Artykuły partnerskiePoradniki

Aparaty INSTAX – pomysł na prezent dla dziecka

4 minut czytania

Pierwsze aparaty do fotografii natychmiastowej pojawiły się już ponad 70 lat temu i bardzo szybko zyskały sobie szerokie zainteresowanie. Nic w tym dziwnego, na ówczesne czasy prezentowały bardzo nowoczesną technologię, pozwalając na szybkie wykonywanie zdjęć utrwalających magiczne chwile. W pewnym momencie aparaty INSTAX straciły jednak zainteresowanie społeczeństwa na rzecz innych, nowoczesnych modeli wykonujących doskonałe zdjęcia w każdej sytuacji. Dziś aparaty natychmiastowe znowu są na fali popularność. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się wśród rodziców, którzy często oferują je w formie prezentu dla swoich pociech.

Co warto wiedzieć o aparatach INSTAX?

Aparaty INSTAX to wyjątkowo ciekawe urządzenia, które na rynku dostępne są już od kilkudziesięciu lat. Bardzo często określane są mianem aparatów natychmiastowych lub błyskawicznych. Taka nazwa została im nadana nie bez przyczyny, gdyż umożliwiają natychmiastowy wydruk zdjęcia po jego wykonaniu.

W aparatach natychmiastowych stosowane są specjalne wkłady, których zadanie polega na naświetlaniu obrazu. Wkłady składają się ze specjalnego papieru i chemicznych odczynników, bez których szybkie wywołanie zdjęcia nie byłoby możliwe. Wkład naświetla się po naciśnięciu migawki, substancje w nim zawarte są aktywowane, a utrwalony obraz po kilku sekundach pojawia się na wydrukowanym przez urządzenie niewielkim kartoniku. Nowoczesne aparaty INSTAX nie tylko natychmiastowo drukują wykonane zdjęcie, ale również zapisują je w pamięci cyfrowej. Wiele lat temu użytkownicy tego typu aparatów narzekali na kiepską jakość wykonywanych w ten sposób fotografii. Dziś już wygląda to nieco inaczej, przede wszystkim dzięki zaawansowanej technologii czy dostępności specjalnych nakładek na obiektyw aparatu lub różnych odmian papieru. Należy jednak pamiętać o tym, że każde udoskonalenie, choć pozwala na wykonywanie dobrej jakości zdjęć, to jednak związane jest to również z wyższymi kosztami.

Dlaczego zakup aparatu typu INSTAX to dobra inwestycja?

Aparaty natychmiastowe to najlepsze rozwiązanie przede wszystkim dla osób, które być może nie skupiają się za bardzo na jakości zdjęcia i szczegółach jego wykonania, za to najważniejsze jest utrwalenie szybko najpiękniejszych i cennych do zapamiętania chwil. Będąc w posiadaniu takiego gadżetu, można uwiecznić chwilę trwające tu i teraz, bez czekania na wydruk wersji cyfrowej. Dodatkowo robienie zdjęć aparatami natychmiastowymi to tak naprawdę doskonała zabawa. Obecnie na rynku dostępnych jest całe mnóstwo różnorodnych aparatów typu INSTAX, więc z pewnością znajdzie się coś odpowiedniego zarówno dla każdego dorosłego, jak i nastolatka czy nawet kilkuletniego malucha, który również będzie mógł się świetnie bawić, samodzielnie wykonując dowolne zdjęcia. Coraz częściej można znaleźć modele z wyświetlaczem, co pozwala na podgląd fotografii, zanim jeszcze zostanie wydrukowana.

Czy aparat dla dziecka to dobry prezent?

Aparat INSTAX może być bardzo dobrym pomysłem na prezent dla dziecka, pod warunkiem jednak, że zostanie on odpowiednio dopasowany do jego wieku. W tym celu należy mieć na uwadze nie tylko wiek, ale również sprawność rąk, stopień obeznania z techniką oraz podejście malucha do zabawek. Jeżeli szybko je niszczy lub się nimi nudzi, inwestycja sporej sumy w aparat nie będzie zbyt dobrym i rozsądnym rozwiązaniem.

Jak wybrać dobry aparat dla dziecka?

Wybierając aparat typu INSTAX dla dziecka należy mieć na uwadze kilka istotnych kwestii, które pozwolą na doskonałe dobranie urządzenia nie tylko do potrzeb, ale i możliwości małego człowieka.

