Choć w kontekście cyfrowej transformacji wiele mówi się o zaletach środowiska chmurowego, wciąż sporo wątpliwości budzą kwestie związane z ochroną danych wrażliwych czy koszty utrzymania chmury. Co trzeba wiedzieć przed migracją do chmury? Jaki model migracji wybrać i jakie chmurowe rozwiązania warto znać?
Cyfrowa rewolucja chmurowa a sprawa polska
O tym, że pandemia wymusiła szybszą cyfryzację, dziś już nie trzeba nikogo przekonywać. Niemal każda osoba czy organizacja korzystała w mniejszym lub większym stopniu z rozwiązań ułatwiających życie w świecie pełnym obostrzeń, a chmura była wskazywana jako największy cyfrowy wygrany.
Choć firmy są coraz bardziej otwarte na cyfrową transformację, polskie firmy nadal gonią Europę. Liderami we wdrożeniach chmurowych są obecnie Belgia, Dania, Finlandia, Holandia, Irlandia, Norwegia i Szwecja) tempo wzrostu implementacji chmury w Polsce musiałoby wzrosnąć do 50-60%. Dziś roczny wzrost implementacji rozwiązań chmurowych w Polsce nie przekracza 23%. Co mamy do stracenia? Okazuje się, że w grę wchodzą konkretne sumy. Jak przewiduje w raporcie “Cloud 2030” firma McKinsey, do 2030 roku szerokie wykorzystanie usług chmurowych w Polsce mogłoby wygenerować przychód równy 4% rocznego PKB naszego kraju.
Małe i średnie przedsiębiorstwa się przenoszą
Chmura, kiedyś kojarzona z modelem korporacyjnym, urozmaiciła na stałe krajobraz biznesu także w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw na świecie. Jak podaje Flexera, autor raportu “State of the Cloud”, połowa firm z sektora MŚP w ubiegłym roku wydała na chmurę ponad 1,2 mln dolarów. To wzrost o 20% rok do roku! Według prognoz w ciągu najbliższych 12 miesięcy z rozwiązań chmurowych będzie korzystać prawie 2/3 małych i średnich firm.
Środowisko chmurowe – dlaczego warto?
Globalny sukces rozwiązań chmurowych oraz dynamiczna migracja do chmury w czasie pandemii nie jest przypadkiem. Wpływ na wzrost zainteresowania mają konkretne zalety środowisk chmurowych. Są to m.in.:
Oszczędności – poprawnie wdrożone i skonfigurowane środowisko chmurowe daje pewność, że firma wykorzystuje te rozwiązania, których potrzebuje, i nie przepłaca za nieużywane aplikacje, serwery czy usługi. W czasach wzmożonych oszczędności skalowalność to zaleta chmury, która przekonuje nawet nieprzekonanych.
Szeroka i elastyczna oferta usług – innymi słowy, wszystko, czego potrzebujemy, dostępne w modelu “As-a-Service”. Dzięki chmurowym rozwiązaniom typu “Add Service” można dodać usługę, maszynę wirtualną czy aplikację wtedy, kiedy jest nam potrzebna.
Dostępność zasobów – pliki, dane, raporty i poczta dostępne w chmurze ułatwiają pracę z dowolnego miejsca i z dowolnego urządzenia. Praca hybrydowa jest obecnie preferowanym modelem współpracy, a pracownicy cenią nowoczesne rozwiązania, które ułatwiają współpracę online, poprawiając efektywność.
Co blokuje firmy przed migracją do chmury?
Pomimo korzyści płynących z wykorzystania i rosnącego zaufania do chmury wiele firm nadal odkłada transformację cyfrową. Na drodze do migracji stoją zwłaszcza:
Obawy o bezpieczeństwo – czy moje dane i zasoby w chmurze będą bezpieczne? Jak chronić wrażliwe dane? Te pytania zadaje sobie wiele firm rozważających migrację do chmury. I choć jest to jedna z najczęstszych wątpliwości, według dostępnych danych organizacje stają się coraz bardziej otwarte na rozwiązania chmurowe – w 2022 roku prawie 50% z nich planuje przenieść przynajmniej część swoich wrażliwych danych do chmury. 1/3 polskich organizacji zgłasza też wątpliwości co do aspektów prawnych związanych z przechowywaniem danych w chmurze. Dostawcy IT potwierdzają, że według ich danych 63% firm ma obawy związane z bezpieczeństwem chmury.
