Artykuły partnerskie

Wizyty domowe – kiedy warto skorzystać z prywatnej konsultacji przez telefon lub wideo?

4 minut czytania

Wizytę domową dzisiaj zamówić prościej niż kiedykolwiek. Lekarz może bowiem pojawić się w domu pacjenta za pomocą połączenia telefonicznego, czatu, rozmowy wideo. W bardzo dużej liczbie przypadków taka konsultacja okazuje się w pełni wystarczająca i pozwala rozwiązać problem, rozwiać wątpliwości, a także uzyskać receptę czy zwolnienie lekarskie. 

Wizyta domowa inna niż wszystkie 

Wizyty domowe w domu pacjenta są oczywiście w niektórych przypadkach niezbędne. W wielu jednak sytuacjach badanie przedmiotowe nie wymaga bezpośredniego kontaktu z pacjentem, a połączenie telefoniczne czy wideo w zupełności wystarcza. Tego typu domowe wizyty lekarskie stają się coraz bardziej popularne. Masz bowiem możliwość dzięki nim skorzystać z profesjonalnej pomocy, uzyskać zwołanie lekarskie, jeśli jest taka potrzeba, a także receptę na wszystkie niezbędne leki. 

Lekarskie wizyty domowe sprawdzają się zarówno w przypadku nagłych zachorowań, jak i przy przewlekłych stanach chorobowych. Czasami okazuje się, że umówiony termin wizyty u lekarza specjalisty na NFZ jest odległy, a ty potrzebujesz konsultacji, recepty lub zasygnalizowania jakiejś zmiany w stanie zdrowia w tej chwili. Dzięki możliwości umówienia wizyt domowych nie tylko na terenie Warszawy, ale i innych miast Polski, nie musisz martwić się tym, że lekarz w publicznej służbie zdrowia jest niedostępny przez najbliższe tygodnie. 

Umów wizytę domową od ręki

Umówienie wizyty domowej nie jest szczególnie trudne i skomplikowane. Do twojej dyspozycji są specjalne portale, na których w ciągu kilku chwil możesz znaleźć lekarza odpowiedniej specjalizacji i omówić z nim spotkanie. Nie ma znaczenia, czy to lekarz rodzinny, czy dermatolog lub okulista: możesz liczyć, że wizytę uda się umówić maksymalnie w ciągu kilku najbliższych dni, a często darzą się, że bez problemu znajdujesz specjalistę dostępnego w ciągu następnej godziny. 

  • Domowe wizyty lekarskie można umówić błyskawicznie. Niektóre mogą się odbyć w ciągu godziny od rejestracji. Serwis zaś działa 24/7.
  • Wyszukanie odpowiedniego specjalisty jest banalnie proste. 
    Zasady kontaktu z lekarzem są jasne i czytelne. 
  • Wysoka dostępność lekarzy różnych specjalizacji sprawia, że umówienie wizyty nie stanowi większego problemu, możliwość konsultacji ze specjalistą najczęściej pojawia się maksymalnie w ciągu kilku dni. Tego typu rozwiązanie sprawia, że z tego typu wizyt domowych zaczyna korzystać coraz więcej osób, które nie chcą już stresować się poszukiwaniem możliwości stacjonarnego kontaktu ze specjalistą w ramach NFZ. 
  • Warto także dodać, że taka wizyta online w domu pacjenta jest także znacznie tańsza niż tradycyjna wizyta wykupiona prywatnie.


Lekarskie wizyty domowe online a recepty i zwolnienia 

Lekarz online to rozwiązanie, które mogło zyskać na popularności także dzięki kilku rozwiązaniom informatycznym, które w polskiej służbie zdrowia zostały ostatnio wprowadzone. Chodzi tutaj przede wszystkim o wystawianie recept online, a także zwolnień w systemie internetowym. Dzięki tym rozwiązaniom wizyty domowe online mogą być bardzo efektywne. Nie potrzebujesz druku z podpisem od lekarza, żeby zgłosić zwolnienie w firmie. Nie potrzebujesz również podpisanego druku, aby zrealizować receptę. Wszystkie szczegóły dostajesz przez SMS lub e-mail. To bardzo wygodne, a w kontekście wizyt online dające pełne możliwości zaopiekowania się pacjentem. W przypadku osób przewlekle chorych, kiedy lek się skończy, a do planowanej wizyty jeszcze daleko, zawsze można skorzystać z konsultacji i wizyty domowej online i uzyskać niezbędną receptę. To także bardzo wygodne rozwiązanie dla osób starszych oraz z ograniczoną mobilnością, w procesie rekonwalescencji, po operacjach i zabiegach — stacjonarna wizyta w przychodni to dla nich często ogromny wysiłek, którego dzięki wizycie domowej online można uniknąć. W końcu wizyty online sprawdzają się również w sytuacji, gdy atakuje cię infekcja, masz gorączkę, nie chcesz nikogo zarazić,  a jednocześnie potrzebujesz konsultacji z lekarzem, by wiedzieć, jak zwalczyć chorobę. 

Wizyty domowe — bez kolejek i stresu

Domowe wizyty w formie czatu, rozmowy telefonicznej, wideo dają bardzo dużo możliwości. Przede wszystkim pozwalają na bardzo szybki kontakt ze specjalistą. W zależności od stanu pacjenta to często ma naprawdę spore znaczenie, zarówno dla jego zdrowia, jak i spokoju. Lekarz rodzinny także nie zawsze jest dostępny, a czasami potrzebne są nam jedynie leki, które właśnie się skończyły. Zdarza się jednak, że coś budzi poważne wątpliwości i potrzebny jest specjalista, który poradzi, co w takiej sytuacji robić dalej. W jednym i drugim przypadku wizyty domowe to rozwiązanie, które dostępne, nie wymaga szczególnego wysiłku, a w ciągu kilku godzin lub dni pozwala uzyskać dostęp do pożądanego lekarza. 

  • Nie musisz stać w kolejce. 
  • Nie musisz uczestniczyć w korytarzowym stresie, napiętej sytuacji. 
  • Nie musisz się męczyć dojazdem (co przy ograniczonej mobilności lub rozwijającej się infekcji, może stanowić problem). 
  • Możesz korzystać z kontaktu z lekarzem w warunkach domowych. Wystarczy zadzwonić, napisać, włączyć wideo. 
87 posty

O autorze
Kierownik projektów IT oraz koordynator ds. cyberbezpieczeństwa. Hobbystycznie prowadzę kilka serwisów internetowych oraz blogi. Moje główne zainteresowania to: zarabianie przez internet, sposoby monetyzacji serwisów internetowych, dochód pasywny, bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, prywatność i ochrona danych osobowych, polityki publiczne w szczególności polityki zdrowia publicznego.
Artykuły
Powiązane wspisy
Artykuły partnerskie

HeyDoc - możesz porozmawiać z lekarzem już w kilka minut

3 minut czytania
Nikt z nas nie lubi spędzać czasu w kolejce do lekarza. Przychodnie, szpitale – właściwie każdego dnia są przepełnione. Chcąc iść do…
Zapisz się do naszego Newslettera

Otrzymuj powiadomienia o nowych i aktualizowanych skryptach, narzędziach oraz wpisach.