Artykuły partnerskieCyberbezpieczeństwoPoradniki

Zasady bezpiecznego korzystania z systemu MacOS

7 minut czytania

MacOS ma narzędzia do ochrony prywatności i bezpieczeństwa, dzięki którym możesz wzmocnić swój komputer. Oto nasze najważniejsze wskazówki i najlepsze praktyki dotyczące zabezpieczania Macbooka. Wiele z tych wskazówek jest dość prostych, darmowych, a nawet pozornie prostych, ale razem dają Ci one podstawowe narzędzia cyberbezpieczeństwa i najlepsze praktyki zabezpieczania komputerów z systemem macOS w Twojej firmie.

Wiele funkcji, które ktoś mógłby uznać za “wygodne” w codziennym użytkowaniu, może niestety sprawić, że hakerzy będą mieli zaskakująco łatwy dostęp do systemu macOS. W przypadku komputerów z dostępem do dużych baz danych klientów lub systemów rządowych, optymalizacja ustawień bezpieczeństwa jest zadaniem krytycznym.

W dzisiejszych czasach firmy opracowują polityki bezpieczeństwa informacji, które określają wytyczne i informują o wszystkim, za co odpowiedzialni są pracownicy. Jeśli Twoja firma korzysta z Platformy Carbide do zarządzania programem bezpieczeństwa informacji, możesz zalogować się i sprawdzić, czy polityka Twojej firmy wymaga od Ciebie przestrzegania którejś z procedur przedstawionych w naszym przewodniku poniżej.

Przyjrzyjmy się zatem tym wskazówkom, jak skonfigurować komputer, aby chronić siebie i swoje dane.

Zabezpiecz swojego Macbooka: Jak wzmocnić system macOS

Hartowanie komputera Mac oznacza konfigurowanie ustawień w celu ograniczenia możliwości ataku wirusów, hakerów, oprogramowania ransomware lub innych rodzajów cyberataków. W naszym przewodniku znajdziesz informacje o tym, jak korzystać z narzędzi antywirusowych, wyłączyć auto-logowanie, wyłączyć zdalny dostęp, skonfigurować szyfrowanie i wiele innych.

O bezpieczeństwie komputera (z wszystkimi danymi osobowymi, finansowymi lub firmowymi) możesz myśleć podobnie jak o bezpieczeństwie domu. Hartowanie komputera Mac to tak, jakbyś zamykał drzwi i sprawdzał zamki. Chcesz utrudnić hakerom włamanie.

Może być wygodnie zostawić drzwi wejściowe do domu otwarte lub nawet otwarte przez cały czas. W ten sposób można uniknąć kłopotów z noszeniem kluczy, a nawet kłopotów z klamkami. Ale czy nie jest to sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem, którym kierujemy się na co dzień? Już w młodym wieku uczymy się zamykać drzwi na klucz, gdy wychodzimy. Pozostawienie otwartych drzwi jest jak zaproszenie dla każdego, kto chce wejść do domu. 

Utwardzenie komputera Mac to świetny krok w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa. Zminimalizuje ryzyko utraty danych lub włamania. Mamy zamiar przejrzeć niektóre z ogólnych najlepszych praktyk, jeśli chodzi o utwardzanie komputera Apple i przegląd niektórych zmian ustawień, które są szybkie i łatwe do wykonania na własną rękę. Oto 12 kroki, które będziemy przechodzić:

  1. Włącz zaporę sieciową
  2. Utwórz kopię zapasową komputera Mac
  3. Użyj vpn dla Maca, takiego jak Surfshark VPN dla MacOS
  4. Wyłączanie zdalnego dostępu
  5. Zaszyfruj swój dysk twardy
  6. Włącz lub zainstaluj narzędzia ochrony antywirusowej
  7. Ustawianie wygaszacza ekranu chronionego hasłem
  8. Utwórz konto niebędące administratorem
  9. Wyłączenie automatycznego logowania
  10. Korzystaj z menedżera haseł
  11. Wyłączenie sugestii Spotlight
  12. Włącz automatyczne aktualizacje

1. Włącz zaporę sieciową

Komputery z systemem MacOS są dostarczane z systemowym firewall’em. Nie jest on jednak domyślnie włączony. Stwarza to duże zagrożenie cybernetyczne dla jego użytkowników. Pierwszą czynnością jaką należy wykonać po uruchomieniu systemu jest włączenie zapory sieciowej.

