Artykuły partnerskie

Co warto umieć, zanim rozpocznie się pierwszą pracę jako programista?

2 minut czytania
Programmer people working in a software developing company

Programista określany jest jako jeden z zawodów przyszłości. Coraz więcej gałęzi przemysłu opiera się na sztucznej inteligencji, a niemal każda firma ma swoją stronę internetową. W branży usługowej większość organizacji ma unikalne aplikacje mobilne, które czarują coraz bardziej wyszukanymi funkcjonalnościami. Właśnie dlatego programiści to specjaliści bardzo poszukiwani. Jak zostać programistą i co trzeba umieć, zanim rozpoczniesz pierwszą pracę jako developer? Podpowiadamy!

Pierwsza praca dla programisty – gdzie szukać?

Po ukończeniu studiów informatycznych lub kursu programowania zaczynasz poszukiwania pracy? To doskonale. W tej branży jest bardzo duże zapotrzebowanie na specjalistów, a zawód słynie z wysokich zarobków. Niestety, najczęściej pracodawcy wymagają od kandydatów przynajmniej minimalnego doświadczenia w programowaniu, więc jeśli nie takowego nie masz, pomyśl o zapisaniu się na jakiś dodatkowy kurs praktyczny lub o praktykach, podczas których zdobędziesz pierwsze programistyczne szlify.

Szukając pierwszej pracy jako programista, wybieraj oferty dla młodszych specjalistów lub junior developerów. Długą listę propozycji zawodowych dla programistów znajdziesz m.in. na stronie https://www.gowork.pl/praca/programista;st. Wymagania na stanowiska juniorskie nie są wysokie, ale dzięki podjęciu pierwszej pracy zdobędziesz niezbędne doświadczenie, możliwość rozwoju, podnoszenia swojej wiedzy i umiejętności, a przede wszystkim zwiększania swojego wynagrodzenia.

Młodszy programista – wymagane umiejętności

Pracodawcy zatrudniający programistów na stanowiska juniorskie oczekują od nich znajomości co najmniej jednego języka programowania. Do tych najpopularniejszych należą języki JavaScript i Java, PHP, C++ i Phyton. To właśnie nich dotyczy większość ofert pracy, jednak im więcej języków znasz, tym lepiej odbierane będzie Twoje CV. Dodatkowym atutem będzie także znajomość frameworków Javy.

Umiejętności cenione u programistów to nie tylko kompetencje twarde. Programista powinien wykazywać się także kreatywnością i otwartością umysłu, umiejętnością analitycznego myślenia i rozwiązywania problemów. Programowanie wymaga także umiejętności komunikacyjnych oraz bardzo dobrej znajomości języka angielskiego. Co ciekawe, wykształcenie kierunkowe wcale nie jest najważniejszym aspektem branym pod uwagę przy zatrudnieniu.

Ukończenie studiów informatycznych najczęściej w ofertach pracy ląduje w sekcji „Mile widziane”. Dlaczego? Ponieważ studia informatyczne w Polsce nie słyną z wysokiego poziomu nauczania wiedzy praktycznej. Są one w dużej mierze oparte na teorii, a znaczna część wykładowców nigdy nie pracowała w branży programistycznej, zostając zaraz po ukończeniu studiów pracownikami naukowymi. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez firmę Randstadt, ok. 10% wszystkich programistów nie ukończyło studiów wyższych (mowa o wyższym wykształceniu, nie o wykształceniu kierunkowym). W branży IT ok. 14 proc. specjalistów legitymuje się wykształceniem średnim, a ok. 0,5 proc. wykształceniem na poziomie podstawowym lub gimnazjalnym.

Przeglądając oferty pracy, można zauważyć, że pracodawcy oczekują od kandydatów także dobrej znajomość wzorców i najlepszych praktyk projektowych, zdolności do samodzielnego wyznaczania zadań na podstawie celów biznesowych oraz inicjatywy i decyzyjności. Jeśli dopiero zastanawiasz się nad tym, jak zacząć karierę w tym zawodzie, pomyśl o kursie programistycznym, który przygotowuje Cię do podjęcia pracy na poziomie początkującym. Wybierz taki program szkolenia, który pozwoli Ci przede wszystkim na zdobycie wiedzy praktycznej i naukę poprzez doświadczenie. Dzięki temu od razu postawisz pierwsze kroki jako programista i zdobędziesz wymagane umiejętności.

101 posty

O autorze
Kierownik projektów IT oraz koordynator ds. cyberbezpieczeństwa. Hobbystycznie prowadzę kilka serwisów internetowych oraz blogi. Moje główne zainteresowania to: zarabianie przez internet, sposoby monetyzacji serwisów internetowych, dochód pasywny, bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, prywatność i ochrona danych osobowych, polityki publiczne w szczególności polityki zdrowia publicznego.
Artykuły
Powiązane wspisy
Artykuły partnerskieTechnologie

Jak wykorzystać elementy Arduino i Raspberry Pi w domowych projektach robotycznych?

2 minut czytania
Odkryj, jak elementy Arduino i Raspberry Pi mogą ożywić Twoje projekty robotyki domowej. Sprawdź praktyczne porady i inspiracje. Technologia staje się coraz…
Artykuły partnerskie

Praca programisty - etat kontra umowa B2B

3 minut czytania
Zawód programisty daje dużą dowolność co do formy zatrudnienia. Możesz zdecydować się na etat i wszystkie przywileje pracownicze z tym związane lub…
Artykuły partnerskieZarabianie w internecie

Ile zarabia informatyk?

3 minut czytania
Informatyka to fascynująca dziedzina, której popularność utrzymuje się na stałym poziomie od wielu lat. W miarę wzrostu roli technologii w naszym codziennym…
Zapisz się do naszego Newslettera

Otrzymuj powiadomienia o nowych i aktualizowanych skryptach, narzędziach oraz wpisach.