Dzisiejszy świat znacznie różni od tego, który znaliśmy jeszcze dekadę temu. Jesteśmy świadkami rewolucji technologicznej, oddziałującej na niemal każdy aspekt naszego życia. Rozwój technologii w obszarze technik komunikacyjnych, szybkości i zasięgu internetu wprowadza do naszej codzienności wiele nowych rozwiązań, usług, udogodnień ale i nawyków, które bazują na dostępie do sieci internet. Choć zmiana ta dotyka wszystkich, szczególną uwagę powinny skupić na niej przedsiębiorstwa. Większość z nich, gdy traci stabilny dostęp do sieci, po prostu przestaje funkcjonować.
Stabilność i szybkość internetu w firmie jest niezwykle istotna. Parametry zależą zarówno od wykorzystywanych urządzeń, sposobu dostarczania sieci ale także i od samych dostawców internetu. Przed ich wyborem, dobrze jest zapoznać się z podstawowymi wiadomościami i technologiami jakie oferuje rynek:
- Dlaczego stabilność i szybkość internetu jest tak istotna?
- Jakie są rodzaje i możliwości dostępu do sieci internet?
- Czym różni się standardowa sieć szerokopasmowa od sieci symetrycznej?
- Na co zwracać uwagę podczas wyboru dostawcy internetowego do firmy?
Dlaczego stabilność i szybkość internetu jest tak istotna dla firm?
Zmiany technologiczne, które zaszły w ciągu ostatniej dekady miały ogromny wpływ na sposób pracy, przechowywania informacji i dokumentacji, komunikacji z klientami, partnerami czy urzędami. Umożliwiły także nowe metody monitoringu pracowników, zabezpieczenia mienia, czy wykrywania innych zagrożeń.
Wytwarzania, przechowywanie i zabezpieczenia danych
Powszechnie wiadomo, że rozwój smartfonów i sieci społecznościowych doprowadził do logarytmicznego zwiększenia wytwarzanych danych przez zwykłych obywateli. Proces ten dotknął także i większość firm.
Firmy gromadzą znacznie większe ilości danych w formie cyfrowej niż jakiekolwiek inne podmioty działające na rynku. Są to umowy, dane finansowe, dane projektowe, bazy klientów, projekty techniczne, dokumentacja działań i realizacji zadań, dane statystyczne, analizy, raporty, patenty, pomysły, biznesplany i wiele innych często poufnych lub kluczowych informacji niezbędnych do sprawnego działania podmiotu.
Dla większości firm są one bezcenne – choć część przekonuje się o tym dopiero w chwili ich utraty. Dlatego ważne jest ich natychmiastowe zabezpieczenie już w chwili ich uzyskania lub wytworzenia. Do niedawna, istotne dane były zabezpieczone przede wszystkim w lokalnej infrastrukturze sieciowej. Obecnie jest to niewystarczające.
Wraz z rozwojem technologii nastąpił rozwój cyberprzestępców. Coraz bardziej wymyślne metody sprawiają, że składowanie danych w jednej lokalizacji nie jest już uznawane za bezpieczne – każde urządzenie podpięte do sieci może zostać zaszyfrowane. Wszelkie standardy zabezpieczania danych zalecają tworzenie kopii bezpieczeństwa w środowisku zewnętrznym – innej lokalizacji lub usługach chmurowych.
Choć implementacja takich usług jest stosunkowo prosta, wymagają jednak wysyłania bardzo dużej ilości danych na zewnętrzne serwery. Zbyt wolny internet, przy większej ilości urządzeń lub danych może okazać się zabójstwem dla działalności podmiotu.
Oprogramowanie on-line
Czasy, w których do pracy biurowej wystarczał lokalnie zainstalowany pakiet biurowy minęły bezpowrotnie. Większość systemów i oprogramowania dla firm przenosi swoje aplikacje do internetu. Chcesz kupić system CRM, ERP, System Magazynowy, System do zamówień publicznych, Obieg Dokumentacji Elektronicznej – największy wybór będziesz miał na rynku oprogramowania oferowanego on-line w modelu SaaS (Software as a Service). Nawet jeden z najbardziej znanych producentów oprogramowania do pisania czy tworzenia skoroszytów przeniósł swoje usługi do sieci on-line.
