Bardzo ciekawą alternatywą dla telewizora, która z każdym rokiem cieszy się coraz większym zainteresowaniem, są rzutniki i projektory multimedialne. Jeszcze kilka lat temu większości z nas mogły się kojarzyć z narzędziami wykorzystywanymi w biurach lub szkołach, jednak z biegiem czasu coraz więcej osób decyduje się także na tę opcję w swoich domach. Z pewnością duży wpływ na wspomnianą kwestię ma fakt, że są to bardzo praktyczne, funkcjonalne i uniwersalne urządzenia, które tak naprawdę można wykorzystywać w różnych celach w zależności od potrzeb.
Znaczny rozwój nowoczesnych technologii zaowocował tym, że współcześnie projektory multimedialne służą już nie tylko do użytku biurowego lub szkolnego w celu wyświetlenia prostych prezentacji bądź slide’ów, ale także doskonale sprawdzają się w warunkach domowych, jako alternatywa dla telewizora. Oczywiście rzutniki jeszcze nie są w stanie w pełni zastąpić wspomniane urządzenia, jednak dzięki możliwością jakie dają z każdym rokiem zyskują na swojej popularności. W końcu pewnie niejedna osoba choć raz marzyła o tym, aby we własnym domu/mieszkaniu posiadać prywatne kino. Dzięki odpowiedniemu sprzętowi w postaci omawianych rozwiązań w końcu jest to możliwe.
Ze względu na to, że obecnie mamy do czynienia z niezwykle szeroką ofertą pod względem projektorów multimedialnych, dla wielu osób ich wybór może okazać się nie lada wyzwaniem, tym bardziej jeżeli zależy im na połączeniu doskonałych parametrów, wysokiej jakości obrazu z niewygórowaną ceną. Dlatego też podczas podejmowania decyzji o wyborze odpowiedniego rodzaju i modelu rzutnika, warto jest wziąć pod uwagę kilka kwestii, które postaramy się nieco przybliżyć w poniższym artykule.
Różnorodność projektorów i rzutników
Szerokie spektrum rzutników i projektorów multimedialnych, począwszy od tych w wersji mini, a skończywszy na dużych konferencyjnych, daje możliwość wybrania takiego sprzętu, którego obsługa i możliwości będą zgodne z naszymi konkretnymi potrzebami.
Stąd też w przypadku osób, którym zależy na dostępie do rozrywki wyświetlanej na dużym ekranie, niezależnie od tego, gdzie przebywają, doskonałym rozwiązaniem okażą się miniprojektory. Wspomniane urządzenia w zależności od modelu, mogą być wyposażone w bardzo wydajne akumulatory, dzięki którym można wyświetlać obraz nawet, kiedy nie mamy dostępu do prądu. Pozwalają nie tylko na organizację wieczorów filmowych u znajomych lub pod gołym niebem podczas niejednego biwaku bądź ogniska, ale także doskonale sprawdzają się do zastosowań biznesowych i edukacyjnych. Dają pełną swobodę do przeprowadzania różnego rodzaju szkoleń, prezentacji wyjazdowych oraz warsztatów plenerowych. Ze względu na swoją mobilność, zazwyczaj ten rodzaj urządzeń, wyposażony jest w zintegrowane głośniki, dzięki czemu nie musimy się martwić o zewnętrzny zestaw audio. Dodatkowo bardziej zaawansowane miniprojektory, pozwalają na wyświetlanie obrazu w rozdzielczości Full HD lub WXGA, a dla zwiększenia możliwości ich wykorzystania, część modeli została wyposażona w specjalny system operacyjny Android TV.
Z kolei duże projektory konferencyjne ze względu na swoje przeznaczenie, wyróżniają się doskonałymi parametrami technicznymi w zakresie źródła światła, matrycy, kontrastu, jasności, a także rozdzielczości, co pozwala na uzyskiwanie lepszej jakości obrazu. Nic więc dziwnego, że są o wiele bardziej zaawansowanymi urządzeniami aniżeli rzutniki multimedialne w wersji mini. W celu zwiększenia komfortu i zakresu ich zastosowania, wyposażono je w szereg dodatkowych właściwości i funkcji w postaci np. kilku rodzajów złączy, co daje możliwość osiągnięcia najlepszej jakości przesyłu sygnału wideo. Ciekawym rozwiązaniem w tej kategorii, są rzutniki wyposażone w opcję łączności bezprzewodowej, pozwalającej na obsługę zarówno sieci Bluetooth, jak i WiFi lub WiDi.