OS X 10.6 lub nowszy

  1. Z menu Apple należy wybrać polecenie “Preferencje systemowe“.
  2. Następnie opcję “Ochrona” lub “Ochrona i prywatność” w zależności od systemu.
  3. Przejdź na kartę “Zapora sieciowa“.
  4. Aby użyć funkcji należy odblokować okno. Kliknij w ikonę kłódki (w lewym dolnym rogu) a następnie wprowadź nazwę oraz hasło administratora.
  5. Kliknij “Włącz zaporę sieciową” lub “Start“, aby włączyć zaporę w zależności od systemu.
  6. Jeżeli chcesz zmodyfikować domyślną konfigurację, kliknij w przycisk “Zaawansowane

OS X 10.5

  1. Z menu Apple należy wybrać polecenie “Preferencje systemowe“.
  2. Następnie opcję “Ochrona“.
  3. Przejdź na kartę “Zapora sieciowa“.
  4. Wybierz tryb, w którym chcesz używać zapory sieciowej i skonfiguruj jej ustawienia.

2. Utwórz kopię zapasową komputera Mac

Kopie zapasową w komputerach mac można zrealizować na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest użycie funkcji Time Machine a drugim skorzystanie z możliwości przechowywania plików w iCloud.

Tworzenie backupu Time Machine

Funkcja Time Machine polega na cyklicznym kopiowaniu plików i dokumentów do zewnętrznego nośnika danych. Nośnikiem tym może być pamięć USB, zewnętrzny dysk SSD, urządzenie NAS podłączone do lokalnej sieci, czy kolejny komputer MAC.

  1. Otwórz preferencje Time Machine z menu aplikacji Time Machine na pasku menu.
  2. Kliknij przycisk “Wybierz dysk backupu”.
  3. Z listy dostępnych dysków wybierz swój dysk kopii bezpieczeństwa. 
  4. Następnie kliknij “Użyj dysku”

Zalecamy także skorzystanie z opcji szyfrowania dysku kopii bezpieczeństwa oraz dysku głównego.

3. Użyj VPN dla Maca

4. Wyłączanie zdalnego dostępu

Uruchomiony zdalny dostęp w systemie jest często bardzo przydatny. Wielokrotnie jednak kanał ten był wykorzystywany do włamań na komputery i pozostawienie go otwartym znacznie zwiększa ryzyko shakowania twojego komputera. Zwykle udostępnianie zdalnego dostępu domyślnie jest wyłączone. Jeżeli jednak jest ono włączone – zastanów się czy jest Ci ono niezbędne.

Aby wyłączyć zdalny dostęp, wykonaj następujące kroki:

  1. Z menu wybierz “Preferencje systemowe”
  2. Następnie wybierz “Preferencje systemowe”
  3. Wybierz “Współdzielenie ekranu”.
  4. Wyłącz możliwość współdzielenia

5. Zaszyfruj swój dysk twardy

Dysk w systemach OS X można szyfrować od wersji Lion. Realizuje się to poprzez użycie funkcji FileVault. Uwaga! Włączenie funkcji FileVault sprawia, że komputer Mac zawsze wymaga logowania za pomocą hasła do konta w systemie OS X. Aby włączyć szyfrowanie dysku za pomocą funkcji FileVault wykonaj następujące kroki:

  1. Wybierz z menu głównego “Preferencje systemowe”
  2. Następnie kliknij opcję “Ochrona i prywatność”
  3. Otwórz kartę “FileVault”.
  4. Wybierz kłódkę, która znajduje się w dolnym rogu
  5. Wprowadź hasło administratora (musisz być lub znać login i hasło administratora, o które poprosi Cię system jeśli nim nie jesteś)
  6. Zaznacz opcję “Włącz funkcję FileVault”.

