Artykuły partnerskie

Automatyzacja w różnych gałęziach przemysłu: jak może pomóc dobre oprogramowanie?

4 minut czytania

Obecnie jednym z bardzo ważnych elementów sprawnego działania firmy jest system MES. Dzięki automatyzacji każdego obszaru życia, oczekiwania klientów wobec firm i stosowanych przez nich rozwiązań, a także jakości produktów i usług, zacznie wzrosły. W czasach cyfrowej rewolucji szybkie reagowanie na różne biznesowe problemy, w tym te pojawiające się podczas procesów produkcyjnych, jest kluczem do osiągnięcia najlepszych rezultatów, a tym samy zapewnienia sobie lojalności klientów. Czy cyfryzacja, a co za tym idzie, automatyzacja są osiągalne dla małych i średnich firm produkcyjnych? Czy mogą im pomóc czy raczej zaszkodzą? Spróbujmy dowiedzieć się więcej o tym temacie i odpowiedzieć na postawioone poniżej pytania.

  • Co to jest system MES?
  • Dlaczego potrzebujesz MES w swojej małej firmie?
  • W jaki sposób kontrola na hali produkcyjnej pomaga w prowadzeniu biznesu i jakie korzyści dla biznesu daje system MES? 

Co to jest system MES?

Oprogramowanie MES (z języka angielskiego Manufacturing Execution System) oznacza po prostu system do kontroli i zarządzania produkcją. Jest to narzędzie informatyczne, tak więc niejako z definicji prowadzi do cyfryzacji procesów monitorowania produkcji. Brzmi to poważnie, ale jedyne co potrzebujesz, aby zacząć korzystać z takiego prostego rozwiązania w formie MES online to komputer lub tablet (mogą być używane) oraz dostęp do Internetu na hali produkcyjnej. 

Nie potrzeba inwestycji w wyspecjalizowaną infrastrukturę, drogie szkolenia czy zespół wdrożeniowców. Nie musisz z wyprzedzeniem “zaklepywać” terminu na instalację systemu i planować przeorganizowania całej firmy. Wystarczy, że samodzielnie lub z bezpłatnym wsparciem technicznym, założysz konto próbne online, w kilku krokach przejdziesz podstawową konfigurację i już od razu, po niespełna 15 minutach zaczniesz zbierać dane z produkcji. Mityczne, wielogodzinne, drogie i skomplikowane wdrożenie, to domena modułowych systemów ERP. Tymczasem postęp technologiczny i dostępność nowych narzędzi sprawiają, że praktycznie każda firma, nawet taka zatrudniająca zaledwie kilkuosobowy zespół,  może skorzystać z dobrodziejstw technologii. “Nie stać nas na to”, przestaje być wiarygodnym argumentem.

Co daje system MES w praktyce?

Przede wszystkim system MES umożliwia sterowanie produkcją i zbieranie informacji, a to dla firmy jest najważniejsze. Jeśli wiesz co się dokładnie dzieje na hali, znasz czasy wykonania, realne koszty, potrzeby materiałowe i masz wiedże o dostęnych zasobach, może podejnować właście decyzje, a nie planować “na oko” następne inwestycje czy cięcia. Uzyskane dane ułatwiają wprowadzanie zmian korzystnych dla firmy, gdyż MES dostarcza ich w czasie rzeczywistym. Z dowolnego miejsca na świecie, za pomocą kilku klików, np. na telefonie komórkowym, wiesz na jakim etapipe jest dane zamówienie, kto jest w pracy, czym się zajmuje i ile czasu potrzeba aby skończyć dany projekt. 

Taka wiedza pozwala właścicielom małego przedsiębiorstwa na natychmiastową reakcję. A czas to pieniądz, szczególnie w przypadku awarii lub potencjalnych problemów. 

System MES jest niejako “polisą ubezpieczeniową” dla firmy – zbieramy dane, by problemy eliminować i maksymalnie podnosić wydajność i sprawność, a im większa wiedza o procesach i wiarygodność danych, tym mniej reklamacji, przestojów czy awarii się pojawia. 

Zapobiegamy i eliminujemy je w zarodku, a firma funkcjonuje lepiej i wydajniej.