Parametry projektorów
Chcąc wyposażyć się w projektor multimedialny powinieneś znać podstawowe parametry projektorów. Oto najważniejsze z nich:
1) Typ matrycy
Możemy wyróżnić następujące rodzaje:
LCD – w którym światło emitowane przez lampę, jest filtrowane, a następnie rozszczepiane trzy składowe RGB, tj. kolor czerwony, zielony i niebieski. Ten typ matrycy pozwala na uzyskanie lepszego nasycenia kolorów, bardziej ostrego i jaśniejszego obrazu aniżeli w matrycach DLP z lampami o tej samej mocy.
DLP – z kolei w tym przypadku, światło generowane przez lampę, rozdzielane jest przez filtr na składowe/podstawowe kolory, które za pomocą układu DMD przekazywane są do obiektywu. Ten rodzaj technologii pozwala na uzyskanie wyższego kontrastu, lepszego odzwierciedlenia czerni oraz bardziej wygładzonego, a zarazem pozbawionego widocznych pikseli obrazu. Dodatkowo eliminuje zjawisko niespójności kolorów.
3LCD – jest rozwinięciem technologii LCD, w której do generowania obrazu wykorzystuje się trzy matryce LCD.
3DLP – w tym przypadku również mamy do czynienia z rozszerzeniem technologii z tym, że DLP, w której do emitowania obrazu stosuje się trzy chipy/układy DMD.
LED – w tym rodzaju matrycy do emitowania światła wykorzystuje się diody LED, co przekłada się na zmniejszenie zarówno wagi, jak i gabarytów projektorów.
Laser – w których światło generowane jest za pomocą lasera, dzięki czemu rzutniki wyróżniają się większą żywotnością.
2) Rozdzielczość
ten rodzaj parametru ma bardzo duży wpływ na czytelność wyświetlanego obrazu, a tym samum możliwość prezentowania większej ilości detali. Im jest wyższa rozdzielczość, tym lepsza jest ostrość i wyrazistość obrazu. Na rynku mamy do czynieni z szeroką gamą projektorów, również pod względem omawianego parametru, od którego w znacznej mierze uzależniona jest ich cena. Do najpopularniejszych i najczęściej spotykanych urządzeniach na rynku, możemy zaliczyć te modele o następujących rozdzielczościach:
SVGA – 800 x 600 pikseli – format obrazu 4:3
XGA – 1024 x 768 pikseli – format obrazu 4:3
WXGA – 1280 x 800 pikseli – format obrazu 16:10
Full HD – 1920 x 1080 pikseli – format obrazu 16:9
Warto w tym momencie wspomnieć, że na rynku zaczynają również pojawiać się tzw. projektory przyszłości o rozdzielczości 4K (4096 lub 3840 x 2160 pikseli – format 16:9), które są w stanie zaoferować dwukrotnie dokładniejszy obraz niż Full HD.
3) Kontrast
Jest to różnica między najciemniejszym a najjaśniejszym punktem na obrazie. Im ten współczynnik jest większy, tym nasz projektor posiada większą zdolność wyświetlania poszczególnych odcieni kolorów. Pozwala to na dokładniejsze odwzorowanie barw, dzięki czemu obraz jest wyraźniejszy, przez co łatwiej jest odczytać tekst.
4) Jasność
Inaczej siła światła, która również odgrywa bardzo ważną rolę w tego typu urządzeniach. Mierzona jest w ANSI lumenach. Wspomniany współczynnik określa natężenie światła, jakie jest wysyłane przez projektor. Im jego wartość jest większa, tym jaśniejszy jest obraz. W przypadku rzutników przeznaczonych do użytku domowego, warto jest sięgnąć po te modele o kontraście wynoszącym między 1500 a 2500 ANSI lumenów. Do zadań prezentacyjnych sprawdzą się projektowy o jasności od 2000 do 4000 ANSI lumenów. Z kolei te urządzenia, u których współczynnik natężenia emitowanego światła przekracza 4000 ANSI lumenów, zazwyczaj wykorzystuje się w o wiele bardziej zaawansowanych instalacjach.
