Cyberbezpieczeństwo

Zasady bezpiecznego korzystania z bankowości elektronicznej

3 minut czytania

Internet zrewolucjonizował sposób w jaki korzystamy z banków oraz naszych zasobów finansowych w nim zdeponowanych. Dokonanie przelewu, płatność za zakupy, czy sprawdzenie ile pozostało nam pieniędzy na koncie nie wymaga od nas pojawienia się bezpośredniego w placówce banku. Wirtualizacja procesów bankowych oraz zlecanie spraw bez potwierdzenia fizycznego Twojej tożsamości sprawiła jednak, że bankowość elektroniczna stała się narażona na ataki cyberprzestępców.

Oto zasady, które zmniejszą ryzyko stania się ofiarą hakerów w zakresie bankowości:


Nigdy nie otwieraj stron bankowych klikając w link do nich kierujący

Phishing to jedna z najpopularniejszych metod włamań na konta bankowe. Polega na podszywaniu się przestępcy pod bank w celu wyłudzenia od konkretnej osoby pożądanych informacji lub skłonienia jej do określonych działań.Cyberprzestępcy tworzą identyczne strony do stron bankowych o bardzo podobnych adresach www. Następnie wysyłają wiadomości e-mail z podstawionym linkiem lub umieszczają reklamy w internecie lub wyszukiwarkach w celu złowienia potencjalnych ofiar.Nieświadomy użytkownik podaje login, hasło a niekiedy nawet otrzymany kod SMS, umożliwiając tym samym dokonanie transakcji ze swojego konta na rzecz hakerów.Dla tego, wchodząc na stronę bankową zawsze wpisuj ją ręcznie i sprawdzaj czy jest zabezpieczona i zaszyfrowana.


Nie korzystaj z bankowości elektronicznej w sieciach ogólnie dostępnych (np. darmowych)

Ogólnie dostępne sieci są ulubioną miejscem ataków cyberprzestępców. Są oni tam bardziej anonimowi, ponieważ trudniej ustalić z jakiego konkretnie urządzenia lub lokalizacji atakowali. Nigdy nie masz pewności, czy sieci nie podsłuchuje haker, który może przechwycić informacje wysyłane przez Ciebie do serwisów zewnętrznych np. login i hasło do banku.


Nie korzystaj z bankowości elektronicznej na urządzeniach, które nie są zaufane.

Nie ufaj żadnym urządzeniem nad którymi nie masz kontroli. Nigdy nie wiesz czy komputer znajomego, w kawiarni internetowej czy laptop kolegi z pracy nie ma zainstalowanych KEYLOGGERÓW, nie ma wirusów, trojanów i innych programów szpiegujących.Jeżeli nie musisz, nie korzystaj z bankowości elektronicznej na nie swoich urządzeniach.


Korzystając z bankowości elektronicznej, upewnij się, że masz aktywną i aktualną ochronę przeciwwirusową.

Wirusy, programy szpiegujący czy trojany to bardzo popularna przyczyna bezwiednego przekazania danych do logowania na konto cyberprzestępcom. Mogą one również modyfikować adres serwerów pod którym znajdują się np. strony banków w celu przekierowania ruchu na podstawioną stronę.Zawsze miej zabezpieczenie w postaci programu antywirusowego. Aktualizuj bazę wirusów. Skanuj urządzenia regularnie. Działanie takie znacznie zwiększy poziom Twojego bezpieczeństwa.


Zmieniaj hasła do bankowości elektronicznej nie żadziej niż raz na miesiąc.

Regularna zmiana haseł dostępu to jedna z lepszych metod zapobiegania włamaniom na różnego rodzaju konta.Nawet jeśli Twoje hasło zostanie ujawnione, czy hakerzy włamią się i rozkodują Twoje hasło z jakiejś strony www, dzięki temu, że będziesz zmieniać hasło regularnie, uzyskane przez nich informacje będą bezużyteczne.


Używaj silnego i unikalnego hasła do konta banku.

