Artykuły partnerskie

Czym jest proces Business Intelligence?

3 minut czytania

Termin Business Intelligence (BI) określa się jako proces polegający na przekształcaniu danych w informacje, które są następnie przekuwane w konkretną wiedzę. Dzięki niej kadra zarządzająca danym przedsiębiorstwem otrzymuje narzędzia pozwalające jej na podejmowanie trafnych i przemyślanych decyzji biznesowych. Okazuje się tym samym, że BI to niezwykle szeroka dziedzina koncentrująca w sobie wiele metod ukierunkowanych na efektywne wspieranie decyzji biznesowych w firmie. Jak konkretnie przebiega proces Business Intelligence? W jaki sposób wdrożyć go we własnym przedsiębiorstwie i dlaczego warto to zrobić? Sprawdź, co może Ci zaoferować polska firma Business Intelligence!

Czym jest Business Intelligence?

Systemy BI najczęściej oparte są na hurtowni danych, a w ich skład wchodzą dane, aplikacje, przekształcenia, analizy oraz wizualizacje danych. Proces Business Intelligence polega na przetwarzaniu dużej ilości danych w celu przyspieszenia procesów decyzyjnych w firmie, zwiększenia jej efektywności, a w rezultacie również zysków.

Głównym zadaniem systemu Business Intelligence jest gromadzenie informacji pochodzących z wielu, różnorodnych źródeł (np. systemów ERP czy CRM) i dokonywanie przekrojowych analiz. Systemy BI nieustannie monitorują jakość i sposób przetwarzania dostępnych danych, umożliwiając automatyczne sporządzanie raportów.

Systemy Business Intelligence pod względem ich przeznaczenia dzielą się na kilka grup, w tym:

  • Customer Relationship Management (CRM) – system do zarządzania relacjami z klientami;
  • Executive Information Systems (EIS) – dedykowany dla kadry kierowniczej;
  • Decision Support Systems (DSS) – system wspierający podejmowanie decyzji;
  • Geographic Information Systems (GIS) – system do przetwarzania danych geograficznych;
  • Management Information Systems (MIS) – system do wspierania zarządzania;
  • Online Analytical Processing (OLAP) – systemy służące do podejmowania strategicznych decyzji biznesowych.

Polska firma Business Intelligence – kiedy warto skorzystać z jej wsparcia?

Zaawansowane technologicznie narzędzia analityczne BI to ważny krok w rozwoju każdej firmy. Na jakim etapie działalności warto w nie zainwestować? Pierwszym sygnałem, że Twoje przedsiębiorstwo może potrzebować technologii BI, jest m.in.:

  • konieczność przygotowywania raportów na podstawie danych pochodzących z różnorodnych źródeł – dzięki systemom BI możliwe jest natomiast automatyczne gromadzenie rozproszonych danych;
  • brak zidentyfikowanych i potwierdzonych wskaźników efektywności, które negatywnie wpływają na sprzedać i nie pozwalają jej sprawnie kontrolować;
  • szybki wzrost firmy i idąca za tym konieczność podejmowania wielu strategicznych decyzji biznesowych.

Korzyści wynikające z wdrożenia Business Intelligence

Kluczowym celem usług świadczonych przez polską firmę Business Intelligence jest zagwarantowanie prawidłowego i niezawodnego działania systemu, a także jego efektywny rozwój i utrzymanie. Zaawansowane metody monitorowania to bowiem kluczowy aspekt niezbędny do sprawnego zarządzania biznesem. Z tego powodu niewątpliwą zaletą wdrażania narzędzi BI w firmie jest przede wszystkim konsolidacja danych i wynikająca z niej możliwość dogłębnego analizowania otrzymanych informacji. W rezultacie pozwala to na znaczne poprawienie efektywności zarządzania i ułatwia podejmowanie strategicznych decyzji, co przekłada się na sprawniejszą realizację wyznaczonych celów biznesowych firmy. Dzięki nowoczesnej analityce przedsiębiorstwo może zdobyć większą kontrolę nad własną działalnością, unikając jednocześnie negatywnych skutków wynikających z podejmowania nietrafionych decyzji.

Podsumowując, wykorzystanie danych za pomocą systemu BI pozwala m.in. na:

  • stały wgląd w strategiczne dane dotyczące sprzedaży, zysków, kosztów itp.;
  • sprawne zarządzanie firmą;
  • optymalizację budżetów i lepszą kontrolę nad finansami;
  • trafne mierzenie efektywności pracowników i firmowych procesów;
  • szybką analizę danych;
  • analizę zachowań konsumentów i działań konkurencji;
  • śledzenie trendów i identyfikowanie problemów, np. przyczyn niskiej sprzedaży konkretnego produktu.

Jak długo trwa wdrożenie systemu BI?

Czas realizacji procesu Business Intelligence uzależniony jest od skali przedsięwzięcia – każde wdrożenie składa się bowiem z nieco innych elementów i wynika z indywidualnych wymagań każdej firmy. W praktycznym zastosowaniu cały proces w polskich firmach Business Intelligence może zająć od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy w zależności od poziomu trudności i skomplikowania danego projektu.

86 posty

O autorze
Kierownik projektów IT oraz koordynator ds. cyberbezpieczeństwa. Hobbystycznie prowadzę kilka serwisów internetowych oraz blogi. Moje główne zainteresowania to: zarabianie przez internet, sposoby monetyzacji serwisów internetowych, dochód pasywny, bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, prywatność i ochrona danych osobowych, polityki publiczne w szczególności polityki zdrowia publicznego.
Artykuły
Powiązane wspisy
Sztuczna Inteligencja

Deepfake i jego wpływ na media: Jak rozpoznać i zwalczać fałszywe informacje?

8 minut czytania
Deepfake to technologia oparta na sztucznej inteligencji, która umożliwia generowanie i manipulowanie obrazem oraz dźwiękiem w celu tworzenia materiałów wideo, które są…
Sztuczna InteligencjaTechnologie

Rewolucja w Obsłudze Klienta: Systemy Call-Center Wkraczają na Nowy Poziom

2 minut czytania
W dzisiejszym świecie biznesu, obsługa klienta jest kluczowym elementem sukcesu każdej organizacji. W erze cyfrowej, system call center, system contact center i…
Artykuły partnerskieSztuczna Inteligencja

Czy sztuczna inteligencja zniszczy ludzkość?

9 minut czytania
W ostatnich miesiącach sztuczna inteligencja (ang. AI czyli artificial intelligence) staje się coraz ważniejszym elementem naszego życia. Czy jest to świt nowej…
Zapisz się do naszego Newslettera

Otrzymuj powiadomienia o nowych i aktualizowanych skryptach, narzędziach oraz wpisach.