Artykuły partnerskie

Kolekcjonowanie złotych monet bulionowych: pasja i inwestycja

3 minut czytania

Złote monety bulionowe to certyfikowane produkty inwestycyjne, które kupić można w Polsce m.in. od dystrybutorów współpracujących z mennicami i rafineriami zrzeszonymi w organizacji LBMA. Wyróżniają się one sporą wartością inwestycyjną, która ściśle związana jest z ceną rynkową kruszcu królewskiego. Ponadto zakup złotych monet bulionowych jest przez niektórych inwestorów traktowany jako pasja. Dlaczego warto kolekcjonować wartościowe numizmaty?

Inwestowanie w monety bulionowe – kolekcja wartościowych numizmatów

Inwestując w złote monety bulionowe, można stworzyć prawdziwą kolekcję wartościowych numizmatów, które w swojej niewielkiej i atrakcyjnej wizualnie formie zaklętą mają naprawdę sporą wartość inwestycyjną. Podkreślić bowiem należy, że cena kruszcu z roku na rok jest coraz wyższa, a w 2024 roku ma przekroczyć granicę 2100 USD za 1 uncję.

Dodać warto, że mimo nieograniczonego nakładu monet bulionowych popyt na nie może wzrastać w związku z malejącymi zasobami złota na świecie. Jest to jeden z czynników napędzających wartość kruszcu, który – jak warto podkreślić – nie jest podatny na załamania światowych gospodarek i słabnącą wartość dolara amerykańskiego.

Oznacza to, że złote monety bulionowe doskonale wytrzymują gospodarcze tąpnięcia, stając się świetnym sposobem na ochronę kapitału w czasach inflacji. Tworzenie kolekcji wartościowych, szczerozłotych numizmatów to także popularna metoda dywersyfikacji portfela inwestycyjnego. Przez wielu ekonomistów złoto uważane jest za bezpieczną przystań w inwestowaniu!

Kupno monet bulionowych z pasji – gratka dla kolekcjonerów i pasjonatów historii

Inwestorzy nie tylko zwracają uwagę na wysoką wartość monet bulionowych i ich potencjał inwestycyjny, ale także traktują je jako wyrób kolekcjonerski czy po prostu zaspokajający pasję do numizmatyki. Należy podkreślić, że każda złota moneta tworzona jest z zachowaniem historycznego tła – dzięki temu bulionówki są bardzo atrakcyjne wizualnie i pełne niezwykłych tajemnic. Stanowią prawdziwą gratkę dla kolekcjonerów numizmatów, a także inwestorów pasjonujących się historią. Dowodem na te słowa są wyjątkowe okoliczności powstania wielu ze złotych monet bulionowych. Oto 5 ciekawych przykładów:

  1. Złota moneta Krugerrand z RPA to jedna z pierwszych inwestycyjnych monet bulionowych. Nazwa numizmatu pochodzi od nazwiska „Kruger” i słowa „rand”, będącego nazwą waluty RPA. Złoty Krugerrand posiada otok, który zawiera słowa „Afryka Południowa” w językach afrykanerskim i angielskim.
  2. Kanadyjski Liść Klonowy to moneta bulionowa, która powstała jako konkurencja dla złotego Krugerranda. Jest ona jedną z pierwszych monet wykonanych z czystego kruszcu (24 karaty), a także jest jednym z najlepiej zabezpieczonych numizmatów. Każdy egzemplarz posiada specjalny znak identyfikacyjny: Bullion DNA.
  3. Moneta 4 Złote Dukaty Austriackie to numizmat, który opowiada historię potęgi Austro-Węgier. Złote Dukat nawiązują swoim wyglądem do dziejów jednej z największych światowych potęg. Dodać warto, że pierwowzór monety był popularny również w Polsce, a mianowicie w zaborze austriackim (Galicja).
  4. Złote monety 20 Franków w przeszłości finansowały światowy handel. To one były podstawą utworzenia pierwszej, europejskiej unii monetarnej. Warto wiedzieć, że od XIX wieku wybito ich ponad pół miliarda. Obecnie są one powszechnie rozpoznawanymi historycznymi złotymi monetami dostępnymi na rynku.
  5. Złote monety Lunar III to przykład numizmatów tworzonych z pasją i chęcią opowiedzenia o wyjątkowych chińskich tradycjach. Produkty z tej serii to niezwykle popularne wśród inwestorów, monety księżycowe, które przedstawiają 12 zwierząt z chińskiego kalendarza księżycowego. Ciekawostką jest to, że za ich wybijanie odpowiada australijska mennica The Perth Mint!

Pamiętaj! Każde inwestowanie, nawet w tak stabilne produkty inwestycyjne, jak złoto i srebro, niesie ze sobą ryzyko. Jeśli nie masz pewności co do swoich planów i ich skuteczności, skorzystaj ze wsparcia doradców finansowych, ekspertów zajmujących się szeroko rozumianą ekonomią lub specjalistów zatrudnianych przez mennice.

Zapisz się do naszego Newslettera

Otrzymuj powiadomienia o nowych i aktualizowanych skryptach, narzędziach oraz wpisach.