Artykuły partnerskieOchrona prywatności

Jak zmienić lokalizację IP komputera?

3 minut czytania
Young couple or college student using laptop computer notebook work together at coffee shop or university campus

Adres IP to podstawowy identyfikator każdego urządzenia podłączonego do internetu. Na jego podstawie można między innymi określić lokalizację danego użytkownika. W wielu przypadkach potrzebne będzie ukrycie lub zmiana swojego położenia – jak to zrobić?

Zmiana lokalizacji IP komputera – korzyści

Jednym z najważniejszych powodów, by ukryć lokalizację swojego komputera w sieci, jest po prostu prywatność. Przy standardowym korzystaniu z internetu potencjalnie każdy może dowiedzieć się, gdzie znajdujemy się w danym miejscu, co samo w sobie niesie za sobą wiele zagrożeń, a dla wielu osób jest także po prostu niekomfortowe. To jednak nie jedyny powód – często możemy także spotkać się z brakiem dostępu do różnego rodzaju zawartości online tylko ze względu na swoje aktualne położenie. Dotyczy to w szczególności serwisów streamingowych, które muszą wprowadzać ograniczenia w tym zakresie ze względu na licencje, lecz także m.in. niektórych nagrań na serwisach takich jak YouTube. Takie sytuacje nie oznaczają, że musimy zrezygnować z oglądania – możemy po prostu „zmylić” daną stronę lub program, zmieniając swój adres IP, a wraz z nim informacje o lokalizacji urządzenia.

Do tego warto wspomnieć, że w wielu miejscach na świecie niektóre strony są całkowicie zablokowane. Najczęściej w tym kontekście wskazuje się przykład Chin, które utrzymują politykę bardzo ścisłej kontroli treści online – w Państwie Środka nie ma mowy o wejściu chociażby na Facebooka czy Instagrama. Co istotne, dotyczy to nie tylko obywateli Chin, lecz także turystów, przez co w trakcie podróży kontakt ze światem może być znacznie utrudniony. Ponownie rozwiązaniem będzie VPN: tego typu usługi będą zatem bardzo przydatne dla osób, które pracują lub często przebywają za granicą.

Jak łatwo zmienić lokalizację IP swojego urządzenia?

Najłatwiejszym sposobem na zmianę lokalizacji IP jest skorzystanie z VPN – Virtual Private Network, czyli wirtualnej sieci prywatnej. Połączenie z wykorzystaniem tego rozwiązania pozwala na ukrycie prawdziwego adresu IP użytkownika i zastąpienie go innym, stworzonym w naszym imieniu przez VPN. Dzięki temu można bez problemu ustawić polską lokalizację IP, przebywając za granicą – lub lokalizację innego kraju, chcąc obejrzeć niedostępny w Polsce program. To jednak nie wszystkie korzyści płynące z używania VPN.

W większości przypadków usługi VPN łączą się także z automatycznym szyfrowaniem całej transmisji. Dzięki tej funkcji możemy osiągnąć nie tylko anonimowość w sieci, lecz także znacznie zwiększyć poziom bezpieczeństwa. To świetny sposób na ochronę swoich danych osobistych, haseł czy kont – dzięki VPN ingerencja z zewnątrz, na przykład ze strony hakera, będzie znacznie mniej prawdopodobna.

Jak zmienić lokalizację IP przy użyciu VPN?

Korzystanie z programów VPN jest zazwyczaj bardzo proste i intuicyjne. Często tego typu usługi są oferowane na zasadzie subskrypcji za określoną kwotę co miesiąc. Dokładny proces zależy od wybranego programu, jednak przeważnie wygląda bardzo podobnie – wystarczy pobrać i uruchomić oprogramowanie, a następnie wybrać wskazaną lokalizację w odpowiednim menu.

Jak wybrać najlepszy VPN?

Programy tego typu muszą w sprawny sposób obsługiwać cały ruch sieciowy, zapewniając odpowiednie bezpieczeństwo i anonimowość. Z tego względu przy wyborze należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

  • Sposób zbierania i zarządzania danymi – informacje na ten temat powinny być zawarte w regulaminie danej usługi. Najlepiej zdecydować się VPN, który w ogóle nie gromadzi danych. 
  • Dostępność polskiego IP – to funkcja szczególnie przydatna dla osób mieszkających za granicą lub często podróżujących. Polski VPN umożliwia oglądanie programów lub korzystanie z serwisów niedostępnych poza naszym krajem.
  • Szybkość serwerów – ma to bezpośrednie przełożenie na prędkość połączenia i komfort korzystania z programu.
  • Obsługa różnych urządzeń – coraz więcej producentów oferuje usługi zarówno na system Windows, jak i Android czy iOS, dzięki czemu można zabezpieczyć wszystkie swoje urządzenia.

Aby wybrać najlepszy program VPN, warto zapoznać się także z rankingami i danymi gromadzonymi przez portale zajmujące się tą tematyką. Należy do nich między innymi vpnes.com – to strona, na której można znaleźć także wiele przydatnych informacji o usługach VPN.

87 posty

O autorze
Kierownik projektów IT oraz koordynator ds. cyberbezpieczeństwa. Hobbystycznie prowadzę kilka serwisów internetowych oraz blogi. Moje główne zainteresowania to: zarabianie przez internet, sposoby monetyzacji serwisów internetowych, dochód pasywny, bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, prywatność i ochrona danych osobowych, polityki publiczne w szczególności polityki zdrowia publicznego.
Artykuły
Powiązane wspisy
Zarabianie w internecie

35 systemów do zarabiania na wypełnianiu płatnych ankiet internetowych - test zarobków

11 minut czytania
Podczas przeglądania różnych opcji zarabiania przez internet, natrafiłem na popularną metodę, jaką jest wypełnianie ankiet online. Postanowiłem przeprowadzić test, aby ocenić, czy…
Internet rzeczyTechnologie

Światłowód a rozwiązania smart home - dlaczego warto postawić na superszybki internet

4 minut czytania
Smart home to nieodzowny element przyszłości w naszych mieszkaniach i domach. Kluczową rolę dla poprawnego działania systemu odgrywa jakość i szybkość połączenia…
Artykuły partnerskieZarabianie w internecie

Jak sprzedawać na Allegro? Wystawianie przedmiotów krok po kroku - Poradnik od Apilo

4 minut czytania
Sprzedaż na Allegro może być świetnym sposobem na rozpoczęcie lub rozwinięcie własnego biznesu online. Platforma ta jest jedną z najpopularniejszych stron e-commerce…
Zapisz się do naszego Newslettera

Otrzymuj powiadomienia o nowych i aktualizowanych skryptach, narzędziach oraz wpisach.