Poradniki

Jak dobrać najlepszą antenę do routera?

6 minut czytania

Większość dostawców usług internetowych oferuje dostęp do szybkiego internetu z routerem Wi-Fi. Po uruchomieniu usługi w domu lub firmie okazuje się często, że o ile internet jest rzeczywiście szybki gdy jest podłączony przez kabel internetowy, to połączenie za pośrednictwem sieci Wi-Fi stwarza problemy, często się rozłącza czy nie uzyskuje oczekiwanych prędkości. Dzieje się tak w szczególności gdy router jest umiejscowiony w złym miejscu, lub znajduje się w budynku, który posiada ściany zbudowane z materiałów tłumiących sygnały radiowe. Ponadto, należy mieć na uwadze, że routery dostarczane przez dostawców usług internetowych, często nie posiadają wystarczającego zasięgu lub mocnego sygnału, w szczególności w przypadku routerów obsługujących pasmo 5G. Jedną z możliwości rozwiązania tego problemu jest zastosowanie odpowiednich anten.

Antenę można zmienić zarówno w nadajniku (routerze) lub odbiorniku (np. komputerze – poprzez zastosowanie specjalnej karty sieciowej z dobrą lub wymienną anteną), jednak ze względu, że coraz więcej urządzeń (nie tylko w inteligentnych domach) łączy się poprzez Wi-Fi (lodówki, telewizory, roboty kuchenne, odkurzacze, żarówki itd.) lepiej skupić się na zapewnieniu odpowiedniej anteny w routerze.

Wszystkie anteny do ruterów Wi-Fi służą do poprawienia zasięgu i charakteryzują się trzema parametrami: wzmocnieniem, kierunkowością i polaryzacją. 

Wzmocnienie to stopień zwiększenia mocy wypromieniowanego sygnału, nazywane zyskiem. Wzmocnienie anteny do internetu określa się w jednostkach dBi, a typowa antena, która emituje sygnał w kształcie torusa, ma wzmocnienie 2 – 3 dBi. Ponieważ jednostka dBi jest miarą logarytmiczną, 3 dBi oznacza wzmocnienie dwukrotne, natomiast 5 dBi oznacza wzmocnienie czterokrotne.

Kierunkowość tworzy coś w rodzaju kształtu utworzonego pola elektromagnetycznego. Pozwala ona na odpowiednie kształtowanie pola sygnału i można to osiągnąć dzięki wzmocnieniu sygnału w jednym kierunku i osłabienie w innym. Dajmy na to, że wzmocnimy sygnał w płaszczyźnie poziomej, oznacza to, że osłabiamy go w płaszczyźnie pionowej. Warto wziąć pod uwagę kształt torusa, aby zrozumieć ten proces. Pole elektromagnetyczne, które wytwarzają pojedyncze, kierunkowe anteny Wi-Fi zachowuje się podobnie, jak nadmuchany balon (torus). Ilość powietrza w balonie jest taka sama, ale wywierając na niego określony nacisk, możemy rozciągać, ściskać, zagęszczać, wydłużać lub skracać, a więc w miarę dowolnie kształtować zawartość balona. 

Polaryzacja określa kierunek wektora pola elektrycznego. Innymi słowy jest to orientacja fali – czy fala leci pionowo, poziomo czy skośnie względem ziemi. Bardzo często determinuje to jak powinna być ustawiona sama antena. Należy pamiętać tu także, że aby uzyskać najlepszą wydajność, odbiornik powinien posiadać tę samą polaryzację co nadajnik.

W zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać, wybieramy odpowiedni rodzaj anteny do ruterów – uwzględniając przy tym parametry posiadanych odbiorników.

Anteny do internetu – rodzaje anten Wi-Fi

Jest wiele rodzajów anten wzmacniających sygnał w routerach. Niektóre anteny do internetu są dedykowane do konkretnych modeli routerów. W zależności od tego, jakiego rodzaju urządzenie posiadasz, najpierw warto sprawdzić, czy producent wskazuje, jaką antenę wybrać. 

