Artykuły partnerskie

Publiczne odtwarzanie muzyki – jakie możliwości ma przedsiębiorca z tym związany oprócz Zaiks

4 minut czytania

Publiczne odtwarzanie muzyki – jakie możliwości ma przedsiębiorca z tym związany oprócz Zaiks

Sklepy, restauracje, hotele to tylko mała część miejsc, w których jest udostępniana muzyka. Przyjemna atmosfera i ulubione hity w tle wiążą się z obowiązkami właściciela i wymaganiami prawnymi. W poniższym artykule, postaramy się przedstawić kilka najważniejszych informacji takich jak obowiązek opłat Zaiks, zasada publicznego odtwarzania muzyki, prawa autorskie, licencje ale też możliwości zastąpienia Zaiksu. Zapraszamy do przeczytania.

1. Muzyka bez Zaiks – czy to możliwe?

2. Zasady opłat Zaiks

3. Muzyka w miejscach publicznych – o czym należy pamiętać

Muzyka bez opłat Zaiks – czy to możliwe?

Takie pytanie pojawia się najczęściej na początku swojej drogi i tworzenia własnego lokalu, sklepu, kawiarni czy restauracji, gdzie bardzo przydaje się publiczne odtwarzanie muzyki. Nie ma nic dziwnego w tym, że wśród wielu wymagań i formalności, poszukuje się uniknięcia dodatkowych kosztów. I zanim omówimy dokładnie kiedy muzyka zwolniona jest z opłaty Zaiksu, zacznijmy od sytuacji, w której z pewnością nie ma możliwości na uniknięcie jakichkolwiek opłat.

Kiedy nie ma możliwości uniknięcia opłat i należy zapłacić Zaiks

  • Występy solowe bądź zespołowe, w swoim lokalu jak restauracja, hotel czy nawet fitness, śpiewające covery piosenek.
  • Dyskoteka, którą prowadzi DJ
  • Emisja filmu, który był dopuszczony do szerokiej dystrybucji (nie obejmuje kina amatorskiego)
  • Bar karaoke dla klientów

W jaki sposób ominąć Zaiks?

Jednak jest jeden bardzo ważny wiążący element, który może pozwolić na ominięcie opłaty. Zarówno śpiewające covery zespoły czy DJ prowadzący imprezę mogą posiadać CC czyli Creative Commons, inaczej licencję, umożliwiającą legalne puszczanie muzyki i w takiej sytuacji Zaiks, nie jest już obowiązkiem. Posiadanie tego dokumentu, daje właścicielowi prawo odtwarzać muzykę zwolnioną z opłat. Jeżeli nadal jest to zbyt wymagające, to najprostszym chociaż przez pewien czas sposobem jest nie odtwarzanie utworów, np. w radio czy telewizji.

Zasady opłat Zaiks

Aby poznać sposoby na ominięcie opłat nie wystarczy znać jedynie nazwy organizacji i warto poznać jej działanie i zasady funkcjonowania, w tym obowiązków związanych z muzyką przedsiębiorców. Stowarzyszenie Zaiks, czyli Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych ma na celu zbiorowe zarządzanie i ochronę praw autorskich twórców. Działalność organizacji jest interesujący, ponieważ skupia się na ochronie ale i pobieraniu opłat za udostępnianie dzieł twórców. Zaiks zajmuje się prawami autorskimi wszystkich autorów treści między innymi muzycy bądź kompozytorzy, a dokładniej cała ich twórczość.

Muzyka w miejscach publicznych – o czym należy pamiętać

Jak już wspomniano wcześniej, są opcje na to aby ominąć Zaiks pozostając na drodze prawa. Organizowanie imprezy, miejsca dla gości słuchających utworów w tle, tworzenie przestrzeni z muzyką na żywo – nie zależnie od tego do czego potrzebne są zgody, warto znać wszystkie dostępne możliwości. Wszystkie opcje zostały przedstawione w dalszej części artykułu, to o czym należy pamiętać już teraz, to że absolutnie każdy artysta czy autor, jest częścią Zaiksu i zamiast uciekać przed obowiązkiem, lepiej zrozumieć to co go dotyczy.

