Artykuły partnerskie

Jak bezpiecznie korzystać ze sklepów internetowych?

2 minut czytania

Zdecydowana większość społeczeństwa (77%) chętnie robi zakupy online. Tak wynika z raportu „E-commerce w Polsce 2022” zrealizowanego przez firmę Gemius. Nic dziwnego – korzystanie ze sklepów internetowych to ogromna wygoda. Wystarczy parę kliknięć, aby zamówić wybrane produkty z dostawą do domu. Sprawdź, jak bezpiecznie korzystać ze sklepów internetowych, aby przypadkowo nie wpaść w pułapkę.

Poznaj opinie innych klientów

Jeśli korzystasz ze sklepu internetowego znanej sieci, która od wielu lat prowadzi sprzedaż stacjonarną (np. popularne sklepy z elektroniką), masz pewność, że będą to bezpieczne zakupy. Jeżeli zdecydujesz się na skorzystanie z usług mniejszej i słabo rozpoznawalnej firmy, poczytaj najpierw opinie na jej temat. W tym celu możesz przejrzeć oceny i komentarze na Google i grupach w mediach społecznościowych. Wejdź na profil sklepu na Instagramie lub Facebooku i zobacz, czy jest on popularny wśród użytkowników, jakie treści i jak często publikuje oraz czy na profilu nie pojawiają się negatywne komentarze dotyczące jego działalności. Powtarzające się opinie na temat niezgodności towaru z opisem lub problemami z płatnością to wystarczający powód, by skorzystać z usług konkurencji.

Korzystaj ze sprawdzonych metod płatności

Gdy robisz zakupy przez internet, zawsze korzystaj wyłącznie ze sprawdzonych form płatności. To przelew tradycyjny lub ekspresowy. Wiele sklepów dopuszcza również płatność za pomocą kodu BLIK lub konta PayPal. Przed dokonaniem transakcji upewnij się, czy w adresie sklepu bądź operatora transakcji nie ma błędów lub nietypowego ciągu znaków. Pamiętaj, że cyberprzestępcy podszywają się również pod sklepy internetowe i tworzą łudząco podobne strony banków (o zmienionym adresie), aby skłonić cię do podania danych dostępowych do konta. Dlatego dokonuj płatności w przemyślany sposób i zwracaj uwagę na wszystkie szczegóły, które mogą mieć znaczenie. Jeśli metoda płatności wydaje ci się nietypowa lub zbyt skomplikowana, wycofaj się.

Nie klikaj w podejrzane linki

Cyberprzestępcy podszywają się nie tylko pod kurierów, pocztę czy dostawców energii elektrycznej. Czasem rozsyłają także fałszywe wiadomości w imieniu sklepów internetowych. Jeśli w SMS-ie lub mailu pojawi się podejrzany link, nie klikaj go. Ten błąd może kosztować cię bardzo dużo, jeśli podasz dane dostępowe do swojego konta. 

Sprawdź wiarygodność finansową firmy z Chroń PESEL

Jeśli zamierzasz skorzystać z mało znanego na rynku sklepu internetowego, sprawdź jego wiarygodność finansową. Sprawdzenie informacji w KRS (Krajowy Rejestr Sądowy) pozwoli ci upewnić się, czy firma działa legalnie, a wgląd do KRD (Krajowy Rejestr Długów) dostarczy informacji o ewentualnym zadłużeniu. Te dane można sprawdzić samodzielnie lub skorzystać z pakietów Chroń PESEL. Poza zweryfikowaniem wiarygodności firmy możesz sprawdzić swój PESEL tj. upewnić się, czy nikt nie próbował wyłudzić kredytu lub założyć firmy na twoje nazwisko.

Powiązane wspisy
Artykuły partnerskieSEO

Pozycjonowanie lokalne: strategie i taktyki dla małych firm

3 minut czytania
Pozycjonowanie lokalne to kluczowy element strategii marketingowej dla małych firm, które chcą dotrzeć do lokalnej społeczności i przyciągnąć klientów z określonego obszaru…
PoradnikiTechnologie

Idealny laptop - na co warto zwrócić uwagę podczas wybierania nowego sprzętu?

3 minut czytania
Chociaż jeszcze kilka lat temu laptopy postrzegane były jako komputery typowo biznesowe, to w krótkim czasie udało im się wyprzedzić komputery stacjonarne….
PoradnikiSEO

Pozycjonowanie stron www dla początkujących - jak zacząć?

4 minut czytania
Pozycjonowanie stron internetowych dla początkujących może być jak labirynt pełen wyszukiwarki google i agencji seo, które obiecują magiczne rezultaty za cenę kilku…
Zapisz się do naszego Newslettera

Otrzymuj powiadomienia o nowych i aktualizowanych skryptach, narzędziach oraz wpisach.