Artykuły partnerskieSieci Komputerowe

Modem z internetem do laptopa – jaki wybrać?

3 minut czytania

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Chcesz korzystać z sieci na komputerze? Do wyboru masz różne rodzaje routerów lub modemów z internetem do laptopa. Sprawdź, co warto o nich wiedzieć i na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia.

Modem z internetem czy router – czym się różnią?

Określenie „modem” to złożenie słów „modulator” i „demodulator”. Modem jest więc urządzeniem, które moduluje, czyli przetwarza sygnał od dostawcy internetu na informację cyfrową, po czym ją demoduluje, czyli odkodowuje w ten sposób, by Twoje urządzenie mogło ją odebrać. Modem umożliwia zatem korzystanie z internetu jednemu sprzętowi.

Z kolei router rozdziela sygnał z modemu na wiele urządzeń. Może to robić przewodowo – dzięki portom Ethernet – lub bezprzewodowo – tworząc lokalną sieć Wi-Fi, z której może skorzystać wiele urządzeń w zasięgu sieci. Nowoczesne routery to właściwie modemy z funkcją routera, które spełniają funkcję obu tych urządzeń jednocześnie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze routera lub modemu z internetem do laptopa?

Bez względu na to, na jaki rodzaj sprzętu się zdecydujesz, do najważniejszych parametrów urządzenia należą:

  • obsługiwana generacja sieci (4G LTE lub także 5G);
  • maksymalna prędkość pobierania i wysyłania danych (informuje o niej kategoria sprzętu, im wyższa, tym lepszej jakości połączenie możesz uzyskać);
  • moc anteny (im większa, tym lepiej modem przechwytuje sygnał ze stacji nadawczej);
  • rozmiary i wygoda korzystania z urządzenia.

W przypadku routerów bardzo istotnymi czynnikami są również:

  • wspierane standardy Wi-Fi i częstotliwości. Nowsze standardy Wi-Fi i liczba obsługiwanych pasm przekładają się na wyższą stabilność połączenia oraz lepszy zasięg;
  • liczba urządzeń, które można jednocześnie podłączyć do sieci Wi-Fi;
  • zabezpieczenia sieci Wi-Fi.

Rodzaje modemów z internetem do laptopa

Jeśli uznasz, że przyda Ci się dostęp do sieci wyłącznie na jednym urządzeniu, do wyboru masz 3 możliwości.

  1. Zewnętrzny modem z internetem do laptopa. Najpopularniejsze rozwiązanie, które kształtem przypomina pendrive i również jest podłączane do komputera przez port USB. Bardzo wygodna i wszechstronna opcja, którą możesz wykorzystać do różnych urządzeń. Należy jednak uważać, żeby nie uszkodzić sprzętu, przypadkowo wyłamując go z portu.
  2. Wewnętrzny modem typu WWAN. W tym wypadku ryzyko uszkodzenia jest minimalne. Urządzenie będzie też zwykle tańsze niż modem zewnętrzny i nie zajmuje miejsca. Jak wskazuje nazwa, należy je jednak zamontować na płycie głównej laptopa, co wymaga wprawy lub pomocy specjalisty.
  3. Fabrycznie wbudowany modem. Niektóre laptopy mają już wbudowany modem, więc wystarczy wtedy odszukać odpowiedni slot i umieścić w nim kartę SIM z internetem do laptopa.

Router przenośny lub stacjonarny

Jeżeli wolisz zapewnić dostęp do internetu dla wielu różnych urządzeń, do wyboru masz routery przenośne lub stacjonarne. Pierwsze możesz zabrać ze sobą wszędzie, bo są zasilane na baterię (warto zwrócić uwagę, jaki jest jej czas pracy i szybkość ładowania). Modele przenośne są też mniejsze i poręczniejsze.

Routery stacjonarne wymagają z kolei zasilania sieciowego, ale w zamian oferują zwykle najlepsze parametry. W miejscach z bardzo słabym pokryciem LTE lub 5G dobrym rozwiązaniem może być model zewnętrzny z anteną kierunkową.

Niektóre urządzenia łączą też zalety modeli przenośny i stacjonarnych. Dobrym przykładem jest router TCL LINKHUB HH512L 5G kategorii 19, który umożliwia pobieranie danych z prędkością nawet do 3,47 Gb/s (wysyłanie do 660 Mb/s). Dzięki standardowi Wi-Fi 6E AX3600 urządzenie zapewnia bardzo duży zasięg i stabilność sygnału oraz obsługuje częstotliwości 2,4 GHz, 5 GHz i 6 GHz. Może też działać jako router bezprzewodowy (żywotność baterii do 24h nieprzerwanej pracy).

Router TCL LINKHUB HH512L 5G znajdziesz między innymi w Sklepie Orange. Pełną ofertę modemów i routerów sprzedawanych przez Orange znajdziesz na stronie https://www.orange.pl/esklep/modemy-i-routery.

Powiązane wspisy
Zarabianie w internecie

35 systemów do zarabiania na wypełnianiu płatnych ankiet internetowych - test zarobków

11 minut czytania
Podczas przeglądania różnych opcji zarabiania przez internet, natrafiłem na popularną metodę, jaką jest wypełnianie ankiet online. Postanowiłem przeprowadzić test, aby ocenić, czy…
Internet rzeczyTechnologie

Światłowód a rozwiązania smart home - dlaczego warto postawić na superszybki internet

4 minut czytania
Smart home to nieodzowny element przyszłości w naszych mieszkaniach i domach. Kluczową rolę dla poprawnego działania systemu odgrywa jakość i szybkość połączenia…
PoradnikiSieci Komputerowe

Najważniejsze elementy sieci domowej – jak ją zbudować i na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzeń sieciowych?

3 minut czytania
Każdy z nas w pewnym momencie zda sobie sprawę z tego, jak wiele urządzeń korzysta z dobrodziejstw dostępu do internetu. To, w…
Zapisz się do naszego Newslettera

Otrzymuj powiadomienia o nowych i aktualizowanych skryptach, narzędziach oraz wpisach.