Oprogramowanie MES ma więc wymiar praktyczny i jest wygodne dla wszystkich osób zaangażowanych w produkcję, począwszy od szczebla zarządczego (właściciel, menadżer, zarząd), poprzez pracowników sprzedaży i biuro, a kończąc na załodze na hali produkcyjnej.

Dlaczego potrzebujesz MES dla małej firmy?

W firmie produkcyjnej MES odgrywa kluczową rolę i jest pomocny w codziennym działaniu.  Dla małego zakładu to szczególnie ważne aby mieć jak najlepszy dostęp do produkcyjnych danych w czasie rzeczywistym. Na tym opiera się konkurencyjność biznesowa, bo często właśnie od elastyczności i szybkości reakcji zależy pozyskanie klienta. W programie łatwo sprawdzić dostępność surowców i termin wykonania, a także na jakim etapie znajduje się podjęte już zamówienie (gdy np. klient dzwoni z pytaniem). Sprawna komunikacja między biurem i halą produkcyjną jest tu kluczem. Nie ma niedopowiedzeń, nieporozumień czy zwalania winy na inny dział, ponieważ wszystko jest wprowadzone w systemie. Łatwiej jest więc uniknąć pomyłek: jeśli korzystacie z papierowych zeszytów literówki, skreślenia, nieczytelne poprawki są nagminne czy to na etapie pomiarów, uwag czy przeklepywanie zleceń do Excela. W takiej systuacji łątwo o błąd, który niekoniecznie jest błędem pracownika: niejednokrotnie to właśnie szef czy majster wprowadzają ciągłe zmiany, a potem wszystkiemu winny jest operator, który błędnie te poprawki odczytał czy nie wystarczająco szybko je wprowadził. 

Dzięki systemowi MES można uzyskać maksymalną kontrolę nad każdym elementem produkcji i reagować na problemy od razu, szybko i w adekwatny sposób. To podejście opłaca się na każdym etapie – im szybsza reakcja i rozwiązanie problemów tym mniej przestojów, reklamacji i opóźnień. 

W jaki sposób kontrola na hali produkcyjnej pomaga w prowadzeniu biznesu?

Właściwa kontrola hali produkcyjnej jest niezbędna dla każdego, kto dba o porządek i chce ciąć koszty. Prosty program MES zapewnia dostęp w czasie rzeczywistym do wszystkich istotnych informacji na temat postępującego procesu produkcji. Dzięki niemu wiadomo co dokładnie się dzieje w danej chwili w firmie, kto jest w pracy, co robi, na jakim etapie realizacji jest dane zamówienie. Przejrzyste dane umożliwiają optymalizację zasobów i poprawienie wyników. Budujemy także wizerunek rzetelnej i solidnej firmy, która dotrzymuje umówionych terminów, co pozwala zatrzymać klientów i zbudować obraz jakościowej marki. 

To ważne szczególnie w przypadku małych biznesów, gdzie klienci kierują się opiniami na temat firmy, wybierając usługi lokalne o dobrym standardzie. Czas zaoszczędzony na reklamacjach, walce o klienta czy niekończocych się poprawkach można przeznaczyć na rozwój firmy, inwestycję w lepsze maszyny, w szkolenia proacowników czy pozyskiwanie większych zamówień.

Powiązane wspisy
Sztuczna Inteligencja

Co dalej z IT? Czy sztuczna inteligencja zastąpi programistów?

6 minut czytania
Rozwój sztucznej inteligencji (AI) wywołuje dyskusje w wielu branżach, w szczególności w obszarze IT. Automatyzacja procesów, narzędzia generatywne takie jak ChatGPT oraz…
Aplikacje internetowePoradniki

Jak wybrać najlepsze oprogramowanie do zarządzania projektami w małej firmie?

9 minut czytania
Zarządzanie zadaniami i projektami to codzienność w każdej firmie. Ale, gdy brakuje porządku, robi się bałagan, a wtedy łatwo o stres. Jeśli…
Artykuły partnerskieTechnologie

Jak wykorzystać elementy Arduino i Raspberry Pi w domowych projektach robotycznych?

2 minut czytania
Odkryj, jak elementy Arduino i Raspberry Pi mogą ożywić Twoje projekty robotyki domowej. Sprawdź praktyczne porady i inspiracje. Technologia staje się coraz…
Zapisz się do naszego Newslettera

Otrzymuj powiadomienia o nowych i aktualizowanych skryptach, narzędziach oraz wpisach.