Artykuły partnerskie

Jak rozliczać e-PITy online?

3 minut czytania

Rozliczenie PIT 2022 online to duża oszczędność czasu i szansa na szybszy zwrot podatku. Jak rozliczyć PIT2022 przez internet?

Z roku na rok podatnicy coraz chętniej rozliczają e PITy online. Wysyłając PIT rozliczenie przez internet, nie musimy tracić czasu na wizytę w urzędzie skarbowym, a deklarację wypełnimy w kilka minut. Jak się za to zabrać?

e-PITy online – dlaczego warto wysłać PIT przez internet?

Wysyłając PIT online, możemy zaoszczędzić dużo czasu i samodzielnie poradzić sobie z rozliczeniem podatku, nawet jeśli dotychczas korzystaliśmy z pomocy biura rachunkowego lub znajomych. Korzystając z programu umożliwiającego rozliczenie PIT 2023 online, nie musimy wypełniać wszystkiego samodzielnie, ponieważ intuicyjny program przeprowadzi nas przez cały proces, podpowiadając, co należy wpisać w danej rubryce. Rozliczenie PIT 2023 przez internet można od razu wysłać online lub też wydrukować i dostarczyć osobiście do urzędu skarbowego. Jeśli przysługuje nam zwrot podatku, wysyłając PIT rozliczenie online, dostaniemy go szybciej, bo już w ciągu 45 dni, a nie 3 miesięcy, jak ma to miejsce w przypadku składania deklaracji w tradycyjny sposób.

Jak wypełnić PIT online?

Rozliczenie PIT online 2023 jest bardzo proste i poradzi sobie z tym każdy, nawet osoby, które dotąd korzystały z pomocy innych przy wypełnianiu deklaracji. Wszystko dlatego, że programy do rozliczania PIT są intuicyjne i przeprowadzają nas krok po kroku przez cały proces, dzięki czemu możemy uniknąć pomyłek. Jak się za to zabrać? W wybranym programie do PIT należy odpowiadać na zadawane przez kreator pytania, a na końcu program wygeneruje gotową do wysłania deklarację w wersji online, którą można od razu wysłać przez internet lub wydrukować i dostarczyć osobiście do urzędu skarbowego. Niezależnie od tego, czy chcemy wypełnić PIT 37, PIT 36, czy też PIT 28 online, musimy się do tego przygotować. Konieczne jest posiadanie deklaracji PIT wypełnionej w roku ubiegłym oraz PIT-11 lub innego zestawienia przychodów z 2022 roku. 

W programie do rozliczania PIT należy odpowiadać na pytania dotyczące rozliczenia, ulg i osiągniętych przychodów. Koniecznie jest wpisanie danych z PIT-11 lub innego zestawienia przychodów z zeszłego roku. Należy też uwzględnić kwotę ulg, kosztów uzyskania przychodu oraz innych odliczeń, a osoby, które chcą przekazać 1,5% podatku, muszą wybrać Organizację Pożytku Publicznego (OPP). Aby wysłać do urzędu skarbowego PIT online, trzeba uwierzytelnić go przychodem z poprzedniego roku. Po wysłaniu deklaracji otrzymamy Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), które należy zachować, ponieważ jest ono potwierdzeniem dostarczenia deklaracji do urzędu skarbowego.

PIT 11 online – co warto wiedzieć?

PIT-11 to jeden z formularzy, na podstawie którego należy rozliczyć się z urzędem skarbowym. Jest to informacja o uzyskanych przez podatnika dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy od osób fizycznych, a także wysokości składek potrąconych na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. PIT-11 wypełnia płatnik, który wypłaca nam wynagrodzenie i pobiera od nas zaliczki na podatek dochodowy. W formularzu ujęte są przychody, koszty, dochody i zaliczki ze źródeł dochodów takich jak: umowa o pracę, umowa zlecenie, umowa o dzieło, umowa aktywizacyjna, czy członkostwo w Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej. Jak wysłać PIT 11 przez internet? PIT-11 to formularz, który płatnik ma obowiązek dostarczyć do nas oraz do urzędu skarbowego. Terminem dostarczenia formularza jest:

  • ostatni dzień stycznia – w przypadku przekazania przez płatnika informacji PIT-11 do urzędu skarbowego,
  • ostatni dzień lutego – w przypadku doręczenia PIT-11 podatnikowi.

ePITy 2023 – jak skorzystać z usługi e-PIT?

Przygotowana przez Ministerstwo Finansów usługa Twój e-PIT jest dużym ułatwieniem dla podatników, ponieważ automatycznie wypełnia za nas deklarację i wysyła do urzędu skarbowego. Przygotowany dla nas formularz znajdziemy na stronie podatki.gov.pl. Co możemy z nim zrobić?

  • Nie podejmować żadnych działań – wtedy PIT zostanie automatycznie wysłany do urzędu skarbowego w ostatni dzień upływu terminu na złożenie deklaracji. Jeśli chcemy, żeby tak się stało, nie musimy w ogóle logować się do systemu.
  • Wprowadzić zmiany w deklaracji znajdującej się w usłudze Twój e-PIT – możemy np. samodzielnie wprowadzić przysługujące nam ulgi i odliczenia lub też przekazać 1,5% podatku na OPP.
  • Odrzucić deklarację i wypełnić PIT samodzielnie – chcąc przygotować deklarację, np. korzystając z programu do rozliczania PIT, nie musimy jednak logować się do usługi Twój e-PIT, ponieważ wystarczy wypełnić deklarację samodzielnie i przesłać ją online lub dostarczyć osobiście do urzędu skarbowego.

Chcąc wypełnić PIT online, możemy więc skorzystać z usługi Twój e-PIT lub też wypełnić deklarację w programie do PIT, dzięki czemu w szybki sposób rozliczymy podatek za ubiegły rok. Szybciej otrzymamy też ewentualny zwrot podatku z urzędu skarbowego. Jest to więc dużo lepsze rozwiązanie niż wypełnianie deklaracji w tradycyjny sposób.

87 posty

O autorze
Kierownik projektów IT oraz koordynator ds. cyberbezpieczeństwa. Hobbystycznie prowadzę kilka serwisów internetowych oraz blogi. Moje główne zainteresowania to: zarabianie przez internet, sposoby monetyzacji serwisów internetowych, dochód pasywny, bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, prywatność i ochrona danych osobowych, polityki publiczne w szczególności polityki zdrowia publicznego.
Artykuły
Powiązane wspisy
Artykuły partnerskieNarzędzia

Program do PIT

2 minut czytania
Skomplikowane przepisy podatkowe, żmudne obliczanie wszelkiego rodzaju przychodów oraz odliczeń, a także brak świadomości w obszarze ulg i częstych zmian ustalonych rozporządzeń….
Zapisz się do naszego Newslettera

Otrzymuj powiadomienia o nowych i aktualizowanych skryptach, narzędziach oraz wpisach.