Pierwszą i jedną z najprostszych metod jest zbudowanie własnej playlisty, znanych utworów. Czy tyle wystarczy, aby nie dotknęły nas opłaty Zaiks? Tak i nie, ze względu na to, że są strony, które pozwalają na ściągnięcie uwielbianych utworów, udostępnionych na podstawie wspomnianej już wcześniej licencji Creative Commons. Co ciekawe, nawet na Youtube można odszukać takie utwory, wystarczy zaznaczyć opcję ,,utwory na licencji CC”. A gdzie szukać rozwiązań, w przypadku sklepu i audiomarketingu? Można na przykład sprawdzić stronę https://www.muzyka-bez-zaiks.pl/muzyka-w-sklepie/

Kolejny sposób to radio internetowe, które zapewnia muzykę również zza granicy w imponującej ilości. Można sprawdzić te możliwość np. na stronie https://www.muzyka-bez-zaiks.pl/. Wykorzystanie radia internetowego zapewnia certyfikat braku konieczności opłacenia Zaiksu. Radio muzyka-bez-zaiks udostępnia także nowoczesny sprzęt odtwarzający, który sam aktualizuje bazę muzyczną, regularne aktualizacje i nowości muzyczne, a także naklejkę na drzwi z informacją, że np. w lokalu muzyka jest puszczana legalnie. Przydaje się to na przykład, w przypadku kontroli.

A czy jest rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą być uzależnieni od Internetu i potrzebują pozostać offline? W takim wypadku, można wrócić do sprawdzonego sposobu – płyty CD. Dopasowana do klientów muzyka, z odpowiednim certyfikatem CC. W przypadku tego rozwiązania, warto aby mieć dokument potwierdzający zakup od firmy, że zbiór muzyczny posiada taką licencje. To również rozwiązanie chroniące, w momencie kiedy Zaiks upomni się o zapłatę.

Ostatnią możliwością w tym artykule, pozwalającą na uniknięcie opłacania Zaiksu, jest otworzenie się na współpracę, np. z muzykami amatorskimi. To mogą być znajomi, ktoś z rodziny bądź mały lokalny zespół. Jest to rodzaj muzyki udostępnianej publicznie, która nie podlega opłatom. Oczywiście doświadczenie i ranga są inne od znanych zespołów ale za to można w prosty sposób, ominąć niechciane koszty. 

88 posty

O autorze
Kierownik projektów IT oraz koordynator ds. cyberbezpieczeństwa. Hobbystycznie prowadzę kilka serwisów internetowych oraz blogi. Moje główne zainteresowania to: zarabianie przez internet, sposoby monetyzacji serwisów internetowych, dochód pasywny, bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, prywatność i ochrona danych osobowych, polityki publiczne w szczególności polityki zdrowia publicznego.
Artykuły
Powiązane wspisy
Artykuły partnerskieSztuczna Inteligencja

Czy sztuczna inteligencja zniszczy ludzkość?

9 minut czytania
W ostatnich miesiącach sztuczna inteligencja (ang. AI czyli artificial intelligence) staje się coraz ważniejszym elementem naszego życia. Czy jest to świt nowej…
Artykuły partnerskieTechnologie

Na co zwrócić uwagę przy zakupie słuchawek?

7 minut czytania
Żyjąc w czasach stałego rozwoju technologii i cyfryzacji, doszliśmy do momentu, w którym cyfrowa rzeczywistość stała się naszym drugim domem. Wyposażeni w…
Zapisz się do naszego Newslettera

Otrzymuj powiadomienia o nowych i aktualizowanych skryptach, narzędziach oraz wpisach.