Przede wszystkim, zanim zapadnie ostateczna decyzja zakupowa należy zwrócić uwagę na wielkość urządzenia. Zarówno w przypadku dzieci jak i dorosłych zdecydowanie najlepiej będą się sprawdzały aparaty o kompaktowych wymiarach i niewielkiej masie (około 200 g). Takie urządzenia będą dla każdego komfortowe w obsłudze, a dodatkowo w łatwy sposób będzie można przenosić je w torbie, plecaku czy kieszeni.

Dobry aparat zapewnia stabilizację obrazu. Dzięki temu zdjęcia nie są rozmazane, nawet gdy fotografowany obiekt pozostaje w ruchu. W przypadku aparatu, który ma być przeznaczony na prezent dla dziecka, warto wybierać modele z solidną i trwałą obudową, która nie ulegnie zniszczeniu po upadku z wysokości, niestraszne będzie jej również działanie wody, piasku czy zmiennych temperatur.

W przypadku dzieci szczególnie tych kilkuletnich, które nie są jeszcze zbyt dobrze zaznajomione z nowoczesną technologią, urządzenie powinno być bardzo proste i intuicyjne w obsłudze.

Dla maluchów dobre będą aparaty z szerokokątnym obiektywem, co pozwoli im na umieszczenie na zdjęcie większej ilości obiektów. W przypadku maluchów kolorystyka i design są znacznie ważniejsze niż parametry techniczne, o których tak naprawdę nie mają większego pojęcia. Dlatego dorośli poza tym, by aparat robił dobre zdjęcia i sprawiał dziecku mnóstwo radości, powinni mieć także na uwadzę to, jak się urządzenie prezentuje.

W przypadku dzieci mających nie więcej niż 5 lat najlepszy prezent to aparat z ulubionymi postaciami z kreskówek. Ze względu na ich wiek nie musi być to najlepszej jakości sprzęt. W przypadku takich maluchów zadowalające będzie już urządzenie o rozdzielczości nieprzekraczającej 1-2 Mpix, ze stałą ostrością. Taki aparat dla dziecka będzie jedynie ciekawą zabawką, a nie rozwijaniem fotograficznej pasji. Dlatego też nie ma potrzeby inwestowania w dobrej jakości, bardzo drogi aparat tym bardziej, ze w tym wielu maluchy bardzo często nawet nieświadomie niszczą należące do nich rzeczy.

Dla nieco starszych dzieci, które naprawdę interesują się fotografią iz agłębiają technikę wykonuwania ciekawych zdjęć, dobrym rozwiązaniem może być zakup aparatu z dużym zoomem, czy ruchomym monitorem. To będzie bardzo dobry prezent, z którego dziecko z pewnością się ucieszy tym bardziej, że przy jego pomcy będzie mogło rozwijać swoje fotograficzne pasje.

88 posty

O autorze
Kierownik projektów IT oraz koordynator ds. cyberbezpieczeństwa. Hobbystycznie prowadzę kilka serwisów internetowych oraz blogi. Moje główne zainteresowania to: zarabianie przez internet, sposoby monetyzacji serwisów internetowych, dochód pasywny, bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, prywatność i ochrona danych osobowych, polityki publiczne w szczególności polityki zdrowia publicznego.
Artykuły
Powiązane wspisy
Artykuły partnerskieZarabianie w internecie

Jak sprzedawać na Allegro? Wystawianie przedmiotów krok po kroku - Poradnik od Apilo

4 minut czytania
Sprzedaż na Allegro może być świetnym sposobem na rozpoczęcie lub rozwinięcie własnego biznesu online. Platforma ta jest jedną z najpopularniejszych stron e-commerce…
Artykuły partnerskie

Dlaczego warto wybrać ofertę Orange Love?

1 minut czytania
Dlaczego warto wybrać ofertę Orange Love? Orange Love to oferta, dzięki której połączysz kilka najważniejszych usług w jeden pakiet. Sprawdź najważniejsze informacje…
Artykuły partnerskie

Dlaczego warto zainwestować w zasilacz awaryjny UPS? Zobacz, kiedy może Cię uratować!

2 minut czytania
Nie jesteś pewien, czy warto inwestować w zasilacz awaryjny? Odpowiednio dobrany pozwoli zabezpieczyć Twój komputer osobisty i sprzęt sieciowy przed poważnymi skutkami…
Zapisz się do naszego Newslettera

Otrzymuj powiadomienia o nowych i aktualizowanych skryptach, narzędziach oraz wpisach.