Poradniki

Jak założyć konto bankowe przez internet?

5 minut czytania

Świat idzie do przodu. Wraz z tym codzienne czynności stają się łatwiejsze, zautomatyzowane i bardziej komfortowe. To, co jeszcze kilkanaście lat temu można było obrócić w żart, dziś staje się rzeczywistością. Rozwój technologii ma wpływ na wiele dziedzin. Jedną, która stale czerpie korzyści z progresu technologicznego, niezaprzeczalnie jest bankowość. Obecnie nie musimy nawet stać w kolejce i wypełniać papierowych formularzy, by założyć konto w banku. Jak zatem zrobić to bezpiecznie i sprawnie?

Zakładanie konta przez internet

Znajdź odpowiednią ofertę

Największe banki mają w swojej ofercie pozycję zakładania konta przez internet. Stąd też mamy bardzo duży wybór, który ma zarówno plusy, jak i minusy bowiem dzięki niemu możemy dokładnie przeanalizować wiele propozycji. Jednakże często czujemy się zagubieni lub przytłoczeni zbyt dużą ilością informacji i ostatecznie nie wiemy, na co się zdecydować. W takim przypadku warto zasięgnąć opinii doradcy lub zainspirować się rankingami najlepszych ofert bankowych, które znajdziemy w internecie.

Często spotykanym rozwiązaniem jest prowadzenie konta za darmo. Jednak banki coraz śmielej przyciągają swoich potencjalnych klientów dodatkowymi pozycjami, w tym np. brak opłat za kartę debetową, darmowa wypłata ze wszystkich bankomatów, a także premia na start dla osób biorących udział w promocji. Poszukując banku, w którym chcemy założyć konto przez internet, warto dokładnie wczytać się w proponowane warunki.

Oprócz wyboru banku stoi przed nami selekcja poszczególnych kont bankowych. Pamiętajmy, że konto powinno spełniać nasze oczekiwania i być idealnie dobrane do naszych potrzeb. Jeśli nie wiesz jeszcze jaki ROR wybrać, sprawdź przykładowe konta internetowe na Rankingkont.pl.

Wypełnianie wniosku o otwarcie konta internetowego

Po wyborze konkretnego banku i rodzaju konta internetowego możemy przystąpić do procedury otwierania go przez internet. Przed jakimikolwiek wprowadzeniem swoich danych, pamiętajmy o tym, aby upewnić się, czy strona banku, na której jesteśmy, jest właściwie szyfrowana. Do założenia konta przez internet potrzebny nam będzie dowód osobisty oraz podstawowe dane, w tym:

 • data ważności dowodu osobistego,
 • numer dowodu osobistego,
 • data i miejsce urodzenia,
 • PESEL,
 • dane do kontaktu: e-mail lub numer telefonu.

Wypełniając wniosek o założenie konta, będziemy również musieli określić czy chcemy, aby została wydana do niego karta płatnicza.

Następnym krokiem jest podjęcie decyzji, w jaki sposób chcemy autoryzować wszelkie transakcje dokonywane za pomocą konta, w tym np. przelewy. Najczęściej instytucje bankowości proponują nam dwa sposoby. Pierwszym z nich są wiadomości SMS, a drugi to specjalna plastikowa karta — zdrapka, na której znajdują się kody autoryzacyjne.

Po wypełnieniu wszystkich danych możemy wysłać wniosek do banku. W tym momencie dalsza procedura zależna jest od konkretnego banku. W niektórych następuje telefoniczny kontakt pracownika, w innych zaś otrzymujemy umowę do podpisania na nasz adres e-mail. Istnieją banki, w których umowa o założenie konta, ostatecznie musi zostać podpisana w siedzibie banku. Z racji tego, że każda instytucja ma swoje odrębne przepisy i zasady, tak ważny jest początkowy reaserch, o którym wspominaliśmy na wstępie.

Pamiętajmy o tym, aby przed podpisaniem umowy dokładnie ją przeanalizować, zwracając szczególną uwagę na:

 • tabelę opłat i prowizji naliczanych przez bank,
 • okres wypowiedzenia umowy.

Co zyskujemy, otwierając rachunek bankowy w internecie?

A teraz większość z nas może się zastanawiać nad tym, co tak naprawdę zyskujemy, decydując się na otwarcie rachunku bankowego przez internet. Przede wszystkim nie musimy opuszczać naszego domu, by założyć konto. W większości banków całą procedurę możemy przejść zdalnie, dzięki czemu zaoszczędzamy czas i pieniądze. Ogromną zaletą kont otwieranych on-line jest również to, że są aktywne niemalże od chwili podpisania umowy.

Sposoby potwierdzania tożsamości przez bank

Zakładając konto przez internet, każdy bank musi potwierdzić naszą tożsamość. Jeszcze niedawno jedyną formą podpisania umowy był przyjazd kuriera pod nasze drzwi z papierową umową w ręku. Dziś możemy zrobić to w 100% on-line.

