Artykuły partnerskiePoradniki

W jakim banku najlepiej założyć konto osobiste?

4 minut czytania

Konto osobiste jest podstawowym produktem bankowym, dzięki któremu możemy dokonywać płatności, otrzymywać wynagrodzenie, oszczędzać lub korzystać z różnego rodzaju usług finansowych. W Polsce istnieje wiele banków, które oferują różne rodzaje kont indywidualnych, dlatego wybór najlepszego może być trudnym zadaniem. Sprawdźmy zatem kluczowe kryteria, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze banku i rachunku osobistego.

Kluczowe kryteria przy wyborze banku i konta osobistego

Pierwszym ważnym kryterium przy wyborze banku jest jego reputacja i opinie o nim
Warto sprawdzić, jakie opinie ma dany bank wśród klientów oraz czy nie ma na swoim koncie skandali finansowych czy nieuczciwych praktyk. W tym celu warto przejrzeć fora internetowe, oceny na portalach finansowych oraz zasięgnąć opinii znajomych.

Kolejną ważną kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest ogólna oferta kont osobistych.
Gdyż często dana instytucja posiada więcej niż jeden, sztandarowy ROR. Banki oferują różne rodzaje kont, które różnią się m.in. kosztami, limitem bezpłatnych wypłat z bankomatów, możliwościami oszczędzania czy pakietem dodatkowych usług. Przy wyborze konta warto więc dokładnie przeanalizować ofertę banku oraz porównać ją z ofertami innych banków.

Kolejnym istotnym kryterium przy wyborze konta jest łatwość korzystania z niego.
Ważne jest, aby bank oferował intuicyjny i przejrzysty system bankowości internetowej oraz mobilnej, który pozwoli na łatwe i szybkie korzystanie z konta. Ważne jest również, aby bank miał dużą liczbę placówek i bankomatów, co ułatwi korzystanie z konta w różnych sytuacjach.

Innym ważnym kryterium jest koszt utrzymania konta.
Warto sprawdzić, ile kosztuje prowadzenie konta, wypłata gotówki z bankomatów, przelewy krajowe czy zagraniczne oraz czy bank pobiera opłaty za kartę debetową. Warto wybrać bank, który oferuje możliwość bezpłatnego prowadzenia konta oraz bezpłatnych wypłat z bankomatów.

Nie bez znaczenia będą również promocje bankowe dla nowych klientów: https://finansepersonalne.pl/promocje-bankowe/

Dzięki takim akcjom bonusowym możemy dodatkowo zarobić na założeniu konta i aktywnym korzystaniu z jego funkcjonalności.

Bank i konto osobiste wybrane – co dalej?

Po wyborze odpowiedniego banku i konkretnego konta, kolejnym etapem jest składanie wniosku przez internet.

Aby otworzyć konto online, potrzebujemy dowodu osobistego oraz podstawowych informacji, takich jak data ważności dowodu, numer dowodu, data i miejsce urodzenia, PESEL i dane kontaktowe, tj. e-mail lub numer telefonu. Na tym etapie będziemy musieli podjąć decyzję, czy chcemy również wnioskować o kartę płatniczą do rachunku.

Kolejnym krokiem jest wybór sposobu autoryzacji transakcji dokonywanych za pomocą konta. Zwykle banki oferują dwa sposoby: wiadomości SMS lub specjalną kartę zdrapkę, na której znajdują się kody autoryzacyjne. Po uzupełnieniu i wysłaniu formularza, bank będzie przeprowadzał dalsze czynności zgodnie ze swoimi wewnętrznymi procedurami. Możesz więc spodziewać się kontaktu telefonicznego z banku, wiadomości SMS na podany numer telefonu lub też wiadomości przesłanej na Twój adres e-mail.

Osobna kwestią jest jeszcze wybór potwierdzania tożsamości przez klienta. W zależności od wybranej metody, cała procedura zakładania konta osobistego może być dłuższa lub krótsza. Jakie mamy więc możliwości?

Jak założyć konto bankowe aktywne od zaraz – metody weryfikacji tożsamości

W zależności od konkretnych usług, które oferuje dany bank oraz od naszych preferencji, będziemy mieć kilka możliwości do wyboru:

Zakładanie konta na selfie

To metoda potwierdzania tożsamości, która polega na zrobieniu przez użytkownika zdjęcia swojej twarzy. W takim przypadku użytkownik musi wykonać zdjęcie swojej twarzy w konkretnym trybie. Aby takie zdjęcie było poprawne, powinno być wykonane w dobrej jakości, z dobrze oświetlonym obszarem twarzy. Metoda wymaga również wykonania zdjęcia swojego dowodu osobistego z obu stron.

Przelew weryfikacyjny

Przelew weryfikacyjny z innego banku to forma weryfikacji rachunku bankowego, polegająca na dokonaniu przez właściciela rachunku niewielkiego przelewu z innego rachunku bankowego na nowo otwierany rachunek. Kluczową sprawą w tym przypadku jest upewnienie się, że dane na przelewie będą identyczne z tymi, które podaliśmy we wniosku.

Wideo weryfikacja

Wideo weryfikacja banku to proces weryfikacji tożsamości klienta, który odbywa się za pomocą wideokonferencji. Podczas wideo weryfikacji klient łączy się z przedstawicielem banku za pomocą kamerki internetowej i przesyła swoje dane osobowe oraz dokumenty potwierdzające tożsamość. Przedstawiciel banku sprawdza zgodność danych z dokumentami oraz dokonuje weryfikacji w czasie rzeczywistym, weryfikując twarz klienta. Wideo weryfikacja banku jest jednym z najbardziej zaawansowanych i skutecznych sposobów weryfikacji tożsamości klientów.

E-dowód

To najnowsza z usług, które banki stosują do szybkiego potwierdzania tożsamości klienta. Jeśli posiadamy dowód osobisty, który został wydany po 4 marca 2019 roku, bank zaproponuje nam automatycznie specjalną procedurę otwierania konta za pomocą e-dowodu. Warto przy tym pamiętać, że zakładanie rachunku osobistego przez internet nie jest jedyną dostępną metodą: https://darmowekontobankowe.org/jak-zalozyc-konto-w-banku/

Choć trzeba przyznać, że otwieranie konta online jest najwygodniejszym i najbardziej popularnym sposobem na korzystanie z tych produktów banku.

Ile trwa założenie konta w banku?

Czas zakładania konta zależy od procedur banku, rodzaju konta i sposobu weryfikacji tożsamości. Proces ten może trwać od kilku minut do kilku dni.

Większość kont można założyć online, co zdecydowanie skraca czas oczekiwania na założenie rachunku.

Warto jednak pamiętać, że w przypadku niektórych rodzajów kont, np. firmowych, konieczna może być wizyta w placówce bankowej i przesłanie dodatkowych dokumentów, co wydłuża czas zakładania konta.

Powiązane wspisy
Artykuły partnerskie

Pożyczki prywatne – jak je otrzymać i dlaczego są tak popularne?

4 minut czytania
Pożyczki prywatne stały się bardzo popularne na rynku finansowym w Polsce. Dla wielu osób stanowią atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych banków, które często…
Usługi IT

O czym należy pamiętać przy pogwarancyjnym serwisie i naprawie urządzeń Apple?

7 minut czytania
Apple jest jednym z najbardziej popularnych producentów elektroniki na świecie, zyskującym zaufanie użytkowników dzięki innowacyjnym produktom i intuicyjnym interfejsom. Miliony ludzi na…
Zapisz się do naszego Newslettera

Otrzymuj powiadomienia o nowych i aktualizowanych skryptach, narzędziach oraz wpisach.