Cyberbezpieczeństwo

Certyfikaty SSL – rodzaje, zastosowanie, ceny

5 minut czytania

Certyfikat SSL jest jednym ze sposobów na zabezpieczenie łączności z Internetem. To właśnie dzięki niemu przepływ informacji jest tajny, co w praktyce oznacza bezpieczne przesyłanie danych, ponieważ dostęp do nich mają jedynie uprawnione do tego osoby.

Co to jest certyfikat SSL?

Czym jest certyfikat SSL? To nic innego jak protokół sieciowych, którego zastosowanie pozwala na uzyskanie bezpiecznego połączenia internetowego. Warto wiedzieć, że jego stosowanie jest obecnie standardem wykorzystywanym przy szyfrowaniu stron www. Certyfikat SSL z założenia miał być protokołem uniwersalnym po to, aby korzystanie z niego było możliwe przy dowolnych protokołach aplikacyjnych.

Certyfikaty SSL zawsze wydawane są dla określonej nazwy domeny. Oznacza to, że muszą w nich zostać zawarte wszystkie niezbędne dane, dzięki którym bez problemu będzie można zidentyfikować właściciela. Należy wspomnieć także o tym, że dane identyfikacyjne zabezpieczone są w sposób kryptograficzny, co oznacza, że nie można zmienić ich samodzielnie. Wszystkie strony internetowe, które korzystają z zabezpieczenia w postaci certyfikatu SSL, wykorzystują w swoim działaniu protokół HTTPS (https://). Czy istnieje możliwość sprawdzenia, czy witryna, którą obecnie przeglądamy, jest zabezpieczona certyfikatem SSL? Jak najbardziej tak. Wszystkie strony internetowe, które korzystają z takiego zabezpieczenia, w pasku adresy przeglądarki będą miały ikonę kłódki.

Do czego stosuje się certyfikaty SSL?

Certyfikat SSL powinien być stosowany wszędzie tam, gdzie użytkownik witryny podaje swoje dane. Z tego wynika, że protokół ten powinien być wykorzystywany przede wszystkim na forach internetowych czy wszystkich innych stronach, na których konieczne jest założenia konta i posługiwanie się logowaniem za pośrednictwem loginu i hasła.

Certyfikat SSL zabezpiecza wszystkie wprowadzane dane przed dostępem do nich osób niepowołanych.

Jakie są rodzaje certyfikatów SSL i czym się różnią?

Istnieje kilka typów certyfikatów, które różnią się pomiędzy sobą pod wieloma względami, między innymi stopniem zabezpieczeń czy kosztem instalacji.

Wyróżnić można następujące typy certyfikatów SSL:

  • DV (Domain Validation) jest to najprostsza forma zabezpieczenia strony certyfikatem. Ten nie tylko potwierdza autentyczność domeny, ale również sprawia, że transmisja danych prowadzona w obrębie witryny jest całkowicie bezpieczna. Certyfikat DV polecany jest do zastosowania przede wszystkim na tych witrynach, które korzystają z systemu CMS. To pozwala na zachowanie bezpieczeństwa w formularzach rejestracyjnych, komentarzach czy danych logowania;
  • OV (Organization Validation) jest tym certyfikatem, który potwierdza autentyczność zarówno domeny internetowej, jak i jej właściciela. Jest to protokół sprawdzający się głównie w przypadku dużych portali czy sklepów internetowych, gdzie przekazywana jest duża ilość danych osobowych;
  • EX (Extended Validation) jest certyfikatem o najwyższym poziomie zabezpieczenia, a co za tym idzie, jest rozwiązaniem zdecydowanie najbardziej kosztownym. Umożliwia on autentyfikację domeny, danych jej właściciela oraz pozwala na wyświetlenie zielonego paska obok adresu strony w przeglądarce. Ze względu na najwyższy stopień ochrony transmisji danych taki certyfikat stosowany jest przede wszystkim przy bankowości elektronicznej oraz w serwisach przeznaczonych do rezerwacji obiektów noclegowych.

W przypadku właścicieli wielu stron internetowych istnieje możliwość zastosowania rozwiązań, które będą zabezpieczały każdą ze stron internetowych tylko jednym certyfikatem.

Jakie są ceny certyfikatów SSL?

Każdy, kto decyduje się na założenie własnej strony internetowej bądź sklepu online powinie zdawać sobie sprawę z tego, że jest on zobowiązany do poufnego przetwarzania wszystkich danych użytkowników, którzy będą ze strony korzystać.

W tym celu niezbędne jest skorzystanie z jednego z typów certyfikatów SSL. Te dostępne są zarówno w wersji płatnej, jak i darmowej (jednak ta opcja nie w każdym przypadku będzie dobrym i bezpiecznym rozwiązaniem). Decydując się na zakup certyfikatu SSL dla swojej witryny, można skorzystać z rocznego abonamentu, co bez wątpienia będzie wygodnym rozwiązaniem. Ile kosztuje certyfikat SSL? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ to, ile trzeba będzie zapłacić za takie zabezpieczenie, zależne jest przede wszystkim od rodzaju certyfikatu, podmiotu wystawiającego i brokera, u którego certyfikat jest zamawiany. Ceny w tym przypadku mieszczą się w zakresie od 100 zł do 1000 zł. Dobre ceny certyfikatów SSL znajdziecie np. na stronie: mhw.pl

Czy są darmowe certyfikaty SSL?

