Artykuły partnerskie

Listwy led do telewizora

2 minut czytania

Chcąc kupić telewizor i udając się do sklepu, często zastanawiamy się, jaką technologię wybrać? Mówi się, że do wyboru mamy LCD, LED i OLED. Tak naprawdę pierwszy rodzaj przestaje być aktualny, ostatni to dopiero rozwój technologiczny, a króluje opcja LED. Z drugiej strony musimy mieć świadomość, że tak naprawdę LED jest częścią znanej nam i rozwiniętej opcji LCD. Co to właściwie znaczy? Jakie mamy rodzaje podświetleń LED i gdzie można je kupić, jeśli dojdzie do awarii?

Od LCD do LED, czyli czym to właściwie jest?

Gdy zmieniała się historia i do lamusy zaczęły odchodzić kineskopowe telewizory, na rzecz płaskich opcji, zmieniła się właściwie cała ich strona technologiczna. Zaczęto korzystać z LCD.

Kluczowe są w niej własności tzw. ciekłego kryształu, który zmienia swoje parametry, pod wpływem działania pola elektromagnetycznego. Powoduje to z kolei polaryzację światła, czyli inaczej mówiąc – na ekranie mamy różne barwy, a nie tylko czarną i białą. Żeby jednak widzieć je gołym okiem, wymaga to podświetlenia matrycy. Kiedyś służyły do tego lampy CCFL, ale nie były zbyt efektywne, więc wprowadzono LED.

Tu dochodzimy do sedna tego, czym właściwie jest LED? Mówiąc wprost, są to telewizory, które do podświetlenia stosują LED a nie lampy CCFL, które charakteryzują LCD. Tyle i aż tyle.

Rodzaje LED

Wyróżniamy cztery rodzaje podświetleń LED. Są to Full Led, Full LED ze strefowym wygaszaniem, Edge LED oraz Edge Led ze strefowym wygaszaniem.

Full LED to pełne podświetlenie diodami telewizora, zarówno wzdłuż jak i wszerz. Diody te umieszczone są za ekranem, są rozmieszczone gęsto, ale jest ich stosunkowo mniej niż systemach strefowych. Ta opcja pożera dość sporo prądu i wpływa na grubość samego ekranu.

W Full LED ze strefowym wygaszaniem, diody też są za ekranem, ale pogrupowane w segmenty, które mogą być wygaszane strefowo, w pewnych miejscach. Dzięki temu rozwiązaniu zyskujemy dużą głębię czerni, równomierne podświetlenie samego ekranu i duży kontrast.

W Edge LED, diody są tylko wzdłuż krawędzi ekranu, a dzięki elementom rozpraszającym, światło rozprowadza się na cały ekran. To rozwiązanie tanie, wpływa na to, że telewizor jest cienki i pobiera mniej prądu. Z drugiej strony zapewnia nierównomierność podświetlenia.

Jeśli chodzi o Edge LED ze strefowym podświetleniem, jest to rozwiązanie rzadkie i… niewiele się różniące od poprzedniego. Dodano tu tylko opcję strefowego wygaszania diod, a na górze i dole ekranu dodano elementy, kierujące światłem. Nie niweluje to jednak problemu nierównomiernego podświetlenia. 

Zakup listwy LED

Skoro wiesz już czym jest podświetlenie LED, z pewnością zdajesz sobie sprawę, że tak samo jak inne elementy telewizora, może one ulec uszkodzeniu.

Czy musisz wówczas kupować nowy model telewizora za duże pieniądze? Nie. Wystarczy, że zaopatrzysz się w profesjonalne listwy led do telewizora, dostępne w ofercie naszego sklepu.

Oferujemy ci nie tylko produkty wysokiej jakości i atrakcyjne cenowo, ale także dostępne w prosty i szybki sposób, dzięki zamówieniom na naszej stronie online.

94 posty

O autorze
Kierownik projektów IT oraz koordynator ds. cyberbezpieczeństwa. Hobbystycznie prowadzę kilka serwisów internetowych oraz blogi. Moje główne zainteresowania to: zarabianie przez internet, sposoby monetyzacji serwisów internetowych, dochód pasywny, bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, prywatność i ochrona danych osobowych, polityki publiczne w szczególności polityki zdrowia publicznego.
Artykuły
Powiązane wspisy
Artykuły partnerskie

Telewizja i Internet w jednym zestawie - zalety

2 minut czytania
Decydując się na telewizję i Internet w jednym zestawie, korzystamy nie tylko z wygody takiego rozwiązania, ale także z opcji korzystnych rabatów….
Zapisz się do naszego Newslettera

Otrzymuj powiadomienia o nowych i aktualizowanych skryptach, narzędziach oraz wpisach.