Uwaga! Szyfrowanie dysku zwiększa zabezpieczenie przed niepowołanym dostępem do twoich danych. Utrata hasła może jednak uniemożliwić Ci odszyfrowanie dysku przez Ciebie. Szyfrowanie niesie za sobą pewne ryzyko.

6. Włącz lub zainstaluj narzędzia ochrony antywirusowej

Najnowsze Mac OS mają wbudowany system antywirusowy. Producent zapewnia, że jest to wystarczająca ochrona. Z doświadczenia jednak wiadomo, że nie ma takich systemów i takich antywirusów, których hakerzy by w końcu nie pokonali. To czy potrzebujesz zewnętrznego dodatkowego zabezpieczenia czy nie pozostawimy Tobie. Z pewnością musisz być jednak pewny, że Twoja ochrona przeciwwirusowa jest włączona i aktywna.

7. Ustawianie wygaszacza ekranu chronionego hasłem

Po wybudzeniu komputera Mac domyślnie powinno być włączone wymaganie podania hasła przez użytkownika. Jeżeli z jakiegoś powodu opcja ta została wyłączona, lub wymaganie hasła zostało opóźnione w czasie, zmień to. Zalecany maksymalny czas na hasło to 5 minut. Większy odstęp czasu lub wyłączona funkcja stanowią duże zagrożenie. Aby włączyć funkcję:

  1. Wybierz menu Apple 
  2. Następnie kliknij “Preferencje systemowe”
  3. Wybierz zakładkę “Ochrona i prywatność”.
  4. Zaznacz opcję „Wymagaj hasła po uśpieniu ekranu lub włączeniu wygaszacza ekranu”.
  5. Jeżeli jest ustawiony czas większy niż 5 minut, skróć go lub wybierz “natychmiast”

8. Utwórz konto niebędące administratorem

Nigdy nie pracuj na koncie z uprawnieniami administratora. Zainfekowanie niektórymi wirusami może być katastroficzne dla twojego sprzętu i danych.

Aby bezpiecznie pracować należy korzystać z kont, które nie ma uprawnień administracyjnych. Aby założyć konto nie będące administratorem wykonaj następujące czynności:

  1. Wybierz a menu Apple “Preferencje systemowe“.
  2. Następnie wybierz pozycję “Użytkownicy i grupy .
  3. Wybierz kłódkę, która znajduje się w dolnym rogu
  4. Wprowadź hasło administratora (musisz być lub znać login i hasło administratora, o które poprosi Cię system jeśli nim nie jesteś)
  5. W lewym dolnym rogu okna kliknij przycisk + “plus”.
  6. Wypełnij wymagane pola, a następnie kliknij przycisk “Utwórz konto

9. Wyłączenie automatycznego logowania

Wyłączenie automatycznego logowania jest bardzo ważnym element bezpieczeństwa. W przypadku utraty urządzenia, złodziej lub jego znalazca nie będzie mógł skorzystać z urządzenia. Dodatkowo bezpieczeństwo przed przechwyceniem Twoich danych zostanie zwiększone w połączeniu z szyfrowaniem dysku.

W nowych systemach opcja ta powinna być włączona automatycznie. Jeśli jednak z jakiegoś powodu została ona wyłączona, zadbaj o to aby była uruchomiona.

