Artykuły partnerskieOchrona prywatności

Naruszenie dóbr osobistych w Internecie

3 minut czytania

Liczba treści wrzucanych do sieci jest coraz większa, jednak pewna część treści nie jest zgodna z prawem i może naruszać dobra osobiste innych osób.

Co to są dobra osobiste?

Dobra osobiste to przynależne danej osobie dobra niemajątkowe takie jak m.in.: wolność, zdrowie, jego reputacja swoboda sumienia, tajemnica korespondencji itp. Katalog dóbr osobistych nie jest zamknięty, a prawo chroni wszystkie dobra osobiste człowieka.

Przykłady naruszenia dóbr osobistych w Internecie

W praktyce naszej firmy odszkodowawczej najczęściej stykamy się z umieszczaniem w Intrenecie kompromitujących zdjęć, lub filmów pokazujących niewłaściwe zachowania byłego partnera/partnerki. Zapewne ma to miejsce w akcie zemsty po zerwanym związku. Działanie takie ma wpłynąć negatywnie na psychikę osoby, której wizerunek został opublikowany oraz pogorszyć opinię w oczach innych osób. Drugim często pojawiającym się elementem są wulgarne, poniżające wpisy na portalach społecznościowych. Zdecydowanie rzadziej pojawiają się kłamliwe opinie próbujące zdyskredytować konkurencyjną firmę.

Pozorna anonimowość i łatwość powielania informacji przyczynia się do viralowego rozpowszechniania się niektórych treści. Naruszeniem dóbr osobistych będzie nie tylko umieszczanie w sieci takich materiałów, lecz także ich rozpowszechnianie poprzez udostępnianie linków do takich treści.

Gdzie zgłasza się naruszenie dóbr osobistych w Internecie?

W pierwszej kolejności próbujemy skontaktować się z autorem publikacji, aby niezwłocznie ją usunął. Jeżeli nie możemy dotrzeć od autora, należy skontaktować się z administratorem z żądaniem usunięcia publikacji. Jeżeli oba sposoby zawiodą, możemy poprosić o pomoc Policję i wystąpić na ścieżkę postępowania karnego. Starajmy się działać szybko aby nasze straty moralne były jak najmniejsze.

Jak zdobyć dowody na naruszenie dóbr osobistych?

Najszybszą metodą będzie porobienie zrzutów z ekranu lub wydrukowanie konkretnych stron. Jednak jeżeli przygotowujemy się do sprawy sądowej, lepiej będzie jeżeli otrzymamy notarialne poświadczenie. Jak to się odbywa? W trakcie wizyty notariusz otwiera stronę drukuje oraz przygotowuje protokół z dokonanych czynności.

Odpowiedzialność za naruszenie dóbr osobistych

W pierwszej kolejności to autor wpisu odpowiada za naruszenie dóbr osobistych. Jednak jeżeli administrator moderujący stronę nie zareagował na naszą informację i pomimo wiedzy o bezprawności treści nie podejmie żadnych działań to oznacza, iż on także przyczynia się do takiego naruszenia. Musimy jednak pamiętać, że administrator nie musi kontrolować treści wpisów. Odpowiedzialność administratora rozpoczyna się dopiero gdy dowie się o bezprawnych charakterze publikacji.

W którym kraju dochodzimy roszczeń o naruszenie dóbr osobistych?

Wiele serwerów z treściami społecznościami znajduje się w innych krajach, jednak niezależnie od tego dochodzenie odszkodowań, możemy przeprowadzić w Polsce. Regułą bowiem jest iż krajem właściwym do dochodzenia odszkodowań będzie kraj, w którym ofiara naruszenia ma centrum interesów życiowych. Zatem nie bierzemy pod uwagę lokalizacji serwera na którym znalazły się treści te dobra naruszające.

Co ma wpływ na wysokość zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych?

Jeżeli sąd uzna iż działanie było zawinione, ponieważ jest to strata niematerialna, zatem sąd musi zbadać czy miało to wpływ na psychikę osoby poszkodowanej, a jeżeli tak to w jakim stopniu. Czy np. osoba wstydzi się utraty dobrego imienia, zaprzestała kontaktów towarzyskich, czy musiała rozpocząć terapię w poradni zdrowa psychicznego. Sąd bierze także pod uwagę zarobki sprawcy i poszkodowanego i dopiero wtedy decyduje o wartości świadczenia.

Naruszenie dóbr osobistych osoby zmarłej

Dobra osobiste osoby zmarłej są także chronione. Sfera uczuciowa, kultywowanie pamięci osoby bliskiej jest także dobrem osobistym. Zatem wszelkie dyskusje i komentarze osób które pojawiają się mediach społecznościowych, mogą być wyjątkowo przykre dla osób żyjących- najbliższych osobie zmarłej. Szkalowanie osoby zmarłej, nazywanie kogoś np. złodziejem, posługiwanie się zmanipulowanymi informacjami np. co do okoliczności śmierci będzie także naruszeniem czci zmarłego. Analogicznie- umieszczanie wizerunku takiej osoby w Internecie bez wyraźnej zgody osób najbliższych będzie działaniem bezprawnym. W takim przypadku to osoby bliskie mogą wystąpić z należnym roszczeniem do sprawcy naruszenia dóbr osobistych.

Powiązane wspisy
Artykuły partnerskiePoradniki

Jak założyć stronę internetową? Poradnik

4 minut czytania
Przygotowanie strony internetowej to wymagający proces. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak buduje się witryny, co powinny zawierać i jak je zabezpieczać.
Artykuły partnerskie

Dobrej jakości tusze, tonery oraz inne akcesoria niezbędne do druku - adres, który warto znać

4 minut czytania
Drukowanie w domu lub w biurze niezbędnych dokumentów oraz innych rzeczy, jest w tej chwili dostępne prawie dla wszystkich. Urządzenia drukujące nie…
Poradniki

Jak założyć konto bankowe przez internet?

5 minut czytania
Świat idzie do przodu. Wraz z tym codzienne czynności stają się łatwiejsze, zautomatyzowane i bardziej komfortowe. To, co jeszcze kilkanaście lat temu…
Zapisz się do naszego Newslettera

Otrzymuj powiadomienia o nowych i aktualizowanych skryptach, narzędziach oraz wpisach.