5) Moc lampy
większość modeli projektorów, z którymi mamy do czynienia na rynku, wykorzystuje klasyczne lampy wyładowcze. Mowa w tym momencie o mocnych żarówka, które pobierają nie tylko dużą ilość energii, ale także generują dużo ciepła, przez co wykorzystywane wentylatory są dość głośne. W zależności od wybranego urządzenia, jego trybu pracy, możemy liczyć na żywotność lampy wynoszącą od 5 do 15 tysięcy godzin pracy. W tych nieco droższych modelach rzutników, stosowane są diody LED, czyli źródło światła, które wytwarza mniej ciepła, dzięki czemu projektor pracuje ciszej. Najlepszym, a zarazem najdroższym rozwiązaniem pod względem zastosowanego źródła światła, są projektory z trwałym laserem półprzewodnikowym, w przypadku których żywotność może przekroczyć nawet 20 tysięcy godzin pracy.
Sprawdź ranking projektorów jeżeli nie wiesz, który będzie rzutnik będzie dla Ciebie najlepszy.
Projektor w domu zamiast TV
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zastanawia się na wyborem projektora multimedialnego zamiast telewizora. Wspomniana kwestia wynika z tego, że wspomniane urządzenia dają praktycznie takie same, o ile nawet nie większe możliwości aniżeli standardowy, dotychczas stosowany sprzęt. W końcu należy mieć na uwadze, że współczesne rzutniki są w stanie zaoferować wysokiej jakości obraz, w którego przypadku możemy liczyć na znacznie większą przekątną niż w TV i to naprawdę w bardzo rozsądnej cenie.
Na przestrzeni kilku ostatnich lat rola telewizora w znacznym stopniu uległa zmianie, tym bardziej że tego typu sprzęt stał się bardziej „smart”, przez co tradycyjna telewizja zaczyna powoli odchodzić do lamusa. Jej miejsce zajmują nie tylko internetowe serwisy VOD, oferujące wideo na życzenia, ale także zwykłe odtwarzacze, które dają możliwość obejrzenia filmów lub seriali z odtwarzacza Blu-ray lub zewnętrznego dysku twardego. Stąd też nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamiast telewizora zdecydować się na projektor, zwłaszcza jeżeli naszym priorytetem jest zarówno sama wielkość ekranu, jak i możliwość organizowania seansów filmowych w kinowym wydaniu.
Projektory do zadań specjalnych w biurze i salach konferencyjnych
Projektory multimedialne przeznaczone do profesjonalnego użytku, stosowane w biurach lub salach konferencyjnych, to zaawansowane urządzenia o wysokich parametrach technicznych pod względem jasności, kontrastu i rozdzielności, czyli wszystkiego tego, co pozwala na osiągnięcie wysokiej jakości obrazu. Bardzo często w tego typu urządzenia, stosuje się również wiele dodatkowych rozwiązań i funkcji takich jak np. dostępność trybu ECO, które pozwalają na długą i wydajną pracę.
Oczywiście wybierając najlepszy model rzutnika do zadań specjalnych, należy wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii dotyczących m.in. wielkości i układu pomieszczenia, częstotliwości używania projektora, jego umiejscowienie, czy też sposobu łączności.
O czym należy jeszcze pamiętać przy wyborze projektora
W przypadku podjęciu decyzji o wyborze projektora, należy zadbać o odpowiednie przygotowanie pomieszczenie, w którym będziemy korzystać ze wspomnianego rozwiązania. Mowa w tym momencie przede wszystkim o obecności odpowiedniej ściany bądź tła, niezbędnego do wyświetlania w wybranej rozdzielczości i formacie obrazu, jak również o umiejscowieniu samego urządzenia, a także niezbędnym zaciemnieniu pomieszczenia. Ostatnia z wymienionych kwestii pozwoli na uniknięcie sytuacji, w której wyświetlany obraz jest wyblakły z gorszym kontrastem, co w znacznym stopniu utrudnia oglądanie prezentowane treści. Stąd też dopiero dobrze zaciemnione pomieszczenie z odpowiednią wielkością ściany lub tła w postaci specjalnego ekranu, pozwolą w pełni pokazać możliwości posiadanego rzutnika.
Autor: A. Klimek