Artykuły partnerskieZarabianie w internecie

Jak bezpiecznie inwestować na giełdzie?

3 minut czytania

Jak bezpiecznie inwestować na giełdzie? W pierwszej kolejności warto sprawdzić wszystkie oferowane instrumenty finansowe oraz zdobyć podstawową wiedzę na temat inwestowania ogólnie. Jeśli jesteś zainteresowany tematem, w niniejszym artykule znajdziesz więcej szczegółów. 

  1. Ranking kont maklerskich – dlaczego warto?
  2. Konto maklerskie – jak działa?
  3. Kryteria rachunku maklerskiego w 2022 roku

Giełda jest jednym z kilku sposobów na to, aby pomnożyć swoje oszczędności. Jest również lepszym rozwiązaniem od na przykład lokaty czy konta oszczędnościowego. Wiąże się oczywiście z pewnym ryzykiem, ale ryzyko to bardzo często jest opłacalne. Dlaczego? Gdyż dzięki akcjom i innym instrumentom finansowym możemy jednocześnie osiągnąć dużo większą stopę zwrotu z tak zwanego kapitału, niż przy tradycyjnej lokacie. Jak bezpiecznie inwestować na giełdzie? Którego brokera wybrać? Podpowiadamy w dzisiejszym wpisie. 

Ranking kont maklerskich – dlaczego warto?

Zanim rozpoczniesz swoją przygodę z inwestowaniem na giełdzie, sprawdź ranking kont maklerskich w serwisie Czerwona Skarbonka, aby mieć pewność, że ostatecznie zdecydujesz się na odpowiedniego dla siebie brokera. W takim rankingu z reguły znajdują się informacje na temat prowizji od obrotu akcjami, koszt prowadzenia konta oraz informacje na temat wypłat środków. Nierzadko również wyszczególnia się dane związane z dostępami do zagranicznych rynków giełdowych. To właściwie najważniejsze parametry, które najczęściej bierze się pod uwagę, wybierając odpowiedni rachunek maklerski dla siebie.

Konto maklerskie – jak działania?

Zastanawiasz się, jak w ogóle działa konto maklerskie? Otóż jest to nic innego jak miejsce przeznaczone do przechowywania akcji. A mianowicie do przechowywania zarówno papierów wartościowych, jak i innych instrumentów finansowych. Konto maklerskie służy również do aktywnego obracania akcjami – zarówno do kupna, jak i sprzedaży czy zakładania tak zwanych kontraktów terminowych. Rachunek maklerski jest jedynym rodzajem konta, który pozwala na bezproblemowe operowanie wspomnianymi papierami wartościowymi. 

Usługi takie, jak konto maklerskie, są oczywiście udostępniane przez specjalne biura maklerskie – zwane również domami maklerskimi. Traktuje się ich jako pośredników pomiędzy klientem a giełdą. W Polsce jest wiele banków, które prowadzą domy maklerskie. Ale oprócz nich na rynku znajdziesz również specjalne firmy pozabankowe, które również zajmują się taką działalnością – i właściwie głównie nią. Rankingi kont maklerskich z reguły obejmują oferty bankowe i pozabankowe. 

Kryteria rachunku maklerskiego w 2022 roku

Na co zwrócić uwagę, wybierając odpowiedni dla nas rachunek maklerski? Przede wszystkim ważna jest ilość możliwości zarówno inwestycyjnych, jak i związanych z funkcjonalnością konta. Wybór odpowiedniego konta wiąże się z reguły z naszą wiedzą, doświadczeniem oraz potrzebami. Dlatego, zanim zdecydujesz się na dany rachunek, sprawdź, w jakim zakresie pozwoli nam w przyszłości rozwinąć strategie inwestycyjne.

Kolejnym parametrem jest przejrzystość zarówno platformy, jak i samej aplikacji mobilnej. Warto decydować się na te rozwiązania, które są nie tylko nowoczesne i funkcjonalne, ale i intuicyjne. 

Zainteresowani inwestowaniem na giełdzie zwracają szczególną uwagę na opłaty, które uiszcza się nie tylko za prowadzenie konta, ale i dodatkowe usługi. Oczywiście decyduj się na te, których prowizje od zleceń nie są zbyt wygórowane. Z reguły opłaty na koncie maklerskim nalicza się za prowadzenie konta, wypłatę środków, przechowywanie instrumentów finansowych oraz prowizję za obrót akcjami, obligacjami czy kontraktami na indeksy. 

Jeśli jesteś osobą początkującą, polecamy zdecydować się na taką platformę tradingowa, która daje również dostęp do przeróżnych materiałów szkoleniowych i oczywiście notowań oraz analiz. Dzięki temu w łatwy sposób rozwiniesz swoje umiejętności inwestycyjne, na bieżąco zdobywając potrzebną Ci wiedzę. 

A zatem, jak widać, podstawą bezpiecznego inwestowanie na giełdzie jest nie tylko wiedza, ale wybór odpowiedniego domu maklerskiego. Jeśli nie jesteś pewny, czy ostatecznie inwestowanie na giełdzie będzie optymalnym działaniem dla Ciebie lub, czy dana platforma faktycznie spełni Twoje oczekiwania, w niektórych przypadkach można założyć tak zwane konto demo. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach tych domów maklerskich, które oferują taką możliwość. Warto też wybrać rachunek inwestycyjny, który będzie prosty w obsłudze, pozwoli inwestować w kontrakty terminowe i wszystko, co jest dostępne na giełdzie papierów wartościowych. Dodatkowo warto sprawdzić koszty konta maklerskiego. Niektóre konta maklerskie są bardzo tanie, a inne drogie. Jeżeli przykładowo klient ponosi wysoką prowizję przy każdej transakcji, to takie konto nie będzie opłacalne dla kogoś, kto każdego dnia chce robić wiele różnych inwestycji. Tego typu opcja będzie odpowiednia dla kogoś, kto jedynie raz na kilka miesięcy zamierza dokupić akcje lub zrealizować zysk z wcześniejszych inwestycji.

UWAGA! Inwestowanie na giełdzie jest obarczone dużym ryzykiem!

Powiązane wspisy
Artykuły partnerskieZarabianie w internecie

Jak sprzedawać na Allegro? Wystawianie przedmiotów krok po kroku - Poradnik od Apilo

4 minut czytania
Sprzedaż na Allegro może być świetnym sposobem na rozpoczęcie lub rozwinięcie własnego biznesu online. Platforma ta jest jedną z najpopularniejszych stron e-commerce…
Artykuły partnerskie

Dlaczego warto wybrać ofertę Orange Love?

1 minut czytania
Dlaczego warto wybrać ofertę Orange Love? Orange Love to oferta, dzięki której połączysz kilka najważniejszych usług w jeden pakiet. Sprawdź najważniejsze informacje…
Artykuły partnerskie

Dlaczego warto zainwestować w zasilacz awaryjny UPS? Zobacz, kiedy może Cię uratować!

2 minut czytania
Nie jesteś pewien, czy warto inwestować w zasilacz awaryjny? Odpowiednio dobrany pozwoli zabezpieczyć Twój komputer osobisty i sprzęt sieciowy przed poważnymi skutkami…
Zapisz się do naszego Newslettera

Otrzymuj powiadomienia o nowych i aktualizowanych skryptach, narzędziach oraz wpisach.