Świat idzie do przodu i coraz więcej obowiązków można wykonywać za pomocą internetu. Dzięki temu rozkwita także praca zdalna, czyli coś, co jeszcze kilka lat temu było praktycznie niespotykane. Możliwość pracy z domu jest kuszącą opcją, więc nic dziwnego, że coraz więcej osób jest zainteresowanych przejściem na ten rodzaj pracy. W jaki sposób najlepiej znaleźć oferty pracy zdalnej i komu taki rodzaj pracy wyjdzie na dobre? O tym wszystkim opowiemy w poniższym artykule.
Jak wygląda praca zdalna?
Praca przez internet to bardzo atrakcyjna forma wykonywania swoich obowiązków. Jej znaczny wzrost zanotowano w zeszłym roku, kiedy to z racji na pandemię koronawirusa wiele firm i przedsiębiorstw musiało przenieść się właśnie na ten tryb pracy. Niemniej jednak praca zdalna wcale nie jest bajkowym tworem. Na przestrzeni ostatnich lat powstało wiele mitów na temat tego, jak wygląda praca zdalna. Co prawda wiele zawodów, które można wykonywać z domu, polegają na rozliczaniu pracownika za efekt jego pracy, a nie czas spędzony w pracy. To niewątpliwy atut dla osób dobrze zorganizowanych, które są w stanie wykonać powierzone im zadania szybciej niż przeciętna osoba, oczywiście nie tracąc przy tym na jakości wykonanej pracy. Niemniej jednak nie w każdym zawodzie tak jest i często praca zdalna będzie wiązać się z meldowanie o wcześniej określonej godzinie i pozostawanie na pracowniczym łączu w systemie “od do” konkretnej godziny.
Praca zdalna dedykowana jest przede wszystkim osobom o dobrej organizacji własnego czasu i pracy. W domu nikt nie będzie patrzył pracownikowi na ręce. Co prawda pozostaje kontakt za pośrednictwem komunikatorów, ale nie jest to tym samym co spotkanie w cztery oczy. Podczas pracy zdalnej należy więc samemu zorganizować swoje stanowisko pracy. W skupieniu się na obowiązkach przeszkadzać mogą inni domownicy, sąsiedzi lub odgłosy dobiegające zza okna. Niemniej jednak praca zdalna ma więcej zalet niż wad i nic dziwnego, że coraz więcej osób szuka ofert z możliwością pracowania w domu.
Jak znaleźć pracę zdalną?
Dużo ofert pracy zdalnej znaleźć można na tematycznych grupach znajdujących się na stronie Facebooka. Niemniej jednak duża część tych ofert jest spamem, bądź niepoważnymi ofertami w stylu “zarób tysiąc w tydzień pracując godzinę dziennie”. Takie oferty najczęściej dotyczą piramid finansowych i nie mają zbyt wiele wspólnego z prawdą. Kolejnym minusem szukania ofert na facebookowych grupach jest fakt, że rozrzucone są one po kilkudziesięciu pomniejszych grupach tematycznych, więc aby być na bieżąco, trzeba dołączyć do nich i śledzić wszystkie nowe posty.
Alternatywą dla Facebooka jest skorzystanie z portalu zbierającego wszystkie oferty pracy w jedno miejsce. Dzięki rozbudowanym filtrom szukający jest w stanie za pomocą kilku kliknięć z dziesiątek tysięcy ofert odnaleźć te, które najbardziej pasują pod jego kompetencje i wymagania. Przykładem takiego portalu jest: https://www.gowork.pl/praca.
Jakie branże mogą liczyć na oferty pracy zdalnej?
Pracę zdalną wykonywać mogą osoby związane z branżą IT. Oczywiście nie jest to reguła i wielu pracowników wykonuje swoje obowiązki w biurach, niemniej jednak praca z domu jest jak najbardziej możliwa. Programiści, UX designerzy, administratorzy stron internetowych mogą pracować z domu. Praca przez internet możliwa jest również u grafików komputerowych oraz osób zajmujących się montażem wideo.
Osoby, które na obsłudze komputera od strony technicznej znają się nieco mniej, nie muszą się jednak martwić. Dla nich również znajdzie się praca zdalna. Ci, którzy mają lekkie pióro, mogą zainteresować się copywritingiem, bądź starać się o dołączenie do jednej z internetowych redakcji. Praca przez internet przewiduje także prowadzenie social mediów oraz przeprowadzanie kampanii reklamowych nastawionych na pozyskiwanie klientów z sieci. Podobnie rzecz ma się w przypadku wirtualnych asystentów.
Z domu pracować mogą również księgowi i doradcy podatkowi. Każdy, kto ma specjalistyczną wiedzę w danej dziedzinie, może zająć się również sprzedażą swojej wiedzy w postaci kursów, e-booków bądź indywidualnych konsultacji przeprowadzanych przez internet.