Artykuły partnerskie

Kariera freelancera przez Internet – czego potrzebujesz, żeby ją zacząć?

4 minut czytania

Chcesz zacząć pracować przez Internet na własny rachunek? To świetna i ambitna decyzja. Pamiętaj jednak, że kluczem do sukcesu jest odpowiedzialność, mądry plan i dobre przygotowanie. O co dokładnie chodzi? Przeczytaj poniższy tekst i sprawdź, czego potrzebujesz, żeby zacząć efektywnie działać jako freelancer.

Stwórz portfolio

Zleceniodawcy niechętnie nawiązują współpracę z osobami, o których nic nie wiedzą, dlatego stwórz portfolio. Przykładowe prace będą swoistymi świadectwem Twoich umiejętności. Jeżeli jesteś fotografem, zgromadź swoje najlepsze zdjęcia, a jeśli pracujesz jako informatyk, sporządź szczegółowy spis klientów, realizowanych projektów czy zamieść certyfikaty, które udało się zdobyć na szkoleniach bądź stażach. To wszystko dla potencjalnego pracodawcy ma ogromne znaczenie.

Strategia i plan działania

Jeżeli chcesz zacząć pracować jako freelancer w taki sposób, aby móc się z tego utrzymywać, opracuj szczegółowy plan działania. Pomyśl więc o kwestiach organizacyjnych, przygotuj miejsce pracy i zgromadź wszelkie potrzebne narzędzia. Ponadto określ swoje cele i rozrysuj krok po kroku, w jakim tempie chcesz do nich dochodzić. Nie mniej ważne są kwestie logistyczne, tym bardziej jeśli pracę freelancera będziesz traktować jako zajęcie dodatkowe i łączyć je z innymi działaniami zawodowymi. Określenie swoich możliwości i ograniczeń jest bardzo istotne, ponieważ pomoże planować bieżące działania i sprawnie komunikować się z klientami.

Baza kontaktów – jak zacząć ją tworzyć?

Jak i gdzie pozyskać pierwsze zlecenia? To jedno z pytań, które na pewno Cię nurtują. Zaczynając karierę freelancera, musisz mieć świadomość, że pozyskanie klientów może być czasochłonne. Z pomocą przychodzą jednak media społecznościowe i popularne platformy ogłoszeniowe. Poszukaj grup i forów, które zrzeszają osoby działające w Twojej branży. Znajdziesz tam mnóstwo wskazówek i cennych szczegółów. Co istotniejsze, do takich grup dołączają także zleceniodawcy, więc na bieżąco przeglądaj pojawiające się oferty i odpowiadaj na te, które wpisują się w Twoje preferencje.

Oprócz mediów społecznościowych, które we współczesnym świecie są naprawdę powszechnym narzędziem komunikacyjnym, poszukaj sprawdzonych platform skupiających zarówno zleceniodawców, jak i zleceniobiorców. W Internecie wiele jest serwisów przeznaczonych zarówno do ogółu freelancerów, jak i specjalistów z konkretnych dziedzin.

Strona internetowa

Jeżeli istnieje taka możliwość, pomyśl o stworzeniu nowoczesnej strony internetowej. Estetycznie i rozsądnie zaprojektowana witryna, na której potencjalni klienci znajdą na temat Twoich usług wszystkie potrzebne informacje, wygląda profesjonalnie i zachęca do nawiązania współpracy. Dzięki temu jesteś w stanie błyskawicznie komunikować się ze zleceniodawcami i odpowiadać na ich propozycje. Zamiast rozpisywać się pod postem z ogłoszeniem wystarczy, że wrzucisz link do swojej domeny. Sprawnie, nowocześnie i wygodnie – dla Ciebie i pracodawców.