Aby wyłączyć automatyczne logowanie wykonaj:

  1. Wybierz kolejno menu a następnie “Preferencje systemowe”
  2. Kliknij opcję “Użytkownicy i grupy”.
  3. Wybierz kłódkę, która znajduje się w dolnym rogu
  4. Wprowadź hasło administratora (musisz być lub znać login i hasło administratora, o które poprosi Cię system jeśli nim nie jesteś)
  5. Następnie wybierz “Opcje logowania”
  6. Wybierz “Automatyczne logowanie”
  7. Wprowadź ponownie hasło

10. Korzystaj z menedżera haseł

Komputery Mac mają wbudowaną aplikację umożliwiającą bezpieczne przechowywanie haseł: “Dostęp do pęku kluczy”. Nie mniej jednak aplikacja ta działa wyłącznie w obrębie ekosystemu Apple. Jeżeli korzystasz także w innych rozwiązań, zalecamy skorzystanie z innych dostępnych rozwiązań. Aplikacje do przechowywania haseł do różnych usług działających na wielu platformach są także dostępne w App Store. Są to np. Keepass, 1password czy LastPass.

Menadżery haseł umożliwiają na proste używanie skomplikowanych i długich haseł do najbardziej istotnych dla Ciebie kont i usług. Uchronią Cię też przed ich zapomnieniem lub utratą.

11. Wyłączenie sugestii Spotlight

Spotlight to domyślnie włączona usługa firma Apple, która “poprawia” wyszukiwanie. Wszelkie dane wprowadzone w polach wyszukiwania są w pierwszej kolejności przekazywane do firmy Apple wraz z Twoją lokalizacją o ile jest włączona. Funkcja ta ingeruje więc w Twoją prywatność. Zaleca się jej wyłączenie, chyba że nie masz nic przeciwko temu, że firma Apple będzie zbierała i przechowywała o Tobie dodatkowe informacje.

Aby wyłączyć funkcję Spotlight postępuj wg następujących kroków:

  1. Z menu aplikacja wybierz pozycję “Preferencje systemowe”
  2. Następnie odszukaj i wybierz ikonę “Spotlight”
  3. Odznacz pole: “Zezwalaj na sugestie dotyczące podświetlenia w centrum uwagi i wyszukiwania”
  4. Odznacz pole: “Wyszukiwania Bing Web”

12. Włącz automatyczne aktualizacje

Uwaga! Wszelkie aplikacje pobrane ze sklepu App Store należy dokonywać bezpośrednio ze sklepu.
W niektórych wersjach Mac OS opcja automatycznych aktualizacji nie jest dostępna od razu. Należy ją dodatkowo zainstalować ze sklepu App Store.

  1. Z menu aplikacja wybierz pozycję “Preferencje systemowe”.
  2. Następnie kliknij opcję “Uaktualnienia oprogramowania”.
  3. Zaznacz opcję “Uaktualniaj Maca automatycznie”

Jeżeli oprogramowanie Mac OS nie jest aktualne, możesz wymusić uruchomienie wskazanej aktualizacji natychmiast.

Powiązane wspisy
Artykuły partnerskieUsługi IT

Zabezpiecz swój biznes na przyszłość dzięki najnowszym rozwiązaniom technologicznym FlowDog

3 minut czytania
W dobie cyfryzacji kluczowym elementem sukcesu jest zdolność do adaptacji i wykorzystania nowych technologii w celu ciągłego doskonalenia i optymalizacji działalności. Rozwiązania…
WIKI i słowniki

Atak hakerski - próba uzyskania nieautoryzowanego dostępu do systemu komputerowego lub sieci

2 minut czytania
Atak hakerski to działanie mające na celu uzyskanie nieautoryzowanego dostępu do systemu komputerowego lub sieci. Atak ten jest jednym z najczęstszych rodzajów…
Cyberbezpieczeństwo

Bezpieczeństwo w chmurze - najnowsze trendy i wyzwania

16 minut czytania
W ostatnich latach chmura stała się jednym z najpopularniejszych sposobów przechowywania danych i realizacji usług internetowych. Przyczynił się do tego rozwój technologii,…
Zapisz się do naszego Newslettera

Otrzymuj powiadomienia o nowych i aktualizowanych skryptach, narzędziach oraz wpisach.