W obecnych czasach pożyczkę możemy zaciągnąć w dosłownie kilka minut. Co więcej, konkurencyjną ofertę do pożyczek pozabankowych posiadają banki. Logując się do bankowości elektronicznej możemy starać się o dodatkowe środki nawet poza godzinami najbliższej placówki banku. Pieniądze na rachunku możemy mieć w kilka minut. Proces ten jest zatem coraz szybszy. Zupełnie inaczej wygląda to później – spłata zobowiązania często trwa miesiącami. Jednak czy zawsze musi być to dla nas ciężarem? Nie! Musisz wiedzieć, że pożyczkę możesz spłacić przed czasem. Ale czy zawsze jest to możliwe i opłacalne? Sprawdźmy!
- Sprawdź ranking chwilówek online – https://darmopozyczka.pl!
Jak pożyczają i jakie raty spłacają Polacy?
Mając więcej pieniędzy do dyspozycji, bo np. wzrosło nasze wynagrodzenie czy też otrzymaliśmy premię, zastanawiamy się, czy może warto byłoby spłacić posiadają pożyczkę wcześniej. Nie oszukujmy się, najlepiej nie mieć żadnych zobowiązań i tym samym nie być zadłużonym. Jest to jednak trudne, ponieważ od pewnego czasu pojawiły się firmy pozabankowe, dzięki którym pożyczanie stało się o wiele prostsze.
Mając ukończone 18 lat praktycznie każdy ma szanse na zdobycie dodatkowej gotówki – szybko i bez zbędnych formalności. To sprawia, że coraz więcej osób posiada owe obciążenia i musi co miesiąc pamiętać o ratach. Co spłacamy? Zazwyczaj mowa o mieszkaniach czy domach, ale równie często staramy się o pożyczki na różnego sprzęty czy wyposażenie czterech kątów.
Ile wynoszą nasze raty za pożyczki czy kredyty? To zależy od tego, o jaką kwotę się wcześniej staraliśmy – im była ona większa, tym większą mamy ratę do spłaty. Zazwyczaj jest to od kilkuset do nawet kilku-kilkunastu tysięcy złotych. Takie kwoty mogą zaburzać nasz domowy budżet, dlatego gdy pojawia się szansa na wcześniejsze spłacenie długu, zastanawiamy się czy będzie to dla nas korzystne rozwiązanie.
Wcześniejsza spłata pożyczki – czy mamy taką możliwość?
W większości przypadków przysługuje nam prawo wcześniejszego zwrotu pożyczki. Tyczy się to głównie:
- chwilówek,
- pożyczek pozabankowych czy
- pożyczek gotówkowych zaciągniętych w bankach, ale także i
- kredytów hipoteczny zaciągniętych od sierpnia 2017 roku.
Logując się na swoje konto poprzez stronę internetową czy bankowość elektroniczną wystarczy, że wejdziemy w dane zadłużenie i tam często pojawia się opcja wcześniejszej spłaty zadłużenia. Wtedy to wystarczy przelać pieniądze, a nasz dług będzie w całości spłacony. Zanim to jednak zrobimy, sprawdźmy co dokładnie widnieje w umowie na ten temat. Mowa tu chociażby o dodatkowych opłatach. Na szczęście, w tej sytuacji zazwyczaj nie będziemy ich ponosić.
Sytuacja ta może znacząco się zmienić, kiedy posiadamy kredyty czy pożyczki długoterminowe (powyżej 5-10 lat). Wtedy to pożyczkodawca może zawrzeć w umowie zapisy, które będą nas obligowały do uiszczenia dodatkowych opłat. Dlatego tak ważne jest, by przed podpisaniem wspomnianej umowy dokładnie ją przeczytać.
Zatem zanim cokolwiek będziemy chcieli wcielić w życie, warto zapoznać się z zapisami w umowie. To właśnie tam znajdziemy informacje, czy wcześniejsza spłata pożyczki jest w ogóle możliwa. A jeśli tak, to na jakich zasadach. Pamiętajmy także o tym, by zawsze wykonać kalkulacje. Dlaczego? Ponieważ może się okazać, że nawet mimo dodatkowych opłat, wcześniejsza spłata może być dla nas opłacalna.
Jak spłacić pożyczkę przed terminiem?
Tu kolejny raz wiedzy należy szukać w umowie. Jeśli wcześniejsza spłata pożyczki jest możliwa to z pewnością znajdziemy tam informacje, jak to zrobić. Nie będąc do końca przekonanym, jak zrobić przelew, wystarczy, że zadzwonimy na infolinię instytucji, w której posiadamy dane zobowiązanie. Tam z pewnością otrzymamy niezbędne informacje o tym, jak dokonać spłaty pożyczki.
Zazwyczaj pracownik pomoże nam podliczyć wszystkie pozostałe raty i poinstruuje na jakie konto i z jakim dopiskiem wykonać przelew. Przy tym pamiętajmy, by później zachować dowód dokonania owej wpłaty.
Wcześniejsza spłata pożyczki – czy zawsze warto przeznaczać na to swoje wszystkie oszczędności?
Stojąc przed możliwością całkowitej spłaty zadłużenia, warto wcześniej zastanowić się, czy warto przeznaczyć na to swoje oszczędności. Dla przykładu podajmy sytuację, w której odłożone mamy 5.000 złotych, a do spłaty pożyczki pozostało nam 4.500 złotych. W tym przypadku możemy pozbawić się poduszki finansowej. Nie zapominajmy o niespodziewanych wydatkach, które mogą sprawić, że kolejny raz będziemy starać się o zobowiązanie.
Takie sytuacje nie mają sensu. Dlatego na spokojnie przeanalizujmy swoją aktualną sytuację i zastanówmy się, czy może nie lepiej jeszcze trochę poczekać? A może warto spłacić jedynie część zadłużenia? Całkowita spłata pożyczki jest dla nas korzystna tylko wtedy, kiedy pozbawiona jest ryzyka.
Zwrot prowizji za wcześniejszą całkowitą spłatę kredytu – czym jest i za jakie zobowiązania przysługuje?
Zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu to forma rekompensaty, która należy się kredytobiorcom, którzy spłacą swój kredyt lub pożyczkę przed terminem jej zapadalności. Ten rodzaj zwrotu jest zwykle oferowany przez kredytodawców jako zachęta dla kredytobiorców do wcześniejszej spłaty kredytu, ponieważ może to zaoszczędzić pieniądze w dłuższej perspektywie. Należy pamiętać, że ten rodzaj zwrotu dotyczy wszystkich rodzajów kredytów konsumenckich, takich jak chwilówki, pożyczki gotówkowe, ale i kredyty samochodwe czy kredyty hipoteczne.
Zwrot prowizji bankowej za kredyt hipoteczny
W przypadku tych ostatnich jednak wcześniejsza spłata może wiązać się z koniecznością zapłaty specjalnej opłaty, dlatego warto sprawdzić czy nasz bank umożliwia spłatę przed terminem bez żadnych kosztów i czy na pewno opłaca nam się nadpłacać lub spłacić całe zobowiązanie. Zgodnie z prawem, już po 3 latach spłacania kredytu hipotecznego banki nie mogą pobierać żadnych opłat za nadpłacanie kredytu. Pamiętajmy jednak, że proporcjonalny zwrot prowizji bankowej z kredytu spłaconego przed terminem zapewni nam jedynie całkowite oddanie zadłużenia.
Ostatecznie, zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu może być świetnym sposobem dla kredytobiorców na zaoszczędzenie pieniędzy i zmniejszenie ich ogólnego obciążenia długiem.