Anteny Wi-Fi dzielą się głównie ze względu na parametr kierunkowości i polaryzacji. Wzmocnienie zwykle jest dodatkowym parametrem oddzielnym od tych dwóch wskazanych. I tak anteny możemy podzielić głównie na:

 • Anteny dookólne
 • Anteny sektorowe
 • Anteny kierunkowe 

Anteny dookólne

Anteny dookólne charakteryzują się zwykle małym lub średnim zasięgiem, ale obszar na którym operują jest skierowany w każdym kierunku. Należy pamiętać, że pole ma kształt zbliżony do walca, którego wysokość zwiększa się wraz z odległością. Z tego powodu w niewielkich odległościach anteny, antena odbiornika powinna znajdować się na tej samej wysokości co antena nadajnika.

Najczęstsze zastosowanie:

 • Zastosowanie wewnątrz budynków oraz na zewnątrz
 • Krótkie i średnie dystanse
 • Sieci z wieloma urządzeniami znajdującymi się w różnych kierunkach od nadajnika
 • Urządzenia zmieniające lokalizację

Anteny sektorowe

Antena sektorowa to antena, której połowa mocy charakteryzuje się szerokim kątem promieniowania w płaszczyźnie poziomej i wąskim kątem w płaszczyźnie pionowej. W zależności od wartości kąta połowy mocy w płaszczyźnie głównej promieniowania, anteny można podzielić na 45, 60, 90, 120 oraz 180-stopniowe. W przypadku tych ważne jest pochylenie anteny, które stosuje się dla zmniejszenia zasięgu zakłóceniowego. Jest to szczególnie ważne w obszarach gęsto zabudowanych.

Najczęstsze zastosowanie:

 • Zastosowanie wewnątrz budynków oraz na zewnątrz w obszarach gęsto zabudowanych
 • Krótkie i średnie dystanse
 • Sieci z wieloma urządzeniami znajdującymi się z jednej strony od nadajnika w promieniu płaszczyzny promieniowania
 • Urządzenia zmieniające lokalizację w obszarze znajdującymi się z jednej strony od nadajnika w promieniu płaszczyzny promieniowania

Anteny kierunkowe 

Anteny kierunkowe charakteryzują się zwykle dużym zasięgiem – nawet kilka km. Obszar na którym operują ma zwykle kształt stożka, skierowany w jednym wybranym kierunku. Odbiornik powinien być usytuowany w linii prostej z nadajnikiem, który powinien być skierowany do odbiornika. Na wskazanej linii duże obiekty jak budynki czy drzewa wprowadzają zakłócenia. Duża część producentów urządzeń sieciowych nie wspiera tego rozwiązania, ze względu na duży wpływ warunków zewnętrznych związanych z zapewnieniem komunikacji urządzeń, w szczególności przy dużych odległościach.

Najczęstsze zastosowanie:

 • Zastosowanie głównie na zewnątrz
 • Duże dystanse
 • Połączenia P2P
 • Aplikacje stacjonarne lub liniowe
Uproszczony model promieniowania fali radiowej dla różnych typów anten. nety.pl

Inne rodzaje anten, które dzielą się także ze względu na sposób ich budowy:

 • Anteny panelowe (kierunkowe)
 • Anteny aktywne (ze wzmacniaczem)
 • Anteny z czaszą (odbiorniki skupiające)

Anteny różnią się także od siebie sposobem montażu i podłączenia. Niektóre anteny Wi-Fi są zintegrowane bezpośrednio z adapterem (kartą sieciową) inne mają sztywny łącznik, jeszcze inne podłącza się przez kabel. Dobrze zaopatrzony sklep z antenami Wi-Fi to np. BATNA24, który posiada w swojej ofercie wszystkie wymienione rodzaje anten, a także potrzebne dodatkowe złącza i inne akcesoria do budowy sieci internetowych. 

