Artykuły partnerskie

Jak podzielić majątek po rozwodzie?

4 minut czytania

Jak podzielić majątek po rozwodzie? Z czego właściwie składa się majątek wspólny? Jak wygląda sądowy podział majątku? Które składowe majątku podlegają podziałowi? Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe pytania, zapraszamy do lektury!

  1. Jak podzielić majątek po rozwodzie?
  2. Z czego składa się majątek wspólny małżonków?
  3. Sądowy podział majątku – jak wygląda?

Sprawa rozwodowa jest ciężka i trudna dla każdego. I to nie tylko na poziomie finansowym, ale i emocjonalnym. Szczególnie w momencie, gdy chcemy rozwieść się z orzeczeniem winy. Warto wiedzieć, że sprawa rozwodowa nie dotyczy tylko i wyłącznie samego orzeczenia rozwodu. W sprawie o rozwód sąd nierzadko orzeka także o alimentach czy władzy rodzicielskiej. Następnym punktem prawnego zakończenia małżeństwa jest podział majątku wspólnego. Co wchodzi w skład wspólnego majątku? Zanim odpowiemy na to pytanie, przypomnijmy, jak możemy w ogóle podzielić majątek po rozwodzie.

Jak podzielić majątek po rozwodzie?

Podział majątku to jedna z wielu spraw, z którą musimy zmierzyć się podczas rozwodu. Majątek wspólny można podzielić na dwa sposoby. Pierwszy z nich obejmuje zgodną umowę obu stron. Drugi sposób natomiast wiąże się z podziałem sądowym w drodze tak zwanego postępowania działowego. Z tej metody korzystają najczęściej małżonkowie, którzy nie mogą dojść do żadnego porozumienia w przypadku podziału majątku wspólnego.

Z czego składa się majątek wspólny małżonków?

Przy zawarciu małżeństwa powstaje tak zwana wspólność majątkowa. Wszystkie majątkowe przedmioty, które małżonkowie nabyli w trakcie trwania stażu małżeńskiego – bez względu na to, czy samodzielnie, czy wspólnie – stają się częścią wspólnego majątku.
Majątek wspólny składa się ze wszystkiego, co zostało nabyte po ślubie. Dotyczy to także wynagrodzenia za pracę oraz ewentualnych dochodów działalności gospodarczej. Majątkiem wspólnym są także dochody, które generują przedmioty pochodzące z majątku wspólnego lub osobistego. Tę drugą sytuację można zobrazować w prosty sposób. Mąż odziedziczył w spadku po babci mieszkanie. W tym przypadku nieruchomość należy do osobistego majątku męża. Jednakże dochód z tego mieszkania stanowi już wspólny majątek.

Oprócz wspólności majątkowej wyszczególnia się także majątek osobisty męża i osobisty żony. Składają się one ze wszystkich przedmiotów, które były własnością osobistą żony i męża jeszcze przed zawarciem małżeństwa. Oprócz tego do osobistego majątku zalicza się wszystko to, co mąż lub żona odziedziczyli – nie tylko przed ślubem, ale i po zawarciu związku małżeńskiego, a także każdy przedmiot, który otrzymaliśmy w formie darowiźnie. Z osobistego majątku wyróżnia się również przedmioty, które służą tylko zaspokajaniu potrzeb osobistych jednego małżonka.

Oczywiście zdarza się tak, że w małżeństwie nie ma majątku wspólnego. Jest to możliwe tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy małżonkowie najpóźniej w trakcie zawarcia małżeństwa podpisali intercyzę. Dzięki temu dokumentowi można ograniczyć wspólność majątkową lub całkowicie z niej zrezygnować.

Po każdym rozwodzie należy wszystkie składniki majątkowej podzielić. Dotyczy to zarówno rzeczy, jak i pieniędzy. Jedynie majątki osobiste żony i męża nie ulegają podziałowi. Są jednak pewne sytuacje, gdy majątki osobiste mają znaczenie podczas sprawy. Na przykład, kiedy dom czy mieszkanie jest własnością jednego małżonka, ale jego remont został przeprowadzony ze wspólnych pieniędzy.

