Technologie

Nowości od Samsung – Galaxy Z Flip4 i Fold4, Galaxy Watch5

7 minut czytania

Firma Samsung na 2022 rok przewidziała kilka bardzo ciekawych nowości, które niebawem będą dostępne do nabycia. Ze względu na zastosowane nowości technologiczne, chętnych na składane smartfony Galaxy Z Flip4 i Fold4, a także inteligentny zegarek Galaxy Watch5 nie brakuje.

Wszystkie nowości od koreańskiego giganta zostały zaprezentowane podczas specjalnego eventu zorganizowanego na początku sierpnia bieżącego roku. Ze względu na ich rychłą dostępność do kupienia sprawdźmy, czego możemy się spodziewać po wspomnianych produktach, jakie nowinki technologiczne zostały w nich zastosowane względem poprzednich modeli.

Smartfon Galaxy Z Flip4

Z pewnością Samsung Galaxy Z Flip4 obok Galaxy Fold4 jest telefonem, który zrobił i nadal robi na niejednej osobie świetne wrażenie i to nie tylko ze względu na swoją stylistykę, przez co uznawany jest przez wielu za najładniejszy składany smartfon, ale także jakość i nowoczesność w zakresie wykonania. Urządzenie, będące rozwinięciem poprzedniej serii, jest produktem bardzo funkcjonalnym, szybkim, małym zwłaszcza po złożeniu, który został wyposażony w świetne aparaty. Stanowi doskonałą propozycję dla wszystkich osób, które lubią się wyróżniać poprzez designerskie gadżety, jednak chcą także zachować przy tym wszelkie walory użytkowe. Urządzeni posiada klasę odporności IPX8, dzięki czemu jest wodoodporne i wytrzyma zalanie napojem, ulewny deszcz oraz zanurzenie w wodzie. Jednak nie zaleca się, aby używać produktu na plaży bądź basenie.

Nowości, które zostały zastosowane w telefonie Galaxy Z Flip4 względem poprzedniej generacji to przede wszystkim:

 1. Zewnętrzny wyświetlacz AMOLED przykryty nowym szkłem w postaci Gprilla Glass Victis+ o wysokiej twardości, co zapewnia odpowność na zarysowania, został nie tylko powiększony do 1,9 cala, ale także wyposażony w rozszerzoną funkcjonalność. Chodzi o możliwość obsługi tapet, które dostosowano do wyświetlacza głównego. Pozwala to m.in. na wyświetlanie w postaci GIF-ów kolorowego tła zegara, pokaz slajdów — maksymalnie 15 rotujących zdjęć, wyświetlanie powiadomień oraz szybkie odpowiadanie na otrzymane wiadomości tekstowe. Dodatkowo w przypadku opisywanego zewnętrznego wyświetlacza użytkownicy otrzymują dostęp zarówno do widżetów, ustawień, portfela z szybkimi płatnościami, jak i kontroli urządzeń inteligentnego domu SmartThings bez konieczności otwierania telefonu.
 2. Tryb Flex, dzięki któremu nie musimy rozkładać telefonu całkowicie. Można ustawić urządzenie pod wybranym kątem, co np. pozwoli na oglądanie na górnej połowie smartfona głównych treści lub wideo, z kolei na dole będziemy mieli dostęp do elementów sterujących, touchpada oraz innych dodatkowych treści w postaci np. wiadomości tekstowych. Wspomniany tryb obsługiwany jest przez takie aplikacje jak m.in. Zoom, Youtube, Messenger, Instagram, Google Meet, Facebook, czy też WhatsApp. Takie podzielenie ekranu pozwala na jednoczesną obsługę dwóch różnych aplikacji. Dodatkowo można skorzystać z trybu FlexCam, który pozwala na filmowanie, gdy telefon znajduje się w postaci zgiętej.
 3. Nowy moduł aparatów, gdzie to z tyłu mamy do czynienia z dwoma aparatami tj. szerokokątnym i ultraszerokokątnym po 12 Mpx każdy, z czego pierwszy z nich, będący podstawowym wyposażono nie tylko w stabilizację obrazu, ale także sensor, który łapie o 65% więcej światła, niż to miało miejsce w poprzednim modelu. Z kolei przedni aparat ma 10 Mpx. Warto dodać, że obie strony pozwalają na nagrywanie wideo 4K.
 4. Zwiększenie mocy zarówno akumulatorów o łącznej pojemności 3700 mAh, które wyposażono w funkcję szybkiego ładowania, jak i procesora, dzięki użyciu najlepszego układu w postaci Snapdragon 8+ Gen 1.

