Artykuły partnerskie

Automatyzacja w różnych gałęziach przemysłu: jak może pomóc dobre oprogramowanie?

4 minut czytania

Obecnie jednym z bardzo ważnych elementów sprawnego działania firmy jest system MES. Dzięki automatyzacji każdego obszaru życia, oczekiwania klientów wobec firm i stosowanych przez nich rozwiązań, a także jakości produktów i usług, zacznie wzrosły. W czasach cyfrowej rewolucji szybkie reagowanie na różne biznesowe problemy, w tym te pojawiające się podczas procesów produkcyjnych, jest kluczem do osiągnięcia najlepszych rezultatów, a tym samy zapewnienia sobie lojalności klientów. Czy cyfryzacja, a co za tym idzie, automatyzacja są osiągalne dla małych i średnich firm produkcyjnych? Czy mogą im pomóc czy raczej zaszkodzą? Spróbujmy dowiedzieć się więcej o tym temacie i odpowiedzieć na postawioone poniżej pytania.

  • Co to jest system MES?
  • Dlaczego potrzebujesz MES w swojej małej firmie?
  • W jaki sposób kontrola na hali produkcyjnej pomaga w prowadzeniu biznesu i jakie korzyści dla biznesu daje system MES? 

Co to jest system MES?

Oprogramowanie MES (z języka angielskiego Manufacturing Execution System) oznacza po prostu system do kontroli i zarządzania produkcją. Jest to narzędzie informatyczne, tak więc niejako z definicji prowadzi do cyfryzacji procesów monitorowania produkcji. Brzmi to poważnie, ale jedyne co potrzebujesz, aby zacząć korzystać z takiego prostego rozwiązania w formie MES online to komputer lub tablet (mogą być używane) oraz dostęp do Internetu na hali produkcyjnej. 

Nie potrzeba inwestycji w wyspecjalizowaną infrastrukturę, drogie szkolenia czy zespół wdrożeniowców. Nie musisz z wyprzedzeniem “zaklepywać” terminu na instalację systemu i planować przeorganizowania całej firmy. Wystarczy, że samodzielnie lub z bezpłatnym wsparciem technicznym, założysz konto próbne online, w kilku krokach przejdziesz podstawową konfigurację i już od razu, po niespełna 15 minutach zaczniesz zbierać dane z produkcji. Mityczne, wielogodzinne, drogie i skomplikowane wdrożenie, to domena modułowych systemów ERP. Tymczasem postęp technologiczny i dostępność nowych narzędzi sprawiają, że praktycznie każda firma, nawet taka zatrudniająca zaledwie kilkuosobowy zespół,  może skorzystać z dobrodziejstw technologii. “Nie stać nas na to”, przestaje być wiarygodnym argumentem.

Co daje system MES w praktyce?

Przede wszystkim system MES umożliwia sterowanie produkcją i zbieranie informacji, a to dla firmy jest najważniejsze. Jeśli wiesz co się dokładnie dzieje na hali, znasz czasy wykonania, realne koszty, potrzeby materiałowe i masz wiedże o dostęnych zasobach, może podejnować właście decyzje, a nie planować “na oko” następne inwestycje czy cięcia. Uzyskane dane ułatwiają wprowadzanie zmian korzystnych dla firmy, gdyż MES dostarcza ich w czasie rzeczywistym. Z dowolnego miejsca na świecie, za pomocą kilku klików, np. na telefonie komórkowym, wiesz na jakim etapipe jest dane zamówienie, kto jest w pracy, czym się zajmuje i ile czasu potrzeba aby skończyć dany projekt. 

Taka wiedza pozwala właścicielom małego przedsiębiorstwa na natychmiastową reakcję. A czas to pieniądz, szczególnie w przypadku awarii lub potencjalnych problemów. 

System MES jest niejako “polisą ubezpieczeniową” dla firmy – zbieramy dane, by problemy eliminować i maksymalnie podnosić wydajność i sprawność, a im większa wiedza o procesach i wiarygodność danych, tym mniej reklamacji, przestojów czy awarii się pojawia. 

Zapobiegamy i eliminujemy je w zarodku, a firma funkcjonuje lepiej i wydajniej.