Cyberprzestępcy mają dostęp do milionów jak nie miliardów standardowych haseł. Używając prostych haseł umożliwiasz im włamanie się na Twoje konto z użycie metod Brute Force. W hasłach nie używaj imion czy nazwisk swoich lub osób najbliższych. Nie używaj numerów identyfikacyjnych np. PESEL czy dat urodzenia.Hasło powinno być długie, zawierać znaki specjalne, spacje i raczej być w formie zdania niż pojedyńczego sformułowania.Do wrażliwych serwisów jak konto bankowe stosuj różne, unikalne hasła. Złamanie hasła w innych serwisach w których masz konta nie spowoduje automatycznie przechwycenia kolejnych kont usługowych.


Nie publikuj numeru Twojego telefonu służącego do autentykacji i zatwierdzania transakcji.

Cyberprzestępcy dysponujący dostępem do Twojego rachunku potrzebują kodu z SMS do potwierdzenia transakcji. Jeśli poznają Twój numer telefonu, mogą także podmienić wiadomości weryfikacyjne z banku.Niektóre osoby publikują swój numer telefonu na stronach internetowych, w mailach, czy drukowanych wizytówkach. Nie rób tego jeżeli jest to Twój numer do weryfikacji transakcji w banku.


Weryfikuj bankowe kody SMS.

Cyberprzestępcy dysponujący dostępem do Twojego rachunku potrzebują kodu z SMS do potwierdzenia transakcji. Jeśli haker poznał Twój numer telefonu, może także podmienić wiadomości weryfikacyjne z banku. Pamiętaj, aby dokładnie czytać takie SMS-y i sprawdzać, czy zgadza się kwota operacji oraz numer rachunku odbiorcy.


Monitoruj swoją aktywność na koncie bankowym.

Sprawdzaj datę ostatniego logowania do bankowości elektronicznej. Dzięki temu możesz wykryć czy ktoś obcy nie logował się do Waszego elektronicznego konta bankowego. Wczesne rozpoznanie może uratować Waszą zgromadzoną fortunę.W przypadku wykrycia, że ktoś inny zalogował się do Waszego konta, natychmiast zmień hasło do konta i zgłoś sprawę do banku.


Jeżeli zgubisz swoje tokeny do dokonywania transakcji lub zginie Ci telefon na który przychodzą SMS, natychmiast zablokuj te środki autoryzacji.

Zaginięcie jednego z tych przedmiotów umożliwiających podwójną autentykację, może nie być przypadkowe. Na wszelki wypadek zablokuj je w celu uniknięcia większych problemów.Blokady możesz dokonać zazwyczaj on-line ale również i telefonicznie.


90 posty

O autorze
Kierownik projektów IT oraz koordynator ds. cyberbezpieczeństwa. Hobbystycznie prowadzę kilka serwisów internetowych oraz blogi. Moje główne zainteresowania to: zarabianie przez internet, sposoby monetyzacji serwisów internetowych, dochód pasywny, bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, prywatność i ochrona danych osobowych, polityki publiczne w szczególności polityki zdrowia publicznego.
Artykuły
Powiązane wspisy
Cyberbezpieczeństwo

Najczęstsze techniki phishingu i jak się przed nimi chronić

3 minut czytania
Phishing to jedna z najczęściej stosowanych metod cyberprzestępczości, której celem jest wyłudzenie poufnych informacji, takich jak hasła, numery kart kredytowych czy dane…
Artykuły partnerskieSieci Komputerowe

Modem z internetem do laptopa – jaki wybrać?

3 minut czytania
ARTYKUŁ SPONSOROWANY Chcesz korzystać z sieci na komputerze? Do wyboru masz różne rodzaje routerów lub modemów z internetem do laptopa. Sprawdź, co…
Zarabianie w internecie

35 systemów do zarabiania na wypełnianiu płatnych ankiet internetowych - test zarobków

11 minut czytania
Podczas przeglądania różnych opcji zarabiania przez internet, natrafiłem na popularną metodę, jaką jest wypełnianie ankiet online. Postanowiłem przeprowadzić test, aby ocenić, czy…
Zapisz się do naszego Newslettera

Otrzymuj powiadomienia o nowych i aktualizowanych skryptach, narzędziach oraz wpisach.

×
Ochrona prywatności

Usuwanie danych osobowych z sieci