Dodatkowo telefon będzie dostępny w następujących wersjach:

 • Samsung Galaxy Z Flip 4 8/128,
 • Samsung Galaxy Z Flip 4 8/256,
 • Samsung Galaxy Z Flip 4 8/512.

Smartfon Galaxy Z Fold4

Porównując telefon Samsung Galaxy Z Fold 4 do Flip4, to należy przyznać, że mamy w tym przypadku do czynienia z urządzeniem o zdecydowanie innym charakterze. Przez wielu przez to, że łączy funkcje telefonu i tabletu określany jest mianem wielowątkowego i multimedialnego biznesowego woła roboczego, który wyposażono w główny wyświetlacz o przekątnej 7,6 cala. Stąd też również jego stylistyka jest mniej designerska, a wręcz przeciwnie bardziej poważna. Mamy w nim do czynienia z inną metodą rozkładania, przez co jest automatycznie większy niż Samsung Z Flip4. Oprócz głównego wyświetlacza posiada także wyświetlacz dodatkowy wyświetlacz zewnętrzny o niemałej przekątnej, bo wynoszącej aż 6,2 cala. Oba ekrany zostały wykonane w technologii AMOLED, z tym że w porównaniu do poprzedniej serii mają odchudzone ramki tj. relatywnie większą powierzchnię dotykową oraz odświeżanie 120 Hz.

Nowości, które zostały zastosowane w telefonie Galaxy Z Fold4 względem poprzedniej generacji to przede wszystkim:

 1. Potężna powierzchnia ekranu, która została wyposażona w funkcję App Pair, dającej możliwość podzielenia wyświetlacza na kilka części w zależności od używanych aplikacji (możliwe jest uruchomienie i korzystanie z maksymalnie 3 aplikacji na raz, jednak niektóre z nich mogą nie być kompatybilne z funkcją pozwalającą na wyświetlanie wielu aktywnych okien).
 2. Wydajny procesor połączony z dużą pojemnością szybkiej baterii, dzięki czemu urządzenie jest w stanie sprostać nawet tym najbardziej wymagającym użytkownikom, którzy nie tylko docenią, ale przede wszystkim będą w stanie w pełni wykorzystać tzw. multitasking.
 3. Aparaty o wysokich parametrach, gdzie to z tyłu znajdziemy aż trzy tj. podstawowy 50 MPX, zoom 10 Mpx z przybliżeniem optycznym 3x i ultraszerokokątny 12 Mpx. Z kolei przedni aparat ma 10 Mpx. Warto dodać, że w trakcie robienia zdjęć na głównym ekranie istnieje możliwość jednoczesnego wyświetlania pełnego kadru i powiększonego tzw. zoomowanych wycinek. Dla wielu przydatną ciekawostką może okazać się fakt, że podczas robienia komuś zdjęć, podgląd do nich otrzymujemy nie tylko my, ale także osoba fotografowana.
 4. Wykorzystanie materiałów, które zachwycą nie tylko swoim wyglądem, ale przede wszystkim wytrzymałością, dzięki czemu zarówno przedni, jak i tylny ekran wykonany ze szkła Gprilla Glass Victis+ jest odporny na zarysowania.
 5. Ustabilizowaniu funkcji stabilizacji optycznej tj. OIS i cyfrowej tj. VDIS, co pozwoliło na zminimalizowanie zakłóceń. Z kolei tryb Super Night Solution przyczynił się do znacznego zwiększenia czułości matrycy na światło, dzięki czemu nocne ujęcia potrafią zaskoczyć swoją jakością.

Dodatkowo telefon będzie dostępny w następujących wersjach:

 • Samsung Galaxy Fold 4 12/256,
 • Samsung Galaxy Fold 4 12/512,
 • Samsung Galaxy Fold 4 12/1TB.

Samsung Galaxy Watch 5

Samsung Galaxy Watch 5 to piąta generacja inteligentnego zegarka, do której wprowadzono sporo udogodnień, dzięki czemu jest godną konkurencją dla innych pożądanych na rynku urządzeń w postaci Apple Watcha. Natomiast jeżeli chodzi o wspomniany wyżej model to w porównaniu do jego poprzednika mamy do czynienia z wieloma bardzo ciekawymi zmianami i to nie tylko w zakresie wprowadzenia nowych tarcz, co pozwoli na o wiele większe możliwości personalizacji, ale także m.in. pod względem zastosowanego procesora.