Niejasne koszty chmury – kontrola wydatków na chmurę to jedno z największych wyzwań. Tak jak poprawna implementacja rozwiązań chmurowych przełoży się na znaczne oszczędności, tak nieodpowiednia konfiguracja wygeneruje niepotrzebne koszty. I tego właśnie obawiają się firmy. Według danych Flexery z 2021 r., niemal 1/3 wydatków na chmurę nie jest wykorzystana, a biorąc pod uwagę, że są to nieraz milionowe inwestycje, straty mogą być ogromne.
Brak wiedzy eksperckiej – nawet te firmy, które już podjęły decyzję o migracji do chmury, mogą napotkać blokadę. Główne wyzwania to: wybór między chmurą publiczną, prywatną lub hybrydową. Firmy nie wiedzą też, jaki model migracji wybrać, jak ją przeprowadzić, a tym bardziej – jak zrobić to poprawnie. Niedobór talentów IT utrudnia rekrutację właściwych specjalistów, mogących przeprowadzać implementacje w zakresie chmury.
Chmura jest bezpieczna, ale…
…tylko chmura poprawnie wdrożona i dobrze zarządzana. Firma analityczna Gartner, która bada trendy rynkowe, przewiduje, że w 2022 roku nawet 95% wszystkich problemów z bezpieczeństwem systemów opartych na chmurze może wynikać nie z ataków hakerskich, lecz z błędów użytkowników, nieumiejętnej konfiguracji lub administracji.
Chmura przyniesie oszczędności
Przyszłość maluje się bezserwerowo, a rozwiązania Serverless takie jak np. AWS Lambda czy Azure PowerApps już teraz są jednym z najgorętszych trendów technologicznych. Pozwalają oszczędzić na kosztach utrzymania infrastruktury. Inwestując natomiast w rozwiązania cloud-native, firmy zyskują pewność, aplikacje będą w pełni wykorzystywać możliwości chmury. Co ważne – natywne aplikacje chmurowe pozwalają uniknąć kosztów związanych z utrzymaniem i przebudową pod potrzeby infrastruktury chmurowej.
Chmura publiczna, prywatna, a może hybrydowa?
Chmura prywatna
W tym modelu z chmury, jak i oprogramowania oraz centrów danych, korzysta wyłącznie jedna organizacja. Może ona sama zarządzać infrastrukturą bądź zlecić hosting na zewnątrz. Chmura prywatna jest elastycznym rozwiązaniem, pozwalającym utrzymać kontrolę nad zasobami, co jest istotne zwłaszcza w przypadku organizacji przetwarzających dane wrażliwe (jak banki, instytucje finansowe, organizacje rządowe itp.). Wadą jest z kolei to, że musimy zainwestować w sprzęt i oprogramowanie oraz ponieść koszty utrzymania. Dziś to najrzadziej wybierany model – wyłącznie chmurę prywatną wykorzystuje dziś mniej niż 5% organizacji.
Chmura publiczna
To ogólnodostępne usługi oferowane przez dostawców takich jak Microsoft, Amazon, Google czy Alibaba, w którym udostępniają oni zasoby online (serwery, usługi, przestrzeń). Takie rozwiązanie pozwala oszczędzić na kosztach związanych z utrzymaniem i cechuje się wysoką niezawodnością. Dostawca, dzięki globalnej sieci serwerów, zarządza chmurą i dba o dostępność usług i zasobów. Wadą tego rozwiązania mogą być mniejsza niż w przypadku chmur prywatnych elastyczność i kontrola.
Chmura hybrydowa
Chmura hybrydowa to obecnie najczęściej wybierane rozwiązanie – według najnowszych danych 80% organizacji wykorzystuje podejście hybrydowe. Chmura hybrydowa pozwala połączyć potencjał chmury prywatnej i publicznej. Takie rozwiązanie umożliwia przenoszenie danych i aplikacji pomiędzy środowiskami, jest też wysoce skalowalne i elastyczne oraz pozwala zachować kontrolę nad obszarami, które tego wymagają. Chcąc zapewnić jeszcze większe bezpieczeństwo, warto rozważyć podejście multicloud. Korzystanie z usług wielu dostawców pozwala zminimalizować ryzyko uzależnienia od tylko jednego dostawcy (tzw. vendor lock-in)
Modele migracji do chmury
#1. Przeniesienie – rehosting
Rehosting polega na przeniesieniu aplikacji z dotychczasowego serwera lokalnego (on-premise) do środowiska chmurowego dostawcy (np. Microsoft Azure, AWS, GCP) z niewielką ingerencją w ich architekturę. Sprawdzi się, gdy zależy nam na oszczędnościach związanych z infrastrukturą oraz dostępie do nowych, innowacyjnych rozwiązań.