Anteny do routerów – wybieramy najlepszą

Wspomniano już wcześniej o wzmocnieniu (zysku), kierunkowości i polaryzacji. To główne czynniki, którymi powinniśmy się kierować przy wyborze anteny do routerów. Kierunkowe anteny Wi-Fi pokrywają zupełnie inny obszar, niż anteny do internetu dookólne lub sektorowe. Każda z nich ma inny kąt promieniowania pola elektromagnetycznego i różnią się także zyskiem. Należy wybrać antenę o właściwym zysku energetycznym i odpowiednią częstotliwością pracy w zależności od miejsca zastosowania, liczby innych sieci i gęstości zabudowy.

Innym aspektem na jaki należy zwrócić uwagę jest częstotliwość pracy. Dla przykładu aktywna antena Wi-Fi 2,4 GHz nie będzie się nadawała do połączenia z anteną Ubiquiti Airmax Sector, której częstotliwość pracy to 5 GHz. 

Podobnie antena dookólna 8 dBi nie połączy się z inną anteną dookólną, która będzie znacznie oddalona, na przykład o kilka kilometrów, ze względu na krótki zasięg tych anten. 

Z tego względu przy zakupie nowej anteny do internetu, istotne jest zwrócić uwagę na kompatybilność z urządzeniami, które już posiadamy. Ta zasada dotyczy zarówno sieci domowych, którą posiada większość z nas, jak również i większych, zaawansowanych instalacji, których używają firmy i różnego rodzaju instytucje. 

Kompaktowe kierunkowe anteny Wi-Fi z wysokiej jakości punktem końcowym

W przypadku konieczności połączenia dwóch punktów znacznie oddalonych od siebie, najlepiej zastosować antenę kierunkową. Kierunkowe anteny Wi-Fi wzmacniają polaryzację, a także są stosunkowo odporne na zakłócenia sygnału, które mogą utrudniać wydajne działanie sieci internetowej. 

Antena, która jest szczególnie ceniona za swoją kompaktowość i wiele możliwości zastosowań to urządzenie airFiber X. Może być ona wykorzystywana jako wysokiej jakości punkt końcowy, most punkt-punkt, a także jako punkt dosyłowy. 

Kierunkowe anteny Wi-Fi takie jak airFiber X wspierają polaryzację skośną i zwiększają odporność na zakłócenia sygnału. Posiadają wiele funkcjonalnych opcji a montaż nie wymaga zastosowania specjalnych narzędzi i jest bardzo prosty do wykonania.

87 posty

O autorze
Kierownik projektów IT oraz koordynator ds. cyberbezpieczeństwa. Hobbystycznie prowadzę kilka serwisów internetowych oraz blogi. Moje główne zainteresowania to: zarabianie przez internet, sposoby monetyzacji serwisów internetowych, dochód pasywny, bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, prywatność i ochrona danych osobowych, polityki publiczne w szczególności polityki zdrowia publicznego.
Artykuły
Powiązane wspisy
Artykuły partnerskie

Czy dzwonienie przez Wi-Fi to dobre rozwiązanie? Czym jest Wi-Fi calling?

2 minut czytania
Wi-Fi calling to nowoczesne rozwiązanie umożliwiające wykonywanie połączeń telefonicznych nawet w miejscach o bardzo słabym zasięgu. Dodatkowo funkcja ta pozwala na tańsze…
PoradnikiPorównania zestawienia

Co to router? Jaki rodzaj routera wybrać do domu?

12 minut czytania
W 2020 roku ponad 90% gospodarstw domowych w Polsce posiadało podłączenie do sieci internet. Niezależnie od rodzaju połączenia, w większości z nich…
CyberbezpieczeństwoPoradniki

Jak zabezpieczyć sieć Wi-Fi?

4 minut czytania
Sieć Wi-Fi to jeden z najbardziej podatnych elementów infrastruktury sieciowej na włamania przez hakerów. Aby utrudnić im to zadanie, trzeba wprowadzić jak…
Zapisz się do naszego Newslettera

Otrzymuj powiadomienia o nowych i aktualizowanych skryptach, narzędziach oraz wpisach.