Nowości, które zostały zastosowane w inteligentnym zegarku Samsung Galaxy Watch 5 względem poprzedniej generacji to przede wszystkim:

 1. Większy ekran w technologii AMOLED dostępny w dwóch rozmiarach o przekątnej 40 lub 44 mm, który wykonano z lepszych materiałów niż w serii Watch 4, ponieważ po raz pierwszy wyświetlacz jest chroniony szafirowym szkłem.
 2. Możliwość wybrania urządzenia z wersją Bluethoot lub 4G.
 3. Zwiększenie pojemności akumulatora do 284 mAh. Poprzednia wersja smartwacha była wyposażona w baterię o pojemności 247 mAh. Jednak należy pamiętać, że wybierając Samsung Galaxy Watch 5 w wersji z ekranem o przekątnej 44 mm mamy do czynienia z akumulatorem o pojemności od 361 do 410 mAh.
 4. Wydajniejszy procesor Exynos W920 wykonany w technologii 5nm, który jest wspierany zarówno przez 1,5 GB RAM-u, jak i 16 GB pamięci wewnętrznej.
 5. System operacyjny Wear OS 3, w którym zastosowano oprogramowanie One UI Watch.

Wraz z inteligentnym zegarkiem Samsung Galaxy Watch 5 pojawi się również jego nieco bardziej rozszerzona wersja w postaci Samsung Galaxy Watch 5 Pro, która w porównaniu do Watch 5 będzie się wyróżniać takimi kwestiami jak:

 • pasek bez otworów z zapięciem typu D,
 • lekka i wytrzymała tytanowa koperta,
 • funkcja prowadzenia po samej trasie do punktu startu tzw. łatwy powrót w nieznanym terenie,
 • większy akumulator o pojemności 590 mAh,
 • nawigacja typu zakręt-za-zakrętem z alertami wibracyjnymi i prowadzeniem głosowym,
 • większy rozmiar ekranu o przekątnej 45 mm.

Pozostała większość najważniejszych, a tym samym podstawowych funkcji w obu wyżej wymienionych modelach jest taka sama, tj. zostały wyposażone m.in. w:

 • elektryczny sensor pracy serca (możliwość wykonania badania EKG),
 • optyczny czujnik tętna i saturacji SpO2,
 • funkcję pomiaru ciśnienia krwi,
 • możliwość wykonania analizy składu ciała – tj. podanie masy tłuszczu, mięśni oraz wody w organizmie).

Samsung Galaxy Buds Pro 2

Samsung Galaxy Buds Pro 2 to słuchawki bezprzewodowe, które są dodatkową ciekawostką, której tak samo, jak wyżej zaprezentowanych urządzeń firmy Samsung, już za kilka dni odbędzie się oficjalna premiera. W porównaniu do poprzedniej serii, która w szybkim tempie zyskała szerokie grono zwolenników w głównej mierze ze względu na doskonały stosunek jakości do ceny, nie należy oczekiwać żadnych drastycznych zmian technicznych. Choć warto wspomnieć, że są to pierwsze słuchawki stworzone przez koreańskiego giganta, które obsługują najnowszy standard Bluetooth Low Energy Audio i Bluetooth v5.3. Prezentowany model urządzenia z pewnością należy pochwalić za bardzo skuteczną aktywną redukcję hałasu/szumu (ANC), wyposażoną w automatyczne wykrywanie głosu. W ten sposób na czas rozmowy zostaje wyłączony ANC i aktywowany tryb przezroczysty, czyli Ambient.

Dodatkowo Samsung Galaxy Buds Pro 2 w porównaniu do swoich poprzedników są nie tylko mniejsze o 15%, ale także wydajniejsze, ponieważ posiadają powiększoną baterię, dzięki czemu na dłużej można się cieszyć wysokiej jakości dźwiękiem.

Autor: Ola Klimek

Powiązane wspisy
Artykuły partnerskie

Komu może przydać się dodatkowa karta SIM?

3 minut czytania
Termin „dodatkowa karta SIM” ma dwie definicje – może oznaczać praktyczne rozwiązanie pozwalające korzystać z kilku numerów jednocześnie (dual SIM) lub możliwość…
Artykuły partnerskie

Czy warto kupić iPhone’a 14 Pro Max przed wakacjami?

2 minut czytania
Gdy zbliżają się wakacje zdarza się, że przed wyjazdem dopada nas istny szał zakupów! Myślimy także o zmianie telefonu na lepszy, nowszy…
Artykuły partnerskieTechnologie

Nowy Samsung A54 – czy będzie godną alternatywą dla flagowców?

3 minut czytania
Samsung to producent, który na przestrzeni lat wypracował sobie renomę. Dziś może się cieszyć oddaniem użytkowników, którzy z niecierpliwością wyczekują kolejnych modeli…
Zapisz się do naszego Newslettera

Otrzymuj powiadomienia o nowych i aktualizowanych skryptach, narzędziach oraz wpisach.