 1. Autoryzacja przez selfie
  Jednym ze sposobów potwierdzenia tożsamości jest autoryzacją poprzez wykonanie zdjęcie twarzy, tzw. selfie. Potrzebujemy do niej naszego dowodu osobistego oraz telefonu z przednią kamerą. System optycznego rozpoznawania znaków odczytuje dane z dowodu osobistego, a drugi w tym samym czasie porównuje zdjęcie z dowodu z naszym selfie.
 2. Autoryzacja przez inny bank
  Często spotykaną metodą jest autoryzacja przez konto w innym banku. W przypadku, gdy jesteśmy właścicielami innego konta, możemy dokonać autoryzacji poprzez zalogowanie się do niego.
 1. Przelew weryfikacyjny
  Mając konto w innym banku, możemy również dokonać przelewu weryfikacyjnego. Bank poprosi nas o przelanie symbolicznej kwoty (która ostatecznie trafi na nasz rachunek) z innego rachunku bankowego założonego na nasze dane.
 2. Wideoweryfikacja
  Wideoweryfikacja to nic innego jak zdalne połączenie z pracownikiem banku. Jest to świetna opcja dla osób, które nie czują się pewne podczas uzupełniania wniosku. Specjalista bankowy nie tylko zweryfikuje naszą tożsamość, ale również przeprowadzi przez cały proces zakładania rachunku bankowego. W trakcie spotkania warto mieć przy sobie telefon, ponieważ może przyjść na niego specjalny kod SMS, który należy podać osobie z banku. Konieczny również jest dowód ze zdjęciem.
 3. E-dowód
  E-dowód to kolejny sposób na potwierdzenie tożsamości przez bank. Jeśli nasz dowód został wydany po 4 marca 2019 roku, bank automatycznie wskaże nam ścieżkę wydania rachunku z jego wykorzystaniem.

Jakie dane i dokumenty musimy przekazać bankowi?

Zakładając konto w siedzibie banku, przekazujemy pracownikowi konkretne dane i dokumenty. Tak samo dzieje się podczas zakładania konta przez internet. Jak wcześniej wspominaliśmy podstawowym dokumentem, który musimy mieć, jest dowód osobisty. Znajdują się na nim dane, które służą nie tylko do weryfikacji naszej osoby, ale są niezbędne do założenia konta internetowego. Ponadto musimy bankowi przekazać dane do kontaktu, tj. numer telefonu oraz adres do korespondencji.

Ile czasu zajmuje otwieranie konta bankowego?

Otworzenie konta bankowego przez internet jest bardzo szybkie. Tak naprawdę wszystko zależy od tego, w jakim czasie uzupełnimy wniosek oraz jaką metodę otwarcia rachunku wybierzemy.

W przypadku, gdy jesteśmy nowym klientem banku, najszybciej konto otworzymy przy pomocy wideoweryfikacji czy e-dowodu. Konto otwierane tymi metodami będzie aktywne nawet w ciągu kilkunastu minut.

Kilka dni może potrwać otwieranie rachunku przez internet w sytuacji, gdy zdecydujemy się na podpisanie umowy przy kurierze.

Czy kurier jest wymagany do podpisania umowy?

Bardzo długo jedyną metodą na zawarcie umowy z bankiem było jej podpisanie w obecności kuriera. Obecnie nie jest to konieczne. Otworzenie rachunku może odbyć się całkowicie on-line. Pamiętajmy jednak o tym, aby wybrać odpowiednią metodę weryfikacji. Jak wyżej wspominaliśmy, może być to m.in. weryfikacja poprzez zdjęcie twarzy, wideo weryfikacja, przelew weryfikacyjny lub e-dowód.

Powiązane wspisy
Cyberbezpieczeństwo

Ogólne zasady zachowania i bezpieczeństwa w sieci Internet

17 minut czytania
Internet, często nazywany siecią globalną, to ogromna sieć komputerowa, która łączy miliardy urządzeń na całym świecie. Jest to infrastruktura, która umożliwia przesyłanie…
Artykuły partnerskieSieci Komputerowe

Modem z internetem do laptopa – jaki wybrać?

3 minut czytania
ARTYKUŁ SPONSOROWANY Chcesz korzystać z sieci na komputerze? Do wyboru masz różne rodzaje routerów lub modemów z internetem do laptopa. Sprawdź, co…
Zarabianie w internecie

35 systemów do zarabiania na wypełnianiu płatnych ankiet internetowych - test zarobków

11 minut czytania
Podczas przeglądania różnych opcji zarabiania przez internet, natrafiłem na popularną metodę, jaką jest wypełnianie ankiet online. Postanowiłem przeprowadzić test, aby ocenić, czy…
Zapisz się do naszego Newslettera

Otrzymuj powiadomienia o nowych i aktualizowanych skryptach, narzędziach oraz wpisach.