Artykuły partnerskie

Outsourcing IT – czy da się budować firmę na bazie zewnętrznych usług informatycznych?

3 minut czytania

W obecnych czasach każda firma musi bazować na infrastrukturze IT. To właśnie nowoczesne technologie i ich odpowiednie użytkowanie pozwala na uzyskanie odpowiedniej przewagi konkurencyjnej i zdobycie nowych klientów. Czy jednak outsourcing IT może zastąpić wewnętrzne działy informatyczne firmy? Czy w taki sposób można zbudować firmę, korzystając jedynie z usług innych firm?

Czym jest Outsourcing usług informatycznych?

Czym dokładnie jest outsourcing usług informatycznych? To nic innego jak korzystanie z usług firm specjalizujących się w obsłudze różnych obszarów technologicznych firmy. Dzięki wykorzystaniu wiedzy i doświadczenia innych firm my możemy być pewni prawidłowości działania wszystkich obszarów IT firmy, i nie chodzi jedynie o kwestie utrzymania infrastruktury informatycznej, takiej jak sprzęt, aktualizacje systemów i kwestie bezpieczeństwa, ale również prowadzenie social mediów, strony internetowej, czy projektowanie nowych rozwiązań informatycznych. 

Taki stan rzeczy sprawia, że firma sama w sobie nie musi utrzymywać pracowników realizujących te zadania, a zaledwie korzysta z usług firm zewnętrznych i odpowiednio płaci za te działania. 

Kto powinien skorzystać z usług zewnętrznych firm informatycznych?

Kto powinien skorzystać  z usług zewnętrznych firm realizujących usługi IT? Przede wszystkim te organizacje, które działają w zupełnie innej branży, jednak infrastruktura IT pozwala na realizowanie docelowych procesów biznesowych. Obecnie praktycznie w każdej branży wykorzystywane jest oprogramowanie usprawniające działalność, od systemów ERP, MES, CRM, przez stronę internetową czy blog. Do tego oczywiście dochodzi cała gama sprzętów czy usług wirtualnych takich jak chmura.

Firma wcale nie musi zatrudniać drogich specjalistów, którzy w ramach umowy o prace będą realizować zadania związane z utrzymaniem całej infrastruktury – wystarczy że firma zatrudni innych podwykonawców, którzy to zrobią za nią. Jest to więc idealne rozwiązanie dla firm, które liczą się z kosztami zatrudnienia dodatkowej kadry pracowniczej, ale też dla tych organizacji, które ze względu na swoją wielkość nie widzą potrzeby utrzymywania drogiej infrastruktury i osób dbających o nią. 

Jaki jest najpopularniejszy zakres usług firm outsourcingowych w branży IT?

Jakie usługi są najpowszechniej realizowane przez zewnętrzne firmy IT? Przede wszystkim chodzi o firmy, które zajmują się administracją całej infrastruktury – naprawy awarii sprzętu komputerowego, aktualizację całego oprogramowania i ogólne utrzymanie sieci firmowej. To jednak nie wszystko.

Coraz częściej spotyka się oferty firm, które zobowiązują się do stworzenia i utrzymania atrakcyjnej strony internetowej, której celem jest przyciągnięcie nowych klientów. Dodatkowo outsourcing IT może obejmować usługi doradztwa IT, proces projektowania i tworzenia dedykowanego oprogramowania, ale też proces gromadzenia, analizowania i archiwizowania danych cyfrowych, które są przetwarzane w ramach standardowej działalności firmy. 

Korzyści wynikające z wykorzystania zewnętrznych firm IT? 

Jakie są główne zalety wynikające z wykorzystania outsourcingu IT? Bazowa korzyść korzystania z outsourcing IT – mindworkers.pl to oczywiście oszczędność pieniędzy. W tradycyjnym modelu firma musi zatrudnić specjalistę IT, który jak powszechnie wiadomo, nie jest najtańszym pracownikiem. Dodatkowo pracownik musi mieć zapewnione odpowiednie zaplecze techniczne w postaci sprzętu i oprogramowania. Na samym początku jednak, pracownicy IT musieliby zostać odpowiednio przeszkoleni, zarówno w zakresie specyfiki branży naszej firmy, jak i obowiązków, które będą sprawowali. Outsourcing wyręcza firmę z wszystkich tych zobowiązań – wystarczy że umowa reguluje zakres usług oraz koszt outsourcingu i to wszystko! 

To jednak niejedyna korzyść, na jaką może liczyć firma zatrudniająca outsourcing IT. W takim przypadku zyskujemy bezpośredni dostęp do największych specjalistów, którzy są ekspertami w danej dziedzinie. Wcześniej była już mowa o kosztach szkolenia. Jednak nawet najdłuższe szkolenie nie pozwoli na zdobycie takiego doświadczenia, które posiadają pracownicy realizujący dziesiątki podobnych zleceń. 

Powiązane wspisy
Artykuły partnerskiePorównania zestawienia

Internet mobilny na co zwrócić uwagę

4 minut czytania
Internet mobilny to coraz częściej wybierana przez klientów alternatywa w stosunku do tradycyjnego internetu stacjonarnego. Istotne jest jednak, by w gąszczu ofert…
Artykuły partnerskie

Jakie korzyści przyniesie Twojej firmie chmura internetowa?

2 minut czytania
Z roku na rok popularność chmur obliczeniowych rośnie. Nic w tym dziwnego! Cloud computing to rozwiązanie, które oferuje firmom ogrom możliwości i…
Artykuły partnerskie

Catering dietetyczny Warszawa - wybór dla twojego zdrowia

3 minut czytania
Catering dietetyczny to rozwiązanie, z którego korzysta coraz więcej osób. Dieta pudełkowa wbrew pozorom wcale nie jest przeznaczona jedynie dla osób, które…
Zapisz się do naszego Newslettera

Otrzymuj powiadomienia o nowych i aktualizowanych skryptach, narzędziach oraz wpisach.