Takie rozwiązanie daje wiele korzyści: za bezpieczeństwo danych odpowiada firma zewnętrzna, zwykle posiadająca większą wiedzę niż lokalny informatyk. Dane są przetwarzane w takim systemie są dostępne z dowolnego miejsca. Nie martwisz się o instalację oprogramowania na komputerze, czy wymagania techniczne dla takiego oprogramowania.
Należy jednak pamiętać, że korzystanie z tego typu oprogramowania udostępnianego za pośrednictwem sieci web, wymaga szybkiego i stabilnego łącza dostosowanego do liczby użytkowników pracujących w firmie oraz ilości generowanych i przetwarzanych w nim danych.
Usługi on-line
W ostatnich kilku latach ogromny boom przeżyły wszelkiego rodzaju usługi oferowane przez internet. Dotyczy to zarówno usług komercyjnych jak i usług publicznych. Coraz więcej spraw z urzędami (Gminą, Skarbówką, Celnym, Ministerstwami, GUS’em czy ZUS’em) można załatwić on-line.
Należy mieć jednak na uwadze, że terminy składania wniosków lub rozliczeń często w tych przypadkach zbiegają się w jednym czasie. Skuteczne złożenie ich w terminie może zależeć od łącza jakim dysponujesz. Szybsze transmisje wychodzące mogą tu mieć znaczenie i dawać przewagę.
Co się tyczy usług komercyjnych, to jest ich niezliczona ilość. Usługi Księgowe – w mniejszych przedsiębiorstwach w całości obsłużysz on-line. Platformy handlowe lub Zamówienia publiczne? – obecnie większość działa w internecie. Wynajem maszyn, pojazdów, nieruchomości – najwięcej ofert znajdziesz w sieci. Szukasz zleceń dla swojej firmy – nie ma lepszego miejsca na ich szukanie jak ogłoszeniowe serwisy branżowe działające poprzez internet.
Komunikacja z klientami i partnerami
Szczególnie ostatni rok zmusił większość firm do zmiany formy komunikacji z klientami i partnerami z osobistej na spotkania on-line. Restrykcje epidemiczne wymusiły na wielu podmiotach zakup lub korzystanie z darmowych odpowiedników narzędzi do prowadzenia telekonferencji i rozmów on-line.
Obecnie nie jest niczym nadzwyczajnym przeprowadzać negocjacje, rozmowy kwalifikacyjne, spotkania projektowe czy prezentacje za pośrednictwem aplikacji do przesyłania dźwięku i obrazu.
Z pewnością każdy z nas napotkał podczas takich rozmów na różnego rodzaju problemy techniczne związane z jakością połączenia. Większość tych problemów związana była z szybkością łącza internetowego. Wystarczy jedna osoba z wolnym łączem podczas takiej konferencji, aby skutecznie zakłócić jej przebieg.
Dla tego utrzymywanie szybkiego łącza internetowego jest bardzo ważne dla firm w szczególności w dobie panującej epidemii.
Monitoring
Rozwój technologii wizyjnej wprowadził na rynek wiele nowych metod rejestracji danych, w tym sposobu ich zabezpieczenia w szczególności na zasobach zewnętrznych. Na rynku pojawiło się wiele nowych urządzeń i programów monitorujących korzystających z serwerów FTP lub środowisk chmurowych.
Aby takie rozwiązania działały prawidłowo, wymagają stabilnego i szybkiego łącza internetowego z naciskiem na prędkość wychodzącą. Najlepszym rozwiązaniem w tym zakresie jest więc Internet symetryczny z opcją podtrzymania zasilania w przypadku odłączenia urządzeń od sieci elektrycznej.
