Artykuły partnerskieTechnologie

Wyjątkowa karta graficzna dla wymagających użytkowników: RTX 4090

4 minut czytania

Chociaż mogłoby się wydawać, że w ostatnich latach komputery za wiele się nie zmieniły, szczególnie że na pierwszy rzut oka widać jedynie różnice w designie, to w podzespołach zaszły ogromne zmiany. Potwierdzają to przede wszystkim karty graficzne, których nowe modele zdecydowanie przewyższają swoimi możliwościami sprzęty sprzed kilku lat, a nawet miesięcy. Dobra karta graficzna przydaje się nie tylko do grania, ale również do pracy, szczególnie jeżeli ktoś regularnie pracuje z programami graficznymi lub filmami.

  1. Za co odpowiadają karty graficzne w komputerach?
  2. Potężna karta graficzna dla najbardziej wymagających użytkowników
  3. Dlaczego warto kupić kartę graficzną RTX 4090?
  4. Nowa karta graficzna Geforce RTX 4090 w przystępnej cenie

Często sprzedawcy zachęcają klientów do tego, aby kupili wskazany przez nich sprzęt pomimo tego, że nie ma dobrej karty graficznej i argumentują to tym, że użytkownik może w dowolnym momencie wymienić kartę graficzną na inny model. Warto jednak od razu zadbać o to, aby na pokładzie komputera znalazła się porządna karta graficzna Geforce, ponieważ zintegrowana karta graficzna, która jest najczęściej dostępna w komputerach, do niczego się tak naprawdę nie przyda. Kupując natomiast wydajną kartę, można na wiele lat zapomnieć o konieczności przeprowadzania jakichkolwiek zmian w konfiguracji sprzętowej.

Za co odpowiadają karty graficzne w komputerach?

Komuś, kto nie zna się na komputerach, mogłoby się wydawać, że to, jaka karta graficzna znajduje się w komputerze, nie ma tak naprawdę większego znaczenia, jeżeli ktoś nie zamierza na nim grać w najnowsze gry. Jest to jednak ogromny błąd, ponieważ karta graficzna to kluczowy komponent każdego komputera. W końcu to właśnie ona odpowiada za generowanie obrazu, który jest wyświetlany użytkownikowi na ekranie monitora.

Z tego powodu warto przemyśleć, do czego tak naprawdę będzie się wykorzystywało sprzęt i dobrać do tego odpowiednie karty przeznaczone do grania, pracy biurowej, multimediów lub innych zastosowań. Jeżeli chodzi o najważniejsze zastosowania, które warto mieć na uwadze przy zakupie karty graficznej, warto wspomnieć przede wszystkim o:

  • kodowaniu i dekodowaniu plików wideo – w przypadku komputera stacjonarnego lub laptopa wydajna karta graficzna przyspiesza cały proces kodowania / dekodowania plików wideo. Przydaje się to podczas oglądania filmów zapisanych w wysokiej rozdzielczości oraz przy pracy z materiałami wideo.
  • dokonywanie obliczeń przeznaczonych początkowo dla procesorów – obecnie karty graficzne są wykorzystywane również do wykonywania obliczeń przeznaczonych dla GPU, co pozwala je przyspieszyć. Znajduje to zastosowanie zarówno w analizie danych, jak i uczeniu maszynowym lub symulacjach fizycznych.
  • renderowanie grafiki 3D – z każdym rokiem producenci gier starają się zaoferować graczom coraz lepszą grafikę, która obecnie idzie w stronę realizmu. Problem w tym, że renderowanie realistycznych scen wymaga naprawdę potężnego sprzętu. Jeżeli więc ktoś zamierza grać w nowe tytuły, musi pamiętać, aby wybierając kartę graficzną upewnić się, że poradzi sobie ona z obliczeniami związanymi z cieniami, teksturami i oświetleniem. Jedną z takich kart jest Geforce RTX 4090.

