Procesor jest najważniejszym elementem komputera. Bez dobrze dobranego modelu nie można liczyć na wydajną pracę urządzenia. Jaki procesor będzie odpowiedni do danego komputera? Czym kierować się podczas wyboru?
Parametry komputera a procesor
Parametry komputera przekładają się na wydajność jego podzespołów. Twardy dysk, pamięć RAM, karta graficzna czy procesor mają swoją konkretną specyfikację. Jeżeli konieczne jest wyposażenie komputera w nowy i szybszy procesor, to niezbędne jest też sprawdzenie, jaki chipset obsługuje zainstalowana w nim płyta główna i czy będzie kompatybilny z nowym procesorem. Bez zweryfikowania tych danych może okazać się, że do zainstalowanego nowego procesora konieczna będzie wymiana płyty głównej. Przy sprawdzaniu specyfikacji płyty głównej należy wziąć pod uwagę podstawowe parametry: pamięć RAM, liczbę i rodzaj złączy, gniazdo procesora i rodzaj obsługiwanych procesorów.
Parametry komputera można sprawdzić w informacjach o systemie. Są to dane dotyczące wersji systemu Windows, modelu komputera, modelu procesora, ilości pamięci RAM oraz typu systemu. Natomiast bardziej zaawansowane informacje można odnaleźć, klikając „Menadżer zadań” i przechodząc do „Właściwości”. Są tam dostępne dane na temat karty graficznej, sieciowej, procesora, kontrolerów oraz wielu innych podzespołów. W karcie „Wydajność” można sprawdzić, ile rdzeni i procesorów logicznych jest w komputerze.
Użytkownicy komputerów Apple mają łatwiejszy dostęp do sprawdzenia parametrów. Wszystkie informacje znajdują się w jednym miejscu. Po kliknięciu na ikonę Apple i wybraniu opcji „Ten Mac” wyświetlone zostaną informacje o danym modelu, procesorze, pamięci, numerze seryjnym oraz wersji systemu.
Procesor do komputera stacjonarnego jest zwykle dużo wydajniejszy i montuje się go w specjalnym gnieździe. Natomiast model do laptopa ma już pewne ograniczenia. Producenci oferują niższe osiągi kosztem mniejszego zapotrzebowania na energię elektryczną. Układ montowany jest na stałe i nie ma możliwości jego modernizacji, w przeciwieństwie do procesorów w komputerach stacjonarnych.
Jaki procesor będzie odpowiedni?
Procesor kontroluje wszystkie czynności wykonywane na komputerze. Jest centralną i najważniejszą częścią. Nowoczesne komputery i laptopy pracują na komponentach jednej z dwóch najpopularniejszych marek – Intel i AMD. Procesory tych firm są oznaczane w odpowiedni sposób. Każda z cyferek i literek zawiera określoną informację, którą z łatwością rozszyfruje sprzedawca w sklepie. Procesory AMD na sferis.pl są obecnie dostępne w dziesiątkach wariantów.
Procesory oferują bardzo szeroką skalę wydajności, różnią się liczbą rdzeni, wątków, częstotliwością taktowania oraz ilością pamięci podręcznej. Aby wybrać odpowiednio wydajny procesor, należy zastanowić się, do czego komputer ma być używany. Najmocniejsze procesory dla wymagających użytkowników oraz graczy to Intel Core i9. Im wyższe cyfry w oznakowaniu procesora, tym większa jest jego wydajność.
Komputer z większą liczbą rdzeni będzie radził sobie lepiej z pracą na kilku programach jednocześnie. Część modeli oferuje technologię wielowątkową i umożliwia równoczesne przetwarzanie dwóch wątków za pomocą jednego rdzenia.
Popularne serie procesorów AMD
Procesy AMD z każdym rokiem zyskują na popularności, ponieważ pomimo bardziej przystępnych cen niż ma to miejsce w przypadku produktów Intel oferują naprawdę dużą wydajność.
Do popularnych serii procesorów tej firmy zaliczają się między innymi:
- procesory serii AMD Ryzen Threadripper: wyjątkowo mocne podzespoły, które mają największą liczbę rdzeni. Jest to idealny wybór dla profesjonalistów, który na co dzień zajmują się projektowaniem lub renderowaniem grafiki 3D,
- procesory serii AMD Ryzen 9: bardzo dobre procesory, które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających graczy,
- procesory serii AMD Ryzen 7: pomimo mniejszej liczby rdzeni oraz wątków, oferują odpowiednią moc do większości zastosowań. Jest to częsty wybór klientów, którzy nie chcą wydawać dużych pieniędzy na zakup procesora, a jednocześnie zależy im na dobrej jakości,
- Procesory serii AMD Ryzen 5: od premiery tej serii procesorów minęło już kilka lat, ale wciąż sprawdzą się do grania lub półprofesjonalnych zastosowań. Użytkownicy wybierający te procesory mogą sporo zaoszczędzić, ale jednocześnie wiąże się z tym ograniczona liczba rdzeni.
Co oznaczają litery podawane przy procesorach?
Oczywiście sama seria to nie wszystko, bo podobnie jak to ma miejsce w przypadku firmy Intel, AMD również stosuje wiele dodatkowych oznaczeń. Te natomiast mogą utrudnić zakup nowego procesora osobom, które nie interesują się nowymi technologiami i nie są na bieżąco ze wszystkimi nowinkami.
Wśród najczęściej wykorzystywanych oznaczeń procesorów AMD pojawiają się między innymi:
- X: model z podwyższonym taktowaniem,
- G: oznacza procesor ze zintegrowanym układem graficznym,
- PRO: oznaczenie to często pojawia się przy procesorach dedykowanych do zastosowań biznesowych,
- U: procesory mobilne, które charakteryzują się niskimi napięciami.