#2. Przeprojektowanie – refactoring
Czasem “wystarczy” dostosować posiadane aplikacje tak, aby mogły funkcjonować w środowisku chmurowym. To polecane rozwiązanie, gdy nie potrzebujemy zmieniać posiadanych funkcjonalności, a zależy nam na modernizacji. Ten model wiąże się jednak z ingerencją w aplikację.
#3. Ulepszenie – revising
Niektóre aplikacje wymagają większych zmian, aby dobrze funkcjonować w chmurze. Jeżeli przy okazji chcemy bardziej spersonalizować aplikację, dodać nowe funkcjonalności, to trzeba będzie dokonać znacznych zmian w kodzie.
#4. Przebudowa – rebuilding
Kolejna strategia zakłada wprowadzenie licznych zmian w kodzie, tak aby funkcjonowanie w chmurze w ogóle było możliwe. Całkowita przebudowa aplikacji daje wiele nowych możliwości, z drugiej strony – jest pracochłonna i wymaga czasu.
#5. Zamiana – replacement
Czasem odpowiednim rozwiązaniem może okazać się zamiana posiadanego rozwiązania na inne, o takich samych funkcjonalnościach, ale korzystającego z potencjału chmury. To rozsądna opcja, jeśli chcemy uniknąć kosztów rozwoju oprogramowania, ale warto uważać, by nie uzależnić się od jednego dostawcy.
Migracja do chmury – czy opłaca się korzystać z outsourcingu?
Decyzja o migracji do chmury powinna być przemyślana i warto poprzedzić ją analizą potrzeb. Biorąc pod uwagę to, że konsultanci, eksperci chmurowi, architekci IT i inżynierowie DevOps to najbardziej rozchwytywani (i najlepiej opłacani) specjaliści na rynku, brak kadry staje się istotną przeszkodą w zakresie migracji. Wsparciem w dostarczeniu odpowiednich kompetencji są firmy technologiczne dostarczające usługi w efektywnym kosztowo modelu outsourcingu IT.
Zewnętrzny dostawca wspiera organizację poprzez:
- Bezpłatne konsultacje w obszarze rozwiązań chmurowych
- Budowę dedykowanych aplikacji chmurowych
- Dostarczenie cloud architektów
- Wsparcie specjalistów i zespołów DevOps, umożliwiające ciągłą integrację i implementację w oparciu o najlepsze praktyki
- Wsparcie dedykowanego Technical Solution Managera
- Aktualizację rozwiązań, tak by spełniały wymogi infrastrukturalne chmury
- Usługi hostingu w chmurze
- Wykorzystanie efektywnych podejść i frameworków (jak np. Scrum, Test-Driven Development)
Lepsza przyszłość dzięki chmurze
Potencjał chmury jest ogromny, nie mniejsze są wyzwania związane z jej wdrożeniem. Jedne firmy mają trudność z doborem modelu migracji, inne wskazują głównie na brak wiedzy, trudność z rekrutacją odpowiednich specjalistów. Nie brakuje obaw o bezpieczeństwo danych.
Chmura może przynieść konkretne korzyści i zapewnić nam bezpieczne, nowoczesne i bezawaryjne rozwiązanie, kluczem jest jednak wiedza i doświadczenie specjalistów przeprowadzających wdrożenie. Dzięki chmurze firmy mogą korzystać z całej palety zalet, jakie niosą rozwiązania bezserwerowe, architektura modułowa (mikroserwisy) czy natywne aplikacje chmurowe.
Jednym z wiodących dostawców usług chmurowych w Polsce i partnerem wpisu jest firma JCommerce, która wierzy, że inwestycja w chmurę to również inwestycja w zrównoważony rozwój i ochronę środowiska. Nie zapominajmy, że chmurowe centra danych pomagają budować lepszą przyszłość – nie tylko w wymiarze cyfrowym.