Artykuły partnerskie

Jak ułatwić sobie pracę zdalną? Najważniejsze zasady

2 minut czytania

Praca zdalna jest obecnie bardzo popularna, jednak niestety nie zawsze okazuje się ona efektywna. Wiele osób zastanawia się nad tym, jak ułatwić sobie pracę zdalną, co robić, aby była ona wydajniejsza. Okazuje się, że istnieje na to niemało sposobów.

Harmonogram dnia i przygotowanie do pracy

Podstawą w przypadku efektywnej pracy zdalnej jest odpowiedni harmonogram dnia. Warto zadbać o swój poranny rytuał, którym może być zjedzenie śniadania i wypicie kawy albo trening lub bieganie na świeżym powietrzu. U niektórych dobrze sprawdza się założenie biurowego stroju, a inni wolą przez cały dzień być w dresie – tutaj wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Dobrze poprzedniego dnia, już pod koniec pracy, przygotować sobie pełen harmonogram na następny dzień roboczy. W ten sposób można ustalić, ile czasu jest potrzebne na dane zadanie. Takie rozwiązanie jest bardzo efektywne i umożliwia lepszą organizację.

Wydajny Internet

Praca z domu wymaga niezawodnego połączenia internetowego. Dobrze sprawdzają się oczywiście domowe WiFi oraz światłowód, jednak należy być także przygotowanym na różne niespodzianki. Chodzi zarówno o sytuacje takie jak awaria lub problemy z dostępem do sieci, jak i wyjazdy czy wyjścia do kawiarni z laptopem. W takich przypadkach doskonale sprawdzi się Internet na kartę, ponieważ jest to rozwiązanie pewne, które umożliwi połączenie z siecią w każdej sytuacji.

Przerwy

W pracy zdalnej bardzo ważne są przerwy, które należy robić regularnie. W ten sposób można zadbać o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Można skorzystać z metody Pommorodo, zgodnie z którą po 25 minutach pracy powinna pojawić się pięciominutowa przerwa, natomiast po czterech takich cyklach warto zrobić dłuższy odpoczynek. W ciągu dnia pracy świetnym rozwiązaniem jest wyjście na krótki spacer lub wyjazd na półgodzinną wycieczkę rowerową. Zawsze można także poćwiczyć w domu, zrobić trening lub rozciąganie. Kluczowe są ponadto przerwy na zdrowe, pełnowartościowe posiłki oraz picie dużych ilości wody. Dodatkowo można pić herbatę i kawę.

Równowaga między życiem prywatnym i zawodowym

Szczególne znaczenie ma zachowanie równowagi między dwiema głównymi sferami życia, czyli zawodową i prywatną. W ten sposób można zadbać o siebie i swoje zdrowie, ale także o relacje z rodziną lub znajomymi. Dobrze wyłączać komputer po pracy i przechodzić do innych zadań takich jak spędzanie czasu z mężem, partnerem czy dziećmi, rodzicami. Można wyjść na spacer lub na zakupy, zagrać w gry planszowe, iść na kawę ze znajomymi. Lepiej nie spędzać całego dnia przy komputerze, wykonując zadania i pisząc maile. Po pracy należy rozgraniczyć życie zawodowe i prywatne, aby mieć możliwość odpoczynku, i to nie tylko fizycznego, ale przede wszystkim psychicznego.

Powiązane wspisy
PoradnikiSieci Komputerowe

Najważniejsze elementy sieci domowej – jak ją zbudować i na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzeń sieciowych?

3 minut czytania
Każdy z nas w pewnym momencie zda sobie sprawę z tego, jak wiele urządzeń korzysta z dobrodziejstw dostępu do internetu. To, w…
Artykuły partnerskieZarabianie w internecie

Jak sprzedawać na Allegro? Wystawianie przedmiotów krok po kroku - Poradnik od Apilo

4 minut czytania
Sprzedaż na Allegro może być świetnym sposobem na rozpoczęcie lub rozwinięcie własnego biznesu online. Platforma ta jest jedną z najpopularniejszych stron e-commerce…
Aplikacje internetowe

Digitalizacja dokumentów: korzyści z elektronicznego obiegu dokumentów w firmie

2 minut czytania
Wraz z postępem technologii, coraz więcej przedsiębiorców rewiduje tradycyjny sposób zarządzania przepływem dokumentów wewnątrz swoich firm. Zauważają oni, że papierowe procesy mają…
Zapisz się do naszego Newslettera

Otrzymuj powiadomienia o nowych i aktualizowanych skryptach, narzędziach oraz wpisach.