Reasumując, świat zmierza w kierunku, w którym większość pracy biurowej będzie realizowana za pośrednictwem usług on-line, a ilość danych przesyłanych przez internet będzie dla nas niewyobrażalna. Dużo transferu danych będzie realizowana automatycznie bez wiedzy i zaangażowania użytkowników. Aby umożliwić działanie firm w takim otoczeniu, niezbędne jest zapewnienie sieci o dużej przepustowości i bardzo wysokiej niezawodności.
Na rynku dostępnych jest wiele różnych rozwiązań. Należy jednak pamiętać, że to co dobre dla konsumenta, może być niewystarczające dla samego przedsiębiorstwa.
Jakie są rodzaje i możliwości dostępu do sieci internet?
Za rozwój technologii związanych z dostarczaniem internetu odpowiada głównie lokalizacja i zapewniona w niej infrastruktura, do której była potrzeba dostarczania sieci internet. Brak dostępności internetu w pewnych miejscach była impulsem do tworzenia nowych technologii jak np. łącze satelitarne, radiowe, internet bazujący na łączach telefonicznych (DIAL-UP, ADSL i DSL).
Z drugiej strony dostęp do zaawansowanej infrastruktury powodował rozwój innych technologii takich jak sieć 5G, sieć światłowodowa, czy sieć symetryczna.
To, jakie rozwiązanie może być zastosowane w danej firmie zależy więc głównie od miejsca w jakim się ona znajduje. Ale jakie ma ona możliwości?
Rodzaj połączenia | Opis | Dostępność | Maksymalna prędkość pob./wys.* |
DIAL-UP | Najwolniejsza technologia połączeń. Nie obsługuje połączeń szerokopasmowych co sprawia, że ma ograniczoną przepustowość. | Dostępne niemal w każdym miejscu gdzie dostępny jest telefon stacjonarny. | 56 kbps / 48 kbp** |
Internet Satelitarny | Internet satelitarny jest dostarczany drogą radiową poprzez komunikację urządzenia naziemnego ze sztuczną satelitą krążącą na orbicie. Prędkość jest porównywalna z technologią DSL ale wydaje się wolniejsza ze względu na duże opóźnienia. Prędkość jest uzależniona od warunków pogodowych. | Dostępne praktycznie w każdym miejscu w Polsce. | 30 Mbps / 256 kbps** |
DSL/ADSL | Digital Subscriber Line – wykorzystuje połączenie sieci telefonicznej, ale wymaga odpowiedniego okablowania.Umożliwia transmisję szerokopasmową, dzięki czemu osiągane prędkości są znacznie szybsze niż DIAL-UP. | Dostępne zazwyczaj w każdym mieście. Wymaga odpowiedniego okablowania linii telefonicznej. | 24 Mbps / 3.5 Mbps** |
Komórkowe 4G/LTE | Dostęp do internetu mobilnego odbywa się za pośrednictwem drogi radiowej (masztu nadawczego) do urządzenia odbiorczego (modem czy tel. komórkowy). Prędkość bardzo zależna od liczby odbiorników w danej okolicy. Brak gwarancji parametrów i utrzymania transferów. | Dostępne niemal w każdym rejonie, w którym znajduje się zasięg nadajników radiowych operatorów telefonii komórkowej. | 28 Mbps / 11 Mbps |
Kabel telewizyjny | Internet kablowy wykorzystuje te same typy kabli, które przesyłają usługi telewizji kablowej. Ma łącze szerokopasmowe, dzięki czemu może osiągać bardzo duże prędkości. Zwykle jego prędkość jest szybsza niż w przypadku technologii ADSL, a wykorzystanie wielu równoległych kanałów transmisji oraz odpowiednich urządzeń pozwala na osiąganie nawet transmisji zbliżonych do światłowodu. Należy pamiętać, że kabel koncentryczny jest podatny na zakłócenia radiowe, sieci energetycznej oraz wilgoć, co znacznie może obniżać parametry połączenia. | Dostępne zazwyczaj w średnich i dużych miastach, gdzie dostępna jest infrastruktura i odpowiednie okablowanie telewizji kablowej. Zwykle jest dostępny na osiedlach blokowych – rzadko na osiedlach domków jednorodzinnych. | 500 Mbps / 50 Mbps*** DOCSIS 3.0 wskazuje na możliwość transferu: 1.6 Gbps / 256 Mbps |
