Artykuły partnerskieCyberbezpieczeństwo

Programy do odzyskiwania danych – jaki program wybrać?

3 minut czytania

Jak odzyskać dane utracone z dysku twardego? Niezawodnym sposobem odzyskiwania plików jest wykorzystanie odpowiedniego programu. Jakie zatem programy do odzyskiwania danych warto wybrać? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

  1. Jak działają programy do odzyskiwania danych?
  2. Jaki program do odzyskiwania utraconych danych?
  3. Odzyskiwanie danych – jak zapobiec przypadkowemu usunięciu plików?

Jak działają programy do odzyskiwania danych? Jaki program do odzyskiwania utraconych danych warto wybrać? Lepszym rozwiązaniem będzie program darmowy czy płatny? Jak w ogóle zapobiegać przypadkowemu usunięciu plików? Na powyższe pytania odpowiedzi znajdziesz w dzisiejszym wpisie. Już teraz zapraszamy do zapoznania się z tematem!

Jak działają programy do odzyskiwania danych?

Jak działają programy do odzyskiwania danych i z którego z nich warto skorzystać? Takie oprogramowanie do odzyskiwania danych pozwala na korzystanie z każdego pliku, który został usunięty z danego komputera czy innego urządzenia. W praktyce oznacza to, że bez względu na to, z jakiego powodu dane zostały utracone, możesz bez problemu odzyskać te pliki. 

Oczywiście oprogramowanie do odzyskiwania danych jest również szybszą opcją niż gdybyśmy mieli na własną rękę ich szukać. Ponadto do tego nierzadko potrzebna jest specjalistyczna wiedza. Z tego właśnie powodu poleca się korzystać ze sprawdzonych programów do odzyskiwania utraconych plików. Są nie tylko skuteczne, ale i nierzadko proste w obsłudze. Wystarczy kilka kliknięć, aby odzyskać dane usuniętych partycji na komputerze domowym lub komputerze firmowym. Dzięki takim programom nie musisz także wykorzystywać dodatkowych nośników w celu przechowywania ważnych dla siebie danych i różnego rodzaju plików. 

Większość płatnych programów przeznaczonych jest głównie do systemów operacyjnych Windows. Można wykorzystać je także do uszkodzonych nośników. Pamiętaj, aby przy utracie danych działać szybko. Czas jest w tym przypadku ważny – im dłużej zwlekamy, tym trudniej będzie nam odzyskać usunięte pliki. 

Jaki program do odzyskiwania utraconych danych?

Na rynku aktualnie można znaleźć przeróżne programy do odzyskiwania danych. Dostępne są zarówno aplikacje darmowe, jak i płatne. Jeśli zależy Ci na szybkim odzyskaniu usunięciu plików, zapewne chętniej sięgniesz po darmową opcję. Większość z nich pozwala odzyskać takie pliki, jak muzyka, zdjęcia, filmy czy dokumenty, które zostały usunięte nie tylko z dysku twardego, ale i pamięci USB czy karty pamięci. Ich wadą jest jednak to, że mają pewne ograniczenia. Przez te ograniczenia właśnie warto rozważyć wybór płatnego programu do odzyskiwania utraconych plików. 

Płatny program umożliwia odzyskiwanie danych, które zostały utracone w wyniku awarii systemu, usunięcia, straty partycji, ataku wirusa czy sformatowania. Takich możliwości nie daje darmowe rozwiązanie. 

Odzyskiwanie danych – jak zapobiec przypadkowemu usunięciu plików?

Chociaż na rynku aktualnie można znaleźć programy do odzyskiwania danych, dzięki którym skutecznie odzyskasz trwale usunięte pliki, niekiedy ograniczone możliwości oprogramowania nie pozwalają, chociażby na połowiczne powodzenie całego procesu. Z tego względu lepszym rozwiązaniem jest zapobieganie, dzięki czemu w przyszłości unikniesz tego rodzaju problemów.

Z tego względu, że niekoniecznie my sami możemy przecież usunąć ważne dla nas pliki, warto ustawić kontrolę dostępu do laptopa lub komputera. Kolejną opcją jest skorzystanie z opcji, jaką jest punk przywracania. W takiej sytuacji usunięty plik będzie można przywrócić z kopii zapasowej. Warto zainwestować także w zewnętrzny dysk twardy, na którym następnie poleca się stworzyć kopię zapasową. Alternatywą może być dysk sieciowy, zwany serwerem NAS. Dodatkowo skorzystaj z możliwości archiwizacji w chmurze. Im więcej miejsc, tym równie większa szansa, że utracone dane z łatwością uda się odzyskać.

Przy samodzielnej próbie odzyskiwania danych trzeba zachować ostrożność, aby bezpowrotnie nie usunąć ich z dysków twardych, aparatów cyfrowych lub innych nośników. Warto o tym pamiętać, a w razie potrzeby porzucić samodzielne odzyskiwanie danych i skontaktować się ze specjalistami. Dzięki temu nawet jeżeli wśród skasowanych danych znajdowały się pliki o kluczowym znaczeniu, to specjaliści doświadczeni w przywracaniu plików będą mogli sobie poradzić z odzyskiwaniem danych z kart pamięci lub innych nośników. Bardzo często próby odzyskiwania danych okazują się bezowocne nie dla tego, że nie da się ich uzyskać, ale ze względu na nieodpowiednie podejście, brak doświadczenia lub korzystanie z niesprawdzonych programów.

Na szczęście powyższe informacje na pewno pomogą osobom, które szukają najlepszych aplikacji do wykorzystania w celu odzyskania danych, szczególnie jeżeli ktoś korzysta z systemu Windows. W takim przypadku odzyskanie danych jest nieco łatwiejsze, szczególnie jeżeli problemy nie występują w uszkodzeniach logicznych. Dostęp do plików usuniętych z dysku zewnętrznego potrafi czasami uratować sytuację, ale dla pewności warto robić backupy.

Powiązane wspisy
Artykuły partnerskieUsługi IT

Zabezpiecz swój biznes na przyszłość dzięki najnowszym rozwiązaniom technologicznym FlowDog

3 minut czytania
W dobie cyfryzacji kluczowym elementem sukcesu jest zdolność do adaptacji i wykorzystania nowych technologii w celu ciągłego doskonalenia i optymalizacji działalności. Rozwiązania…
WIKI i słowniki

Atak hakerski - próba uzyskania nieautoryzowanego dostępu do systemu komputerowego lub sieci

2 minut czytania
Atak hakerski to działanie mające na celu uzyskanie nieautoryzowanego dostępu do systemu komputerowego lub sieci. Atak ten jest jednym z najczęstszych rodzajów…
Cyberbezpieczeństwo

Bezpieczeństwo w chmurze - najnowsze trendy i wyzwania

16 minut czytania
W ostatnich latach chmura stała się jednym z najpopularniejszych sposobów przechowywania danych i realizacji usług internetowych. Przyczynił się do tego rozwój technologii,…
Zapisz się do naszego Newslettera

Otrzymuj powiadomienia o nowych i aktualizowanych skryptach, narzędziach oraz wpisach.