Sądowy podział majątku – jak wygląda?

Podział majątku jest możliwy w momencie, gdy otrzymaliśmy orzeczenie rozwodu lub zawarliśmy odpowiednią umowę małżeńską. Sprawę podziału majątku można dokonać na dwa sposoby – a mianowicie w formie ugody lub w sprawie sądowej. Wniosek, który składa się przy podziale, musi zawierać wszystkie informacje na temat składu majątku wspólnego małżonków. Ważna jest szacunkowa wartość oraz to, w jaki sposób chcemy te przedmioty podzielić. Jeśli wartość tych składników będzie dyskusyjna, przeprowadzony zostanie dowód z opinii biegłego, który zajmuje się wyceną oraz szacowaniem wartości nieruchomości. Oprócz tego może zostać powołany także biegły z zakresu wyceny i szacowania wartości ruchomości, a mianowicie takich przedmiotów, jak pralka czy samochód.

Podział majątku może nastąpić przez egzekucyjną sprzedaż nieruchomości, podział w naturze lub przyznanie konkretnego składnika na wyłączną własność jednej osobie. W pierwszym przypadku sumę, którą uzyskuje się przy egzekucyjnej sprzedaży nieruchomości, dzieli się między byłego męża i żonę. Podział w naturze wiąże się między innymi z wyodrębnieniem oddzielnych, dwóch lokali.

Natomiast przy podziale, w którym jeden z małżonków otrzymuje na dany składnik wyłączną własność, na drugiego małżonka spada obowiązek spłaty. Wielu specjalistów nie poleca decydować się na egzekucyjną sprzedaż mieszkania czy domu. Dlaczego? Ponieważ małżonkowie mogą być obciążeni przez komornika kosztami licytacyjnej sprzedaży. Dodatkowo samą nieruchomość nierzadko w takich sytuacjach sprzedaje się za kwotę, która jest sporo niższa od jej właściwej wartości. Lepszym rozwiązaniem będzie zawieszenie postępowania – po złożeniu odpowiedniego wniosku i próba sprzedaży domu lub mieszkania na rynku wolnym. Przy podziale majątku bez pomocy doświadczonego adwokata łatwo popełnić błędy, przez które ucierpi któraś ze stron. Dlatego też podział majątku wspólnego małżonków należy zawsze załatwiać we współpracy kogoś, kto zna się na rozdzielności majątkowej. Nawet jeżeli w trakcie trwania małżeństwa któraś ze stron zmieniała coś w majątku wspólnym, to kancelaria będzie mogła przeanalizować skład majątku wspólnego.

Materiał przygotowano na podstawie informacji pochodzących z serwisu Podział Majątku Wrocław.

Powiązane wspisy
Artykuły partnerskieZarabianie w internecie

Jak sprzedawać na Allegro? Wystawianie przedmiotów krok po kroku - Poradnik od Apilo

4 minut czytania
Sprzedaż na Allegro może być świetnym sposobem na rozpoczęcie lub rozwinięcie własnego biznesu online. Platforma ta jest jedną z najpopularniejszych stron e-commerce…
Artykuły partnerskie

Dlaczego warto wybrać ofertę Orange Love?

1 minut czytania
Dlaczego warto wybrać ofertę Orange Love? Orange Love to oferta, dzięki której połączysz kilka najważniejszych usług w jeden pakiet. Sprawdź najważniejsze informacje…
Artykuły partnerskie

Dlaczego warto zainwestować w zasilacz awaryjny UPS? Zobacz, kiedy może Cię uratować!

2 minut czytania
Nie jesteś pewien, czy warto inwestować w zasilacz awaryjny? Odpowiednio dobrany pozwoli zabezpieczyć Twój komputer osobisty i sprzęt sieciowy przed poważnymi skutkami…
Zapisz się do naszego Newslettera

Otrzymuj powiadomienia o nowych i aktualizowanych skryptach, narzędziach oraz wpisach.