W dzisiejszych czasach, według obecnych przepisów, pracodawcę i pracownika mogą łączyć różne relacje – stosunki pracy. Może to być umowa o pracę, umowa o dzieło, umowa zlecenia, czy też umowa b2b, będąca w zasadzie umową między dwoma przedsiębiorcami. Różnią się one zależnościami łączącymi oba podmioty zawierające umowę – celem pracy, formą wynagrodzenia, okresem trwania, dodatkowymi kosztami, obowiązkami zarówno pracodawcy jak i pracownika. W zależności od rodzaju stosunku pracy, różna jest też forma jego zakończenia. Najpopularniejszą formą stosunku pracy jest umowa o pracę, a jej rozwiązaniem – wypowiedzenie.
Przeczytaj artykuł, a dowiesz się:
- czym jest umowa o pracę
- jakie są rodzaje umowy o pracę
- jak można rozwiązać umowę o pracę
- jak znaleźć wzór wypowiedzenia umowy o pracę
Czym jest umowa o pracę?
Umowa o pracę jest najbardziej stabilnym rodzajem stosunku między pracodawcą a pracownikiem. Jest to oświadczenie woli zobowiązujące pracownika do świadczenia określonego rodzaju pracy na rzecz pracodawcy, w zamian za wynagrodzenie, które ten zobowiązuje się zapłacić.
Umowa o pracę powinna przyjmować formę pisemną. W treści umowy o pracę powinny znaleźć się:
- strony umowy o pracę – dane pracownika i dane pracodawcy
- rodzaj umowy o pracę
- data zawarcia umowy
- podpis pracownika i pracodawcy
Umowa o pracę powinna zawierać również:
- rodzaj pracy
- miejsce jej wykonywania
- wynagrodzenie za pracę
- wymiar czasu pracy
- termin rozpoczęcia pracy
Rodzaje umów o pracę
Kodeks pracy określa rodzaje umów o pracę, jakie mogą być zawierane z pracownikami. Są to umowy:
- Na okres próbny – umowa zawarta jest na określony (krótki) okres czasu, po którym może zostać przedłużona (lub nie)
- na czas określony – w umowę jest wpisany dokładny okres trwania umowy o pracę (jednak nie dłużej niż 33 miesiące). Po tym okresie strony mogą podpisać nową umowę, jednakże takich umów pomiędzy tym samym pracownikiem i pracodawcą nie może być więcej niż 3.
- na czas nieokreślony – umowa nie zawiera konkretnego okresu jej obowiązywania. Warto w niej ustalić okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony, wiążący dla obu stron pomiędzy którymi została zawarta umowa.
Rozwiązanie umowy o pracę
Umowę o pracę można rozwiązać:
- na mocy porozumienia stron – pracownik i pracodawca zgodnie zgadzają się na rozwiązanie umowy o pracę.
- za wypowiedzeniem – jedna ze stron wypowiada umowę o pracę drugiej stronie, z zachowaniem okresu wypowiedzenia.
- bez wypowiedzenia – umowa zostaje rozwiązana w trybie natychmiastowym, bez zachowania okresu wypowiedzenia. Aby rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia muszą zaistnieć konkretne przesłanki umożliwiające rozwiązanie umowy o pracę w tym trybie. Może to być naruszenie podstawowych obowiązków wobec pracownika np. złamanie prawa pracy przez pracodawcę, znaczne zaległości w płaceniu wynagrodzenia, lub inne okoliczności zawarte w umowie. Może też być rozwiązana z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków przez pracownika – w przypadku złamania regulaminu lub prawa pracodawca może zwolnić pracownika.
- po upływie czasu określonego w umowie – gdy minie termin ustalony w umowie dochodzi do automatycznego rozwiązania umowy o pracę.
- z dniem ukończenia pracy, dla której była zawarta – jeżeli umowa była zawarta w celu wykonania konkretnego dzieła, projektu, czynności w ramach umowy o pracę, po jej ukończeniu dochodzi do automatycznego rozwiązania umowy o pracę.
Wypowiedzenie umowy o pracę
Wypowiedzenie umowy to najczęstsza forma rozwiązania stosunku pracy. Wypowiedzieć umowę o pracę można zarówno w przypadku jej zawarcia na czas określony, jak i w przypadku zawarcia jej na czas nieokreślony. Aby prawidłowo ustalić okres wypowiedzenia, konieczne jest obliczenie okresu zatrudnienia w dniu złożenia wypowiedzenia. Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony zależy od stażu zakładowego i wynosi:
- 2 tygodnie przy zatrudnieniu u danego pracodawcy krótszym niż 6 miesięcy,
- 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
- 3 miesiące przy okresie zatrudnienia trwającym co najmniej 3 lata.
Pracownik powinien dalej świadczyć pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia, jednak pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy już w momencie złożenia wypowiedzenia.
Według najnowszych przepisów okres wypowiedzenia nie zależy od rodzaju umowy – jest liczony tak samo dla umów na czas określony i na czas nieokreślony.
Rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia – czy warto?
Każdy adwokat od prawa pracy powie, że rozwiązanie umowy o pracę przy porozumieniu obu stron jest najwygodniejszym rozwiązaniem. Pozwala uniknąć niepotrzebnych nerwów i sporów prawniczych przy rozwiązaniu umowy, często sądowych.
Jak powinno wyglądać wypowiedzenie umowy o pracę?
Wypowiedzenie umowy o pracę powinno być złożone w formie pisemnej. Aby uniknąć nieporozumień, warto dobrze przygotować się do jego napisania. W sieci można bez trudu znaleźć przykładowy wzór rozwiązania umowy i napisać wypowiedzenie umowy na jego podstawie.