Artykuły partnerskie

Dlaczego warto zainwestować w zasilacz awaryjny UPS? Zobacz, kiedy może Cię uratować!

2 minut czytania

Nie jesteś pewien, czy warto inwestować w zasilacz awaryjny? Odpowiednio dobrany pozwoli zabezpieczyć Twój komputer osobisty i sprzęt sieciowy przed poważnymi skutkami awarii.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak działa zasilacz UPS,
  • do czego wykorzystuje się zasilacze awaryjne UPS,
  • jakie rodzaje urządzeń masz do wyboru.

Jak działa zasilacz UPS?

Zacznijmy od wyjaśnienia tego, jak działa zasilacz UPS. Schemat działania jest prosty, a urządzenie po pierwszym poprawnym podłączeniu jest praktycznie bezobsługowe. Rdzeń UPS składa się z prostownika, zestawu akumulatorów (ogniw) i falownika. Prostownik odbiera prąd przemienny (AC) z gniazdka ściennego i przekształca go w prąd stały (DC) w celu naładowania akumulatorów. Gdy zasilacz UPS wykryje utratę zasilania, falownik przekształca prąd stały z akumulatorów na prąd zmienny, który zasila podłączone urządzenia. W przeciwieństwie do zapasowego generatora, którego uruchomienie może zająć trochę czasu, zasilacz UPS może natychmiast dostarczyć energię.

Do czego służą zasilacze awaryjne UPS?

Zasilacze awaryjne (UPS) służą do zapobiegania uszkodzeniom spowodowanym utratą zasilania i typowym zdarzeniom elektrycznym, takim jak zwarcie czy przepięcie. Zapewniają to, żeby podczas krótkiej przerwy w dostawie prądu urządzenia sieciowe mogły nadal działać. Krótko mówiąc, utrzymanie ciągłości biznesowej jest głównym celem stosowania zasilaczy UPS. Ale nie jedynym. Dzięki instalacji UPS można zapomnieć o kosztach utraty produktywności, jak również o kosztach związanych z odzyskiwaniem utraconych danych.

Zasilacz awaryjny UPS to absolutny must-have dla wszystkich firm, które opierają swoją działalność na usługach wirtualnych i komunikacji online. Mały zasilacz awaryjny do komputera będzie odpowiedni dla osób, które wykonują służbowe obowiązki z domu i potrzebują stałego dostępu do sieci. Jeśli obsługujesz serwer – niezależnie od tego, czy jest to mały NAS, czy ogromna szafa rack – zasilacz awaryjny również jest absolutną koniecznością!

Rodzaje zasilaczy UPS

Jeśli zastanawiasz się, jaki zasilacz UPSnajlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku, w pierwszej kolejności powinieneś zapoznać się z dostępnymi opcjami. Zasilacze UPS występują w czterech głównych typach. Pierwszym z nich jest UPS online.Jego najważniejsze cechy to:

  • wysoka odporność na zaniki napięcia wejściowego,
  • stałe napięcie wyjściowe (nieprzerwane zasilanie),
  • zintegrowany system poprawy współczynnika mocy (zmniejszenie strat w liniach przesyłowych).

Niestety, to rozwiązanie ma też wady. Należą do nich:

  • duży hałas,
  • temperatura pracy może być wysoka, co wpływa na koszty eksploatacji urządzenia i konieczność dodatkowego chłodzenia.

Niektórych z tych problemów rozwiązuje zasilacz UPS offline, którego kluczowe funkcje obejmują:

  • prostszą konstrukcję (mniejszy koszt początkowy i mniejsza liczba elementów, które mogą się zepsuć),
  • lepszą trwałość (w wyniku niższej temperatury pracy),
  • i cichszą pracę (w przeciwieństwie do UPS online, ten działa tylko w sytuacjach awaryjnych, a nie przez całą dobę).

Warto też przyjrzeć się pozostałym dwóm typom zasilaczy awaryjnych: lineinteractive i lineinteractive AVR. Ten pierwszy to udoskonalona wersja UPS-a offline, z możliwością wykorzystania transformatora inwerterowego zarówno podczas pracy na baterii, jak i „na kablu”. Akronim w tym drugim typie zasilaczy oznacza „automatyczny regulator napięcia”. W przypadku stałych wahań napięcia UPS ten może utrzymać nominalne napięcie wyjściowe bez konieczności przełączania się na zasilanie bateryjne.

Zasilacze awaryjne w ofercie GigaSerwer

Chcąc zakupić zasilacz awaryjny UPS, ważne jest, aby wybrać wariant dopasowany do potrzeb swojej firmy. Jeśli masz wątpliwości, jaki zasilacz UPS będzie najlepszy, skontaktuj się z ekspertami GigaSerwer, którzy z przyjemnością doradzą Ci w zakupach. W jej ofercie znajdziesz wszystkie najpopularniejsze rodzaje zasilaczy, które ochronią Twoją firmę przed zagrożeniami związanymi z utratą zasilania.

Powiązane wspisy
Artykuły partnerskieZarabianie w internecie

Jak sprzedawać na Allegro? Wystawianie przedmiotów krok po kroku - Poradnik od Apilo

4 minut czytania
Sprzedaż na Allegro może być świetnym sposobem na rozpoczęcie lub rozwinięcie własnego biznesu online. Platforma ta jest jedną z najpopularniejszych stron e-commerce…
Artykuły partnerskieUsługi IT

Zabezpiecz swój biznes na przyszłość dzięki najnowszym rozwiązaniom technologicznym FlowDog

3 minut czytania
W dobie cyfryzacji kluczowym elementem sukcesu jest zdolność do adaptacji i wykorzystania nowych technologii w celu ciągłego doskonalenia i optymalizacji działalności. Rozwiązania…
WIKI i słowniki

Atak hakerski - próba uzyskania nieautoryzowanego dostępu do systemu komputerowego lub sieci

2 minut czytania
Atak hakerski to działanie mające na celu uzyskanie nieautoryzowanego dostępu do systemu komputerowego lub sieci. Atak ten jest jednym z najczęstszych rodzajów…
Zapisz się do naszego Newslettera

Otrzymuj powiadomienia o nowych i aktualizowanych skryptach, narzędziach oraz wpisach.