Artykuły partnerskieUsługi IT

W jaki sposób hurtownia danych wspiera analizę danych biznesowych

2 minut czytania

Każda firma, której zależy na efektywnym zarządzaniu i podejmowaniu świadomych decyzji biznesowych, powinna posiadać nowoczesne narzędzia ułatwiające to zadanie. Analiza danych biznesowych doskonale sprawdza się z pomocą hurtowni danych. Rozwiązanie to skutecznie wspiera działania oparte na zaawansowanej analityce i przynosi wiele korzyści dla firm. Na czym konkretnie polega ten fenomen? Sprawdź, w jaki sposób hurtownia danych może usprawnić zarządzanie biznesem.

Czym jest hurtownia danych?

Hurtownia danych to – mówiąc najogólniej – rozbudowany system zarządzania danymi. Jako element systemu Business Intelligence (BI) stanowi nieocenione wsparcie dla działań z szeroko pojętego obszaru analizy danych biznesowych. Jest to nowoczesne i zaawansowane technologicznie narzędzie, które we współczesnym biznesie staje się już niemal firmowym standardem. Na coraz większą skalę wykorzystują je szczególnie duże organizacje o rozbudowanej strukturze wewnętrznej, które do właściwego zarządzania wymagają przetwarzania dużej ilości ważnych danych, pochodzących w dodatku z wielu rozproszonych źródeł. Hurtownie danych pozwalają natomiast na ich konsolidację i sprawne zarządzanie w łatwy i całkowicie bezpieczny sposób.

Analiza danych biznesowych doskonale sprawdza się z pomocą hurtowni danych. Ich kluczowym przeznaczeniem jest bowiem gromadzenie i przechowywanie dużej ilości zróżnicowanych danych w jednym miejscu. Zaawansowane możliwości analityczne, jakimi dysponują nowoczesne hurtownie danych, dostarczają organizacjom wartościowe informacje biznesowe, umożliwiając ich strategiczne wykorzystanie w celu generowania pewnego zysku finansowego. Narzędzia te pozwalają bowiem przekuwać zgromadzone dane w konkretne wnioski i trafne decyzje biznesowe.

Architektura hurtowni danych

Hurtownie danych składają się najczęściej z kilku elementów, wśród których warto wymienić:

  • relacyjną bazę danych przeznaczoną do bezpiecznego przechowywania danych i efektywnego zarządzania nimi w wygodnych warunkach;
  • programy ETL służące do ładowania i transformacji danych i przygotowujące tym samym wyodrębnione informacje do analizy;
  • narzędzia analityczne służące do wizualizacji danych i ich prezentacji w środowisku biznesowym;
  • inne, zaawansowane aplikacje analityczne oparte o skomplikowane algorytmy  bazujące na możliwościach sztucznej inteligencji (AI).

Natomiast jako przykładowe źródła danych, które mogą zasilać hurtownię danych, wskazuje się przede wszystkim:

  • bazy danych SQL;
  • pliki .xls lub .csv;
  • Google Analytics;
  • Sharepoint;
  • systemy ERP;
  • systemy CRM;
  • Subiekt GT;
  • Active Directory.

Hurtownia danych – najważniejsze korzyści

Analiza danych biznesowych doskonale sprawdza się z pomocą hurtowni danych przede wszystkim z uwagi na wysoki poziom bezpieczeństwa. Rozwiązanie to gwarantuje bowiem w pełni bezpieczne gromadzenie, przetwarzanie i następnie udostępnianie ważnych danych, które niekiedy mają znaczenie strategiczne dla rozwoju biznesu. Jest to możliwe za sprawą stałego szyfrowania danych w trakcie ich przesyłania i przechowywania. Nowoczesne hurtownie mają ponadto wbudowaną ochronę i retencję danych, co chroni firmy przed ryzykiem wystąpienia zagrożeń, błędów czy niepożądanych awarii.

Warto również zwrócić uwagę na fakt, że w praca w firmach zarządzających dużą ilością danych bez zaawansowanego repozytorium takiego jak hurtownia może rodzić wiele problemów. Wśród najczęstszych z nich wymienia się przede wszystkim brak kontroli nad jakością zgromadzonych danych, ulotność informacji czy konieczność czasochłonnego i żmudnego przygotowywania raportów w sposób manualny – szczególnie gdy wymagają analizy danych z rozproszonych źródeł. Natomiast dzięki wykorzystaniu hurtowni danych kadra zarządzająca otrzymuje szybki dostęp do konkretnych danych dokładnie wtedy, kiedy ich potrzebuje, co w efekcie pozwala na znacznie sprawniejsze zarządzanie organizacją oraz podejmowanie decyzji w oparciu o rzetelne informacje.

Bezproblemowa łączność zarówno lokalna, jak i globalna to kolejna zaleta hurtowni danych, która we współczesnym biznesie ma niebagatelne znaczenie. Automatyczne zarządzanie ogromną bazą danych to z kolei pewność, że firma ma stały dostęp do potrzebnych informacji i może je w prosty sposób integrować z innymi profesjonalnymi narzędziami wizualizacyjnymi.

Powiązane wspisy
Artykuły partnerskie

Czym jest proces Business Intelligence?

3 minut czytania
Termin Business Intelligence (BI) określa się jako proces polegający na przekształcaniu danych w informacje, które są następnie przekuwane w konkretną wiedzę. Dzięki…
Zapisz się do naszego Newslettera

Otrzymuj powiadomienia o nowych i aktualizowanych skryptach, narzędziach oraz wpisach.