Artykuły partnerskie

Największa sieć bitomatów w Polsce

3 minut czytania

Największą siecią bitomatów w Polsce jest ATM Egera. Jest to operator, który obsługuje około 3500 urządzeń na terenie całego kraju. Co ciekawe, w każdym powiecie jest co najmniej jeden bitomat obsługiwany przez ATM Egera. wychodząc temu naprzeciw w niniejszym artykule przedstawiamy kilka kluczowych informacji na temat tych urządzeń.  

ATM Egera to największa sieć bitomatów w Polsce

Pojawienie się dużej ilości bitomatów na ternie naszego kraju jest stosunkowo świeżym zjawiskiem. Co prawda w Polsce funkcjonuje kilku różnych operatorów to jednak ilość takich urządzeń dotychczas była raczej znikoma. Na przykład mieszkańcy Warszawy jeszcze w 2021 roku mieli do dyspozycji około 16 bitomatów. Jest to bardzo nie wiele, tym bardziej że dzięki usłudze ATM Egera w samej stolicy działa ponad 300 bitomatów! Co więcej, na terenie całego kraju jest około 3500 takich urządzeń. W większych miastach wojewódzkich zlokalizowano od kilkudziesięciu do nawet kilkuset sztuk. Jednocześnie bitomaty można także spotkać w mniejszych miejscowościach. W efekcie w każdym powiecie znajduje się co najmniej jedno urządzenie obsługiwane przez ATM Egera. 

Jeszcze bardziej zaskakujący jest fakt, że Polska jest jednym z światowych liderów pod względem ilości dostępnych bitomatów. Szacuje się, że więcej aktywnych urządzeń pozwalających wymienić kryptowalutę na gotówkę można spotkać wyłącznie w Stanach Zjednoczonych. Jednak biorąc pod uwagę powierzchnie zajmowaną przez USA, śmiało można przyznać, że zagęszczenie bitomatów w Polsce jest co najmniej niespotykane. 

Trudno zatem nie zadać sobie pytania – jak to się stało, że w tak krótkim czasie Egera zdołała uruchomić tak pokaźną ilość bitomatów? Było to możliwe dzięki bardzo innowacyjnemu rozwiązaniu w postaci wykorzystania istniejących bankomatów do tego by służyły niczym bitomaty. Dokładniej mówiąc, są to urządzenia, która pozwalają na wypłatę gotówki za pomocą kodu SkyCash. Dzięki temu, że takich urządzeń w Polsce jest całkiem sporo, w krótkim czasie można było wykonać „bitomatową ekspansje” na niespotykaną skalę. 

Jak korzystać z bitomatów ATM Egera?

Wymiana kryptowaluty na gotówkę za pomocą bitomatów ATM Egera jest zaskakująco szybka i prosta. Proces ten należy rozpocząć od wejścia na stronę atm.egera.com. Następnie konieczne jest wypełnienie podstawowych informacji. Jest to przede wszystkim podanie numeru telefonu, na który wysyłany jest kod SkyCash upoważniający do dokonania wypłaty. Ponadto, trzeba podać imię, nazwisko, zaakceptować regulamin, politykę prywatności i zadeklarować jaką kwotę zamierzamy wypłacić. Po przejściu tych kroków zostaje wygenerowany unikalny adres portfela kryptowalutowego, na który należy wpłacić zadeklarowaną wcześniej kwotę. Po wpłaceniu środków wystarczą dwa potwierdzenia z sieci (co zwykle trwa 10-15 minut) aby otrzymać kod SkyCash na podany wcześniej numer telefonu. Następnie wystarczy wybrać dowolny bitomat i w ciągu maksymalnie 72 godzin udać się po gotówkę. 

Na ekranie bankomatu należy wybrać „SkyCash”. Potem wybieramy język np. „POLSKI”, następnie klikamy „Wyplata Gotówki” i wprowadzamy 6-cyfrowy kod otrzymany wcześniej SMSem.  W kolejnym kroku wprowadzamy kwotę jaką zamierzamy wypłacić i wpisujemy 4-cyforwy kod PIN (który również jest wysyłany SMSem w tej samej wiadomości co kod SkyCash). Po podaniu PINu transakcja jest zakończona i wystarczy odebrać gotówkę. 

Jakie zalety korzystania z bitomatów? 

 Korzystanie z bitomatów bez wątpienia jest cenione za to, że jest to szybki i wygodny sposób na wypłacenie gotówki. Wcześniej przeszkodą mogła być niewielka urządzeń tego typu. Natomiast dzisiaj nie tylko w dużych miastach, ale także w mniejszych miejscowościach zagęszczenie bitomatów jest na tyle duże, że problem z niewielką dostępnością jest praktycznie marginalny. 

Niewątpliwą zaletą korzystania z bitomatów jest brak pełnej weryfikacji, która bywa uciążliwa w przypadku korzystania z giełd kryptowalut. Transakcje do 4 500zł są realizowane jako transakcje okazjonalne. Dzięki czemu można wypłacić środki z portfela kryptowalutowego bez potrzeby łączenia transakcji z prywatnym rachunkiem bankowym.  

Cały proces wypłaty środków zwykle trwa około 10-15 minut. Gotówkę można odebrać już po otrzymaniu dwóch potwierdzeń z sieci. To znaczne ułatwienie, które sprawia, że transakcji można dokonać naprawdę szybko i bez zbędnych formalności. Nie da się nie zauważyć, że czas wypłaty jest znacznie szybszy w porównaniu do czasu jaki potrzebny jest na przelanie środków w międzybankowym systemie ELIXIR. 

Korzystanie z bitomatów jest po prostu bezpieczne. Operator bitomatów jest odpowiedzialny za wdrożenie różnych rozwiązań dzięki którym ryzyko jakichkolwiek problemów technicznych jest zminimalizowane. Poza tym, warto zauważyć, że ATM Egera to polski usługodawca, który świadczy polskojęzyczny support. W efekcie w jakichkolwiek problemów można liczyć na szybką pomoc ze strony supportu.

Podsumowując, operator ATM Egera zastosował innowacyjne podejście do zarządzania bitomatami które charakteryzuje się kilkoma bardzo interesującymi zaletami. Dzięki temu w Polsce zlokalizowanych jest ponadprzeciętna ilość punktów pozwalających na bezproblemową wymianę kryptowaluty na gotówkę.

85 posty

O autorze
Kierownik projektów IT oraz koordynator ds. cyberbezpieczeństwa. Hobbystycznie prowadzę kilka serwisów internetowych oraz blogi. Moje główne zainteresowania to: zarabianie przez internet, sposoby monetyzacji serwisów internetowych, dochód pasywny, bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, prywatność i ochrona danych osobowych, polityki publiczne w szczególności polityki zdrowia publicznego.
Artykuły
Powiązane wspisy
Artykuły partnerskieSztuczna Inteligencja

Czy sztuczna inteligencja zniszczy ludzkość?

9 minut czytania
W ostatnich miesiącach sztuczna inteligencja (ang. AI czyli artificial intelligence) staje się coraz ważniejszym elementem naszego życia. Czy jest to świt nowej…
Artykuły partnerskieZarabianie w internecie

Jak bezpiecznie inwestować na giełdzie?

3 minut czytania
Jak bezpiecznie inwestować na giełdzie? W pierwszej kolejności warto sprawdzić wszystkie oferowane instrumenty finansowe oraz zdobyć podstawową wiedzę na temat inwestowania ogólnie….
Zapisz się do naszego Newslettera

Otrzymuj powiadomienia o nowych i aktualizowanych skryptach, narzędziach oraz wpisach.