Artykuły partnerskie

Jaki smartwatch wybrać? Zwróć uwagę na te elementy!

3 minut czytania

Coraz więcej osób korzysta z inteligentnych zegarków. Zawdzięczają one swoją popularność dużą ilością funkcji, które oferują. Nie chodzi tylko o monitoring aktywności, ale też opcje kontaktu i wiele innych, które otrzymujemy, dzięki połączeniu go ze smartfonem. Nic więc dziwnego, że producenci prześcigają się w projektowaniu kolejnych modeli, które mają odpowiadać na aktualne potrzeby użytkowników i przyciągać czymś więcej. No właśnie — czym mogą przyciągać elektroniczne zegarki? Jaki smartwatch wybrać? Podpowiadamy w tym artykule.

Czym są smart zegarki

Smart zegarki, czy też smartwatche to nowoczesne urządzenia, które wyglądają jak typowy elektroniczny zegarek. Jednak oferują one dużo więcej funkcji, przydatnych w codziennym życiu i ok, nie zrobią za nas zakupów i nie posprzątają mieszkania, ale mogą robić równie banalne i mniej banalne rzeczy. Dobry smartwatch to urządzenie, które monitoruje nasze zdrowie (puls, ciśnienie, ruch), dlatego często wybierają go amatorzy różnych aktywności, dla których sportowy zegarek bardzo się przydaje. Niemniej jednak inteligentny zegarek stanowi nieco przedłużenie telefonu. Dlaczego?

Aby w pełni wykorzystać potencjał smartwatcha, należy połączyć go z telefonem. Dzięki temu, na jego ekranie będziesz wyświetlać powiadomienia z aplikacji, a nawet informacje o przychodzących połączeniach. Najlepsze modele oferują także bezpośrednie odbieranie połączeń i odpowiadanie na wiadomości. Niektóre modele oferują jednak dużo więcej. Rynek smartwatchy jest coraz większy, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę. Zatem czym się kierować? Jaki smartwatch kupić?

Na co zwrócić uwagę, wybierając inteligentne zegarki

Współczesna technologia mobilna rozwija się w ekspresowym tempie. Szereg funkcji, z jakich możesz korzystać w inteligentnym zegarku, stale się powiększa. Jednak co tak naprawdę liczy się najbardziej? Jakie są podstawowe kryteria przy zakupie tego urządzenia? Jeśli zamierzasz je kupić, zwróć uwagę na te rzeczy:

  • System operacyjny – Jeśli jesteś przywiązany do telefonów z systemem Android od Google, to docenisz modele smartwatchy z systemem Android Wear. Na drugim miejscu stoi oczywiście Watch OS dla urządzeń od Apple, ale obecne są także mniej popularne systemy, jak choćby Tizen, z którego korzysta część urządzeń od Samsunga.
  • Wyświetlacz – Nie każdy model wyposażony jest w ekran dotykowy. Jeśli zależy Ci na tej opcji, która zdecydowanie ułatwia obsługę urządzenia, zwróć na to uwagę. Pamiętaj także, że tak jak w przypadku smartfonów, znajdziesz wyświetlacze LCD, OLED i AMOLED, z których każdy oferuje inną jakość obrazu.
  • Czas pracy po naładowaniu lub prościej mówiąc – pojemność baterii. Niestety, im więcej funkcji posiadana dany smartwatch, tym krótszy czas pracy na baterii. Wpływ na to ma także w dużej mierze wyświetlacz. Dlatego zwróć uwagę, by Twoje przyszłe urządzenie miało łatwy sposób ładowania.
  • Moduł łączności – Podstawowym sposobem łączności smartwatcha ze smartfonem jest moduł bluetooth, jednak część zegarków oferuje także NFC, dzięki któremu możliwe są płatności zbliżeniowe oraz odbiornik GPS – przydatny, jeśli często korzystasz z nawigacji i chcesz śledzić swoją lokalizację. Ponadto nowe modele smartwatchy często mogą zastąpić smartfony, jeśli tylko znajduje się w nich moduł na kartę SIM.
  • Funkcje – Większość modeli zawiera takie podstawowe funkcje jak liczba pokonanych kroków w ciągu dnia, przebyty dystans, pomiar tętna czy też pomiar liczby spalonych kalorii. Bardziej zaawansowane modele oferują przy tym różne tryby sportowe, jakie możesz ustawić dla dokładniejszych pomiarów – w zależności od tego, czy spacerujesz, biegasz, czy jedziesz na rowerze. Wiele modeli inteligentnych zegarków umożliwia także odbieranie telefonu, monitorowanie snu, a nawet sprawdzenie pogody. Minutnik, stoper, dyktafon, aparat czy odtwarzanie muzyki są jednak zarezerwowane dla sprzętów z górnej półki. Jaki zatem jest najlepszy smartwatch?

Apple Watch SE czy Huawei Watch GT

Jednym z ciekawszych modeli jest Apple Watch SE, który oferuje łączność bezprzewodową z telefonem za pomocą zaawansowanego modułu Bluetooth 5.0. Model ma także wbudowany GPS i oferuje większość podstawowych funkcji jak pulsometr, licznik kalorii czy odbieranie połączeń głosowych. Niestety brakuje mu, chociażby modułu NFC. Ten znajdziesz na przykład w Huawei Watch GT3 Pro, który został solidnie napakowany technologią. Jednak to tylko dwa przypadkowo wymienione modele, czołowych producentów tego typu urządzeń. Jeśli chcesz poznać inne, warto sprawdzić zestawienie popularnych modeli.

Jaki smartwach wybrać? Najlepsze modele 2022

Nie tylko zegarki Apple Watch czy Huawei Watch cieszą się popularnością. Wśród tego typu urządzeń, na uwagę zasługują też modele smartwatch Xiaomi czy Samsunga. Chcesz wiedzieć, czym się różnią? Ile kosztuje dobry smartwatch? Jakie wady i zalety mają poszczególne sprzęty? Sprawdź te informacje, w zestawieniu, które znajdziesz tutaj: https://zestawienie.pl/zegarek-smartwatch-ranking/.

90 posty

O autorze
Kierownik projektów IT oraz koordynator ds. cyberbezpieczeństwa. Hobbystycznie prowadzę kilka serwisów internetowych oraz blogi. Moje główne zainteresowania to: zarabianie przez internet, sposoby monetyzacji serwisów internetowych, dochód pasywny, bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, prywatność i ochrona danych osobowych, polityki publiczne w szczególności polityki zdrowia publicznego.
Artykuły
Powiązane wspisy
Artykuły partnerskie

Komu może przydać się dodatkowa karta SIM?

3 minut czytania
Termin „dodatkowa karta SIM” ma dwie definicje – może oznaczać praktyczne rozwiązanie pozwalające korzystać z kilku numerów jednocześnie (dual SIM) lub możliwość…
Usługi IT

O czym należy pamiętać przy pogwarancyjnym serwisie i naprawie urządzeń Apple?

7 minut czytania
Apple jest jednym z najbardziej popularnych producentów elektroniki na świecie, zyskującym zaufanie użytkowników dzięki innowacyjnym produktom i intuicyjnym interfejsom. Miliony ludzi na…
Technologie

Nowości od Samsung - Galaxy Z Flip4 i Fold4, Galaxy Watch5

7 minut czytania
Firma Samsung na 2022 rok przewidziała kilka bardzo ciekawych nowości, które niebawem będą dostępne do nabycia. Ze względu na zastosowane nowości technologiczne,…
Zapisz się do naszego Newslettera

Otrzymuj powiadomienia o nowych i aktualizowanych skryptach, narzędziach oraz wpisach.