Światłowód | Internet światłowodowy jest najszybszą powszechnie dostępną technologią internetową. Wykorzystuje kable światłowodowe, które są w stanie szybko przesyłać duże ilości informacji. Dodatkową zaletą łącza światłowodowego jest brak zakłóceń radiowych, energetycznych czy związanych z warunkami pogodowymi. | Dostępność ograniczona do obszarów wielkomiejskich. Wymaga dostępności kosztownych kabli światłowodowych. | 1 Gbps / 300 Mbps *** Najnowsze doniesienia wskazują na rekordowe transmisje w warunkach laboratoryjnych na odległość 40-80 km z prędkością 178 Tbps. |
Komórkowe 5G | To obecnie jedno z “najszybszych” dostępnych rozwiązań internetowych. Na chwilę obecną bardzo ograniczony obszarowo. Należy pamiętać, że prędkość (podobnie jak w 4G) jest współdzielona z innymi odbiornikami. Oznacza to, że dostawca nie ma technicznej możliwości zagwarantowania minimalnej prędkości transferu danych, ze względu na potencjalną nieograniczoną liczbę urządzeń podłączonych do jednego masztu. | Dostępność ograniczona do obszarów wielkomiejskich. Ze względu na krótki zasięg wymaga bardzo gęstej sieci masztów (nadajników). | 20 Gbps / 10 Gbps ** |
Internet Symetryczny | Technologia odnosząca się do szerokopasmowego internetu światłowodowego oraz telewizyjnego (po kablu światłowodowym lub koncentrycznym). Wykorzystanie odpowiednich urządzeń i zamówionych usług u dostawców umożliwia uzyskanie jednakowych (symetrycznych) prędkości wysyłania i pobierania danych. | Dostępność zazwyczaj jest tożsama jak w przypadku standardowych usług dostępu do internetu kablowego i światłowodowego. Nie wszyscy dostawcy oferują jednak ten typ łącza internetowego. | Kabel***: 500 Mbps / 500 Mbps Światłowód***: 1 Gbps / 1 Gbps |
* różne standardy obowiązujące w różnych krajach mogą wskazywać na nieznaczne różnice w podanych parametrach i prędkościach transmisji danych
** na podstawie możliwości technologicznych, stan na 05.2021
*** na podstawie przeglądu oferty największych dostawców usług internetowych
Czym różni się standardowa sieć szerokopasmowa od sieci symetrycznej?
Najczęściej wykorzystywanymi sieciami w firmach są sieci szerokopasmowe oparte o technologię transferu danych za pośrednictwem kabli miedzianych (koncentrycznych) lub światłowodowych. Internet symetryczny to także rodzaj sieci szerokopasmowej. Różnica jednak tkwi w parametrach łącza.
Standardowa sieć szerokopasmowa
Sieć szerokopasmowa może osiągać bardzo duże prędkości. W szczególności światłowód oferuje bardzo szybki transfer danych, ze względu na wykorzystanie światła do transferu danych. Jest to jednak prędkość jednokierunkowa – nastawiona na pobieranie danych. Oznacza to, że rzeczywiście bardzo szybko pobierzemy duże ilości danych, strony internetowe będą się otwierać bardzo sprawnie, ale możemy mieć już problem z wysyłaniem danych na zewnętrzne serwery.
Zwykle prędkość wysyłania w takich sieciach jest kilkukrotnie niższa niż prędkość pobierania. Sprawi to szczególne problemy np. przy wysyłaniu poczty z dużą liczbą załączników, w rozwiązaniach takich jak tworzenie kopii bezpieczeństwa, wymiana dużych plików, posiadanie lokalnych serwerów www, FTP, udziałów sieciowych, czy serwera pocztowego.
