Każdy z nas w pewnym momencie zda sobie sprawę z tego, jak wiele urządzeń korzysta z dobrodziejstw dostępu do internetu. To, w porównaniu z naszymi rosnącymi potrzebami w zakresie wymagań wydajnego internetu tworzy przed nami spore wyzwanie. Rozwiązanie? Zaawansowana sieć domowa, która zaspokoi potrzeby wszystkich mieszkańców. Jak zbudować domową infrastrukturę domową i jakie elementy sieci są niezbędne?
Dlaczego warto postawić na rozbudowaną sieć domową?
Praca zdalna, potrzeba stałego dostępu do internetu, coraz więcej urządzeń pracujących w oparciu o aplikację sparowaną z naszą siecią Wi-Fi – dzisiaj nikogo nie dziwi życie w takich warunkach. To jednak, co może stanowić barierę w dalszym rozwoju koncepcji inteligentnego domu, ale też problem w zakresie wydajności naszej sieci to niedostateczny sygnał, który może być spowodowany wieloma czynnikami.
Zbyt duże obciążenie łącza, tłumienie sygnału, brak sygnału w najbardziej oddalonych pomieszczeniach – w takich warunkach nie da się spokojnie pracować zdalnie, nie mówiąc już o czerpaniu przyjemności z rozrywek. Dlatego też jednym z lepszych pomysłów, na które możemy wpaść, jest rozbudowanie swojej infrastruktury internetu domowego do takiego poziomu, w którym każdy z nas będzie mógł cieszyć się maksymalnymi osiągami. Jak to zrobić? Zacznijmy od niezbędnego sprzętu.
Najważniejsze elementy domowej infrastruktury sieciowej
Stworzenie domowej sieci powinniśmy rozpocząć od krótkiego planu. W których miejscach internet jest najbardziej potrzebny? Gdzie dotychczas mieliśmy problem z niestabilnym lub wolnym łączem? W którym miejscu naszego domu jesteśmy w stanie stworzyć “centrum dowodzenia” naszej sieci?
Gdy odpowiemy na te pytania, czas na dobór odpowiedniego sprzętu. Najważniejsze to oczywiście router, switch i modem. Router to podstawowy element infrastruktury domowej, który odpowiada za połączenie i wygenerowanie sygnału, który następnie może być parowany z urządzeniami mobilnymi w naszym domu. Router niejako separuje internet dostawcy od tego, z którego my korzystamy.
Druga pozycja to modem, który obecnie bardzo często występuje w ramach jednego urządzenia z routerem. Celem modemu jest połączenie się z internetem dostawcy. Switch natomiast daje nam możliwość zwiększenia potencjału rozgałęzienia sieci. Switch będzie organizować pracę wewnętrzną łącza internetowego, szczególnie w momencie, gdy liczba portów w routerze okazuje się niewystarczająca.
Jeśli urządzenia odpowiadające za infrastrukturę domowego internetu zajmują zbyt dużo miejsca lub nie mamy pomysłu na ich organizację, warto zainwestować w dedykowaną szafę serwerową, która nie tylko zagwarantuje bezpieczeństwo urządzeń, ale także zapewni odpowiednią ich konfigurację.
Odpowiednie rozmieszczenie Access Pointów w celu zwiększenia wydajności infrastruktury
W całym planowaniu domowej sieci nie możemy zapomnieć o tak istotnym aspekcie, jakim jest zapewnienie odpowiedniej siły sygnału w całym domu. Za to odpowiadać będą Access Pointy, które rozmieszczone w różnych miejscach, będą wzmacniać sygnał internetu bezprzewodowego, z które będą mogły korzystać wszystkie urządzenia – w tym również te, które są oddalona najbardziej od centrum sygnału.
Samo rozmieszczenie należy wykonać z należytą starannością, uwzględniając potencjalne przeszkody, jak ściany betonowe, stropy, a nawet drzwi lub szklane akwarium. Poeksperymentujmy z ustawieniem Access Pointów i przekonajmy się, w której konfiguracji zapewnią nam one najlepsze efekty.
Załącznik:
elementy-domowej-infrastruktury-sieciowej (1).jpg
Pomoc specjalistów w budowie domowej sieci – czy warto korzystać?
Potrzebujemy zorganizować w domu wydajny i efektywny system internetu domowego, ale nie mamy w tym doświadczenia, a przy okazji brakuje nam też czasu i energii? Nic straconego! Coraz częściej dostawcy internetu oferują usługę zaprojektowania i wdrożenia takiego rozwiązania, mając na uwadze nasze potrzeby, ale także ograniczenia miejsca, w którym przebywamy.
Takie usługi, choć nie należą do najtańszych, są chwalone za kompleksowość. Eksperci nie tylko dostarczą niezbędny sprzęt, ale także zajmą się zaprojektowaniem i podłączeniem wszystkiego, a następnie przeszkoleniem nas w zakresie zasad użytkowania. Nam pozostanie jedynie cieszyć się wydajnym połączeniem internetowym, które z pewnością usatysfakcjonuje całą rodzinę.