Odpowiednie wyposażenie i szybki Internet

Efektywna praca bazuje na dyscyplinie i umiejętnościach, ale zależy także od narzędzi, jakimi się dysponuje. Dlatego zadbaj o jakość swojego wyposażenia. Działając w Sieci, musisz posiadać wydajny i niezawodny komputer czy laptop, który pozwoli Ci na sprawną, bezawaryjną i komfortową pracę w każdych warunkach.

Przy jego wyborze zwróć szczególną uwagę na podzespoły, np. parametry, jakie osiąga procesor AMD czy Intel. To bardzo ważne, ponieważ to właśnie od nich zależeć będzie szybkość działania Twojego sprzętu. Wielkość RAM, czy właśnie rodzaj procesora dopasuj do zadań, jakie wykonujesz. Przy tworzeniu grafik, obróbce fotograficznej, czy choćby montażu potrzebna jest jak największa wydajność. Natomiast jeśli zajmujesz się pisaniem, czy tłumaczeniami, możesz pozwolić sobie na nieco niższe wartości tych parametrów.

Jeśli masz w planach pracę w internecie, musisz zadbać też o superszybkie łącze. Potrzebny Ci internet, który zapewni Ci idealną płynność i zero awarii. W końcu nie możesz pozwolić sobie na żadne przestoje, pracując w trybie online. Koniecznie sprawdź więc oferty dostawców. Najlepiej zapoznaj się z rankingami dostępnymi w sieci i wybierz internet, który będzie najlepiej dopasowany do Twoich potrzeb.

Obecność w social mediach

Jeśli chcesz pracować przez internet jako freelancer, musisz być obecny w social mediach. W dzisiejszych czasach to podstawa! To właśnie na portalach społecznościowych większość osób szuka dziś usług. Przedstaw się więc w nich jako specjalista swojej branży i twórz swój wizerunek w sieci.

Media społecznościowe to obecnie jedna z najskuteczniejszych, a przy tym równocześnie także najtańszych form marketingu. Masz do nich właściwie nieograniczony dostęp. Jedyne, co musisz zrobić, to wybrać odpowiednie portale, które pozwolą Ci dotrzeć do określonej grupy odbiorców.

Social media marketing jest strategią składającą się z wielu różnych działań — od zwykłego postowania, aż po organizację angażujących akcji. Natomiast to dopiero połączenie ich wszystkim pozwala na osiągnięcie najlepszych efektów. Zastanów się więc, w jaki sposób możesz zacząć działać w mediach społecznościowych i jak chcesz się w nich przedstawić. Możesz w ten sposób jedynie zyskać.

Korzyści wynikających z wdrożenia social media marketingu jest wiele. Na czele tej listy znajduje się oczywiście stworzenie profesjonalnego wizerunku oraz i wzrost sprzedaży usług. Przede wszystkim jednak jest to najlepszy sposób na to, by po prostu ‘’wyść’’ do potencjalnych odbiorców.

Powiązane wspisy
Artykuły partnerskieSieci Komputerowe

Modem z internetem do laptopa – jaki wybrać?

3 minut czytania
ARTYKUŁ SPONSOROWANY Chcesz korzystać z sieci na komputerze? Do wyboru masz różne rodzaje routerów lub modemów z internetem do laptopa. Sprawdź, co…
Zarabianie w internecie

35 systemów do zarabiania na wypełnianiu płatnych ankiet internetowych - test zarobków

11 minut czytania
Podczas przeglądania różnych opcji zarabiania przez internet, natrafiłem na popularną metodę, jaką jest wypełnianie ankiet online. Postanowiłem przeprowadzić test, aby ocenić, czy…
Internet rzeczyTechnologie

Światłowód a rozwiązania smart home - dlaczego warto postawić na superszybki internet

4 minut czytania
Smart home to nieodzowny element przyszłości w naszych mieszkaniach i domach. Kluczową rolę dla poprawnego działania systemu odgrywa jakość i szybkość połączenia…
Zapisz się do naszego Newslettera

Otrzymuj powiadomienia o nowych i aktualizowanych skryptach, narzędziach oraz wpisach.