Może także być przyczyną problemów dotyczących komunikacji za pośrednictwem wideokonferencji czy monitoringu wizyjnego wysyłającego obraz z wielu kamer poprzez sieć internet na zewnętrzny serwer.
Internet symetryczny
Sieć symetryczna to szczególny rodzaj sieci kablowej lub światłowodowej, która charakteryzuje się równą (symetryczną) prędkości przychodzącą (download) jak i wychodzącą (upload). Ponadto wielu dostawców tego rozwiązania zapewnia wysoki standard w zakresie deklaracji minimalnych prędkości połączenia i utrzymania jego parametrów jak i dodatkowych usług dedykowanych przedsiębiorcom. Więcej na ten temat przeczytasz np. tutaj: https://www.netia.pl/pl/srednie-i-duze-firmy/produkty/internet-dla-firm/netia-bdi
Można powiedzieć, że Internet symetryczny to model dedykowany dla firm, ponieważ jest szczególnie ważny w przypadku, gdy z łącza korzysta większa liczba użytkowników.
Oba rodzaje połączeń mają swoje zalety i wady, ale to, które będzie najlepsze dla Twojej firmy, zależy od tego, jak wykorzystuje ona Internet. Równa prędkość pobierania i wysyłania danych znacznie podwyższa komfort pracy, przyspiesza realizację zadań, a także ułatwia kontakt z klientami, partnerami czy urzędami.
Inwestowanie w łącza symetryczne będzie miało większy sens, jeśli:
- prowadzisz średnią lub dużą firmę zatrudniającą wielu pracowników
- tworzysz kopie bezpieczeństwa i przechowujesz dane na zewnętrznych serwerach
- posiadasz własną serwerownię uczestniczącą w wymianie danych z zewnętrznymi usługami
- używasz aplikacji i usług wykorzystujących środowisko chmury (takie jak dysk Google, Office 365, Salesforce itp.).
- korzystasz z aplikacji oferowanych w modelu SaaS dostępnych przez internet
- twoi pracownicy działają często w trybie zdalnym lub muszą mieć dostęp do sieci firmowej poza godzinami pracy
- często wykorzystujesz internetowe narzędzia do komunikacji wideo i głosowej
- twój monitoring wizyjny zapisuje dane na zewnętrznych serwerach poprzez sieć internetową
Na co zwracać uwagę podczas wyboru dostawcy internetowego do firmy?
Aby zapewnić pracownikom stabilny dostęp do internetu, należy znaleźć odpowiedniego dostawcę. Najlepiej skorzystać z usług znanych firm, które mają wieloletnie doświadczenie w dostawie internetu zarówno do klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorstw.
Dostawca, który dostarcza internet dla tysięcy klientów indywidualnych, zwykle szybciej reaguje na wszelkie awarie. Nie może on sobie pozwolić na negatywne opinie.
Ważnym aspektem jest także częstotliwość awarii u danego dostawcy. Pamiętajmy, że to wszystko opiera się na urządzeniach i zawsze może zdarzyć się awaria np. spowodowana czynnikami zewnętrznymi. Ilość tych awarii i długość ich trwania każdy dostawca może jednak ograniczać poprzez stosowanie odpowiednich technologii, regularną wymianę starzejących się urządzeń czy stosowanie odpowiednich procedur.
Do sprawdzenia ile dany dostawca miał awarii i jak długo one trwały mogą posłużyć darmowe serwisy on-line, które monitorują awarie największych dostawców usług telekomunikacyjnych. Nie bez znaczenia jest tu obsługa przez tych dostawców klientów indywidualnych. To oni są głównym zgłaszającym problemy w działaniu usług w takich serwisach. Awarie możesz sprawdzić np. tu: https://downdetector.pl/
Nie bez znaczenie podczas wyboru dostawcy jest liczba ofert czy pakietów dostępu do internetu. Firmy mają różne potrzeby, zatrudniają mniej lub więcej pracowników lub wykorzystują w większym lub mniejszym stopniu lokalną serwerownię. To wszystko składa się na zapotrzebowanie odnośnie wymaganej prędkości. Dostęp do różnych parametrów szybkości ma wpływ na atrakcyjność, cenę ale przede wszystkim możliwość skalowania zastosowanego rozwiązania, gdy przestanie być ono wystarczające.
