Nowe samochody z salonu to spory wydatek. Dlatego w Polsce wciąż ogromną popularnością cieszą się samochody używane. Ich największą zaletą jest oczywiście to, że są znacznie tańsze. Jednak ich kupno to także ryzyko. Wśród używanych pojazdów można spotkać takie, które sporo przeszły, m.in. właśnie zalanie. Chcesz wiedzieć, jak uniknąć kupna takiego samochodu? Sprawdź poniżej.
Samochód używany – pamiętaj też o innych ryzykach
Kupując samochód używany, nigdy nie będziesz mieć pewności co do jego przeszłości, czyli tego, czy brał udział w kolizjach oraz jakie naprawy przechodził. Oczywiście są różne narzędzia, które pomagają sprawdzać historie samochodu. Jednak nie dają one gwarancji, co do pozyskiwanych w ten sposób informacji, gdyż na rynku nie brakuje nieuczciwych sprzedawców. Warto więc za każdym razem, przed kupnem używanego samochodu sprawdzić go w warsztacie. Najlepiej znanym, o ile masz taką możliwość.
Auto po powodzi – na co zwrócić uwagę?
Oznakami zalania może być między innymi błoto czy pleśń w miejscach, w których podczas normalnego użytkowania samochodu nie powinny się one znaleźć. Charakterystyczny zapach także może świadczyć o tym, że pojazd był zalany. Piasek pod elementami tapicerki, czy pod uszczelkami wokół szyb też powinien zwrócić Twoją uwagę, że coś jest nie tak jak powinno być w normalnym samochodzi.
Warto też przyjrzeć się kostkom styków elektrycznych i wszelkim innym elementom zamontowanym na stałe takim jak zaślepki, śruby czy komponenty wyposażenia. Jeśli znajdziesz w nich lub pod nimi ślady wilgoci, nie warto ryzykować kupna takiego samochodu.
Korozja wielu elementów także może oznaczać, że samochód spędził długi czas narażony na działanie wilgoci i wody. Warto też zwrócić uwagę na mocne ślady po czyszczeniu. Sprawdź też, jakie komponenty były wymieniane i zestaw je z przebiegiem samochodu. Następnie zastanów się, czy po przejechaniu danej ilości kilometrów dany element powinien na tyle się zużyć, że wymagał tak intensywnych zabiegów.
Czemu nie warto kupować auta po powodzi?
Wiele elementów samochodu, nawet jeśli po zalaniu będzie działać, to na pewno ich żywotność będzie znacznie krótsza. W niedługim czasie może być więc konieczna ich naprawa lub wymiana. To drugie w przypadku takich części jak automatyczna skrzynia biegów, czy silnik może stanowić znaczny wydatek albo nawet przekraczać wartość samochodu.
Współcześnie samochody to także w dużym stopniu delikatna elektronika i wrażliwe na zalanie podzespoły. Wszelkie sterowniki, także te, które odpowiadają za bezpieczeństwo podczas jazdy, mogą nie działać tak, jak powinny, jeżeli doszło do zalania. Kupno samochodu po powodzi to więc nie tylko ryzyko straconych pieniędzy, ale także po prostu coś co zagraża zdrowiu i życiu podróżujących takim samochodem.
Jak zabezpieczyć samochód przed powodzią?
Nagłe i intensywne opady deszczu mogą powodować zalania różnych miejsc. Garaż jako pomieszczenie nie zapewnia więc ochrony przed powodzią. Jeśli chcesz mieć pewność, że samochód nie zostanie zalany, to powinieneś go zaparkować na jakimś wzniesieniu, z którego woda będzie spływać. Jednak takie możliwości mają nieliczni. Warto więc zabezpieczyć się na wypadek zalania pojazdu, wykupując AC, w ramach którego możesz liczyć na ubezpieczenie samochodu od powodzi.
Możesz to zrobić w LINK4. Oczywiście Autocasco (AC), to nie tylko polisa na wypadek zalania pojazdu w wyniku powodzi. Na stronie LINK4 możesz w wygodny sposób dowiedzieć się, w jakich jeszcze sytuacjach będziesz mógł liczyć na pomoc. Możesz też obliczyć tam wysokość składki i wykupić samą polisę. Jeśli natomiast wolisz skontaktować się z agentem współpracującym z LINK4 telefonicznie lub spotkać osobiście, to również jest to możliwe. Porozmawiasz z konsultantem pod numerem 22 444 44 44. W ten sposób wykupisz także polisę ubezpieczeniową.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i włączeniach, a także Ogólne Warunki Ubezpieczenia dostępne są na stronie internetowej www.LINK4.pl.
Materiał powstał przy współpracy z LINK4.