Artykuły partnerskie

Jak wybrać najlepszy materac do spania?

3 minut czytania

Dobry, zdrowy sen to podstawa naszego codziennego funkcjonowania. Jak wybrać odpowiedni materac, aby ułatwić sobie osiągnięcie tego stanu?

  1. Dlaczego zdrowy odpoczynek jest ważny?
  2. Materace termoelastyczne, z pianki poliuretanowej i kieszeniowe – najpopularniejsze rodzaje
  3. Skala twardości materacy
  4. Dobrze dobrany materac – czyli jaki?
  5. O czym pamiętać wybierając materac dla siebie?

Dlaczego zdrowy odpoczynek jest ważny?

Sen zaliczamy do jednej z najbardziej podstawowych potrzeb każdego człowieka. Im lepsza jego jakość, tym bardziej wypoczęci i pełni energii się czujemy. Zadbanie o higieniczny sen jest bardzo ważne, ponieważ jego niedobór lub niezbyt wysoki poziom mogą prowadzić nawet do bardzo poważnych problemów ze zdrowiem.

Warunkiem, jaki musimy spełnić by móc w pełni odpocząć jest nie tylko pilnowanie, by sen trwał odpowiednio długo, ale również zadbanie o naszą sypialnię. Łóżko, na którym śpimy powinno być wygodne i dopasowane do naszych potrzeb, a sam pokój – przewietrzony i zadbany. W komfortowych warunkach odpoczniemy lepiej, głębiej i wstaniemy bardziej zadowoleni następnego ranka.

Materace termoelastyczne, z pianki poliuretanowej i kieszeniowe – najpopularniejsze rodzaje

Na rynku istnieje bardzo szeroki wybór materacy, spośród których możemy wyłonić ten najbardziej nam odpowiadający. Do najpopularniejszych rodzajów zaliczymy zdecydowanie:

  • materace bonellowe: inaczej nazywane też sprężynowymi. Ich niewątpliwą zaletą jest niska cena, jednak same w sobie są dość twarde i zazwyczaj mało wygodne;
  • materace kieszeniowe: ten rodzaj materaca cechuje się dobrą sprężystością, a poszczególne zestawy sprężyn są w nim umieszczone w osobnych kieszeniach. Zapewnia to ergonomiczne podparcie ciała i umożliwia dobre dopasowanie materiału do naszej sylwetki. Wiele modeli jest dodatkowo pokrytych wygodnym materiałem, na przykład z pianki czy maty kokosowej;
  • materace piankowe: wykonane z pianki wysokoelastycznej lub termoelastycznej zapewniają duży komfort i łatwo dopasowują się do ułożenia naszego ciała. Tego typu modele gwarantują dobre podparcie dla kręgosłupa, przez co często są wybierane przez osoby o szczególnych potrzebach w tym zakresie;
  • materace lateksowe: elastyczny materiał, który po odpuszczeniu nacisku powróci do swojego pierwotnego kształtu. Odpowiedni materac z wkładem lateksowym zapewni nam należyte podparcie dla pleców oraz wysoki komfort snu. Im więcej naturalnego lateksu w wyrobie, tym trwalszy i lepszy będzie.

Skala twardości materacy

Poza rodzajem konstrukcji i materiałami, z jakich wykonane są materace, wybierając jeden dla siebie musimy uwzględnić również jego twardość. Istnieje czterostopniowa skala, w ramach której określamy, dla kogo przeznaczony jest konkretny model. Wyróżniamy w niej następujące opcje:

  • H1: bardzo miękkie materace, przeznaczone dla osób o drobnej budowie ciała, zwykle nie przekraczających 60 kilogramów wagi. Jest to zwykle opcja wybierana przez kobiety o niezbyt dużym wzroście, sprawdzi się także dla dzieci i nastolatków;
  • H2: materace średnio miękkie, dedykowane osobom mieszczącym się w przedziale 60-80 kg. Również chętnie wybierane przez panie, jak i panów o delikatnej budowie ciała. Jest to jeden z najpowszechniejszych typów;
  • H3: materace średnio twarde, będące idealnym wyborem dla osób ważących pomiędzy 80 a 100 kilogramów. Zapewnią dobre dopasowanie do kształtu ciała i odpowiednie podparcie dla kręgosłupa zarówno paniom, jak i bardziej postawnym panom. Jest to drugi najpopularniejszy wariant, na jaki zwykle się decydujemy;
  • H4: materace twarde i bardzo twarde, dla osób ważących powyżej 100 kilogramów. Świetnie sprawdzają się wtedy, gdy jesteśmy bardzo wysocy lub mamy mocną budowę ciała.

Dobrze dobrany materac – czyli jaki?

Wybierając dobry materac powinniśmy przede wszystkim dopasować produkt pod nasze potrzeby, a nie odwrotnie. Zwróćmy uwagę na wymiary modelu, który wpadł nam w oko – powinien być na tyle duży, abyśmy po położeniu się na wznak wciąż mieli trochę miejsca nad głową i pod stopami. W innym wypadku jego powierzchnia będzie dla nas zbyt mała, co może przełożyć się na gorszą jakość snu.

Drugim istotnym aspektem jest również dopasowanie do ciała. Każdy człowiek posiada swoje indywidualne preferencje co do tego, czy woli odpoczywać na twardym lub miękkim podłożu. Wprawdzie skala twardości pomaga nam wybrać, jednak powinniśmy przede wszystkim wziąć pod uwagę nasze upodobania.

Jeżeli wybieramy materac oznaczony jako wyrób medyczny, upewnijmy się że faktycznie posiada on cechy takiego produktu. W sytuacji, gdy musimy zapewnić sobie odpowiedni komfort snu, warto również upewnić się, że jego powierzchnia dobrze dopasuje się do naszego ciała – takie właściwości ma na przykład pianka memory czy też wysokoelastyczna.

O czym pamiętać wybierając materac dla siebie?

Ostatnią rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę przy wyborze materaca, jest sam jego producentMaterace w sklepie SypialniaPlus posiadają odpowiednio długą gwarancję, a także wszelkie niezbędne certyfikaty, które poświadczają ich właściwości. Jest to szczególnie w przypadku egzemplarzy oznaczonych jako wyrób medyczny.

Powiązane wspisy
Artykuły partnerskieZarabianie w internecie

Jak sprzedawać na Allegro? Wystawianie przedmiotów krok po kroku - Poradnik od Apilo

4 minut czytania
Sprzedaż na Allegro może być świetnym sposobem na rozpoczęcie lub rozwinięcie własnego biznesu online. Platforma ta jest jedną z najpopularniejszych stron e-commerce…
Artykuły partnerskie

Dlaczego warto wybrać ofertę Orange Love?

1 minut czytania
Dlaczego warto wybrać ofertę Orange Love? Orange Love to oferta, dzięki której połączysz kilka najważniejszych usług w jeden pakiet. Sprawdź najważniejsze informacje…
Artykuły partnerskie

Dlaczego warto zainwestować w zasilacz awaryjny UPS? Zobacz, kiedy może Cię uratować!

2 minut czytania
Nie jesteś pewien, czy warto inwestować w zasilacz awaryjny? Odpowiednio dobrany pozwoli zabezpieczyć Twój komputer osobisty i sprzęt sieciowy przed poważnymi skutkami…
Zapisz się do naszego Newslettera

Otrzymuj powiadomienia o nowych i aktualizowanych skryptach, narzędziach oraz wpisach.