Ważnym aspektem jest także możliwość zakupu usług dodatkowych. Dla przykładu, jeżeli planujesz tworzenie regularnych kopii bezpieczeństwa do środowiska zewnętrznego, możesz być zainteresowany takimi usługami u swojego dostawcy internetu (backup storage). Taki backup wykona się najprawdopodobniej szybciej, ponieważ dane nie będą musiały wędrować do odległego centrum danych – podobnie przy ich odzyskiwaniu.
Dostawcy różnią się od siebie także w zakresie oferowanego sprzętu i urządzeń sieciowych. Przed dokonaniem wyboru zapoznaj się ofertą dostawcy w tym zakresie. Unikaj tych dostawców, którzy oferują modele sprzed wielu lat. Takie urządzenia, choć fabrycznie nowe, będą działały wolniej i nie będą posiadały najnowszych rozwiązań technologicznych i funkcjonalnych.
Pamiętaj też, że nowe urządzenia także są bardzo różne. Zwracaj uwagę w szczególności na te, które korzystają z technologii Wi-Fi. Wiele nowych routerów pomimo stosowania technologii 5G mają bardzo słaby i krótki zasięg, co wymaga stosowania repeaterów lub dodatkowych punktów dostępowych – w szczególności gdy posiadasz biuro z wieloma nośnymi ścianami żelbetowymi. W tym zakresie najlepiej poradzić się specjalisty z zakresu sieci komputerowych, które urządzenia będą dla Ciebie odpowiednie.
Ostatni element na który warto zwrócić uwagę, to przejrzystość i łatwość dostępu do oferty. W szczególności istotnymi elementami informacji, co do których powinieneś mieć łatwy i nieograniczony dostęp (dostępny on-line – nie po kontakcie z przedstawicielem dostawcy) to:
- cena za łącze miesięcznie
- maksymalna gwarantowana prędkość in/out
- SLA i deklarowane czasy reakcji na zdarzenia
- lista stosowanych urządzeń
- opłaty dodatkowe za urządzenia
- opłaty dodatkowe za usługi serwisowe
- opłaty dodatkowe za instalację i uruchomienie usługi
- opłaty dodatkowe za wznowienie usługi (np. po zablokowaniu z tytułu braku płatności)
- informacja o braku limitu transferu / jego ograniczaniu po osiągnięciu limitu
- informacja o stałym publicznym adresie IP
- informacja o możliwości bezpłatnego zwiększania i zmniejszania pakietu prędkości lub jasne informacje o zasadach oraz kosztach takiej zmiany
- łatwo dostępna informacja o karach związanych z rezygnacją z usług
Szczerość i jasno określone warunki współpracy deklarowane przez dostawców powinny być podstawą wyboru operatora. Uchroni Cię to przed nieoczekiwanymi niespodziankami gdy zaczną się problemy i doświadczysz awarii.
Warto jest także dowiedzieć się jak są obsługiwani klienci danego dostawcy, i jakich najczęściej doznają problemów. Można to zrobić czytając komentarze poszczególnych użytkowników na forach lub blogach branżowych, mając jednak na uwadze, że częściej wylewamy żale niż chwalimy oraz, że w sieci działają trolle, których zadaniem jest oczernianie konkurencji. Komentarze te mogą jednak posłużyć Ci do zrobienia listy pytań do potencjalnego dostawcy, z którym powinieneś się skontaktować i dopytać o szczegóły instalacji i wdrożenia przed dokonaniem swojego wyboru.