Za certyfikaty SSL nie zawsze należy płacić, ponieważ dostępne są również ich darmowe wersje. Jedną z nich jest Let’s Encrypt, bardzo popularny i często stosowany, wspierany przez znane i cenione marki takie jak Google, Mozilla, Facebook czy Avast. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że Let’s Encrypt to certyfikat wystawiany na okres 90 dni. Jest to certyfikat odnawialny, jednak należy liczyć się z tym, że jest on ograniczony wyłącznie do podstawowej wersji, czyli certyfikatu DV.

Jeżeli certyfikat SSL ma być darmowy, istnieje możliwość jego samodzielnego wygenerowania. Można zrobić to, wykorzystując dwie metody:

  • manual veryfication DMS (niezbędny w tym przypadku jest dostęp do panelu zarządzania domeną);
  • manual veryfication (tu kluczowe znaczenie ma prawidłowe wygenerowanie klucza prywatnego).

Choć wygenerowanie darmowego certyfikatu SSL przy znajomości przebiegu procedury nie powinno być specjalnie trudne, należy zdawać sobie sprawę z tego, że nie zawsze przynosi to pożądane efekty. Bardzo często może zdarzyć się tak, że taki samodzielnie wygenerowany certyfikat zostanie odrzucony przez przeglądarkę, a co za tym idzie, będzie całkowicie nieskuteczny w zabezpieczaniu danych.

Dlaczego certyfikaty SSL są tak istotne?

Dlaczego zabezpieczanie strony internetowej poprzez zastosowanie certyfikatu SSL jest tak ważne? Otóż jest to protokół, który właściwie wdrożony bardzo skutecznie będzie chronił transmisje danych zachodzącą w obrębie strony przed dostępem osób niepowołanych.

Kiedy należy stosować certyfikaty SSL?

Kiedy należy stosować certyfikaty SSL? Jest to niezbędne działanie tak naprawdę przy każdej stronie internetowej, które pozwala na zabezpieczenie transmisji danych i przedostaniu się ich w niepowołane ręce.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że obecnie posiadanie certyfikatu SSL wiąże się z najwyższym standardem bezpieczeństwa poruszania się w sieci.

Czy Google lepiej postrzega strony z certyfikatami SSL?

Czy Google lepiej postrzega te strony, które mają certyfikat SSL? W pewnym stopniu tak. Wynika to między innymi z faktu, że Google w ciągu ostatnich lat dość intensywnie zachęcało właścicieli stron internetowych do stosowania w ich zabezpieczaniu protokołów SSL. Należy jednak wiedzieć, że posiadanie certyfikatu SSL to przede wszystkim większe bezpieczeństwo dla danych użytkowników poruszających się po sieci. Protokół nie wpływa na wyższe pozycje witryny w wynikach wyszukiwania, nie zwiększa również jakość znacząco ruchu na stronie internetowej. Jednak w tym przypadku warto również zaznaczyć, że jeżeli certyfikat SSL nie zostanie wdrożony w sposób prawidłowy, w takim przypadku może zdarzyć się sytuacja, w której dojdzie do czasowego zmniejszenia zasięgów domeny i ograniczenia na niej ruchu.

Gdzie można kupić certyfikaty SSL?

Istnieją kilka możliwość zakupu certyfikatu SSL. Certyfikat SSL można dla przykładu zakupić u:

  • Dostawców usług hostingowych
  • Rejestratorów domen internetowych
  • Centrów certyfikacji
  • Bezpośrednich wystawców certyfikatów

Niezależnie od źródła pozyskania, certyfikat SSL jest niezwykle istotnym zabezpieczeniem stron i aplikacji webowych. To dzięki niemu dane są w odpowiedni sposób szyfrowane, co zmniejsza ryzyko przechwycenia transmisji danych pomiędzy urządzeniem użytkownika a stroną internetową.

Powiązane wspisy
Artykuły partnerskieUsługi IT

Zabezpiecz swój biznes na przyszłość dzięki najnowszym rozwiązaniom technologicznym FlowDog

3 minut czytania
W dobie cyfryzacji kluczowym elementem sukcesu jest zdolność do adaptacji i wykorzystania nowych technologii w celu ciągłego doskonalenia i optymalizacji działalności. Rozwiązania…
WIKI i słowniki

Atak hakerski - próba uzyskania nieautoryzowanego dostępu do systemu komputerowego lub sieci

2 minut czytania
Atak hakerski to działanie mające na celu uzyskanie nieautoryzowanego dostępu do systemu komputerowego lub sieci. Atak ten jest jednym z najczęstszych rodzajów…
Cyberbezpieczeństwo

Bezpieczeństwo w chmurze - najnowsze trendy i wyzwania

16 minut czytania
W ostatnich latach chmura stała się jednym z najpopularniejszych sposobów przechowywania danych i realizacji usług internetowych. Przyczynił się do tego rozwój technologii,…
Zapisz się do naszego Newslettera

Otrzymuj powiadomienia o nowych i aktualizowanych skryptach, narzędziach oraz wpisach.