Artykuły partnerskie

Co trzeba wiedzieć o pracy .Net developera?

3 minut czytania

.NET Developer to programista, który pracuje w ściśle określonym środowisku (C#, MySQL oraz Azure lub AWS). Jego praca  wymaga zarówno szerokiej wiedzy technicznej, jak i umiejętności programistycznych. Chcesz dowiedzieć się, jakie obowiązki należą do roli .NET Developera? Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje o pracy na stanowisku junior i senior .NET Developera.

.NET Developer – jaka wiedza jest niezbędna?

Do codziennej pracy .NET Developera potrzebna jest przede wszystkim podstawowa wiedza z zakresu znajomości frameworków i platform programistycznych dla wszystkich najważniejszych systemów operacyjnych, wraz z odpowiednikami dla urządzeń mobilnych. Warto dodać, że korzystanie ze środowiska .NET pozwala uniknąć licznych błędów kompilacyjnych, szczególnie w odniesieniu do usług działających w systemach Windows.

Zarówno junior .NET Developer, jak i senior .NET Developer powinien znać odpowiednie języki programowania oraz środowiska umożliwiające budowanie innowacyjnych aplikacji. Kluczowe wymogi stawiane osobom chcącym objąć stanowisko .NET Developera to:

  • Podstawy języka C# lub F# – dla biblioteki .NET używane są najczęściej te dwa środowiska programistyczne. To dość proste języki programowania, których składnia jest bardzo podobna do Javy. 
  • Dedykowane narzędzia do platformy .NET – specjaliści w tej dziedzinie mogą korzystać z dwóch implementacji frameworku: .NET Core oraz będącym legacy system – .NET Framework. Za ich pomocą można budować aplikacje wieloplatformowe, a także takie dedykowane dla systemów Windows. Na stanowisko junior .NET Developera wymagana jest znajomość .NET Core, w przypadku senior developerów zwykle wymagana jest znajomość zarówno .Net Core jak i Framework’a.
  • Znajomość technik testowania i debugowania – to podstawa, jeśli chodzi o pracę .NET Developera. Bez tego nie da się wykonać wizualizacji oprogramowania, np. przy pomocy Microsoft Visual Studio.
  • Znajomość baz danych MySQL – bez tego praca na stanowisku .NET Developera nie będzie możliwa. Chociażby podstawowa wiedza z tego zakresu będzie wymagana przez wszystkich potencjalnych pracodawców lub software house’y.

Aby osiągnąć sukces jako specjalista .NET, konieczne jest ciągłe zdobywanie nowych umiejętności. Kluczowe jest samozaparcie, gotowość do systematycznego uzupełniania wiedzy, a także szukania nowych wyzwań programistycznych.

.NET Developer – zarobki i oferty pracy

Obecnie łatwo znaleźć pracę jako .NET Developer – zwykle wymagane jest jednak doświadczenie, albo przynajmniej obycie z projektami w tym języku. Popularne propozycje to np. junior/senior .NET Developer, a także Full Stack Senior Developer ze znajomością środowiska .NET.

Jeśli chodzi o posadę .NET Developer, zarobki są uzależnione od stopnia zaawansowania wiedzy i umiejętności specjalisty. Osoba na stanowisku juniora może zarabiać średnio do 10 tys. złotych miesięcznie, gdzie senior jest w stanie osiągnąć dochody przewyższające 20 tys. złotych miesięcznie. 

.NET Developer – jak zacząć pracę w tym zawodzie?

Każdy, kto chce zacząć pracę na stanowisku .NET Developera, powinien poszukać informacji, w jaki sposób rozwinąć swoje umiejętności w tym zakresie. Dobrym sposobem na poszerzanie wiedzy jest aktywne uczestniczenie w dyskusjach na forach tematycznych. Warto też postawić na inne, oficjalne formy edukacji:

  • szkolenia i kursy IT,
  • oficjalna dokumentacja Microsoft – to doskonałe źródło aktualnych informacji na temat tego frameworku,
  • MS Virtual Academy – to portal ze szkoleniami online całkowicie za darmo,
  • blogi internetowe.

Warto też postawić na literaturę powiązaną z programowaniem w języku C# lub F#, a także związaną bezpośrednio z praktycznym wykorzystaniem technologii .NET.

Czy warto zostać .NET Developerem?

Zastanawiasz się nad karierą .NET Developera? To posada, na której można osiągnąć naprawdę wysokie dochody, a także mocno poszerzać swoje horyzonty – zarówno w zakresie wiedzy teoretycznej, jak i praktycznej. Wybór tej ścieżki zawodowej to świetny pomysł na swoje pierwsze kroki w obszernym świecie IT.

Powiązane wspisy
Artykuły partnerskieZarabianie w internecie

Ile zarabia informatyk?

3 minut czytania
Informatyka to fascynująca dziedzina, której popularność utrzymuje się na stałym poziomie od wielu lat. W miarę wzrostu roli technologii w naszym codziennym…
Aplikacje internetowe

Czym są aplikacje PWA?

2 minut czytania
Z urządzeń mobilnych korzystają setki milionów osób na całym świecie. Nic więc dziwnego, że coraz większą popularnością cieszą się aplikacje typu PWA,…
Usługi IT

O czym należy pamiętać przy pogwarancyjnym serwisie i naprawie urządzeń Apple?

7 minut czytania
Apple jest jednym z najbardziej popularnych producentów elektroniki na świecie, zyskującym zaufanie użytkowników dzięki innowacyjnym produktom i intuicyjnym interfejsom. Miliony ludzi na…
Zapisz się do naszego Newslettera

Otrzymuj powiadomienia o nowych i aktualizowanych skryptach, narzędziach oraz wpisach.