Aplikacje internetowe

Czym są aplikacje PWA?

2 minut czytania

Z urządzeń mobilnych korzystają setki milionów osób na całym świecie. Nic więc dziwnego, że coraz większą popularnością cieszą się aplikacje typu PWA, a więc aplikacje tworzone z myślą o zastosowaniach mobilnych. Wszystko po to, by zapewnić użytkownikom urządzeń mobilnych komfortowe korzystanie, m.in. ze stron internetowych, sklepów internetowych, czy platform B2B. Czym dokładnie są aplikacje PWA i co warto wiedzieć na ich temat? Zapraszamy do lektury!

PWA — definicja pojęcia 

PWA jest skrótem od Progressive Web App, czyli Progresywnej Aplikacji Internetowej. Jej głównym zadaniem jest dostarczenie rozwiązań, które zapewnią użytkownikom stron internetowych, sklepów online czy aplikacji webowych na urządzeniach mobilnych, komfort obsługi (bez względu na aktualne połączenie internetowe). 

Aplikacja typu PWA pozwala zapisać zawartość strony w pamięci urządzenia. W rezultacie użytkownik może włączyć stronę w trybie offline, nie mając dostępu do internetu. To niezwykle przydatna funkcja, szczególnie podczas podróży samolotem czy pociągiem lub w miejscach, gdzie połączenie z internetem jest niestabilne.

To jednak nie wszystko, ponieważ aplikacje PWA posiadają zbliżone cechy do aplikacji tradycyjnych. Istotne jest tutaj to, że PWA pozwala otworzyć witrynę o takim samym wyglądzie na wszystkich urządzeniach, a więc przenieść UX ze strony macierzystej do wersji offline. Takie rozwiązanie sprawia, że klient nie traci kontaktu z marką i nie musi na nowo uczyć się interfejsu strony. 

Aplikacje PWA znajdziesz na: https://x-one.pl/pwa

Co powinno wyróżniać aplikację PWA? 

Przede wszystkim strona tego typu powinna być responsywna. Chodzi o to, by wyświetlała się ona poprawnie zarówno na smartfonach i tabletach, jak i komputerach stacjonarnych. 

Aplikacja PWA musi być też niezależna od jakości połączenia internetowego — użytkownik musi mieć do niej dostęp nawet offline. Istotna jest tutaj także szybkość, możliwość zapisania na ekranie głównym urządzenia mobilnego czy korzystanie z powiadomień typu push. W dużym uproszczeniu PWA łączy cechy klasycznych rozwiązań internetowych z zaletami aplikacji mobilnych.  

Zalety PWA w skrócie:

  • responsywność,
  • reaktywność i szybkość działania, 
  • możliwość korzystania z powiadomień push,
  • praca w trybie offline, 
  • brak konieczności pobierania plików ze strony App Store i Google Play,
  • wysokie bezpieczeństwo,
  • łatwa instalacja. 

Jak działa aplikacja PWA?

Aplikacja PWA, podobnie jak mobilna, może działać także w trybie offline. Jednak w przypadku Progressive Web App nie ma konieczności pobierania aplikacji na urządzenie mobilne — wystarczy umieścić ją na swoim pulpicie i od razu można z niej korzystać.

Aplikacja PWA będzie też działać na każdym urządzeniu obsługującym przeglądarkę internetową — od komputerów stacjonarnych, po tablety i smartfony. Nie ma więc ograniczeń wynikających z różnych systemów operacyjnych. Aplikację PWA otworzymy bez problemu zarówno w systemie Windows, jak i Android czy iOS. Należy pamiętać, że wielu użytkowników podchodzi sceptycznie do pobierania i instalowania aplikacji na swoim smartfonie — PWA można jednak zapisać w zaledwie kilka chwil i w razie potrzeby — od razu usunąć. 

Czy warto wybrać PWA? 

PWA daje użytkownikom stron internetowych, sklepów online czy aplikacji webowych na urządzeniach mobilnych, komfort pracy znany z urządzeń mobilnych. Wdrożenie takiego rozwiązania może prowadzić do znaczącego wzrostu konwersji. Firmy, które potrzebują aplikacji mobilnych, powinny rozważyć wybór właśnie aplikacji typu PWA. Oferują one liczne korzyści, takie jak niższy koszt realizacji projektu oraz wysoką dostępność. Użytkownicy mogą zapisywać skróty na ekranie głównym swoich urządzeń bezpośrednio z przeglądarki. Zarówno wizualnie, jak i pod względem funkcjonalności, aplikacje PWA zachowują się jak natywne aplikacje znane z urządzeń mobilnych. 

Powiązane wspisy
Artykuły partnerskie

Przewodnik po aktualizacjach oprogramowania dla Twojego sprzętu RTV

9 minut czytania
W dzisiejszym szybko zmieniającym się świecie technologii, urządzenia RTV, takie jak telewizory, systemy audio i odtwarzacze multimedialne, stały się centralnym punktem naszego…
Artykuły partnerskieUsługi IT

Projektowanie stron internetowych - wdrożenie i optymalizacja

3 minut czytania
Tworzenie stron internetowych to proces, który łączy kreatywność, wiedzę techniczną i umiejętność komunikacji, a także umożliwia budowanie silnej obecności w Internecie. W…
Artykuły partnerskieReklama i marketing

Najlepiej zaprojektowane strony internetowe - ranking

4 minut czytania
Najlepszy projekt witryny to taki, który buduje silny i stabilny wizerunek Twojej firmy online. Przygotuj się na dawkę inspiracji. Przedstawiamy strony internetowe,…
Zapisz się do naszego Newslettera

Otrzymuj powiadomienia o nowych i aktualizowanych skryptach, narzędziach oraz wpisach.