Oprogramowanie MES ma więc wymiar praktyczny i jest wygodne dla wszystkich osób zaangażowanych w produkcję, począwszy od szczebla zarządczego (właściciel, menadżer, zarząd), poprzez pracowników sprzedaży i biuro, a kończąc na załodze na hali produkcyjnej.

Dlaczego potrzebujesz MES dla małej firmy?

W firmie produkcyjnej MES odgrywa kluczową rolę i jest pomocny w codziennym działaniu.  Dla małego zakładu to szczególnie ważne aby mieć jak najlepszy dostęp do produkcyjnych danych w czasie rzeczywistym. Na tym opiera się konkurencyjność biznesowa, bo często właśnie od elastyczności i szybkości reakcji zależy pozyskanie klienta. W programie łatwo sprawdzić dostępność surowców i termin wykonania, a także na jakim etapie znajduje się podjęte już zamówienie (gdy np. klient dzwoni z pytaniem). Sprawna komunikacja między biurem i halą produkcyjną jest tu kluczem. Nie ma niedopowiedzeń, nieporozumień czy zwalania winy na inny dział, ponieważ wszystko jest wprowadzone w systemie. Łatwiej jest więc uniknąć pomyłek: jeśli korzystacie z papierowych zeszytów literówki, skreślenia, nieczytelne poprawki są nagminne czy to na etapie pomiarów, uwag czy przeklepywanie zleceń do Excela. W takiej systuacji łątwo o błąd, który niekoniecznie jest błędem pracownika: niejednokrotnie to właśnie szef czy majster wprowadzają ciągłe zmiany, a potem wszystkiemu winny jest operator, który błędnie te poprawki odczytał czy nie wystarczająco szybko je wprowadził. 

Dzięki systemowi MES można uzyskać maksymalną kontrolę nad każdym elementem produkcji i reagować na problemy od razu, szybko i w adekwatny sposób. To podejście opłaca się na każdym etapie – im szybsza reakcja i rozwiązanie problemów tym mniej przestojów, reklamacji i opóźnień. 

W jaki sposób kontrola na hali produkcyjnej pomaga w prowadzeniu biznesu?

Właściwa kontrola hali produkcyjnej jest niezbędna dla każdego, kto dba o porządek i chce ciąć koszty. Prosty program MES zapewnia dostęp w czasie rzeczywistym do wszystkich istotnych informacji na temat postępującego procesu produkcji. Dzięki niemu wiadomo co dokładnie się dzieje w danej chwili w firmie, kto jest w pracy, co robi, na jakim etapie realizacji jest dane zamówienie. Przejrzyste dane umożliwiają optymalizację zasobów i poprawienie wyników. Budujemy także wizerunek rzetelnej i solidnej firmy, która dotrzymuje umówionych terminów, co pozwala zatrzymać klientów i zbudować obraz jakościowej marki. 

To ważne szczególnie w przypadku małych biznesów, gdzie klienci kierują się opiniami na temat firmy, wybierając usługi lokalne o dobrym standardzie. Czas zaoszczędzony na reklamacjach, walce o klienta czy niekończocych się poprawkach można przeznaczyć na rozwój firmy, inwestycję w lepsze maszyny, w szkolenia proacowników czy pozyskiwanie większych zamówień.

Powiązane wspisy
Sztuczna Inteligencja

Jak Sztuczna Inteligencja Przekształca Rynki Pracy: Perspektywy i Wyzwania

3 minut czytania
W ostatnich latach sztuczna inteligencja (AI) zyskała ogromną popularność, stając się jednym z najbardziej dyskutowanych tematów w świecie technologii i biznesu. Jej…
Artykuły partnerskieSztuczna Inteligencja

Czy sztuczna inteligencja zniszczy ludzkość?

9 minut czytania
W ostatnich miesiącach sztuczna inteligencja (ang. AI czyli artificial intelligence) staje się coraz ważniejszym elementem naszego życia. Czy jest to świt nowej…
Artykuły partnerskie

Skuteczny oraz solidny system MES - warto wkroczyć w XXI wiek

2 minut czytania
Każdy, kto zajmuje się produkcją na szerszą skalę, musi szukać rozwiązań, dzięki którym uczyni ją jeszcze bardziej wydajną. Warto tutaj więc sięgnąć…
Zapisz się do naszego Newslettera

Otrzymuj powiadomienia o nowych i aktualizowanych skryptach, narzędziach oraz wpisach.