Można więc zaryzykować stwierdzenie, że na dobrą sprawę każdemu potrzebne jest sprawne renderowanie obrazu (przynajmniej w podstawowym zakresie), dlatego nawet, jeżeli nie korzysta się na co dzień z zaawansowanych programów graficznych, to dobra karta powinna zostać uwzględniona podczas konfigurowania komputera.

Potężna karta graficzna dla najbardziej wymagających użytkowników

Karta Geforce RTX 4090 na każdym kroku pokazuje swoje wyjątkowe możliwości, co można zaobserwować nawet w najbardziej wymagających grach komputerowych. Jest to model, który z pewnością przyczyni się do wytyczenia nowych standardów związanych z wydajnością. Karta została oparta na architekturze NVIDIA Ada Lovelace. Jej cena nieco odbiega od takich modeli jak Geforce RTX 3060 czy innych popularnych kart, ale wystarczy zapoznać się z jej specyfikacją, aby pozbyć się wszelkich wątpliwości – po raz kolejny Nvidia Geforce RTX pokazało, że nie ma sobie równych. Nowoczesna architektura karty RTX 4090 zapewnia niespotykaną wcześniej wydajność, co docenią zarówno gracze, jak i profesjonalni graficy, osoby pracujące z filmami oraz ci, którzy po prostu lubią, jak wszystko działa niesamowicie płynnie. 

Wymiana karty na nowy model z rodziny Geforce to sprawdzony sposób na to, aby poprawić komfort korzystania z komputera niezależnie od tego, czy chodzi o pracę, czy o zabawę.

Dlaczego warto kupić kartę graficzną RTX 4090?

Nowe karty wykorzystują wiele technologii, dzięki którym są to sprzęty o niespotykanych wcześniej możliwościach. Jedną z nich jest NVIDIA Reflex, która pozwala uzyskać najmniejszy poziom opóźnień połączony z doskonałą responsywnością. Co to oznacza w praktyce? Możliwość szybkiego reagowania i precyzyjnego celowania nawet w przypadku najbardziej wymagających gier.

Nowa karta graficzna Geforce RTX 4090 w przystępnej cenie

Popularny sklep internetowy z elektroniką ma w ofercie wspomniany karty pochodzące z oficjalnej dystrybucji w bardzo przystępnych cenach. Warto więc zapoznać się z tą ofertą, szczególnie jeżeli ktoś pracuje w branży kreatywnej lub po prostu lubi od czasu do czasu pograć na najwyższych ustawieniach graficznych.

90 posty

O autorze
Kierownik projektów IT oraz koordynator ds. cyberbezpieczeństwa. Hobbystycznie prowadzę kilka serwisów internetowych oraz blogi. Moje główne zainteresowania to: zarabianie przez internet, sposoby monetyzacji serwisów internetowych, dochód pasywny, bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, prywatność i ochrona danych osobowych, polityki publiczne w szczególności polityki zdrowia publicznego.
Artykuły
Powiązane wspisy
Usługi IT

ITManager – skuteczne monitorowanie użytkowników i kompleksowa analiza aktywności użytkowników w czasie rzeczywistym

3 minut czytania
Efektywne zarządzanie IT wymaga stosowania nowoczesnych narzędzi, które pozwalają na monitorowanie użytkowników i analizę ich zachowań. ITManager oferuje zaawansowane oprogramowanie do śledzenia…
PoradnikiTechnologie

Idealny laptop - na co warto zwrócić uwagę podczas wybierania nowego sprzętu?

3 minut czytania
Chociaż jeszcze kilka lat temu laptopy postrzegane były jako komputery typowo biznesowe, to w krótkim czasie udało im się wyprzedzić komputery stacjonarne….
PoradnikiSEO

Pozycjonowanie stron www dla początkujących - jak zacząć?

4 minut czytania
Pozycjonowanie stron internetowych dla początkujących może być jak labirynt pełen wyszukiwarki google i agencji seo, które obiecują magiczne rezultaty za cenę kilku…
Zapisz się do naszego Newslettera

Otrzymuj powiadomienia o nowych i aktualizowanych skryptach, narzędziach oraz wpisach.