, czyli coś, co…
  Artykuły partnerskie

  Jakie zalety ma internet stacjonarny w Twoim domu?

  2 minut czytania
  Czym jest internet stacjonarny i jakie są jego najmocniejsze strony? Zapraszamy do lektury! Do czego używasz internetu? Internet w XXI wieku jest…
  Zapisz się do naszego Newslettera

  Otrzymuj powiadomienia o nowych i aktualizowanych skryptach, narzędziach oraz wpisach.

  3 komentarze

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *