Artykuły partnerskie

Jak bezpiecznie korzystać ze sklepów internetowych?

2 minut czytania

Zdecydowana większość społeczeństwa (77%) chętnie robi zakupy online. Tak wynika z raportu „E-commerce w Polsce 2022” zrealizowanego przez firmę Gemius. Nic dziwnego – korzystanie ze sklepów internetowych to ogromna wygoda. Wystarczy parę kliknięć, aby zamówić wybrane produkty z dostawą do domu. Sprawdź, jak bezpiecznie korzystać ze sklepów internetowych, aby przypadkowo nie wpaść w pułapkę.

Poznaj opinie innych klientów

Jeśli korzystasz ze sklepu internetowego znanej sieci, która od wielu lat prowadzi sprzedaż stacjonarną (np. popularne sklepy z elektroniką), masz pewność, że będą to bezpieczne zakupy. Jeżeli zdecydujesz się na skorzystanie z usług mniejszej i słabo rozpoznawalnej firmy, poczytaj najpierw opinie na jej temat. W tym celu możesz przejrzeć oceny i komentarze na Google i grupach w mediach społecznościowych. Wejdź na profil sklepu na Instagramie lub Facebooku i zobacz, czy jest on popularny wśród użytkowników, jakie treści i jak często publikuje oraz czy na profilu nie pojawiają się negatywne komentarze dotyczące jego działalności. Powtarzające się opinie na temat niezgodności towaru z opisem lub problemami z płatnością to wystarczający powód, by skorzystać z usług konkurencji.

Korzystaj ze sprawdzonych metod płatności

Gdy robisz zakupy przez internet, zawsze korzystaj wyłącznie ze sprawdzonych form płatności. To przelew tradycyjny lub ekspresowy. Wiele sklepów dopuszcza również płatność za pomocą kodu BLIK lub konta PayPal. Przed dokonaniem transakcji upewnij się, czy w adresie sklepu bądź operatora transakcji nie ma błędów lub nietypowego ciągu znaków. Pamiętaj, że cyberprzestępcy podszywają się również pod sklepy internetowe i tworzą łudząco podobne strony banków (o zmienionym adresie), aby skłonić cię do podania danych dostępowych do konta. Dlatego dokonuj płatności w przemyślany sposób i zwracaj uwagę na wszystkie szczegóły, które mogą mieć znaczenie. Jeśli metoda płatności wydaje ci się nietypowa lub zbyt skomplikowana, wycofaj się.

Nie klikaj w podejrzane linki

Cyberprzestępcy podszywają się nie tylko pod kurierów, pocztę czy dostawców energii elektrycznej. Czasem rozsyłają także fałszywe wiadomości w imieniu sklepów internetowych. Jeśli w SMS-ie lub mailu pojawi się podejrzany link, nie klikaj go. Ten błąd może kosztować cię bardzo dużo, jeśli podasz dane dostępowe do swojego konta. 

Sprawdź wiarygodność finansową firmy z Chroń PESEL

Jeśli zamierzasz skorzystać z mało znanego na rynku sklepu internetowego, sprawdź jego wiarygodność finansową. Sprawdzenie informacji w KRS (Krajowy Rejestr Sądowy) pozwoli ci upewnić się, czy firma działa legalnie, a wgląd do KRD (Krajowy Rejestr Długów) dostarczy informacji o ewentualnym zadłużeniu. Te dane można sprawdzić samodzielnie lub skorzystać z pakietów Chroń PESEL. Poza zweryfikowaniem wiarygodności firmy możesz sprawdzić swój PESEL tj. upewnić się, czy nikt nie próbował wyłudzić kredytu lub założyć firmy na twoje nazwisko.

Powiązane wspisy
Artykuły partnerskie

Domena i serwer wirtualny – jak wybrać usługi dopasowane do swoich potrzeb?

2 minut czytania
Planujesz uruchomić sklep internetowy lub firmowy landing page? Zatem potrzebujesz szybkiego i funkcjonalnego serwera wirtualnego oraz domeny, która będzie identyfikować Twoje przedsiębiorstwo…
Artykuły partnerskieTechnologie

Wyjątkowa karta graficzna dla wymagających użytkowników: RTX 4090

4 minut czytania
Chociaż mogłoby się wydawać, że w ostatnich latach komputery za wiele się nie zmieniły, szczególnie że na pierwszy rzut oka widać jedynie…
Narzędzia

Jak sprawdzić, czy strona internetowa nie działa?

6 minut czytania
Prowadzisz stronę internetową, bloga czy sklep internetowy? Jeśli tak, na pewno zdajesz sobie sprawę, jak ważne jest, aby Twoja witryna działała sprawnie…
Zapisz się do naszego Newslettera

Otrzymuj powiadomienia o nowych i aktualizowanych skryptach, narzędziach oraz wpisach.